VAN VEURNE I i o I I II. ïltiyl in de Hamer. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Mr Buyl en De Veurnaar. GEMEENTERAAD VAN VEURNE. Buitengewoon Budget voor 1908. Het Werk van het Willems-Fonds. Znt4. April 1908. 82' jaar. T leger, die i Zitting van 28 Maart 1908. Mr Pil die er van ded maakt zal ons daar- i over wel willen een uitleg geven. zijn voor de leden van het Willems-Fonds, dat fier mag zijn op hel edel werk dal het i verricht. Te Brussel trad Mr Alb. Deswarte op I - met hel onderwerp Uitheemsche invloed op ons taaleigen. Te Aarse.hot sprak de heer La nghoor uit Antwerpen. Te St- Nikolaas hield Dr Reychler eene voordracht over Steenkool; de heer F. Van Dyck, behandelde de kwestie der Verwereldlijking der Gasthuizen; Professor C. De Bruyne, schepen der slad Gent, loonde er ook in een boeiende voordracht liet leven in de diepten der zeeën met licht beelden. Te Aalst ondergaat de afdeeliug een volledige hervorming. De heerE. Franckx die met voorbeeldige toewijding het Wil- iems-Fonds gedurende jaren heeft vooruit geholpen, is lol eere-voorzitler benoemd. Hel voorzitterschap wordt door den heer A. Brys waargenomen. Deze hield voor drachten over Het voorstellingsvermogen bij de kinderen en over hel Geuzentijdperk; deze laatste werd opgeluislerd mei uit voering van de schoonste liederen uit dal tijdperk. Deze afdeeling richtte een zeer wel gelukt kinderfeest in, alsook lieder- avonden voor het volk en Irefl thans maatregelen lot hel geven van leergangen van booger onderwijs voor het volk. Te Eekloo had de ie openbare voor dracht plaats. De heer Pros. Van Acker behandelde er het onderwerp Moderne Letterkunde. Te Gent zijn te vermelden vier uit muntende voordrachten van D'Schoenfeld: Hoe verdedigt zich ons lichaam tegen zijne vijanden? Van F. Van Eecke: Verstand houding tusschen huis en scholen. VanMej. A. De Guchlenaere over: Vaderen Moeder als opvoeders en die van Prof. Vercoullie, over: Onze Vlaamse he muziek. Deze laatste voordracht, gehouden 23 Februari in hel Lakenmelershuis verschafte de gelegen heid om op waardige wijze van Flor. Van Duyse als componist en als musicoloog te huldigen. Prof. Fredericq deed in een gepaste rede de verdiensten van den geleerden Vlaming uitkomen, die door zijne merk waardige studie over hel Oude Vlaamsche lied een builenlandsche faam en vooral de Vlaamsche erkentelijkheid heeft verwor ven. Er moge hier aan herinnerd worden dal hel denkbeeld van Liederavomjen voor hel eersl door den heer Van Duyse werd geopperd en ook uitgevoerd mei een bij val, die lot navolging in vele Viaamscne j sleden en in Noord-Nederland heeft aan gezet. Intusschen bereidt hel Algemeen Bestuur de uitgave voor van hel derde deel van Vlaamsch België, waarin Prof. Fredericq de geschiedenis der Vlaamsche beweging voltooit. Hel liederboek wordt herdrukt en zal insgelijks een welkom geschenk De Panne, 5 miljoen frank. I laten inwijden in hel heerlijke T Is toch iels, maar die koek in zooveel stukken te verdeden zal voor ieder weinig baal opleveren. Hoe zii hel nu mei die fameuze commis sie, wiens rapport M' Buyl gevraagd had. Wij vinden onder andere in de buiten gewone begrooting voor 1908 ingeschre ven Voor werken aan de zee te Oostende, Blankenberghe, Heysl, Nieuwpoorl en.. vnn den IJzerenweg niet 3 Januari 1008 Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 3 Jnnuari Onze knappe Volksvertegenwoordiger heeft in de Kamerzittingen van 1 en 2 April eene prachtige redevoering uitgesproken en bij middel van statistieken de verdedi ging genomen van hel verplicht onderwijs. Zijne rede werd mei do grootste aan dacht aanboord. I Aanwezig: Al de leden, uitgenomen M. Pil, wegens onpasselijkheid enM.Donck ambtshalve belet. De heer Burgemeester-Voorzilter ver klaart de zitting geopend. Hij doet lezing geven van hel verslag der voorgaande zit ting, hetwelk zonder opmerkingen goed gekeurd wordt. le Punt. Teekenschool. Rekening over hel dienstjaar 1907. Deze rekening, alsmede deze der Nij verheidsschool, door de Besturende Com missie der Teeken- en Nijverheidsschool opgemaakt, worden door den Gemeente raad zonder opmerkingen goedgekeurd. Teekenschool. De ontvangsten beloopen lot fr, 2039,01 De uitgaven beloopen lol fr. 1854,34 Het batig slot fr. 184.47 2° Punt. Nijverheidsschool, Rekening over het dienstjaar 1907. De ontvangsten beloopen tol fr. 2998,00 De uitgaven beloopen lot fr. 2955,52 Hel batig slot fr. 40,48 Beide deze rekeningen zullen aan de goedkeuring der hoogere overheid gezon den worden. 3‘ Punt. Armbestuur. Begrooting voor 1908. 4e Punt. Godshuizenbestuur. Be grooting voor 1908. Daar de Commissie van Geldwezen, uit hoofde der onpasselijkheid van den heer Schepen Pil, niet kon bijeenkomen om deze begroolingen te onderzoeken en er verslag over te maken, worden deze twee punten op voorstel van den heer Voorzit ter, tot eene volgende zitting verschoven. 5’ Punt. Armbestuur. Openbare verpachting. Goedkeuring. Een deel der onroerende goederen aan hel Armbestuur onzer slad toebehoorende werden den 2 December 1907, door het ambt van Mt#r Douck, notaris ter stede, openbaarlijk verpacht. Uil de ingezondene stukken blijkt dat aan deze verpachting de uoodige rucht baarheid gegeven werd, en er geene rekla- men tegen dezelve werden ingediend. De loten 14, 39, 52 en 71, werden bij gemis aan voldoende aanbod niet toege wezen; - en zullen later verpacht worden. Op voorstel van den heer Voorzitter, wordt het proces-verbaal dezer openbare verpachting door den Gemeenteraad een- pariglijk "oedgekcurd, en zal aan de goed keuring der Bestendige Afvaardiging over gezonden worden. 6C Punt. Armbestuur. Vraag be- machliging voor uitbrijken van land. Hel Armbestuur onzer stad vraagt de bemaebliging om een perceel zaailand, gelegen te Wulpen, sectie A, Nr 150, groot ongeveer 50 aren, te mogen laten uilbrij- ken door M. Jos. Bieswal enCie, Brussel. een zeer aantrekkelijk concert ingericht met voordracht van den heer Sanglel over: De geschiedenis van de Liberale Partij. Gedurende de maand Februari heeft het Willems-Fonds in zijne verschillende ver takkingen een groole bedrijvigheid aan den dag gelegd. Mei genoegen mogen we vaststellen hoe le allen kam dapper liet vrijzinnig, volkveredelend werk wordt voortgezet, met het verheugend gevolg van de steeds verdere uitbreiding van den weldadiger) invloed, die van ’t Willems- Fonds uitgaat. De talrijke volksbibliotheken hebben regelmatig het wekelijkse!) geestesvoedsel aan velen bezorgd, terwijl in vele afdee- lingen degelijke volksvoordrachten wer den gehouden, opgeluisterd door concer ten die den kunstzin bevorderen, of aan lokkelijk gemaakt door het uitloten van leerrijke werken onder de aanwezigen. Tc Veurne sprak Dr R. Joos, over De Lucht. Te Brugge wordt dit jaar door een ijverige schaar jonge Willems-fondsers met uitstekende uitslagen een meer demo cratische richting gevolgd. We kregen behalve volksvoordrachten ook liederen avonden, den Zondag, waar een belang stellende menigte heenstroomt in bet prachtig lokaal «Hel Zwart Huis» om 4ii.il jvan den Vlaamschen zang. Een mooi tooneel- feest, met de medewerking van De Bretj- delszonen werd aan de leden aangeboden. Te Kortrijk, waar we sedert lang weinig teeken van leven merkten, werd Hoe men die miljoenen gebruikt? Sedert eenige dagen komt eene bagger- bool eene geul uitzuigen in de zee tusschen De Panne en Coxyde. De visschers van de Panne lachen met dal werk en kunnen maar niet begrijpen hoe hel werk van hunne haven met eene uitbaggering van een zandbank op die plaats moet beginnen. Men zegt dat bet vooral is om toe te laten dat speeljachten gemakkelijker en dichter bij de kust zouden kunnen varen I 't Is waar de visschers kennen niets ervan en welen niet dal, om een huis te bouwen men eerst de achterpoort maken moetI Wij denken wel dat eene bovennatuur lijke openbaring Mr Buyl verwittigd heeft dat De Veurnaar op zijne kap gereden heeft. Onze achtbare en geliefde Volksver tegenwoordiger heeft wel de laatste nach ten niet kunnen slapen want de pijlen door den zoo eerlijken als waarheidslievenden confrater zijn zoo kwetsend, dal evenals de doodzonde zij een merkbaar toeken in de ziele prenten. Schrikkelijke dingen, ongelooflijke fei len klaagt de devote sukkelaar aan. Oor deelt, beste lezer, Mr Buyl beeft geen rosi»*n duil betaald voor zijn pensioen. Enkel heeft hij betaald voor de kas der weduwen en weezen. Dat do almoezeniers van T leger, die zulkcn lastigen dienst te verl ichten heb ben, dat de geestelijke opzieners der scholen, die hel insgelijks zoo druk heb ben, dat de pastoors en onderpastoors, die zoo kristelijk hel klerikaal kraam steunen *n de kas der weduwen en weezen niet storten, begrijpen wij goed. Maar heeft iemand hen verweten een pensioen te trekken die zij niet verdiend hadden vol gens de bepaalde organieke wetten? Dus Mr Buyl is een slechte volksver tegenwoordiger omdat hij geen rosten duit voor zijn pensioen gegeven beeft. Dok daarom moet hij onbekwaam zijn! Maar M’ Pil die 4000 fr. trekt voor niets Je verrichten, dal is braaf en kristelijk. l Is waar, jaknikker) moet ook betaald worden. Wij beklagen M’ Buyl! Na dat bewijs- voerend, doorslaand artikel van De Peur- naar, na dien duchligen aanval schijnt de prestige van onzen ieverigen liberalen volksvertegenwoordiger veel gezonken. Wij vreezen een ding. Mr Pil zal een van deze dagen vinden dal De Veurnaar te ver gaal en, beschaamd over zich zelven, zal hij ieder kamerzitting willen bijwonen °m niet verweten te worden dal bij zijn traktement als volksvertegenwoordiger in ledigheid geniet en vele roste duiten mint met te zwijgen en le buis le blijven. Piet. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden met opgenomen. De tnnoncen voor Belgte, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland woidcn ontvangen door den Office de Publicity, MagdalenastraatBrussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. DVERTEfflTIE-BLAD Vertrekuren 4,37 6,49 22,04 20,17 (Ad.) 7,30(Aóink.) 7,43 19,38 Grooto Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 18,12 18,17 19,10 19,16 4 S Vertrek uit Veurne naar Duinkerke I 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTcn OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groot... Markt 5,10 7.02 8.56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 15,53 18,03 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrok uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 1 0,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,25 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,29 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1