1908-1909 VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I De Alkool in België. Aan Hellepulle, als memorie, een plan yan nu aai) voorspellen de ministeri- van de haven van De Panne. jj^den eene vermindering van bet Hel Vergunningsrecht. Met ons ’t akkoord. 629.464 fr. in de schatkist. 'UI Xnter<lny 9 Januari ÏS>O$K 2V 1 ®3e jaar I Drukker-Uitgever, te Veurne, f de kiezingen van 1910. een plan andere DEMOS. man- f I i I 1 1908 gaal de vroegere jaren in T ver leden vervoegen en wij schrijven 1 Jai uari 1909. Weer een jaar ouder zegt al klagende de bejaarde, terwijl de jongere met fier heid zich meer man gevoelt. De jonge meisjes beneden de twintig aanzien het als een gelukkige dag, de oudeSl. Anna’s- dochter zou wel ieder nieuwjaar naar den duivel wenschen. Maar dal alles belet niet dat wij die gelegenheid te baat nemen om te wenschen aan allen, jong en oud, ge huwd of ongehuwd, veel voorspoed, ge zondheid, in een woord, alle genot wal dit tranendal ons aanbieden kan. Voor do rijke gaal die dag voorbij gelijk de'overige, enkel een beetje meer ver strooiing. In vele arme gezinnen kijkt do vader, in dezen guren tijd, kommervol door do bevrozenc vensters en vraagt zich of weldra T werk zal kunnen hernomen worden en ontbering niet als nieuwjaars- cadeau zal beschoren worden. In algemeen politiek opzicht was 1908 geen geluksjaar. Bij zijnen laatsten adem ziet hij over Europa het gevreesde oorlog- bedrog gepleegd werd in hel legerco'ntin- spook drijven. De oude roode Sultan van Turkije, de uitmoorder van deAimenianen heeft moeten duim leggen en het gezag er kennen van een naar Westerse!) model in gericht parlement. Oostenrijk heeft die toestand te baal genomen om Bosnië en Herzegovine in le lijven en Bulgarije heeft zich vrij verklaard en in Servie zijn de oorlogzuchtige gemoederen aan ’i gisten. Wal zal 1909 ons aanhrengen? T Is alsof de groole Mogendheden vervaard waren zich met dien politieken aangebrande hut sepot le moeien, uit vrees zeil er door ondereen in ruzie le geraken. Verder is de Marrokko kwestie nog steeds hangende. Een oogenblik zelf werd er gevreesd voor een oorlog lusschen Frankrijk en Duitschland. Dan heeft 1908 nog op zijn geweten de moord van den Koning van Portugal en diens oudste zoon. In Engeland sprak men in de Kamers over eene eventueelê mogelijke landing van Duitsche troepen in de Biitsche eilanden. Tot nog voor een paar dagen gebeurde eene schrikkelijke aardbeving die de gan- sche streek van Sicilië rond Messina met de stad zelve vernietigde en die» zegt men 75,000 slachtoffers maakte. Oorlog, moord en aardbeving. Neen 1908 mag geen gelukkig jaar gcheelen worden. De hervorming of gebeurlijke afschaf fing van hel vergunningsrecht, om ver vangen le worden door het voorstel Lie- baerl, is alweer op de lange baan gescho ven. De bijzondere commissie, gelast met de oplossing van dit vraagstuk, kwam ver- ledene week bijeen. Er waren slechts zes leden op veertien aanwezig. Gezien de m verslaggever, oud-minister Francotte, het .«ij boven zijne waardigheid achtte zich te over die miljoenen beschikken, wij zouden derangeereti voor zulke kleinigheid en dal met onze wenschen menigvuldige kadeau- een tiental leden afwezig waren, kon de tjes kunnen geven. zaak niet besproken en opgelosl worden. Men is onverrichter zake uiteengegaan, na beslist te hebben dat men den eersten Donderdag na de nieuwjaarvacantie, terug zal vergaderen. En gezien M. Francotte niet voor Paschen met zijn verslag kan gereed zijn, zal deze hervorming ongetwijfeld op de plank blij ven liggen, tot na de kiezincen van 4Qin geld moet binnenkomen, alleenlijk om den vereischten intrest le betalen! Ehwel, Veurnaar, wal zegt ge daarvan? Dal zijn nagels met koppen, die u zeker niet aanstaan, vriend der waarheid? De sedert vijf-en-lwinlig jaar heerscheiide klerikale partij kwam, wel is waar, zeer gehavend uil den slag, maar de uitslag der als de meeste katholieken maar Vlaamsch kiezing kon geene verandering te weeg lol in het merg der beenderen. brengen. I 1)31 de sedert zoolang in de commissie Ondanks de kwistige regeering, ondanks begraven Coremans wet eindelijk gestemd geul en een ander katholiek minister ver klaren, dal om de twee eindjes te kunnen aan een knoopen hij verplicht was geld te leenen uit dc kas der remplafanten. Dal gelijkt wel aan T begin van T einde, ’t Is ruzie volop, twist, failliet in ’t ver schiet. Is toch ook zoo in vele van onze burgerhuisgezinnen Als de kas ledig is komt T krakeel binnen. ’l Is in zulke toestand dat de klerikale partij zich gereed maakt in 1909 haar jubilé le vieren. Wel zullen eenige fana- lieken, opgedrild door politieke twist- zoekende priesters, in T gansche land jubelzangen uitgalmen, maar T zullen wel zwanenzangen zijn. De klerikale partij is oud en versleten en de centen zijn op; zij is niet meer als rcgccrende partij mogelijk. Misschien zullen wij de verlossing in 1909 niet zien gebeuren. En toch mits nog eenige fouten en eenige krakeelen lusschen katholieken zou hel toch kunnen gebeu ren. Daarom, liberalen, houden wij voel bij stek en sluiten wij onze gelederen en hou den wij ons strijdvaardig. Gedenken wij steeds ons vernielde volksonderwijs, hel onderwijs, hel geestelijk brood van den werkman. Heelt 1908 onze partij versterkt, wij wenschen voor 1909 nog meer. Met hel begin van hel jonge jaar voelen wij ons mol meer betrouwen op de toe- In Belgie hadden wij Kamerkiezingen. komst bezield dan ooit. Wij wenschen dal -de libeialen steeds Vlaamsch blijven, geen Vlaamsche vernis de verwaarloosde staatsdiensten in handen van politieke schepsels toch waren de fouten niet groot genoeg. De klerikale partij heeft gedurende zijne vijf en-twiniig- jarige dwingelandij onze financiën ont redderd, ons leger vervalschl, ons staats onderwijs vernietigd. Zij heeft schulden op schulden gemaakt en geen een barer vroegere beloften gehouden. De liberale partij heeft zich gedurende 1908 springlevend getoond en speelde in de Statenkamers de eerlijkste, de treflë- lljkste en de pati iotieksle rol. Heeft zij in de laatste kiezing hare hoop niet zien ver vullen, zij ziel hare triomf naderen. De klerikalen zijn verdeeld en kii;hi ondereen, de eene trekt links, de andere rechts. Woeste, de oude grijze autokraat der klerikalen heeft zijne macht verloren en ziel in een katholiek ministerie een man treden die hem vroeger naast Pastoor Daens bevochten heeft. T Is gelijk het spreekwoord zegt; De klerikalen zijn ertoe geraakt pijlen le moe ten maken van alle hout. De laatste dagen hoorden wij een katho liek minister bekennen, dal sedert jaren -- I dubbeld waren, bracht de jenever Hel klerikaal bladje «Nieuws van den Dag», schrijft: Hel moet uil zijn in prachtwerken en praalgebouwen bet geld le verspillen, om dan in ijdele hoovaardig- heid le kunnen boffen en pronken.» Verdei nog: Wij mogen niet vergelen dal de schuld van den Staat nu over drie milliard beloopt, en dat er jaarlijks veel worde, alhoewel die averechtsche volks- lievende bisschoppen zich zetten. Dal de Vlaamsche in T Staatsonderwijs stil eindjes aaneen te knoopen. Was er een te kort, dan bleef er niets anders over dan de rechten op hel borreltje le verhoogen. Tol tweemaal toe verdubbelde hel klerikaal ministerie dan ook de accijns i op alkool om hetdeficiet in de kas te ver bergen. Zoo bracht de alkool in 1896, voor de eerste verhooging ruim 19 millioen op. Het jaar nadien, toen de rechten ver dubbeld waren, bracht de jenever 47 mil- Eenige jaren verloopen, de opbrengst vermindert en daalt t<»l ongeveer 34 millioen. Hoe zulke vermindering van ontvangsten aan gevuld Dal was voor minister de Smet de Naeyer niet moeilijk en op zekeren dag zonder dat iemand er iels van vermoedde, werd de accijns op alkool een tweede maal verdubbeld. Gevolg: in 1905 bracht de jenever 55 millioen fr. op. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. ongetookénd Of personaliteiten Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. en in de Postkantoren des Rijks. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters vol^ns plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Men schrijft in bij CAMILLE BRUIVEIIV, er legen ver- beweging die in ’t Staatsonderwijs stil maar zeker zijnen weg maakt, ook in de vrije gestich ten doordringen. Dal de werkman zijn kosteloos officieel onderwijs met bekwame onderwijzers lerugkrijge. En om in eens alle eerlijke politiek te, zien vervullen, dal weldra de liberale partij hel staatsroer in handen krijgt’, om door orde, gespaarzaamheid, rechtveer- digheid ieder burger, ’t zij rijk of arm, gelijkmatig de grondwellelijke vrijheden te laten genieten en alle rechtmiskenning te beletten. Het Adverlenlie-blad is niet rijk en het i stond niet in het testament van den pastoor van Coxyde. Doch konden wij over die miljoenen beschikken, wij zouden met onze wenschen menigvuldige kadeau- tjes kunnen geven. Om kristelijk te blijven zouden wij met onze vijanden beginnen en wij zouden schenken Aan Woeste, een glazen kast om zijn thans onmachtige scepter als aandenken te bewaren. Aan Renkin, de collectie der Justice sociale, een christen demokratisch blad waaraan hij vroeger medewerker was, rijk ingebonden en verguld op snee als souvenir. Aan Hellebaut eene groote doos looden jenevei.Verbruik in België. Voorspellingen soldaten om de rangen van t leger le van dien aard zijn al te dom. Met geld toch vu,len- koopt men de boter en., de jenever. Maar Aan Schollaerl een ezeltje schudt geld. wie geen geld verdient kan er geen ver- enz. enz. leren et) js jaar wej |(el geva| mel Maar die miljoenen zijn vele andete alle werklieden en burgers geweest. Een gaan vervoegen in de bisschoppelijke kas. tweed? fakior, waarmee le weinig reke- Moge Monseigneur er een christelijk ge- ni|lg gehouden wordl zijll de geheime sl0. bruik van maken kerijen. Hoevele duizende liters alkool brengen die niet op de markt? Toch blijft de accijns op de alkool, de Onder vriendjes. I melkkoe o'izer bodemlooze schatkist. Dank zij hem wist T klerikale ministerie steeds M. Woeste kan maai niet vei kloppen d^, twee eindjes aaneen ie dal zijne aarts-vijanden, de Renkins, de 1 Hellepulle, de de Lantsheeren, enz. decl- maken van ’t ministerie. Hij laat dan ook niets onaangewend dat den val van bel ministerie kan bewerken, Hel klerikaal schip heeft lek De schappen staan vechtens gereed. Een bewijs dal de val nabij is. i f I i 14,27 14,30 18,12 18,17 naar YPER. 13,06 16,02 13,11 16,07 om 10,20 u. I ADVERTENTIE-BLAD 21,00 (Beveren) Vertrekuren van den JJzerenweg tot SS Januari 1900. Vertrok uit Vourno naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12,1O(A<1.) 14,40 18,05 22,07 Vertrekuren van den Buurt npoorweg tot 1 .Innuari. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groot o Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE Statie 4,34 7,43 9,55 10,26" Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,28 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,34 16,12 19,16 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,54 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09 4

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1909 | | pagina 1