VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Over Belastingen. DE CONGOKWESTIE. fe Gelijkheid voor de Wet Ingezonden. Uit De Veurnaar». 141 Maart 1908. .wr 11 8St‘ .jaar. DEMOS. I Een abonnent. Men moet klerikaal zijn en rijk om te mogen vrij kiezen. Aanvaard, enz. Er staal ergens in onze grondwet ge schreven Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Hoe zonderling echter verstaan onze klerikale wetgevers de toepassing dier gelijkheid Een jeugdig frissche vlaamsche blonde Is T zinnebeeld van TERLINCK’s bier. Verstooten ware grove zonde! Beminnen recht gezond plezier! BROUWERIJ TERLIHCK-ABRASSART, Rosendaelstraat, Veurne. 1 Mijnheer de Uitgever, In het voorlaatste nummer van uw ge ëerd blad lees ik dal Mr Woeste zich er niet tevreden mede stelt zijne toevlucht te nemen lol bel gebed om zijne genezing te bekomen, maar evenals de Paus en den Aartsbisschop, de hulp van dokters in roept. Gij zijl er wel mee I De twee dokters die heer Woeste be handeld en naar hel schijnt, genezen hebben, zijn twee liberale dokters. Een van die twee is zelfs professor aan de framafons Universiteit van Brussel Ai de kwezels van Veut'ne mogen er zich de haren om uittrekken dal zou een pak zijn het is zoo. Ernstig gesproken, die man heeft ge bruik gemaakt van een heilig recht, de vrije keuze van geneesheer. Maar hij en zijn volk, de klerikale partij, vervolgen de liberale dokters van het platteland en de arme menschen die durven geen verlrou- T be Veurnaar deelt ons mede dat Protes tanten en Joden ook mede prolesteeren legen de Fransche Republiek. Haall hij dat aan als eene aanbeveling ofwel eene vei rechtvaardiging der handelwijze van de Fransche katholieken Wij hebben hier niets te zien wal Frankrijk aangaat, maar wij vinden dal nogal belachelijk, keilers ter hulpe ie roepen om T gedrag der Fransche kloos terlingen le verrechivaardigen. Frankrijk handelde dus niet tegen de katholieken alleen en wal de katholieken hier vervolging noemen, was enkel ge volg van eenen algemeenen maatregel, een wel die iedereen, zoowel katholieken, protestanten, joden en alle andere ge loofsbelijdenissen le eerbiedigen hadden Wet is welWij, liberalen, protes- leeren reeds zoolang hier in Belgie legen de oniechivaardige kieswet der vier eer loosheden. Maar langs weilelijken weg trachten wij die parlijwellen ie doen ver anderen. Eens toch zal onze slem bij de belang hebbenden sterk genoeg gehoord worden en zullen de oogen geopend worden. De rechtvaardigheid moet toch eens zegepralen Toen de liberalen hun degelijk volks- lievend onderwijs wilden inrichlen, moes ten zij natuurlijk naar middelen uitzien om die kosten te dekken en vooral name lijk voor het bouwen en onderhouden van de volksscholen. Ongeveer waren daar voor 15 miljoen jaarlijks noodig en de liberalen stelden voor en stemden inko mende rechten op den alkohol, den tabak en den wijn gemaakt van gedroogde vruchten. De liberalen boden dus aan den werkman een ideaal volksonderwijs aan zonder dat de lasten hem zelf gevoelig kwamen treffen. De brave katholieken, die den werkman beminnen tot opetens toe, stond dit gezond onderwijs in den weg en gewapend met banbliksems, vervloekingen, trokken zij le velde met den kreet van Weg met de belastingen. Hel was hun te veel dat eene recht zinnige regeering het met den werkman goed meende. Zij, vol bedrog en list, kwam op om hem dieper te stampen, om hem terug in de onwetendheid te dompe len. Weg met de belastingenwas hunne valsche kreet. Komt tol ons werk lieden, wij alleen beminnen u, maar heimelijk bereiden zij den beker met edik en ga), dien zij later den werkman deden en nog doen uitdrinken. Weg met de belastingen ’t gold 15 miljoen uit te geven voor hel onderwijs van den arme Wal hebben zij sedert 1884 gedaan Hebben zij de lasten verminderd In 1884 vroeg de liberale regeering voor 155 miljoen lasten. In 1900 vroegen de klerikalen voor 231 miljoen lasten. Dus zij riepen schande voor de 15 mil joen nieuwe lasten der liberalen, maar persen ons jaarlijks 75 miljoen meer. Wel te verslaan hebben de klerikalen de lasten der liberalen behouden, alhoe wel zij beloofd had ze af te schaffen. Buiten die belasting op vreemden alkohol, kunstmatige wijn en tabak kregen wij van 10 tol 15 °/o verhooging van inkomrechten op de kleederen, gedroogde vruchten, bewaarde mondbehoeften, wijnen-in fles- schen enz. Verder nog de fameuze uit hongerende belasting op de bloem. Denkt gij, beste lezers, dal, nu de kleri kalen meer inkomen genoten, zij de schuld verminderden, integendeel. In 1885 was onze schuld 1771 miljoen. Na 20 jaar klerikaal bestuur 2750 miljoen, dat is bijna een miljard meer. Voor dat klerikaal miljard moeten wij jaarlijks 34 miljoen uilzweeten Zou de Veurnaar ons niet willen zeggen wie in de Kamer, zitting van 13 December 1907 sprak De toestand is allerslecht; het tekort vertoont zich en men zal wel haast verplicht zijn nieuwe lasten te Het is waarlijk walgelijk na te gaan hoe er gekonkelfoesd wordt in zake van den Congo. Minister Schollaert en Koning Leopold II zijn aan hel dingen, aan hel mikmakken om ons zooveel miljoentjes mogelijk uil onzen zak te kloppen. Vergelen wij niet dal de Koning ons Congo beloofd heeft als wij willen, zonder opofferingen van onzentwege. Nu, kan anders of trekt de Koning zijn woord in. Sedert 20 jaar, hebben de katholieken hem gewoon gemaakt aan konkclloezerij, aan bedrog. Wij kunnen den Koning hel zoodanig niet euvel nemen dat de vaderlandsliefde bij hem lot T vries punt gezonken is. De katholieken gaven hem T voorbeeld. Voor hen bestaal er geen België, enkel geld, geen vaderland, enkel Rome. De Koning kent ook geen België, enkel eene handelszaak.ecnc flnantieele onderneming waaruit hij al T profijt tracht le trekken, dat mogelijk is. In alle geval zijn de palerkcns nog eens er bij; immers volgens ons de dagbladen laten kennen, zal België, in geval van overname, aan de Missie van Scheuljaar- lijks en eeuwigdurend 65.000 ballekens moeten betalen. Nu wal geeft dat als men met miljoenen goochelt. De Belgen mogen de liberale partij en zelfs de socialistische partij dankbaar zijn. Ware hel niet dal beide partijen kracht dadig geprotesteerd hebben, hel schaam teloos Kroondomein hadden de klerikalen doorgedreven en ’t land onreddelijk ver loren geweest. T Is nog al aardig. De katholieken pochen wel eens met vaderlandsliefde en verwijlen do socialisten, dat zij hel vader land niet eerbiedigen. Nu in de Congo- kwestie hebben de socialisten zich beter vaderlandslievender gedregen dan de katholieken JaGansch België is er overtuigd van en wij mogen er fier op zijn, T zijn de libera len die den toestand gered bobben, T zijn de liberalen die bewezen hebben dat het Vaderland niet af le koopen is voor fonda- tie, ten voordeele van T is gelijk welke doode hand. Tot nu toe, is het gekonkelfoes nog niet ten einde, en niemand weel iels, T is al in T donker, in T geheim, juist als begingen Minister en Koning eene oneer lijke daad! Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rèklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. Ue innoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office ue Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. P De devote confrater die van zijn eerste leugen niet dood is en die van zijne vol gende leugens nooit geene bult gekregen heeft, bespreekt de calvacade van den Geutschen karnaval. Hij is verontwaar digd, zoo verontwaardigd als over de fameuze, uil zijn duim gezogene betooging van Hoboken 11 Wij welen bij ondervinding hoe De Veurnaar de waarheid verdraaien kan, hoe hij van eene zeepbel een monster ballon maakt en... hoe wij hem op heeter- daad van bedrog reeds meer dan eens betrapt hebben (zie Hoboken). Wij laten aan onze lezers kennen wal burgemeester Braun, die nooit met leugens betrapt is geweest, geantwoord heeft aan een klerikaal raadslid wovmou uu. gccl. Zijn er feilen gebeuid, liet geieci wen hebben in de liberale medici, onderzoekt, en men zou veel beter gedaan hebben den uitslag van dit onderzoek af i te wachten alvorens te interpelleeren. Dat onderzoek zal misschien uitvallen ter Zal De Veurnaar de eerlijkheid bezitten indien de zaak uitdraait op een niet, be kennen dal hij te ver gesproken heeft Zeker niet I Want lasteren, liegen, be driegen voor de meerdere eer en glorie der klerikale partij, leidt rechtstreeks Alles toch in ons land getuigt van de i t^ar den Hemel schreeuwendste onrechtvaardigheid Inderdaad zij noemen de gelijkheid voor de wet, wanneer de arme drommel naar de kazerne gestuurd wordt, terwijl de rijke gerust le huis blijven mag. Gelijkheid voor de wel, wanneer alles wal geestelijkheid heet, ontslagen is van den dienstplicht. Zij noemen gelijkheid voor de wel, hel schandalig kiesstelsel dat den rijken vier stemmen geeft en den armen slechts ééne toekent! Gelijkheid voor de wet, als wanneer de kleine neringdoener vooral zoo hard in zijne stoffelijke belangen getroffen wordt door de zware belastingen, die bijna uit- sluitelijk hem treffen, terwijl de schatrijke kloosters, zoo overvloedig in ons land,alle soortgelijken handel drijven en nooit geen centiem aan het gouvernement betalen. Gelijkheid voorde wel, wanneer de be noemingen van staatsambten alleen maar toegekend worden aan hen, die voor ultra- klerikalen geboekt staan, terwijl anders- denkenkenden er onmeedooogend buiten gesloten worden. Dal heelen onze klerikalengelijkheid voor de wel. Wij liberalen, noemen hel een schanda lig misbruik van de wet. Doch klerikaal, vervolging en verdruk king, zijn woorden die wel overeenkomen, ja, die onafscheidbaar zijn. ADVERTENTIEBLAD 18,12 15,53 18,03 6,49 4,37 20,17 (Ad.) 22,04 19,38 10,20 10,24 19,10 19,16 11 7,30(Adink.) 7,43 Vertrekuren van den buurtspoorweg niet 3 Januari Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5 05 6 56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 •Vertrekuren van <Ion IJzcrenxveg niet 3 Januari 1908 Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: I 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18J7 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,25 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,29 18,09 MBMMÜiaaMaBBHBnSBBMBSaWMBaSMMaB beschaming van diegene die het gevraagd hebben.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1