VAN VEURNE Jl. ilinl in de Kamer. CONGO. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Liberale Zegepralen. In Frankrijk. Een Fiasco. Nr 9 82" jam*. I Een jeugdig frissche vlaamsche blonde Is T zinnebeeld van TERLINCK’s bier. Verstoolen ware grove zonde! Beminnen recht gezond plezier! Te Ninove en Sint Joosl-ten-Noode, hebben gedeeltelijke gemeentekiezingen plaats gehad. Te Ninove bekwam de heer Van Impe, liberaal, 1256 stemmen en de heer Frans man, klerikaal, 1105 stemmen. Te Sint Joosl-ten-Noode, triomfeert de heer Jaspers, liberaal, met eene meerder heid van 1100 stemmen op zijn klerikaal- onafhankelijken tegenstrever. BROUWERIJ TERLIHCK-ABRASSART, Rosendaelstraat, Veurne. i!’ Wij lezen in het Bulletin du Comité flamand de France, onder voorzitterschap van Kanunik Looien Nu dal de scheiding van Kerk en Slaat aan de priesters hunne volle vrijheid terug geschonken heeft, dat men dus in de ker ken, in de scholen het gebruik der moe dertaal terug in eere stelle! Zoodus dat de priesters nu vrijer zijn dan vroeger Hoe dat aaneengeknoopt, met de legende door de katholieken uitgestrooidals zou den de priesters vervolgd worden in Frankrijk Zaterdag 559 Februari 1908. Overigens wal noopt den Koning die annexatie zoo subiet te eischen, zonder dat wij een paar jaren mogen naschouwen wat achter die hooge bureelen gebeurt, hoe op welke manier de kolonie ontgint wordt enz. Onzen Koning, die wij zoo dikwijls hoeren de Wijze noemen, vinden wij niet zeer vertrouwelijk tegenover zijn land. Hij maakt ons zelfs achterdochtig. Hij handelt zoo spoedig, zoo bedektHij laat ons den tijd niet goed de zaak te overdenken; Hij miskent zijne eigene be loften. Als Wijze Koning handelt hij alsof hij van Congo iets te vreezen had, ofwel later tijd afgunstig van zijn eigen land zou worden. Hij moet wel overdenken dal Congo zoover gekomen is en door Bel gische menschelijke krachten en door Belgische bankbiljetten Neen, ons komt de handelwijze van den Koning voor alsof hij bang ware dal Congo hem zou ontglippen eer hij zijne miljoenen zou verzekerd hebben. De haast die Hij aan den dag legt, de weinig openhartige wijze waarmede Hij ons behandelt doen ons onvrijwillig denken op de moeilijkheden reeds ont slaan sedert de stichting van den Staal nopens grensscheidingen, vermoording van vreemde reizigers. Ook nog vreezen wij dat Hij bang is dat hel tijdvak van welvaart voor den caoutchouc weldra voorbij zijn zal en bij haast zich zijne centen uil de zaak te trekken, althans de last op andere schouders, de onze, te leggen, of beter waarborg, de onze, voor zijnen wankelenden Zwarten Staal te zoeken. In alle geval denken wij dal voor ons Belgie het veel beter ware onze vingeren in dal duister raderwerk niet te wagen. DEMOS. Vraag van den heer Buyl tot den heer Minister van Landbouw Ware het niet mogelijk, bij den invoer van schapen, herkomstig uit Holland, voor Oostende te doen hetgeen voor Brugge geschiedt, dat is deze schapen rechtstreeks naar hel slachthuis van Oostende te sturen? Immers, gedurende de zomermaanden namelijk, worden er wekelijks tienmaal meer schapen, uit Holland komende te Oostende verbruikt dan te Brugge, en de toezichtsdienst door aevoegde veeartsen is dezelfde te Oostende als te Brugge. Ik zal den heer minister verder doen opmerken, dat in het slacht huis te Oostende alreeds een quarantaine- slal bestaat voor paarden, uit Engeland ingevoerd. Vraag tot den heer Minister van Spoor wegen Hel getal wagons, ter beschikking van den Ooslendschen handel gesteld, is verre van altijd voldoende te zijn en dan nog komen zij te laat toe. De klachten diensaangaande zijn algemeen en de toe stand doet veel schade aan een der vakken van den handel te Oostende. Ziehier wal er nog onlangs gebeurde Op Zaterdag 15“ dezer maand, lag de waar ter kaai en was verkocht, en de wagons om ze op te laden kwamen maar den Zondag ochtend toeDie veilraging in hel vervoer en de waardevermindering der koopwaar, een gansche nacht aan wind en regen blootgesteld, veroorzaakten aan een handelaar een verlies van 500 fr. een enkel zijner klanten trok hem 250 fr. op een wagon af... Kan de heer minister niet regelmatige verzending van visch in onze voornaamste visschershaven verzekeren? Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Beklanten 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office dk Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUIVEItV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Onder de talrijke facade-wellen die de klerikale regeering ons geschonken heelt, is er niet eene die op een ellendiger fiasco is uitgedraaid als de wel op hel vrijwilli gersleger. Men herinnert zich in welke omstan digheden deze beruchte wel hel licht zag. Hel herhaald prolesteeren van alle recht- lievende menschen legen het schandelijk onrecht van loting en plaatsvervanging verplichtte de katholieke regeeiing die brandende kwestie eindelijk eens te onder zoeken en, zooals hel gewoonlijk gebeurt wanneer er kiezingen op handen zijn, zij nam den schijn aan alsof zij hel ernstig meende en geneigdheid gevoelde om recht vaardigheid en gelijkheid op militair gebied te doen heerschen. Een doodge boren kindje kwam voor den dag en kreeg den naam van vrijwilligersleger. Het vrijwilligersleger zou volgens de 2* Politieke nadeelen. Twee feilen zeggen veel. a) Op 16 Juli 1903, heeft het Duitsch koloniaal Gezelschap aan den Rijks kan selier een rekwest gestuurd, klagende over de drukking der beambten van den Congostaat op de negers. b) In Mei van het zelfde jaar stemde de Engelsche Kamer, bij algemeenheid, eene dagorde (dagorde door de Engelsche Regeering aanvaard) die niets anders voor doel had dan den Onafhankelijken Congo- staal in beschuldiging te stellen voor, wal zij hadden kunnen noemen, hel tribunaal der Mogendheden die den aki van Berlijn in 1885 geteekend hadden. De reden, altijd zelfde slechte behandeling der negers. Recht of onrecht, wij laten de zaak zoo, doch overdenken dal in geval van over name wij toch verantwoordelijk voor onze kolonie zijn. Aangenomen eens dal de Mogendheden moedwillig te werk gaan, (men vindt altijd een slok als men iemand wil slaan) wal kunnen wij verrichten. Waar zullen wij de soldaten halen om die honderd duizende vierkante kilometers verzengde streek te verdedigen Waar zullen wij hel geld balen om dergelijken oorlog te bekostigen? In geval van nood zullen onze Belgische soldaten er moeten heen trekken Zooveel vragen, waarop niemand zal kunnen antwoorden, ofwel, hij zal moeten bekennen dat de overname van Congo on mogelijk is. Wij zijn een klein landeke, omringd van sterke geburen, ons beslaan hangt juist daaraan, dal die geburen over ons niet T akkoord zouden geraken. Wij zijn in Europa het dicht bevolkste landje, midden in de hevigste handels- en kunstbeweging; op ons gebied kruisen zich bijna al de groole verkeerswegen van Noord tol Zuid, van West lot Oost. Wij vormen een kleinood uil dat in ’t belang van iedereen dient zelfstandig bewaard te worden. Ieder land heeft betrekking met ons en niemand kan ons goed missen. Daarom is ook dal wij zoo blijven, dal niets onze onafhankelijkheid tot nu toe gestoord heeft. Doch veranderen de zaken, komt Congo die verhouding breken, komt Congo ons in finanlieële moeilijkheden brengen, komt Congo ons in ruzie brengen met onze machtige geburen, dan kan ons beslaan ernstig bedreigd worden. Nu op Belgie zou Zich niemand kunnen T akkoord zetten, doch in Congo is er zooveel plaats en als de Belgen de koeken reeds gebraden hebben, zullen de heersch- zuchlige geburen wei redenen vinden om ’t zwakke Moederland tol zwijgen te bren gen en de beste brokken der kolonie in te palmen. klerikale rechtmiskenners loelaten de loting binnen weinige jaren af te schaffen. Zooveel jongelingen zouden vrijelijk de militaire loopbaan kiezen dal daardoor ’t contingent zou verwezenlijkt worden en de loting bijgevolg totaal nutteloos zou zijn. Zoo zouden dus degenen, die gelijk heid vroegen, voldoening bekomen. Praten zijn geen oorden, dal weet ieder een; op klerikale praatjes en beloften steunen is op zand bouwen. Van al de wonderen, welke hel vrijwilligersleger zoogezegd ging lol stand brengen, is geen enkel geschied. De gehate loting is nog altijd in zwang; de plaatsvervanging bloeit nog ongestoord voort; nog altijd trekt de werkmanszoon naar de kazerne en koopt de rijke jonker zich van zijn vaderland- sche plichten vrij. T Mag noglhans niet gezegd worden dat de klerikalen moeite gespaard hebben om hun geniale uitvinding te doen gelukken. Wal al voordeelen heeft de regeering aan den vrijwilligersstiel niet vaslgekoppeld om de Belgische jeugd tol dienstneming uil eigen beweging aan te zetten Wat is de legerdienst niet opgehemeld geworden in klerikale gazellen, lijd- en vlugschrif ten Wat is er op klerikale vergaderingen niet op de groole trom geslagen geworden len voordeele der nieuwe wijze van leger- aanwervingHeeft men zelfs geene priesters den stiel van zielverkoopers zien uitoefenen, dat alles om maar man schappen aan te werven en te bewijzen dat de nieuwe instelling leefbaar was? Ja, hel mag gezegd worden dal voor hel vrij willigersleger onmogelijke is beproefd geworden. Rn toch is heel die beweging uitge- draaid op een kolossaal fiasco dat onze klerikale regeerders mogen voegen bij al degenen, die zij reeds opliepen met hunne bedriegelijke volkswellen en dit een voudig omdat bel met hunne hervormin gen nooit gemeend is, omdat zij er slechts op uil zijn tijd te winnen en de menschen met wat lapzalf tevreden le stellen. Ons leger, zooals hel thans is ingerichl, dient lol niets en zal geene weerde hebben, zoolang men aan de billijke ver zuchtingen van het verstandige deel der natie geen recht zal hebben laten weder varen, dat is le zeggen, zoolang niet ieder een gelijk zal zijn gesteld, zoolang de kinderen van rijken en edelen niet zij aan zij in de rangen zullen slaan van land bouwers- en werkmanszonen. Persoonlijke dienstplicht, ziedaar de rechlveerdigheid; het land verdedigd door arm en rijk, ziedaar de gelijkheid ADVERTENTIE-BLAD 6,49 4,37 20,17 (Ad.) 22,04 7,43 19,38 18,12 18,17 19,10 19,16 i i 7,30(Adink.) Vertrekuren van den HuurtHpoorweg niet 3 Januari Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Grooto Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Vertrekuren van den IJzerenweg met 3 .Januari 1908 Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: I 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 15,53 18,03 V. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26’ 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,25 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,29 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1