2 VAN VEURNE Testament des Koiiinifs. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Wat zegt er M. Pil van? Stichtende geschiedenis Koninklijke Harmonie S. Cecilia. Misbruik^ van Eene Historie uit Italië. den Godsdienst. I Z»ter*ciikf4 Maart 1908. 82' jaar. van den Een onzer Fransche confraters besprak onlangs in scherpe bewoordingen de echte plaag die in ons Parlement heerschl, name lijk de verregaande onregelmatigheid waarmede vele volksvertegenwoordigers de zitting der Kamer volgen. Bijna alle dagen leest men in T beknopt verslag, Jat bij deze of gene stemming de Kamer niet in getal was. Daaruit spruit een groot tijdverlies voort zoodal men op hel laatst van den zittijd verplicht is de zaken letterlijk af te rammelen. Vele heeren afgevaardigden denken bij zich zelven «Bah, of we tegenwoordig zijn of wegblijven op de zittingen, we trekken toch onze pree, en dat is hel voornaamste.» Er is maar een middel om de Patsers tol betere gevoelens te brengen en dal is zoo- als onze confrater zegt, het stelsel van den aanwezigheidspenning in hel Parlement loe te passen. Wie wegblijfl zonder ge gronde reden zou niet meer betaald zijn. Het stelsel der aanwezigheidspenningen Een werkman vroeg aan zijnen dorps- herder eene aanbeveling voor eenen kleri- kalen volksvertegenwoordiger, met hel doel eene plaats van 2,80 frank daags aan het staatsspoor te bekomen. De pastoor gaf die aanbeveling, maar schreef op de keerzijde der visielkaart in hei latijn dat men niets voor den drager der kaart moest doen. En de brave en god- vreezende man onderleekende vroom zijn schrijven Tibi in Christo (met u in Chris tus) A. Massin, pastoor van Coo (Luik). Kan men iafharliger met eenen werkman den spot drijven Ziel ge dien werkman, met de hoop in hart, met zulken aanbevelingsbrief, bij den klerikalen volksvertegenwoordiger aankomen Gelukkig ging de arme man op de rechte plaats te rade, waar men hem uitlegde dal zijn briefje, in plaats van eene aanbe veling, eenvoudig zijne veroordeeling was, Hij was door zijnen zieleherder deerlijk in den Heere ge...fopt. En nu, lezers, wat denkt gij over dit feit? Ronduit gesproken, had die pastoor Massin hel recht op zulke wijze met zijne parochianen te handelen Neen, niet waar Dal was dien armen drommel om den tuin leiden. Dat was hel gegeven woord verbreken. Dat was niet loyaal Indien hij vond dal de werkman niet waardig was eene aanbeveling te bekomen heweldan moest hij hel hem vlakaf weigeren. Maar dal deed bij niet. Waarom Eenvoudig weg omdat die werkman kiezer is, omdat er in zijne familie nog drie kiezers zijn, die men zeep aan den baard moet strijken, daar zij in Mei en Juni aanstaande aan de kiezing voor de Kamers en aan de Provinciekiezing moeten deelnemen. Uit politiek belang wilde hij bun doen gelooven dat hij, pastoor, hunne belangen behartigde. En voor één politieke priester die men bij de lurven pakt, hoeveel honderden, ja hoeveel duizenden anderen zijn er niet, die ook derwijze te werk gaan, maar... ontsnappen. Burgers, werklieden, buitenlieden, denkt daarover eens goed na. Vergeet niet dat veel beloven en weinig Het bisdom Aoste is het eenige bisdom waar Franscli gesproken wordt in gansch Italië. Hel is gelegen bij Savoie en be woond door franschsprekende Italianen. Tol in November laatst was dit bisdom bestuurd door Mgr Due. Na een bestuur I van 35 jaren heeft hij zijn ontslag moeten geven tengevolge van een ongehoord I schandaal. Gedurende jaren hebben ver scheidene kanunnikken de kas van liet bisdom geplunderd. De bisschop heeft niets willen bekennen daar de voornaam ste schuldige, zijn kozijn is. Men heeft enkel een klein gedeelte der ontroofde sommen teruggevonden. De bisschop heeft geweigerd aan hel gerecht juiste inlichtingen te geven. Zware nalatenschap voor de nieuwe bisschop! Niemandaanvaarddeden mijter, te meer, de regel van bel bisdom Aoste wil dal een franschsprekende bisschop genoemd werd. Eindelijk dacht men een kandidaat gevonden te hebben in den persoon van Paler Jean Vincent Tasso, algemeen assistent der Lazaristen, te Parijs resideerende. Maar ziel de eerwaar de pater is in persoon naar Rome gegaan om te smeeken hem te Parijs te laten en hem te ontslaan van die weinig benijde missie. Tol hiertoe heeft de Paus geweigerd De Veurnaar die zoowel weet wal er bij de framapons van Italië en Frankrijk omgaat, zal waarschijnlijk dit geval ver gelen hebben. Men ziet altoos de splinter in zijn ge- buurs oog maar niet den balk die zijn eigen oog uilsteekt. Het tweede WINTERFEEST bij onze Koninklijke Harmonie is vastgesield op Zaïeidag 28 Maart aanslaande. Hetzelve zal beslaan uit een Concert, gevolgd door een Bal. Deze feestelijkheden beloven hoogst aantrekkelijk te zullen zijn. Het Concert zal worden gegeven met de medehulp van M. Bertiaux, hautboist, 1' prijs van bel Koninklijk Conservatoi ium van Brussel, alsook van den welgekenden kluchlzanger den heer Marcel Le/ebvre. Ten anderen is er besloien geweest dat ter gelegenheid van Half-Vasten. hel Bal zou beslaan in eene kluchtige danspartij, Benoemd Hal de Têles». Te dien einde zullen maskers en neuzen, kosteloos, ter beschikking worden gesteld, van al de heeren die hel Bal zullen bij wonen. Hel omstandig programma zal morgen Zondag uilgedeeld worden. De personen die aan Mr BUYL iets mede ie deelen of le vragen hebben, worden verzocht zich (ol hem le wenden op het volgende adres KCrij£p»luun( 102, Elsone (Brussel). o Wij, Leopold II, Koning der Belgen, Opper-hecr van den Onaf bankelijken Congostaat, Willende aan Ons Welbemind Vader land de voordeelen verzekeren van het Werk dal Wij sedert lange jaren voort zullen op hel Afrikaansch grondgebied, mei de edelmoedige medewerking van vele Belgen; Overtuigd van alzoo hel onze bij te dra gen om aan België, indien hel wil, de uit wegen noodzakelijk aan zijnen handel en nijverheid te verzekeren en aan den icver zijner kinderen nieuwe banen te openen; Verklaren bij dezen, na Onze dood, aan België alle onze heerschappelijke rechten op den Onafhankelijken Congostaat na te laten en over le brengen, z.ooals zij erkend zijn geweest door de verklaringen, bepa lingen en verhandelingen sedert 1884 ont slaan tusschen de Mogendheden, ter eener zijde, de Internationale Vereeniging van den Congo, ter ander zijde, alsook de goe deren, rechten en voordeelen aan die heerschappij onderworpen. Inlusschen dal de Belgische Wetgevende macht uitspraak gedaan heeft over het aannemen van de voorgenoemde schik kingen, zal de heerschappij gezamenllijk uitgevoerd worden door den Bestuurraad en den Algemeenen Goeverneur van den Onafhankelijken Congostaat. Gedaan le Brussel, den 2 Oogsl 1889. (gel.) LEOPOLD. ons af na lezing van dit beslaat voor de provincie- en gemeente raden. Waarom een uitzondering voor onze honorabelen? Het ergst van al is, dal zulke wel zou moeten gestemd worden door de belang hebbenden zelf. We zeggen HET ERGST, wam hel spreekwoord luid immers dat de wolven zich ouderling niet verslinden. Bil Blad verschijnt der. Zaterdag van iedere weck. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De \nnoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het 'iitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUIVEIIV, Drukker-Uitgever, te’Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Ziehier wal Priester Fonteyne over dit punt denkt Wij eerbiedigen den godsdienst, ja maar, eilaashoe menigmaal ziet men den godsdienst niet misbruiken om voor- j rechten en ongerechtigheden le verdedi- I gen En hier zijn wij vrij genoeg bel hoofd te verheffen en dat onrecht aan le I klagen en le bestrijden. Wij weten weler zijn veel geleerde, deugdzame, ijverige priesters en wij hebben er den grootstee eerbied voor. Maar er zijn er ook genoeg, en veel te veel, die aan het verhevene, edele oorbeeld dat wij van den priester in de ziele dragen, niet beantwoorden. Ik zal het niet zijn, die mijne broeders zal oordeelen; maar wij zijn loch altijd vrij van openbare daad zaken le mogen bespreken. Eerst en vooral, het krislene volk beeft maar al te dikwijls te betreuren dal aan macht en rijkdom, tot in de kerken toe, nog zooveel voorrechten geschonken worden. Hier moeten wij zeer bescheiden spreken, en daarom willen wij maar van een enkel gebruik gewagen, dal bijzonderlijk ons arme volk bedroeft. Ziet de kerkelijke be gravingen, is waar, kan niet voor iedereen even rijk zijn, en ’t moet ook niet voor allen even arm zijn. Maar ver schil is somlijds te groot. Men leert ons dat wij kinderen Gods zij.i, broeders in den Heere, erfgenamen van denzelfden Hemel, meer nog men heeft ons gezegd dal de armen de lievelingen zijn van Christus en die lievelingen des Heeren, die als hun Meester misschien van de wereld niets anders gekend hebben, dan hel zweel en de tranen en ongekend ler wereld en verstooten, als heiligen hebben geleefd, ziel men somtijds ler aarde bestellen met weinig meer als eenen kwispel zwaai voor alle eerbe tuiging en alle plechtigheid. En als bel een rijke geldt, een machtige der aarde, 'l is al licht en pracht, en zang en klank dal men hoort en zielAl ging hij in zijn leven misschien nooit ter kerke, al was bij een vrijdenker, al stierf hij door zelf moord, zal nog een uitvaart zijn als van een uitverkorene Is dal de geest van ChristusDal kan het volk niet gelooven. Een onrecht, onverdraaglijk-en tergend, dal wij ook bestrijden, hel is dat zoo menig geestelijk man godsdienst en ambt misbruikt om de burgers hunne vrijheid te benemen, het volk onder den voet le houden en te verslaven. Priester Fonteyne. Wij vragen testament. Welke haast is er Congo over te nemen, als hij toch na ’s Konings dood in ons be zit komt? Wat bedieden de opofferingen, over name enz. die men van ons vergt voor de kolonie? In alle geval schijnt de Congo-overname eene duistere zwarte (I) zaak. DEMOS. ADVERTE IE-BLAD 15,53 18,03 6,49 4,37 22,04 20,17 (Ad.) 7,43 7,30(Adlnk.) 19,38 V*-’ I 18,12 18,17 19,10 19,16 Vertrekuren vnn don IJz.eronweg met Ji Januari lt)ON Vertrek uit Veurne naar hot Binnenland 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) Vertrek uit Veurne naar Duinkerks I 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 Vertrekuren van den Buurtspoorweg niet ïk «lanuari Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORTon OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 □route Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag, Vertrekt Oroote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veui-ne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHK Statie 7,46 10,20 14,25 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,29 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1