VAN VEURNE De Bende van II azebroek. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Het stichtend voorbeeld van <De Veurnaar». Wij zijn er alweer. I 8)e Veurnaar en de Genlsclie liberalen. Wij zullen het onthouden. Onthoofding to Bethune. Te Gent. Znterdag 14» Januari 1901). S3* jaar. Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. met die godsdiensthaters, met die «sans-' 1 patrie» enz. en ziedaar dal zij óp hunne! gang van godsdienstleer dien van den heer Groy. Ziedaar juist liet stelsel dat, ten allen tijde, door ons is aangepredikt geweest. De liberalen zijn door Prins Albert’s handelwijze wel gewroken over den laster waarmede hunne tegenstrevers hen hebben willen beladen In een artikeltje getiteld Godsdiensthaat, spreekt De Veurnaar schande over de hou ding van gezel De Brouckere, die in hel socialistisch blad Le Peuple, kwaad heeft gesproken over de missionnarissen welke, volgens dien hoofdman der socia listen zooveel nadeel aan de beschaving in Congo hebben veroorzaakt. En T gaal er van «spot en laster» alhier en pest en cholera» aldaar Bedaard! Wees bedaard, confrater! Wal will gij u zoo verontwaardigd ver- toonen tegenover de socialistische dag bladschrijvers. Maar, de socialisten zijn nwe beste, uwe gelrouwste bondgenooten. T Is dank aan de socialisten dal twee klerikale schepenen le Gent zijn gekozen geweesl! T Is dank aan de katholieken dal twee socialisten le Geul als schepen zijn geko zen geweesl! Wees dus voorzichtig, confrater! En bespaart toch wal uwe beste vrienden. Dc Leeraars van de jonge Prinsen. De Veurnaar meldl dal Prins Albert keus heelt gedaan van eenen godsdiensl- leeraar voor zijnen oudsten zoon Prins Leopold, in den persoon van don Eer waarden heer Croy, doctor in dit, doctor in dat... enz. Hel heilig blad voegt er bij dal ook zekere heer Vital Plas, «onderwijzer eener Brusselsche school met het... verder» onderwijs aan het klein prinsje le geven, gelast is geweest. Ge moet weten, de godsdienst, zegt de Veurnaar, en dit wil zeggen de katholieke godsdienst, is de grondvesting van alle opvoeding, van alle onderwijs. Ook is hel hoofdzakelijk dc heer Croy die met die laak is beladen. En... dewijl men zich ook aan de onge lukkige tijdsomstandigheden moet opofle- ren, ewel, zoo komt hel, volgens onze confrater, dal ook een onderwijzer van Brussel is aangewezen... om de rest aan le leeren; de rest... dit is dc talen, de wiskunde, de aardrijkskunde, de geschie denis, alles wal, waarschijnlijk, mag aan zien worden als het overbodige, hetgeen men desnoods kan missen... Hel zij zoo Maar... waarom zegt dc Veurnaar niet dal die heer Plas dewijl Mr Croy’s talenten worden opgehemeld een der uitslekendsle leeraars is van eene der meentesr/iofen van Brussel Waarom Wij zullen hel zeggen in zijne plaats Omdat zijne lezers zich zouden kunnen overleveren aan zekere overdenkingen die hem voorzeker maar weinig zouden be vallen. Prins Albert heeft als leeraar voor zijn kind eenen onderwijzer verkozen, niet uil de katholieke scholen, maar uil eene gemeenteschool der hoofdslad een dier mannen, waarvan de klerikale gazellen dagelijks schrijven dal ze godsverloochc- naars zijn Nu, zoo handelende, heeft Prins Albert bel klinkendste bewijs opgeleverd dal het officiéél onderwijs waardig is van hel algemeen vertrouwen; zoo ook, heeft bij bekend dat hel onzijdig onderwijs dit Weeral verdraait De Veurnaar de waar heid nopens de bespreking der houding derGentsche liberale gemeenteraadsleden. De liberalen stelden voor de schoolsoep van den heer Plas geheel wel gepaard toe te staan aan de kinderen der gemeente- Gelezen in katholiek Nieuws van den Day: Volgens de grondwet is iedereen gelijk voor dc wet. Rijken en armen, katholie ken en liberalen, edcldom en burgerij ge nieten dezelfde persoonlijke rechten: en de openbare macbl mag door geene enkele schikking, den eene meer dan den andere bevoordeeligen. Er mogen hier geene lieve kinders zijn, die met al de gunsten weg gaan, terwijl de andere met ledige handen moeten blijven slaan! Want in Belgie zijn hel de verdiensten, en geen voorkeur, die eene belooning mogen ontvangen.» Wij zullen die woorden van hel Nieuws van den Day onthouden en ze hem telkens voor oogen leggen als liet nog het meer voudig stemrecht, de plaatsvervanging, enz, zal verdedigen. beurt en met hel enkel doel de liberalen j het bestuur eener stad le ontnemen, zich j ook hij die afschuwelijke socialisten voe gen zonder eens het gedacht te hebben zich hunne vorige scheldwoorden le herin neren. Waarlijk Rwnioar, Tisverbazend. Ook hebt gij zorg geen woord ervan le reppen in uwe artikels. Wij verwachten er uitleg ging over? Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaatpde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ougeteekendl of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE ItRUIWEIW, kan gaan met eenen afzonderlijken leer- scholen alleen. En daarin hadden ze dui zendmaal gelijk. De gemeentebesturen moeten, ons dunkens, geene voordeelen toekennen aan de katholieke scholen, waarin ze immers niet de minste kontrool kunnen uiloefenen. De klerikalen wilden de schoolsoep toe- slaan, ook aan de leerlingen der tapscho- len. En zoo doende, bleven de katholieke raadsleden in hunne rol. Maar.... en hier ligt het schaap gebon den: De socialisten stelden voor de voor deelen der schoolsoep toe te staan aan AL dc kinderen van de stad Gent, dal ze naar school gaan of niet, dat ze behoeftig zijn of niet. Ewel, wij vragen hel ons af. Is dat geen collectivism? Geen zuiver communism? In dit geval zouden er geen redenen beslaan om, bij voorbeeld, ook hulp toe te staan aan al de ouderlingen zonder onderscheid, van eene gemeente, dal ze arm zijn of niet? Is dil aannemelijk? Neen. Maar de katholieken hebben die occasie waargenomen om hunne handen te slaan in deze van de socialisten. Met deze laatste hebben ze dien onzinnigen maatregel ge stemd. Wat meer is, eenige dagen later, hebben wij de klerikale raadsheeren zien stemmen voor socialistische schepenenAnseele zetelt op het stadhuis te Gent, dank aan de katholieken die openbaar voor hem ge stemd hebben En zulke mannen durven de liberalen verwijlen voor revolulionnairs, als het gebeurt, dat ze, uil eenvoudig taktiek, en uil hoofde van bijzondere omstandigheden den strijd aangaan, nevens de socialisten, tegenover de mannen van hel bewind, op hei uitsluitend anti-klerikaal terrein! I Achteruit schijnbeiligaards! Wal hebt I gij anders le Gent begaan? Maandag laatst zijn vier der bijzonderste I bandieten van de beruchte bende van I Hazebroek, te Bethune gehalsrechl. Het schavot was opgetimmerd nevens het gevang, gelegen in de rue d’Aire. Rond 7 ure begon er groote beweging I te komen in de samengepakte menigte. I Opeens ging de poort van hel gevang open I en de beul Deibler en zijn helpers kwamen I post vallen bezijden de guillotien. Men I zag een oogenblik later in de poort, ten I einde van den engen koer eene wille ge daante verschijnen door twee mannen om- I ringd’t was Deroo. Builen de poorl ge- I komen, verloor bij schier hel bewustzijn I en zou gevallen zijn indien men hem niet ondersteund had. Zijn gelaat was doods bleek. Oogenblikkelijk werd Deroo op de plank geworpen en hem werd in den slag dc neus tegen den brilvan de guillotien gepletterd. Een duw aan de plank en zijn hoofd stak door den ring. Een geknars De Veurnaar besteedt een artikel over de Genlsclie krisis, welke voor het oogenblik als een der zonderlingste feiten onzer hedendaagsche politiek mag aanschouwd worden. Na verscheidene malen dil artikel mei groote geestesspanning le hebben gelezen (niet om zijnen bijzonderen inhoud, maar- wel om zijne moeilijke drukletters) vinden wij er niets anders in dan in het nummer van G Januari. Wij kunnen dus slechts herhalen, en ditmaal T akkoord met onzen confrater dal de vraag van dc katholieken nopens hel inrichten van schoolkanlienen niet van de bevoegdheid is van den gemeenteraad. Doch moeten wij bekennen dal wij Zaterdag laatst gemist waren, toen wij dachten dal bel enkel doel der katholieken was, de 5000 fr. aan dc officiëele scholen le ontnemen. Er schuilden veel ernstiger zaken onder in de overeenkomst lusschen klerikalen en socialisten: hel eigenlijk doel was hel stadhuis van Gent le veroveren. Inderdaad, het liberaal schepencollegie was ontslaggever, en moest dus vervangen worden. En in zitting van den gemeente raad werden de volgende schepenen ge kozen: M. Siffer, katholiek, voorzitter der katho lieke schoolpenning, M. Anseele, socialist, M. Vandevyvcre, katholiek en M. Gambier, radico-socialisl. Daar zien wc nu de echte reden dier schielijke genegenheid der katholieken voor de schoolkinders Dil was slechts den dekmantel waaronder schuilde het ver overen van hei stadsbestuur. Het middel welke daartoe de Genlsclie katholieken gebruikt hebben we bedoe len het aansluiten met de socialisten mag ten minste voor zonderling gevonden worden. Bovendien, onze laatste inlichtingen la ten onsloe te zeggen dal die zienswijze der Genlsclie klerikale welheeren misschien wel deze niet is van al de katholieken. Ministers Schollaerl en Hellepulle name lijk zouden geenszins de Gentenaars goed keuren; en alhoewel M. Cooreman, voor zitter der Kamer van Volksvertegenwoor digers de Gentenaars ondersteunt, vindt men le Gent zelve veel katholieken welke hunne vertegenwoordigers in den gemeen teraad afkeuren. Mocht deze kwestie, bij al de andere gevoegd, den twist en tweedracht ver- grooten, welke de vrienden van ons huidig gouvernement vei deelt. Wij eindigen met nog eens aan te drin gen op de zonderlinge handelwijze der klerikalen in deze zaak. Op alle daken en in alle omstandigheden, schreeuwden ze, tijdens de stemmingen van 1906 en 1908, dal het eene schande was voor de libera len kartel aan te sluiten met de socialisten, ADVERTENTIE-BLAD 19,38 7,46 7,50 18,12 18,17 19,10 19,16 - nwmw "Vertrekuren van tien Ituurtspoorweg tot 30 April. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Oroote Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.sir.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 i 21,00 (Bevoren) 21,04 r-»« K»*™ - Vertrok uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk don Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,28 16,06 Pannostraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,34 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,54 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,30 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,33 18,09 Vertrekuren van den IJzerenweg tot 30 April 1OOO. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 18,03 Vertrok uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12,10(Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1909 | | pagina 1