I VAN VEURNE I r IJ. Biiyl in de Kamer. II NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT II Een Jubileum. Harde Waarheden. Rechterlijke Kronijk. Zaterdag 551 November 11)08. jaap - het welzijn van regeerders onder handen neemt. zijn partijbelangen in het oog gehouden en de groole vraagstukken ter zijde laten liggen. Ons kiesstelsel is nog altijd een echte warboel, ons leger eene parodie van landverdediging, ons volksonderwijs een onvolledige, gebrekkige inrichting. Over den toestand waarin het klerika- lism de flnantiën heeft gebracht, zullen wij liefst niet meer spreken, omdat zelfs 6- meest overtuigde katholieke staatsmannen i van meening zijn en dit oordeel zeker niet onder stoelen of banken steken dat nooit een regeering kwistiger en roeke- loozer omsprong met de gelden der lasten- betalers. Er beslaat waarlijk geen reden om zulk onbehendig, zulk slordig en noodlottig beheer in de wolken te verheffen. De kle rikale» zullen al schoon vlaggen en wim pels mogen laten wapperen, triomfbogen oprichten, stoeten inrichten, van vader landslievende trillende lofredenen uit spreken; hel groot publiek zal bun klucht spel uitfluiten. om die te maken, I i om de bracht? Het katholiek goevernement heeft slechts en hunne gazctjes nu daarvan zeggen Zullen zij eindelijk begrijpen dal de lij 1 gekomen is om de oogen te openen en, als ware vaderlandsminnende burgers, hel gevaar van den tegen woordigen toe stand te begrijpen en af te wenden door de plaatsvervangers af te schaffen en den persoonlijken dienstplicht in te richten -1 M Vraag gericht aan den heer Minister van Spoorwegen Dagbladen van alle gezindheden beb- hen gemeld, dal de vervoerprijzen voet reizigers, geabonneerde en niet-geabon- neerde, zullen verhoogd worden. Zou de heer minister mij desaangaande geene af doende inlichtingen willen geven? Vraag gericht aan den heer Minister van Nijverheid en A rbeid a Men bevestigt mij dal Iwee van de drie verslaggevers der groole commissie voor de visscherij, hun [werk hebben voltooid en den heer minister ieder hun verslag overmaakten. Hel geldl namelijk eene naar men zegt belangwekkende studie over de huidige Belgisehe visscherij. Denkt de heer minister niet dal voor hel drukken van die verslagen niet dient gewacht te worden totdat hel den derden verslaggever believe ook zij verslag in te dienen? Acht hij integendeel .niet dat hel verslag van ieder der twee eerste verslag gevers van stonden aan dient gedrukt en rondgedeeld te worden?» Etne vraag werd ook gedaan over de noodzakelijkheid der heropbouwing der Middelbare Meisjesschool le Nieuwpoort, welke in 1907 door eenen brand vernield werd. De personen die zich voor hel jaar 1909 op het ADVERTENT1E-BLAD gelieven te abouneeren, zullen het koste loos ontvangen van nu tol Nieuwjaar. De klerikale partij bereidt zich eerst daags de 2Be verjaring te vieren van haar komst aan hel landsroer. We mogen er ons aan verwachten, dat le dier gelegen heid op de trom zal geslagen en de lof bazuin zal geblazen worden. Dagbladen en redenaars zullen in geestdriftige bewoor dingen de verheerlijking maken van het goevernement, van zijn verdraagzaamheid, zijn breedheid van gedachten, zijn eerbied voor onze grond wet lelijke vrijheden en meerandere goede eigenschappen. Voor de menschen die zich op de hoogte houden van onze staalkundige gebeurte nissen. zal al dio bluf, al die looneelschik- king, heel die apotheoos van weinig be- teekenis zijn. Want indien de katholieke landbeheerders onze grondwettelijke be palingen niet gekreukt, niet verminkt hebben, is het niet uit zuivere genegenheid voor onze instellingen, maar uit noodzake lijkheid des gebods. Dereaktie weet maar al te wel wat het haar kosten zou, zoo ze de hand moest slaan aan de vrijheden welke het Belgisch volk zich zelve geschon ken beeft. Het heeft stellig de klerikale partij niet aan lust ontbroken onze fondamentale wellen in de praktijk, in de toepassing te knakken. Zijn haarfijn berekende kieswet ten, de behendige verdeeling der kiesom schrijvingen, de talrijke tegenstrijdigheden in wetgevende-, provincie- en gemeente- kieswetlen niet zooveel pogingen om den wil van hel kiezerskorps le vervalschen en de grondwellelijke bepaling, volgens dewelke alle macht uil het volk komt, tot een doode letter te maken? De eerbied onzer tegenstrevers voor de gewetensvrijheid van anderen is zoo innig geweest, dat zij gedurende hun 25jarig beheer al onze openbare besturen ver- kwezeld hebben. Zij hebben de volks scholen in handen van paters en nonnen gegeven, de magistratuur geklerikaliseerd, de hooge ambten aan vriendjes en god vruchtige kiesdravers uitgedeeld, het bur gerlijk gezag tot vasaal van de Roomscbe geestelijkheid ver laagd. En zoo de Belgische natie tijdens de laatste 25 jaren haar voorspoed heeft zien aangroeien, beeft stellig het katholiek gou vernement daar geen zier verdienste aan. De bloei van nijverheid en handel mag ons volk aan zich zehen danken, aan zijn werk zaamheid, zijn ondernemingsgeest, zijn taaie volharding. Waar zijn de degelijke, doelmatige, Wie heeft er gelijk? Sommige katholieken verroeren hemel en aarde om te beletten dat er verande ringen aan de krijgswetten zouden ge bracht worden. Het gaat zelfs zoo ver dal menige katholiek nu helpt vrijwilligers werven voor ’t leger, die veelal gepaaid worden met ijdele beloften en schoone vooruitzichten. Wal er ook gebeure, het staal tegen woordig als vast en zeker bekend, dat het stelsel van het vrijwilligersleger in België slecht is en in strijd met onzen nalionalen geest. Sommige klerikale gazetten schreeuwen en lieren dat hooren en zien vergaan, om het tegendeel te bewijzen; maar vruchte- 1 loos; alwie klaar ziet is thans overtuigd dal er dadelijk van hel vrijwilligersslelsel moet afgezien worden. Eenige dagen geleden ontvingen wij een frausch boekje komende uil de katho lieke drukkerij van den Treurenberg, 16, le Brussel, en geteekend De Militaire kwestie door eenen katholiek. Dit katholiek boekje is eene warme pleitrede ten voordeele der militaire her vorming en ter afschaffing der plaatsver vangers. De schrijver zegt, onder andere, op bladzijde 13, dat de militaire kwestie een dier vraagstukken is, welke men boven de politieke driften moet plaatsen en welke men als eene nationale kwestie moet be schouwen. En, hij voegt er bij J'oor ons katho- Heken, de gelegenheid verwerpen, die zich aanbiedt, om de militaire hervor- ming te stemmen door eene waarlijk nationale overeenkomst (der partijen), zou eene onvergeeflijke fout wezen. Wal gaan de klerikale partijgangers van Correctionneele Rechtbank van Veurne. Zitting van 29 October. Itet Nieuws van den Dag handelend over de militaire kwestie, zegt harde waar heden aan het adres onzer klerikale re geerders De grootste en de buitensporigste prachtuitgave die ooit gedaan is, bestaal in hel ontzaggelijk budjet van oorlog, dat ons jaarlijks meer dan GO millioen uit onzen zak pompt, en ons nog eene hate lijke bloed belasting oplegt. Dat schroomelijk budjet weegt lood zwaar op onze flnantiën en is belachelijk overdreven; en dan rekenen wij nog de honderden millioenen niet mede, die in bel breken en bouwen van forten en verschan singen letterlijk in den grond gedolven worden, onder krijgskundig opzicht lachen de Duitschers, die op de hoogte zijn dier zaken, ons vierkant uit. Dat akelig budjet dat altijd aan T zwellen is, zou waarlijk een beetje moeten ingekrompen worden, tot spijt misschien van eenige vergulde generaals, maar lot meerder goed van het land.» I - Ziedaar hoe liet Nieuws van den Dag, hel onmooglijk gebleken vrijwilligersleger onze regeerders onder handen neemt. j De taal is stout, de verwijten zijn hard, maar verdiend. Het Nieuws van den Dag was ook eene dier dagbladen, die met de fameuze for- muulGeen cent, geen man, geen kanon meerden strijd aanging tegen het vorig liberaal ministerie. sociale hervormingen welke onze tegen- Dat de klerikalen niets deden steevers hebben tot stand gebracht? Zijn strijdformuul werkelijkheid L hel misschien de facadewelten die zij op doch haar slechts gebruikten gebied van den arbeid hebben aaneenge- kiezers te misleiden, bewijst ons heden flanst en welke niet de minste verbetering de bittere taal van het Nieuws van den Dag, aan het lot der arbeiders hebben toege- waarin doorstraalt al hare ontgoocheling bracht? op dit punt ondervonden. Het zegt ons tevens, dat de klerikalen niets anders waren dan valsche belovers en schermers met sebijnhervormingen dat hun doel was bet bewind in handen te krijgen, om vriendjes van alle slach te bevoordeeligen, niet om ons land te behartigen. n ~.Een afzonderlijk nummer 10 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. bevattende, worden niet opgenomen. on«otcc,£en<l of personaliteiten - --evoor hel Buitenland worden ontvangen door den Office Men schrijft in bij CAMILLE URUIVEIIV, Drukker-Uitgever, te Veurne, Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die de Pïjblicité, Magdalenastraat, Brussel. en in de Postkantoren des Rijks. Vraag gericht tot den heer Minister van Openbare Werken: Ik verneem dat het verslag van de commissie, belast met hel bestudeeren van het inrichten eener visschershaven te De Panne, is ingediend, gedrukt en rond gedeeld aan de leden der commissie. Het schijnt dal dezen zich hebben verbonden dit stuk geheim te houden: het is voor allen belangrijk en dergelijke geheimhou ding is zoo onuitlegbaar als ondoordring baar. »Ik vraag den heer minister of hij het noodig acht dit verslag voor onbepaalden lijd weggesloten te houden; zoo ja, dan verzoek ik hem mij do rodonon tot geheim houding van bedoeld verslag bokonu to makenzooniet, hel stuk onverwijld le doen ronddeelen aan de leden der Kamer.» 18,12 l'; 18,03 19,10 19,38 Vertrekuren van den IJzerenweg tot Januari 1909. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 Vertrek uit Veurne naar Duinkerker 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12,10(Ad.) 14,40 18,05 22,07 --■ibillWOTW—- I ADVERTENTIE-BLAt Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot 1 Januari. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Grooto Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Wybo Karei, muzikant, Clercken, voorwaar delijk 2 maand, voor bedreigingen per geschrift. Lofever Theoflel, voerman, Leke, 1 maand en 26 fr. voor vernieling van afsluiting. Demeerseman Fideel, werkman, te Proven, 1 maand en 26 fr. voor eeroof. Haelowyck Henri en D’hooghe Honri, werk lieden, Ilouthem, do 1% 30 fr. do 2% 8 dagen en 26 fr. voor slagen, beide, elk 15 fr. voor dron kenschap, de le voorwaardelijk. Vandevoorde Edmond, smokkelaar, Oostcap- pol(Frankrijk), 1 jaar en 100 fr. 1 maand en 26 fr. en 15 fr. voor slagen, vernieling van afsluiting en dronkenschap. Focquenoye August, leurder, Veurne, 30 fr. I en 10 fr. voor smaad en verlaten van zijn gespan. Hosten» Maurice, plakker, Adinkerke, 15 dag. en 26 fr. voor slagen. Verbanck David, visscher, Adinkerke. 8 dag. en 26 fr. voor smaad. zl z» --J - t- Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,28 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,34 16,12 19,16 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,54 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 21,00'(Beveren) Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09 21,04 Üïiïii i 'i i iiijawiiï c—wMaüi»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1