VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Aan de afbrekers van bet onzijdig onderwijs. Politiek Overzicht. De Partij boven ’t Vaderland. Ons geld verbrast. De Afgrond van Congo. 82'’ jaar. De Annonce» Vertrekuren Ook verliezen ze er liet slapen van. waarom ze hel niet ■W-l 86 222 234 Zaterdag December Welnu, in Frankrijk is hel aanlal betich ten voor slagen en verwondingen van allen aard ongeveer 300 7° kleiner dan in België!!! Onnoodig, dunkt ons, hierbij bedenkin gen te voegen. het wel. slagen en verwondingen staal rechtstreeks I in verband met hel toenemen van veroor- deelingen wegens dronkenschap. De zeer groote meerderheid dezer misdaden wor- der afbrekers overgeeft Op een miljoen inwoners werden ver oordeeld, in het jaar 1905, voor misdaden en vergrijpen tegen de zeden (persdeliklen uitgezonderd): In Frankrijk In Beieren In België In Frankrijk is do misdadigheid tegen de zeden 165 °/0 geringer dan in Beieren, iel bolwerk van hel katholieke centrum, waar de onzijdige school onbekend is; en 170 7“ geringer dan in België waar sedert bijna vijf en twintig jaren eene klerikale regeering het staatsroer in handen heeft. De aangroei der veroordeelingen voor Hoe dikwijls heeft men de klerikale politiekers van alle landen Frankrijk niet liooren belasteren door te beweren dat de onzijdige school, zooals zij daar ingericht is, naar do misdadigheid voert. Wat die beweringen waard zijn kan men uil liet onderstaande venemen. Dr Lowenthall heeft in de Revue du Mois van -10 October een goed geslaafd artikel geschreven waardoor aangetoond wordt, dat, verre van te vermeerderen, de misda den en weisovertredingen in Frankrijk in tegendeel fel afnemen. Zeer leerzaam ook is de volgende label welke D' Lowenthall aan de overwegingen -van het onzijdig onderwijs Welnu voor die twee maanden bedraagt de som fr. 80.047,50. Dit maakt dus dal de Belgische lasten- belalers voor hel Ministerie alleen, de inrichting daargelaten, jaarlijks desom van 480,285 frank, of nagenoeg een half millioen, zullen te betalen hebben, in de plaats van de 21.000 fr., waarmede de Minister beloofd had, dat wij er gingen af zijn Is een klein misslagje, een kat-oolijk misrekeningsje van 459,283 fr. ’s jaars, om te beginnen Legt ze me daar!?! De eigcntlijke begrooting van Congo zelve vóórziet voor 1909 hel totaal in uit gaven van 36.094,036,00, waarop we ook al een schoon tekort mogen verwachten? Ziedaar, Kiezers, hoe de klerikalen be- lovers hun woord houden, of liever hoe zij u dag op dag, jaarin-jaaruit, bedriegen en zeep aan den baard strijken Hadden wij, Liberalen, geen gelijk, wan neer wij u voorzegden dat de Congo jaar lijks talrijke millioenen zou verzwelgen? N. B. Terwijl we een woordje reppen over onderwijs, mogen we vragen aan ons den begaan onder den invloed van den gemeentebestuur, v,„k*. drank, goedvindt, de gemeentescholen en bijzon- i rikale partij, hebben de Regeering bezwo ren paal en perk te stellen aan de leerlingen uit vrees dat onze titels over de grens zouden gaan. Wat ze voorzagen is gebeurd* Om aan geld te geraken, heeft het Ministerie nog onlangs zijn toevlucht moe ten tol lltaljaansche en Franscbe banken. Verbeeld u, lezer, dal sedert 1 Januari van dit jaar het ministerie 190 miljoen schulp heeft gemaakt. En dal duurt reeds vele jaren, in zoo verre dat de klerikalen de Belgische schuld hebben verdubbeld, die thans niet ver van de 4 miljard bedraagt. Hel is moeilijk om gelooven, maar T is de zuivere waarheid; de jaarlijksche las' onzer openbare schuld bedraagt reeds 140 miljoen frank. Terecht wordt dan ook gevreesd, dal België zijn krediet verliezen zal. Indiende Belgische rente tol 95 gedaald is, dan is dal uitsluiielijk hieraan te wijien, dal onze schuld te groot wordt en do klerikle re- geei ing te veel papier op de markt brengt. Hel einde van het jaar is nabij, wij zijn op T oogenblik van deu inventaris. Eerst Het Leger. Meer dan ooit is liet in slechten staat. De minister van oor log zelf heeft den alarmkreet geuit. Geen soldaten meer; de vrijwilligers waarop men rekende zijn niet opgekomen, gansch hel jaar door heeft men moeten de revues uitzetten, bij gebrek aan mannen... en niets wordt uitgezócht om dezen staat te verbeteren. Nochtans is Europa, bijzon- dei lijk met de Oosi-kwestië, niet gansch op vredesvoet. Onze Financiën zijn in deficiel. Zotte uitgaven kunnen slechts door hel in omloop brengen van millioenen «bons du Trésor» gedekt worden. Uil de ver- vangingskas, slechts ingericht om de vrij willigers (ongelukkig afwezig voor hel oogenblik) te betalen, neemt men tot zeven millioen om ze te besteden voor andere doelen. Het openbaar oiHciêel on. «lerwijs. De Slaat doet er hoegenaamd niets meer voor. Integendeel. Alle subsi dies zijn aan de concurrenten van het Staatsonderwijs uitgedeeld; hel vrije on derwijs alleen is er van medegedeeld. En wanneer stad of provincie wil remedie vinden aan zulke verwaarloozing. dan komt de heer Woeste, de groene paus, uil zijn kol, om zulks te verbieden. Heeft bij inderdaad ook geen wetsontwerp neer gelegd om te verbieden aan stad- en pro vinciebesturen van normale scholen in te richten; want, kan de Staal toelaten andere scholen te ondersteunen dan deze welke de zijne bestrijden. Voor wat liet Steiuroclit aangaat, het is aan de schandaligste omkooping overgelaten. In ons Vlaanderen bijzondei- lijk weten we dal alle middels goed zijn om de klerikale heerschappij in stand te houden. De grootste, en om zoo te zeggen de eenigste kiesdravers zijn de geestelijken der gemeenten. Ook vinden de katholieken alles om ter best. Doch na 25 jaar, is de proefneming ten einde. Onze buitengemeenten, zoowel als de groote steden beginnen er genoeg van te hebben. En de katholieken weten *''OK <ie Legerkwestie. Nog nooit werd er eene belachelijker klucht opgevoerd dan heden in ons Volks- paleis? Eerst komt generaal Hellebaul, minister van Oorlog, rondborstig verklaren dat ons leger haast geene pijp tabak waard is; dal ’s lands verdediging gevaar loopt; dat er jaai lijks 6,000 man te kort zijn en hij schelst ten slotte een ontwerp van legerhervorming in den zin van den per soonlijken dienstplicht en de gelijkheid voor den ransel, zonder nieuwe millioenen te moeten vergen. Wij zagen... de helft der ministers hem toejuichen. En nu zijn de schermen omgedraaid en we zien opvolgentlijk andere beelden van de nationale cinema.» M. Sclmllaert scheldt de linkerzijde uit. M. Woeste laat verslaan dat de minister van Ooriog een leugenaar is. De rechter zijde komt bijeen. Na eenige azijnzure woorden gewisseld te hebben, stellen MM. Schollaerl en Woeste zich tol akkoord, om te beslissen dat er lijd moet gewonnen worden tot den vervaldag anno 1910, d. w. z. lol na de aanslaande verkiezingen. Baron Snoy wijzigt in dien zin zijne dagorde, welke hij aan de Kamer voorlegl. Kluchtspelers Zooals generaal Brassine, zal generaal Hellebaul ook als zondenbok van Israël uil de Weststraal verjaagd worden. Ditmaal slaan de bisschoppen nevens M. Woeste. De liberalen, bij monde van den heer Franck, hebben goed te verkla ren verzoenend te willen wezen; niets helpt. Liever den ondergang van hel Vaderland, dan dezen der klerikale voor rechten. De bisschoppen zullen later de gevolgen van hunne dwaasheid dragen en het volk zal genoeg ingelicht zijn over de werke lijkheid, opdat zij zich als martelaars zouden durven aanstellen. Welnu, met of zonder bisschoppen en behouders-meerderheid, zal hel land zijne verdediging en de gelijkheid in zake van militaire lasten verzekeren. De regeering zelf heeft liet rotsblok aan T rollen gebracht en, dank zij hare kort zichtigheid, zij zal er waarschijnlijk onder verpletterd worden. - Er zijn in de laatste jaren vele stemmen opgegaan tegen de waarlijk schandige manier waarop de klerikale regeering hel geld der lastenbetalers verbrast. Mannen van gezag in al de partijen hebben op hel gevaar gewezen, zoo maai' jaar in jaar uit onze openbare schuld met 50 tol 100 mil joen te vermeerderen. De heeren Beernaerl, de Lantsheere, Cooreman en andere kopstukken der kle- Ge moogt het niet vergeten, beste lezers: De klerikalen, die vroeger zóó ,luid tegen den Koning en den Congo schreeuwden, zijn nu al met cens men weel nog niet goed waarom warme voorstanders en verdedigers van Congo geworden. Vroeger, wanneer de overname van de zwarte kolonie geen cent moest kosten, wilden zij er niet van hooren en zij zonden geheel beleefd Leopold II met zijnen Congo wandelen. Tegenwoordig namen zij het zwarte land over mits de som van honder den millioenen Hoe rijmt men dat te saim Wanneer zij de Overname aan de Kamers voorlegden, beweerden zij dat hel zoo erg niet was. Congo zou zijne kosten afdragen. Zijne bestuurkosten! Maar, dat zelfs zal niet mogelijk zijn. Wat meer is, de hon derden millioenen der overname blijven toch altijd door de Belgische laslcnbcta- jers uit te zweclcn. Het was verslaan geweest dat hel moe derland (België) alleenlijk de jaarwedde des Ministers van koloniën zou betalen, dat is: «1.000 fr. ’s jaars. En wal zien wij? Nauwelijks is de Overname gestemd, of de kosten, op den nek der Belgische lastenbetalers gescho ven, worden 10, 20 lot 50 maal verdub beld! De inlichting van het nieuw Minister- paleis zal zoo wat een millioen kosten, verzekert men. Den 29 November kondigde de Moniteur hel budget af voor hel ministerie der kolo niën voor 1908, dat is voor de maanden November en December. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongetcekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. voor Belgte, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BHUIVEIIV, Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ADVERTENTIEBLAD 18,03 19,38 19,10 19,16 18,12 18,17 w»; fr— van <len Ijzeren weg tot Januari 1909. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 1.3,44 (Cortemarck) 15,51 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12,10(Ad.) 14,40 18,05 22,07 "Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot 1 Januari. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 AlIeonRjk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,28 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,34 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,54 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 21,00 (Beveren) Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09 21,04

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1