VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE CONGOKWESTIE. Gelezen in het Staatsblad van Zondag 23 Februari. De Vergunningswet. Verandering. Wij zijn de meesters!!! Zntei*<ln$4 Maori 11)08. IV IO 8»e jaar. A propos die Vergunningswet, zoo be- driegelijk vooruilgezel als een redmiddel tegen alkoholverbruik, als een voorzorgs maatregel voor de gezondheid der Belgen, blijkt zeker eene vermomde belasting te zijn. Zij zou, naar het oordeel van bevoegde mannen in een drie of viertal jaren de mooie som van twintig miljoen opbrengen Leg ze maar daar, herbergiers, bier- verkoopers Voor eenige jaren verheugden de socia listen zich in de machteloosheid van de liberale partij en de katholieke pers liet Men betaalt 1.50 fr. per dag voor den onderhoud van jongens in de verbelering- scholen. 1.20 fr. per dag voor de meisjes. 1.50 Ir. per dag voor de bedelaars, die niet meer kunnen werken, en die in de bedelaarsgeslichlen zitten. 78 centiemen per dag voor de bedelaars die kunnen werken, opgesloten in de bede laarsgeslichten. En voor u brave, eerlijke, oude werk lieden, gij ontvangt van hel katholiek ministerie 9 centen per dag Het loopt op zijn wielkens niet te Brussel, wat betreft de Congokweslie. Het Kroondomein is ingetrokken, maar in de plaats wil men een Leopold II Fonds stichten. Men is niet T akkoord over de som; men spreekt van 2BO miljoen die volgens T schijnt, Belgie zou moeten ter beschikking stellen van Koning Leo pold II ot zijne door hem aangestelde mandatarissen. Voor ons, kleine burgers en werklieden, schijnt het nog al kras zoo met honderde miljoenen om te springen als schoolknapen met centen! Een oogenblik dacht men aan ontbinding. Maar de katholieken, evenals de Koning vreezen eene Volksraadpleging. De eena zouden verslagen eruit komen en Leopold II zou met de Congo in steek blijven; in alle geval zou het Leopold II Fonds in vaderlandschen zin moeten ver anderd worden. Uil vrees der volksraadpleging, wordt hel konkelfoes voortgezel en verder onder zocht hoe en op welke manier men best ons pluimen kan Men heeft schoon te draaien, te kneden, ce bloc enfariné ne nous dit ricn qui vaille! De vergunningswet loopt niet van stapel zooals de klerikale regeering het wel zou gewenschl hebben. De herbergiers en brouwers roeren. Zonder onderscheid van partijen, protesteeren zij hevig tegen die nieuwe vermomde belasting en 't is te hopen dat het ontwerp zal ingetrokken worden. In Engeland houdt men zich ook met de Congokweslie oidedig, maar niet op eene manier die ons gerust stellen kan. De Vereenigde Staten van Amerika spannen ook met Engeland samen en die beweging gelijkt wel aan een begin van moeilijk heden in de diplomatieke wereld. Lord Croner en de Aartsbisschop van Canterbury hebben verklaard dal de aan hechting van Congo, zooals zij thans aan Belgie aangeboden wordt, niet beant woordt aan de wenschen van Engeland. Tusschen de regels gelezen, dal wil zeg gen dat wij moeten T gedacht, de wenschen van Engeland naleven. T Wordt van dag lot dag al langs om slechter en Koning Leopold zou ons eenen grooten dienst bewijzen de aanhechting terug te trekken ofwel klaar en duidelijk degansche Congozaak bloot te leggen, in der waarheid zooals zij is. Geene katten in zakken maar stukken op tafel1 DEMOS. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, MagdalenastraatBrussel. Men schrijft in bij CAMILLE URUIVEIW, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Nooit den moed opgeven Ziedaar wat de leus zou moeten wezen van de liberale partij. Wij, voor ons, hebben ze nooit uil hel oog verloren. Waar zooveel anderen moedeloos werden en de toe komst zwart inzagen, ja, zelfs wanhoopten de liberale partij ooit nog terug te zien opkomen en de doelmatigheid van de libe rale propaganda in twijfel trokken, daar bleven wij op de bres, met de innige en vaste overtuiging dal er belere dagen zouden aanbreken en dat T liberalisme terug een macht zou worden en zou eindigen met te zegepralen, voor T welzijn en T geluk van Belgie. Wij zijn op goeden weg en de zege praal lacht ons reeds toe aan den gezicht einder. Ja, wij mogen zeggen dal wij zelfs zeer vlug op den goeden weg zijn vooruit gegaan. Wat een vooruitgang in minder dan tien jaren tijd en wal zijn die tien jaren in hel leven van eene partij. In 1898 verhoogvaardigde de katholieke partij zich op eene verpletterende meer derheid van 72 stemmen in de Kamer. Zij was almachtig De kleine zwakke minderheid was bijna uitsluilelijk samengesteld uil socialisten en radico-progressisten. Heden beschikt bet klerikaal ministerie nog slechts over 12 stemmen meerderheid en deze meerderheid is bijna door machte loosheid geslagen, ten gevolge van on- eenigheid en verdeeldheid in de rangen. De liberale groep in de Kamer, voor tien jaren zoo goed als niet meer bestaande is tegenwoordig sterker dan de socialis tische groep en reeds aangewezen als alleen in staat zijnde de teugels van de Na de klerikale overwinning van Juni 1884 riepen de staatsminister Nolhomb en met hem de Woestekliek uitNu zijn wij de bazen en zullen het de liberalen doen gevoelen 1 Dit was natuurlijk gericht aan 't adres van al de vrije mannen, omdat de partij der geestelijkheid zich oppermachtig en voor eeuwig aan ’t bestuur waande. En waarlijk, in strijd met hunne gedane kiesbeloften van verdraagzaamheid en ge- maligheid, hebben ze ons reeds sedert 23 jaar lang doen gevoelen dat zij de meesters zijn. Zij verdubbelden de staatsschuld, ver nietigden het staatsonderwijs, deden niets dan politieke benoemingen en wierpen ’t geld ten voordeele van kerk en klooster scholen, door deuren en vensters. Als de vrije mannen daartegen protesteeren, roepen zij hoogmoedig en verwaand uil Zwijgt, wij zijn de meesters Wanneer de liberalen, uit al de krachten eener eerlijke overtuiging, zeggen en schrijven dal ons land slecht bestuurd wordt en regelrecht naar het bankroet loopt, dan antwoorden onze meesters Loopt naar den duivel; wij zijn de bazen, en wij doen wat wij willen 1 En al de vetbetaalde plaatsen zijn voor politieke vrienden, voor de overloopers en kazakkeerders, voor de valschaards, voor de volksbedriegers.En als de eerlijke menschen zeggen dal zoo iets een schan dalig onrecht is, dan huilen de klerikalen Zwijgt, wij zijn de meesters 1 En dit gebeurt overal, waar de partij der politieke geestelijkheid heer en mees ter speelt. Sedert de kiezingen van Mei 1904 en 1906 door de vrijzinnige overwinningen, door den val van hel ministerie de Smet de Naeyer, zingen de klerikalen thans echter eene noot lager. Zij worden gewaar dal de grond onder hunne voelen wijkt, zij verliezen een deel hunner pretentie, zij gevoelen dal het land hun politiek konkelfoes volledig beu wordt. Ten allen kant, en vooral op den builen, heeft het kiezerskorps getoond dal het dit klerikaal comediespel moede is, en hel hoog tijd wordt er paal en perk aan te stellen. De ontwaking der vrijzinnige ge dachten op den builen is hun grootste harteleed, boezemt hun meest vrees in, tegen den aanstaanden kiesstrijd. Zij meenden, die volksbedriegers, dat alle buitenlieden zouden blijven stemmen zooals pastoor en kasteelheer hel bevolen. Onze tegenstrevers hebben zich deerlijk bedrogenDe ontwaking op den builen neemt meer en meer toe; het volk trots dwang, laster en broodroof, vecht er zich langzaam maar zeker vrij Op vele gemeenten worden oude, on wetende kiezers, voorname ingezetenen, T Is altijd hetzelfde; om de klerikale bazen te doen achteruilgaan moet men de naderenden val der klerikale partij, landen loonen En dan is men verwon derd dal T land soms onrustig wordt. Wie Is de schuld er van? De klerikalen zelf. Zij aanhooren geenen enkelen verslandi- I alle dagen in den hoogslen toon het liedje gen raad, laten zich medesleepen door, hoorenr‘ "L hun fanatisme en hun geldverbrassen en enkel voor geweld wijken zij achteruit. T Was zoo voor hel Algemeen Stem recht voor de verandering aan de Grond wet T Is zoo voor de Vergunningswet Oli 1 T zijn toch zulke vreedzame re geerders 1 regeering in handen te nemen bij den De liberale partij is dood en begraven Hel liedje is eenige lonen, ja, meer dan een octave gezakt. In menige omstandig heid reeds heeft de klerikale regeering moeten gevoelen dat zij met de liberale macht en invloed moeten afrekenen. Zelf in sommige omstandigheden heeft zij moeten gevoelen dat zij machteloos is, wanneer de liberale partij niet mee wil. Gedaan de grove spotternij van ’t liberaal kadaver! Het liedje van «de liberale partij is dood en begraven pakt niet meer; ’t is uit Bij gelegenheid van de Congokweslie blijkt hel nogmaals dat de eens zoo over moedige en aanmatigende katholieke parlij zich moet intoomen of, beier gezegd, in- geloomd wordt door de liberalen. Hel is nu niet meer van dood en be graven maar van medewerking en akkoord. Al de gezaghebbende katholieke gazetten bekennen dal zij, voor de oplossing van de Congokweslie met de liberale parlij moeten overeenkomen, dal de oplossing alleen door hel vaderlandsche akkoord der partijen mogelijk is. Hel is overigens de houding van de liberalen, geen katten in zakken willende koopen, welke de regeering verplicht heeft de loensche bepalingen betrekkelijk het Kroondomein in te trekken. Zoo slaan de zaken, men ziet het; er is veel verandering gekomen sedert eenige jaren. Liberalen, laat ons volharden zonder roekeloos ongeduld op den ingeslagen weg, vastberaden, hardnekkig, met het zuiver blauwe vaandel in de hoogte Zoo wonnen wij ontzaglijk veel in minder dan tien jaren tijd; zoo komen wij T zekerst weldra lol den triomf. Een onvermoeibare strijder. ADVERTENTIEBLAD 15,53 18,03 4,37 6,49 20,17 (Ad.) 22,04 7,43 19,38 19,10 19,16 7,30(Adink.) Vertrekuren van den Buurtspoorweg niet -t Januari Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 6,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Wie de sluwe politiek van Engeland kent, begrijpt wal dal beleekent zijne wenscncn naleven I! Vertrekuren van den I.Izerenweg niet 3 Jmiuurl 1OOS Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) Vertrek uit Veurne naar Duinkerke I 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE, Statie 7,46 10,20 14,25 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,29 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1