VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT De heer BUYL De Ver brassers. Bericlit. Nieuwe belastingen. Het Vrijwilligersleger en de Persoonlijke Dienst. Waar gaat ons geld naartoe Z»terda^ 28 November 1908. IV 48 82' jaar. if I 64 miljoen fr. hebben gekost. Er is daar millioen dan wanneer maar om vet betaalde plaatjes te gunnen aan kunnen caseeren. zal Zondag naast, 29 November, verhoor houden in het Hótel Royal, te Veurne, van 10 tol 11 ure, in plaats van Zondag 6 December. De personen die zich voor het jaar 1909 op hel ADVERTENTIE-BLAD j> gelieven te abonneeren, zullen het koste loos ontvangen van nu tol Nieuwjaar. Men spiegelt zich daaraan om uit te rekenen wat ten slotte hel nieuw ver sterkt kamp van Antwerpen zal vergen, waarvan de kosten geraamd worden op 100 miljoen Er is maar een middel om aan al deze schandalen een einde te stellen bij de eerstkomende kiezingen de millioenenver- brassers wegvagen 1 De katholieke werklieden en burgers hebben er zelven alle belang bij, daaraan mede te werken, want, gelijk de katholieke senator De Lantsheere zegde, gaat men zoo voort met te verkwisten en schulden te maken, dan rolt ons landeken in den afgrond en is er geen redden meer aan. Er valt niet aan te twijfelen, nieuwe belastingen dreigen ons T allen kante. Zij staan voor de deur, zij hangen ons boven het hoofd, wij zullen er weldra mede af te rekenen hebben. De klerikale gazetten zijn reeds bezig met hunne dutsen erop voor te bereiden. Kwestie van te doen verslaan, dal indien de katholieke regeering nieuwe belastin gen invoert, de belastingschuldigen er alle belang bij hebben deze regeering aan het bewind te houden. T Is wel T geval van te zeggen dat de klerikale gazetten alles durven. Zij zouden zelfs willen doen gelooven dat, zoo er nieuwe belastingen ingevoerd worden, hel de schuld is van de liberalen. Maar zij begrijpen dat indien zij hunne lezers den groolslen onzin kunnen te slikken geven, deze er toch niet zou door geraken. Echter, om de aandacht van hunne nieuwe belastingsonlwerpen af te trekken, gaan zij oude verlelselkens van scboolverkwistingen en anderen oprake len uit den liberalen lijd van 1879 tol 1884. Deze loensche tactiek wordt gevolgd door do klerikale bladen. Zij willen ons de klerikale pil van de nieuwe belastingen te slikken geven onder ’t maken van veel lawijd over de liberale belastingen van 1883 Ziedaar den truk. Onderlusschen wordt er in ’t publiek niet weinig gelachen met de klachten van de klerikale gazellen, die niet lijden kunnen dal de liberale bladen den geld nood van de regeering bespreken en hem si ellen tegenover de schandelijke millioe- nenverbrassingen waaraan de klerikalen zich in de laatste jaren overleverden. De klerikalen, indien hel hun mogelijk ware rechtzinnig en onpartijdig te zijn zouden nochtans moeten bekennen dal de liberale peis, bij gelegenheid van de huidige crisis waarmeê de klerikale re geering in nesten zit, zich oneindig ver draagzamer cn eerlijken toont dan de klerikale pers in 1883-1884, toen het liberaal ministerie te worstelen had tegen De katholieke gazetten, die ’t meest ge ijverd hebben om het klerikaal bewind recht te houden, moeten nu zelven be kennen dat men op schandalige wijze miljoenen verbrast beeft, en dat de god vruchtige ministers, die malkaar opvolg den in de laatste jaren om hel meest gelogen en terzelfderlijd de Kamers, de kiezers en de belastingschuldigen bedro gen hebben. Ziehier wal wij lezen in den katholieken Patriots Men heeft thans, in den Anlwerpschen polder, ongeveer 3000 hektaren grond onteigend die in handen der regeering zijn overgegaan met betoog op de uitbrei ding der haveninrichtingen. Aan 7000 fr. gemiddeld per heklaar, maakt dit reeds meer dan twintig millioen frank die aldaar verzwolgen worden en die ge durende lange jaren onvruchtbaar zullen blijven. J J Om den volkskreetgelijkheid voor den soldatendienst, te versmachten, hebben de klerikalen het vrijwilligersleger uitge vonden, dat een echte fiasco is geweest. Inderdaad, als men nagaat in welke om standigheden deze beruchte wet het licht zag, als men zich herinnert de hevige protestatiën van een miskend volk legen het schandelijk onrecht der plaatsvervan ging, dan begrijpt men al licht dat de re geering gedwongen was die brandende kwestie te onderzoeken, en zij gebaarde ft was immers kiezingtijd) dieschandelijke onrechtvaardigheid te doen verdwijnen. Een doodgeboren kindje kwam voor den dag en kreeg den naam van vrijwilligers leger. Volgens de klerikale rechtmiskenners zou hel vrijwilligersleger loelaten, binnen weinige jaren de loting af te schaffen. Zoo vele jongelieden zouden vrijelijk de mili taire loopbaan verkiezen dat daardoor hel conligent zou verwezenlijkt worden en de loting bijgevolg totaal nutteloos zou wezen. Zij zouden dus diegenen, die ge lijkheid vroegen, voldoening verwerven. Maar praten zijn geen oorden, en op klerikale praatjes en beloften steunen is op zand bouwen. Van al de wonderen, welke hel vrijwilligersleger moest lot stand brengen, is geen enkel voorgevallen. De gehate loting bestaal heden nog; de plaatsvervanging is nog niet afgeschaft; nog altoos moet de werkmanszoon naar de kazerne en koopt de rijke jonker zich vrij van de volbrenging zijner vaderlandsche plichten. En nochtans, welke moeiten zijn er niet gedaan om hunne uitvinding te doen ge lukken Wal al voordeelen heeft de regee ring aan den vrijwilligerssliel niet vast gekoppeld om de Belgische jeugd tol dienstneming uil eigen beweging aan te zeilen? Hoe is de legerdienst die vroeger een pesthuis was, niet opgehemeld ge worden in de klerikale gazetten, tijd- en vlugschriften Hoe heeft men niet in klerikale vergade ringen op de groote trom geslagen om de nieuwe wijze van soldatenwerving te doen gelukken. Heeft men geene priesters den stiel van zielhonden zien uitoefenen, alleen om maar manschappen aan te werven en om te bewijzen dat het doodgeboren wichtje leefbaar was. Heeft men het Vertrekuren van den IJzerenweg tot 9 Januari 1900. Vertrekuren van don Buurtspoorweg tot 1 Januari. hen, die zich aan den soldatendienst ont trokken omdat zooals zij verklaarden, het leger een hol van verderf en ontucht was voor hunne reine zielen En ondanks al dat gerucht, ondanks al die ophemelingen, is de beweging op een kolossale fiasco uitgedraaid, die onze klerikale menschenfoppers mogen voegen bij al degenen, die zij reeds opliepen met hunne bedrieglijke volkswelten, en zulks alleen omdat hel met hunne hervormingen niet gemeend is, omdat zij enkel willen lijd winnen en de menschen onder lusschen wat lapzalf opdienen. Ons leger, gelijk hel thans is ingericht, dient lot niets en zal geene waarde hebben zoolang men aan de billijke wenschen van het verstandige deel der natie geen recht zal laten wedervaren; ’t is te zeggen, zoolang niet iedereen zal gelijk gesteld zijn, zoolang de kinderen van rijken en edelen niet zij aan zij in de rangen zullen staan met die van landbouwers en werk lieden. Persoonlijke dienstplicht, ziedaar de rechtvaardigheid; het land verdedigd door arm cn rijk, ziedaar de gelijkheid. En van die rechtvaardigheid, van die gelijkheid willen de klerikalen niet welen, omdat zij denken dat de wetten voor hen niet beslaan. De liberalen, eischen de invoering van den persoonlijken dienstplicht, die den geringen man aan den begoeden gelijk stelt voor dc volbrenging zijner vader landsche plichten; de liberalen verdedigen den werkman tegen hunne verdrukkers, de klerikalen, en willen rechtvaardigheid en gelijkheid tusschen al de kinderen eener zelfde natie. kazerneleven niet zien verheerlijken door hebben zij hel getal ministeries niet ver minderd, maar wel aanzienlijk vermeer derd zoodat wij heden, in plaats van zes of zeven tien ministers tellen die elk eene jaarwedde van 21,000 fr. ge nieten, en daarbij recht hebben op reis-, bureel- en verblijfkosten. Want, merk het wel, al deze ministers bewonen een hotel, dal eene waarde heeft van meer dan Is het dan tc verwonderen dat er na eene vier-en-twintig jarige klerikale re geering geen zaad meer in T baksken is, en dat het oogenblik is gekomen om groote leeningen te doen, ten einde het onvermijdelijk deficiet te kunnen dekken Is het dan te verwonderen dat, nadat zoovele werken zijn voltrokken sinds maanden, de aannemer tevergeefs op den portemonnaie klopt van hel gouvernement om hel aandeel te kunnen trekken dat hem sinds lang moest uitbetaald wezen Gij zult door de financiën vergaan, zegde een katholieke minister tot zijne parlijge- noolen, en dat zal waar zijn. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 3 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekond of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in hij CAMILLE BRUNEI*, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. In 1878 ging er in de klerikale partij op bevel van de bisschoppen een kreet van algemeene verontwaardiging op om dat de liberalen, die aan T roer waren gekomen, een ministerie bij de 6 reeds beslaande kwamen te voegen. Dit was een oprechte geld verkwisting, riepen zij uit; men mag hel geld der laslenbetalers niet wegwerpen. Denkt gij, geachte lezers, dat de kleri kalen, wanneer zij in 1884, aan ’t hoofd der regeering kwamen, deze lasten gingen verminderen Wel ja, om de boeren, die zij legen het liberaal bestuur hadden op- geruid, want zand in de oogen te werpen, Men had gezegd, anderzijds, zegt dit schaften zij bel ministerie van onderwijs blad, dat de versterkingswerken der Maas af en stelden in dezes plaats een Ministerie 64 miljoen fr. hebben gekost. Er is daar van landbouw, dal eigenlijk niet moest i een kleine vergissingde forten kostten dienen om den landbouw te begunstigen, 75 millioen frank, de bewapening vergde des Hls ii papa en de vriendjes te 3 miljoen, dit maakt te zamen drie en KUUUUIA UilOCClCU. negentig millioen dan wanneer j Dus geene vermindering, maar wel ver- men eene uitgave van vijf en twintig meerdering van uitgaven. En sinds dien, j millioen had laten voorzien. DVERTENTIE-BLAD 18,03 18,12 18,17 21,00 (Beveren) 21,04 Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adlnk.) 7,43 9,52 12,10(Ad.) 14,40 18,05 22,07 Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 een millioen franken. UUI MVIUUIUU o_....;:i 15 miljoen frank en de aanleg der wegen, Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrok uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,28 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,34 16,12 19,16 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,54 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1