VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I CONGO. 11 Hel Willems-Fonds. Belgie. GEMEENTERAAD VAN VEURNE. Willems-Fonds - Afdeeling Veurne Concerl-Voordracht De Wel Vanderlinden gestemd. Gelukkig Belgie. Zaterdag ÜJ5Ï Februari 1908. Nr 8 82' jaar. I; DEMOS. (Wordt voortgezet). 180 14 8 70 3 Woensdag 19 Februari 1908. met groole meerderheid gestemd door meestal de zoojiberale als klerikale Sena toren. Deze wet regelt het gebruik der Nederlandsche taal op de rechtbanken van Brabant. Beter laat dan nooit, ’t Was reeds lang genoeg dat vooral de Vlamingen van Brabant verslooten waren. Als wij eene goede noot kunnen geven, laten wij bet niet, als hel maar rechtvaar dig is. Al is Renkin, een politieke vijand, dees maal wenschen wij hem geluk met die Vlaamsche overwinning. wijs daarvan levert de statistiek der prij zen in de laatste jaren opIn 1887 stond de caoutchouc aan 3.70 fr. de kilo; in 1890 4.50 fr.; in 1895, 5 fr.in 1900, 7,50 fr.; in 1905, 9 fr. en 1906, 10 fr. de kilo. Die rijzing gepaard met immer wassende noodwendigheden hebben de andere koloniseerende landen niet onopgemerkt laten voorbijgaan. In Azië, onder ander, heeft men uilge- breide plantages van caoutcboucboudende slingerplanten aangelegd weldra zullen zij, wetenschappelijk geleid in eene streek waar eerste en goedkoope werkers te vinden zijn, de wereld overrompelen met caoutchouc waartegen wij in Congo niet zouden kunnen concurreeren. De neger van den Congo is lui, vadsig. Zijne vrouw of liever vrouwen zijn zijne slaven en ver richten hel werk. Hij jaagt, vischt of oor- logt. Zelfs voor hel leggen van den Congo- spoorweg was men verplicht, coolies uil de Porlugeesche bezittingen, kaffers, ja Chineezen aan te werven, zoodanig is de neger weerspannig voor hel werk. Wal wil men dus droomen van econo mische toestanden voor de ontginning der natuurlijke bronnen van land, als de eerste noodwendigheid, hel handwerk ontbreekt. En in dergelijke toestand, Congo, als Belgische kolonie, heeft echter niets te vreezen, hel moederland is rijk, betaalt gaarne en door de overname zelf zijn wij borg voor de schulden. Ja, in geval van overname zijn wij ver plicht, al de leeningen door Congo aange gaan aan pai i uil te betalen. OP ZONDDAG 23 FEBRUARI, om 5 ure slipt, in hel GasthofDe Rheto- rika Houtmarkt. Spreker Heer Dokter R. JOOS. OnderwerpDE LUCHT. Een goede nota voor het Ministerie en den Senaat. De wet Vanderlinden, kranig verdedigd door Minister Renkin, werd Een gunstige wind waait in de zeilen van hel Willems-fonds en stuurt hel met onverzwakte kracht vooruit. In hel vorig bericht mocht geestdriftig gewag gemaakt worden van hel slichten cener nieuwe afdeeling te Moerbeke. Thans komt de blijde tijding, dat de af deeling te Anlst een ongemeen bloei tijdperk is ingetreden. Ze lelde in 1907 drie en vijftig leden; met 1908 is dit getal met negentig vermeerderd. We meenen dal zulk een mooie uitslag vooral te danken is aan den Heer A. Brys, die nu aan hel Willems-fonds uitsluitend de voor beeldige toewijding besteedt, die vroeger vooral ten bate van hel onzijdig Neder- landsch Verbond werd aangewend. Er is in deze afdeeling een geheel afzonderlijk bestuur tol stand gekomen om alleen voor onderwijs en feesten te zorgen. Reeds werden de leden op een prachtig «geuzen- feestvergast. Met karnaval wordt voor de kinderen een aantrekkelijk feest voor bereid. Hel programma der werkzaam heden beval de invoering te Aalst van het Hooger Onderwijs voor hel Volk, Liederen avonden, Wijkvoordrachten, hel slichten van eene letterkundige en wetenschappe lijke afdeeling met eene leestafel. Hel Willems-fonds zal op die wijze daar hel centrum worden van hel intellectueel vrijzinnig leven, zooals liet op de alge- meene Vergadering te Gent zoo sterk werd aanbevolen. Inlusschen hield de Heer Cnudde in deze stad eene belangrijke voordracht over het officieel onderwijs. Te Tongeren, waar we de herleving der afdeeling reeds hebben mogen aan stippen, gaat hel met nieuwen moed steeds vooruit. De Heer C. Baillien hield er een voordracht overde Vlaamsche Letterkunde van 1830 tot 1880. Te Brugge slaagt de proef om volks voordrachten iu te richten zonder toevoe ging van al te kostelijke concerten op uit stekende wijze. Telkens is voor de maan- delijksche voordracht de zaal stampvol. Ditmaal trad de Heer M. Basse op met hel onderwerp Hildebrand als volksdichter, waarmede hij evenveel bijval inoogstle als de vorige sprekers. Te Antwerpen was het een schit terende feestavond ter gelegenheid van de voordracht van Prof. J. Vercoullie over Hoe nieuwe godsdiensten ontstaan. Hel is te hopen dal de instelling der volksvoor drachten daar ook vasten wortel moge schieten. Te Nieuwpoort besprak de heer ingenieur L. Vanden BergheFrederik van Eeden en den Kleinen Johannes. Iets heel moois en oorspronkelijks was de voordracht van Prof. J. Vercoullie over Het Oude Lied te Veurne met uitvoe ring van liederen door vier meisjes uit de burgerij en twee knappe zangers. Te Brussel behandelde Prof. C. De Bruyne, schepen der stad Gent, de Plantenbiologie onzer zeekust met Licht beelden. Schaarbeek heeft zich ditmaal tevreden gesteld met aan de leden een kostelooze verlooning in den Nederland- Scbouwburg aan te bieden. Te Oudenaarde sprak insgelijks Prof. De Bruyne. Het onderwerp was Het Leven in de diepte der zee. Eenige leden voerden op dit feest een paar looneelstukjes op. Dezelfde voordracht werd door Prof. De Bruyne gehouden te St. Niklaas, waar reeds een heele reeks belangrijke volksfeesten zijn ingericht geworden. Daar traden als sprekers opde Heeren M. Sabbe, met Fan Duyse’s Liederboek; V. Fris Piet Paaltjes; J. HamendtIets over de Vlaamsche Beweging; G. Van Goelhem De Ketterij in de Middeleeuwen; Fr. Van Dijcke De Verburgerlijking der Godshuizen; A. Reychler De Steenkolen. Te Gent zet de afdeeling geregeld hare werkzaamheden voort en weel, naast hel onverpoosd zorgen voor de steeds toenemende ontwikkeling der volksbiblio theken, wekelijks concert-voordrachten en liederavonden in te richten, die met de schoonste uitslagen worden bekroond. Als sprekers traden op De Heer P. Anri Leerplicht; Mevr. Lievevrouw-Coopman De Evolutie van het Volksonderwijs; de heer M. Sabbe Onze Raadsels; Dr Schoen feld Hoe verdedigt zich ons lichaam teqen zijne vijanden. Moge hel degelijk werk, dal daar zoo flink is verricht geworden, nu ook de andere afdeelingen ter navolging aan sporen Waren aanwezig: Al de leden, behalve M. de Burgemeester, wegens onpasselijk heid belet. In afwezigheid van den heer Burge meester wordt de zitting voorgezeten door M. de Spot, 1* schepen. De Voorzitter verklaart de zitting ge opend, en doel lezing geven van hel ver slag der vorige zitting, hetwelk goedge keurd wordt. le Punt.Samenstelling der verschillige bestuurlijke commissiën Aangezien er verandering gekomen is in de samenstelling van den Gemeenteraad moet er ook wijziging gebracht worden aan de verschillige Commissiën. Na eene korte bespreking onder de leden, worden deze Commissiën samenge steld als volgt Geldwezen. MM. Pil, Declerck en Therssen. Openbare Werken. MM. de Spot, Demuys en Dambre. Onderwijs en Schoont Kunsten. MM. de Spot. Verraes en Van Hee. Betwistbare Zaken. MM. De Haene, Donck en Bouten. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voqr het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Al wal de voorstanders van de annexa tie van Congo voor den dag halen ten voordeele hunner plannen, zijn enkel hol klinkende woorden, al bluf. Expansion mondiale», digniteit van Belgenland dat zijn zwart kind niet mag verslooten, dankbaarheid voor hel werk van den Vorst; dal zijn al woorden en gedachten die niet veel aarde aan den dijk brengen. Heden zijn wij praktische mensclien. Wij zeggen 2 en 2 is vier en willen de proef op de som. Wij willen daden, waarborgen maar geene ijdele aanbevelingen, al klin ken ze nog zoo luid, al komen ze van nog zoo hoog. Expansion mondiale», wereldsche uit breiding voor België. Wie durft er daar over spreken? Wij, Belgen, wij zouden den wereldmarkt willen bemeesteren, wij die nog den moed niet hebben onze vader- landsche plichten even gelijk op alle Bel gen te leggen; wij, die nog de plaatsver vanging dulden. Wij zouden willen andere landen overmeesteren, als wanneer wij samen met Spanje en Busland I! de eenig- sle landen zijn waar schoolplicht onbe kend is! Onze machtige geburen, Enge land, Duitscliland, Frankrijk, ons klein broederland Nederland, bezitten allen kolenien, maar ook bij hen hebben zij ge zorgd voor inwendige verbetering. Overal in die landen bestaal schoolplicht, alge meen kiesrecht en algemeen soldaten plicht. Eer wij mogen denken op koloniën, maken wij ons eerst van al sterk om al hel nul le kunnen er uittrekken die T mo gelijk is, zoolang wij niet strijden met menschenplicht. Annexatie mag geene dwingelandij beduiden. Koloniseeren en beschaven mag men niet uitbuilen ver klaren. Nader beschouwd welke zijn voor ons, in den tegenwoordige!) toestand, de na- deelen die eene annexatie van Congo na zich kan slepen. j* Finanlieele nadeelen. Aangezien Congo tot nu toe als eene groole caoul- chouc-mijn, wier welvaart rechtstreeks van den caoutchouc-bandel afhangt. Edoch zijn de kosten van voortbrenging in Congo zeer hoog en ware het niet dat I de caoutchouc thans aan tot nu toe onge kende hooge prijzen staal, nooit had Congo kunnen rekenen op eenig gewin. Een be- Uil eene statistiek gemaakt op het 4de linieregimeul nopens de graad van ge leerdheid der klas van 1907, blijkt hel volgende. Op 360 man die onderzocht werden, vond men Totaal ongeleerd Enkel lezen Enkel schrijven Lezen en schrijven maar niet rekenen Lezen en schrijven en de vier hoofdbewerkingen in rekenen Met Middelbaar Onderwijs Niet waar, de klerikalen hadden reden de oflicieële scholen te sluiten en die le vervangen door aangenomene. Leve de kloosterscholen Leve de plaatsvervanging Leve het katholiek ministerie 85 man 14 ADVERTENTIE-BLAD 6,49 4,37 20,17 (Ad.) 22,04 7,43 7,30(Adink.) 19,38 0 18,12 18,17 19,10 19,16 ■I rltai* - Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 3 Januari Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 IV. 15,53 18,03 Vertrekuren van tien IJzerenweg met 3 Januari 19OH Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) Vertrek uit Veurne naar Duinkerke I 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,25 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,29 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1