VAN VEURNE Over de Congoheslie. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT r De Haven van De Panne. Mengelingen. I I I EENE NIEUWE SCHOOLWET. Woorden, Werken. Briefdragers en Spoorwegwerkers. Wr 19 Ztiterdng 9 Mei 1908. 82' jaar. rende 10, 15 ja 20 jaar in voorloopigen Piet. A Oom Jan. de rijken die der i Volgens eene optelling vonden ongeveer 800 belgische militairen de dood in den Congo waarom wij thans nog zouden moeten iets opofferen voor die zwarte kolonie. I I I I I De katholieken droornen van een nieuwe schoolwet, noch erger dan de tegenwoor dige wel. Doch wij denken, dat we mogen gerust zijn om twee redenen Ten eerste, zij zouden niet durven, hunne posities zijn te wankelbaar. Ten tweede, er is geen zaad in baksken en geld is alleen ’t doel - - Uit de debatten der Kamers: «Als de Congo overgenomen wordt, zal hij voor de Belgen meer belasting vergen, van 10 fr. per hoofd en per jaar. Proficiat! laslenbelalers, maakt u maar gereed La brochure illuslrée^que la LigueNatio nale de Propagande libérale préparail en vue des prochaines élections legislatives et provinciates vient de parailre. Son titre hautement significatif, est «La Toile d’Aralgnée», cette toile, que paliem- ment lisse sur noire pays, depuis bientót 25 ans, l’araignée clericale. Elle est signée, comme Les Accuses qui se lira a 500.000 exemplaires en 1906, par Monsieur G. Rahlenbeck, depute suppléantde Neuf- chAteau-Virton, auquel nous prédisons le mème succès, car sa nouvelle brochure est aulant que ses ouvrages précédents, vivanle, claire et convaincante et, ce qui ne gate rien, illuslréede dessinsaussi amu sants que démonslralils. Hue traduction en flamand est en preparation el paraitra dans quelques jours. Les commandes, auxquelles doit être Zoodal de katholieke Regeering toch is moeten eindigen met BUYL’s streven, sedert zoovele jaren, met gevolg te beant woorden. Nu, ’t is Christus woord Klopt en er zal u geopend worden. De visschers van De Panne welen heel goed welke opoffe ringen, welke aanhoudende pogingen, iedere zittijd, overal in alle vergaderingen, Mr Buyl zich getrooste om zijn geliefd plan te verwezenlijken. En toch zoo lang heeft hij op de leenen der katholieke vad sige leiders getrapt, zoo lang heeft hij aan hunne ooren geroepen, zoo dikwijls hel woord in de Kamers genomen, dal toch eindelijk, beschaamd over hun eigen zel- ven, zij toch iels doen moeten. Eere aan wie eere toekomt. Wie sprak eerst van de haven van De Panne, gehoor gevende aan de wenschen der kustbewoners? Adolf Buyl. Wie heeft er hel meest voetstappen aangewend tol hel bekomen eener schuil haven in De Panne, en wie stelde een eerste krediet van 50.000 fr. voor? Adolf Buyl. Wie won de familie Calmeyn en eerst en vooral de heer Maurils Calmeyn tot de zaak? Adolf Buyl. En eindelijk wie nog hel meeste deed wien de klerikalen schijnen te vergelen. Wie gaf den doorslag aan Buyl’s wenschen en ook die der visschers? Z. B. de Prins Albrecht Prins Albrecht, Maurits Calmeyn en Adolf Buyl, zijn de vaders van de haven van De Panne en dat zullen de visschers nooit vergeten! Dat alleen reeds is eene bloedige opof fering, en zonder van onze finantieële broodroof, eerlijke opoffeiingen te spreken, begrijpen wij niet t Brief aan mijn Nichtje. Zeg eens Slientje, hebt gij nog het por tret van Caruso bewaard dat met zijn handteeken? Ik stel u die vraag, als is ze onnoozel, dat is immers eene kostbare herinnering voor u. Nu heb ik wal beiers gevonden. Zie eens wal ik in eene gazel van voor een paar weken lees: Z. H. de Paus heeft in bijzonder verhoor ontvan- gen, Mijnheer Pierpont Morgan en zijne dochter. Eene aanvraag naar een hand- schrift van Z. H. welwillend beantwoor- dende, schreef Pius X op zijn portret Ik roep de zegen des Ileeren in voor Mr Morgan en zijne familie. Dat is wal anders dan uw portret van Caruso. En nogtans zou men zoo iets aan een braaf christen meisje met een aardig gezichtje als het uwe niet kunnen weigeren, want die Morgan is maar een Amerikaansche KETTER, dus in den ban der H. Kerk. Waar kan Morgan zoo 'n speciale zege ning verdiend hebben, vraagt gij u af? Ach ja, er stond in de gazet nog eenen volzin bij, dien ik oversloeg. Hier hebt gij hem. «Mr Morgan schonk eene belangrijke som aan de pauselijke schatkist.» Be grepen, meisje. Wie was het weer die de wisselaars uit den Tempel joeg? Wij willen God in ’s lands bestieren Wij willen kerk en priesters vrij Dal zijn de woorden En de werken der katholieken om d woorden te verwezenlijken Aan d’arme afgesloofde werklieden 65 fr. pensioen, daarmede kweekt n zelfs geen hond. Aan d’armen ééne stem, aan De armen de ransel op den rug om •t land te verdedigen terwijl de rijken zich gereed houden om in geval van oorlog of opstand hel behoud van hun vel te ver ^ifearme echtelingen in de Godshu,'en scheiden, al beweren ze hel huwelijk ''pTameTinderen in Mnscwmene-arme schalen afzonderen, omda! ze die der rijken niet zouden bezoedelen. 3500 miljoen schuld maken. Roepen geen kanon, geen fort méér, en dienst zonder ze te benoemen, alhoewel j miljoenen stemmen voor nieuwe forten. Door laster en I J deftige onderwijzers vervolgen, enz. enz. Is dat de wil van God Zijn dal de kenteekeds der vrijheden voor de kerk en priesters zij zeker zijn dal die nederige bedienaars eigenllijk niet boventallig zijn, vermits zij niet kunnen gemist worden zonder ze door anderen le vervangen. Lageren ver vangen ook hoogeren, of doen het werk van hoogeren zonder eenen cent méér te krijgen Was is de reden daarvan Spaarzaam heid; maar, spaarzaamheid op den nek der brave werklieden, die aldus hel weik- loon niet krijgen, waarop zij anders reeds zouden recht hebben, en die hun teven lang door die vertraging in de verhooging zullen lijden. Werklieden van eerste keuze laten zij voorlsukkelen met het loon van eenen beginneling,... om te kunnen sparen on zijn werkloon Zulke handelwijze is onwaardig van een Staatsbestuur. Sinds M Hellepulte minister wierd heeft hij al zijne vroegere beloften vergeten; hij ver trapt vandaag, wal hij gisteren aanbeden heeft. Er is geen zaad meer in i bakske. Staatskas is ledig, omdat men het door leuren en vensters gooit voor nuttelooze prachtwerken, voor kloosterscholen, voor nieuwe velbetaalde plaatskensvan hoogere beambten, welke dienen om hunne zonen, neven en kozijntjes te plaatsen ten koste der laslenbelalers en ten nadeele dcr nederige postboden en spoorwegwee lieden. Eene enkele maal in vier jaar kennen zii die nederige Staaisslaven, die le weinig betaald worden om behoorlijk met vrouw enkinderste kunnen teven, en dat ts: telkens er eene kiezing op handen is, telkens zij de stem dier verdrukten noodig hebben, om aan T hoofd te blijven en hun schandalig uithongeringswerk voort te zeilen. Dit Bind verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 Ir. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamd© artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten Bij elke gelegenheid, wanneer hel er op aankomt hei vertrouwen des volks te winnen, loopen de klerikalen op alle boeken der sli alen uitbazuinen dat zij de beschermers zijn der nederigen en der door de fortuin onterfden, wiens belangen niet beier kunnen verdedigd worden dan door de klerikale partij Wij weten, ongelukkiglijk, door onder vinding, wat er van is van dien klerikalen bluf. Een feit, dat zich onlangs voordeed, beeft eens te meer de valschhcid dier be wering bewezen. Ter gelegenheid der bespreking van de begrooling der Slaatsijzeren wegen, legden eenige Kamerleden een voorstel neder, dal voor doel had aan de briefdragers eene schadeloosstelling van 50 frank toe te staan als bclooning voor den groolen overlast van werk, die hun bij 't naderen van elke kiezing opgelegd wordt. Niets was rechtvaardiger dan dit voor stel; niets was ernstiger dan de beweeg redenen, welke tol dit voorstel aanleiding Raven. Men had dus mogen gelooven dal het Gouvernement en de klerikale meer derheid zich zouden verhaast hebben dit voorstel bij te treden, om toch eenmaal te loonen, dat zij waarlijk de beschermers der nederigen en de beste vrienden zijn van de kleine Staatsbedienden. IJdele hoop Iq plaats van deze houding aan te nemen en hunne daden met hunne woorden in overeenstemming te brengen, de klerikalen hebben met eenparigheid geweigerd de kleine schadeloosstelling loe te slaan, welke de nederige brief dragers voor den gezegden overlast van Werk verlangden te ontvangen. Gedurende de bespreking der zelfde be fooling hebben talrijke sprekers der linkerzijde den ellendigen staat doen uit schijnen, waarin de werklieden van den ijzerenweg zich bevinden; hun dagloon komt sedert lang niet overeen met de duurte van eetwaren, brandstof, huishuur, kledingstukken, enz. Leden der linker zijde hebben eene verliooging gevraagd voor deze nederige bedienden. M. Helte- Putte, die vroeger beweerd had de warm ste verdediger te zijn van de spoorweg- werklieden, heeft alle verhooging van krediet geweigerd, om den toestand van bet klein personeel te verbeterenDe werklieden kregen niets anders dan, bier en daar, de gewone verhooging volgens bun aantal jaren dienst, en nog wierden van die verhooging talrijke werklieden, zonder recht noch reden, uitgesloten, hetgeen waarlijk wraakroepend is, want, dai is het loon der werklieden onthouden. Maar, dal is nog niet alles. Sedert de klerikalen aan het hoofd des lands geko- teen zijn, houden zij de werklieden gedu- ADVERTEWE-BLAD I I 18,12 19,38 k 19,10 19,16 i I l 51 q - Be nnoncen voor Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18J7 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGIIE. Statie 4,35 7,46 10,20 14,27 18,05 Voorstad 4,39 7,50 10,24 14,30 18,09 Vertrekuren van <len IJzerenweg van 1 Mei lot 30 Juni Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4.37 6,12 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (n. Thourout) 15,51 18,03 19,02 (Dixmude) 20,18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke00 n- 5.40(Adink.) 7,30(Ad.) 7,43 9,52 10,47(Ad.) 12,10 (Ad.) 14,40 18,05 18,15(Ad.) 20,17(Ad.) 22,0< Vertrekuren van den Buurtspoorweg van 1 Mei tot 31 Mei Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,5« - W 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 2, Belgir. uitgezond rd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BBUNEIN, Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1