VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 De Schepencrisis van Gent. De Vrijheid van Onderwijs en De Veurnaar Te Gent. MONSTERVEBOND I XoterdskM 2*2 Januari 1909. 83" jaar. Men schrijft in bij CAMILLE RRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. DEMOS. heid te ver drijven met te Gent het libera- en het socialismus als bloedver- gestemd is geweest. Ten anderen is het onderwijs vrij en Dal die beslissing in den aard was om do socialisten te vleien lijdt geen twijfel, immers het is een droombeeld der socios de kinderen geheel en gansch op last der Regeering te werpen. De ouders zouden zich vergenoegen ze ter wereld te brengen en de Staal zou ze opbrengen, op gemeene kosten zonder tusschcnkomsl der ouders. Dat was een eerste stap en daartoe leen den de katholieken de band Wal zal hel gevolg daarvan zijn? Van de zijde der liberalenAl de liberale vereenigingen en wijkafdeelingen hebben met eenparigheid van stemmen, de libe rale schepenen gelukgewenscbl over hunne kranige houding en niet hel minst over de louding van Burgemeester Braun en Schepen Camiel De Bruyne, die hel aan bod van hel Monsterverbond met af keer van kant wezen. De Genlsche liberalen mogen fier zijn op hunne gekozenen, ’t zijn eerlijke, opene karakters en enkel stads welvaart is hun eenig doel. Hel kiezers korps zal zich dal in tijd en stond herin neren. Kan socialistische zijdeZiehier de ver klaring uitgedrukt door gezel P. Do Bruyne socialistisch gemeenteraadslid van Gent, in de verkiezing der schepenen. «Ik verklaar mijne stemmen te geven noch aan de katholieken, noch aan de socialisten. De gedachten der eerste zijn tegenstrijdig met de onze, vooral in zake van onderwijs. De tweede (de socialisten) hebben ons vertrouwen verloren. Zij hebben de werkmansstand verraden met driemaal na een te stemmen tegen zijne belangen. De liberale partij is diegene die tegenwoordig bel minste kwaad doet, daarom geniet zij mijne voorkeur in deze beraadslaging. Van katholieke zijde: Ziehier een strooi briefje, dal in Gent op duizende exempla ren rondgezonden werd. De gebeurtenissen in den Genlschen Gemeenteraad houden nog steeds de poli tieke gazellen onledig. Een paar regels ge schiedenis dier zaak zullen, denken wij, onze lezers welkom zijn. Tol 1 Januari laatst was Gent steeds be stuurd door een eenzijdig liberaal collegia niettegenstaande dal in den Gemeenteraad de drie partijen vertegenwoordigd waren. Sedert lange jaren, hadden de socialisten gepoogd de liberalen te verplichten een deel der schepenzelels aan hen af te slaan. Doch telken jare hadden de liberalen hard nekkig stand gehouden, en zulks was hun recht overigens. De Gemeentelaad is im mers de beslissende macht en een Schepencollegie is enkel de uitvoerder der genomene maatregelen. Doch is een Gemeenteraad vooral een drijzijdige gemeenteraad, eeue inrichting waar ieder der drie partijen volstrekte onafhankelijkheid, de eene van de andere, blijft behouden, een Schepencollegie is geheel iets anders. De Schepenen zijn soli dair verantwoordelijk onder elkander voor alle zaken van bestuurlijken aard. Hel is dus onvoorwaardelijk noodig dal onder de Schepenen een volle vertrouwen heersche en vooral personen genoemd worden die waarborg leveren van eerlijke, verlrouwe- lijke samenwerking zonder inmenging van enge partijgeest. Beantwoordden de socialistische ge meenteraadsleden aan die desiderata? Door hunne onverdraagzaamheid, hunne aanmatiging hebben zij de liberalen mis trouwen ingeboezemd en hunne vereeni- ging met de klerikalen, bewijst ten volle dal de vroegere hardnekkige weigering aan de eisch der socialisten, van wege de liberalen gerechtvaardigd was. Heeft hunne laatste handelwijze overi gens niet bewezen dat hel niet was om de belangen van hunne kiezers te behartigen dat zij schepenzelels reclameerden, maar enkel uil pronkzucht, uil heerschzucht, uit liefde voor de schepenfrak. Dal wisten de katholieken te exploileeren en zoo heb ben Anseele en Gambier, voor de schepen frak hunne rechten verkocht, evenals Esaü voor een schotel linzepap zijn eerstgebo- renrecht aan Jacob afstond. Die toestand was natuurlijk voorbereid, tusschen de Roomsche en de Roode partijer bestaat geen twijfel en de eerste occasie de beste werd beetgenomen. Na een dier onzinnigste beraadslagingen, acht te ’t liberaal Schepencollegie de toestand eerschendend en gaf zijn ontslag. De clerico-socialislische groep had namelijk besloten aan alle kinders van Gent, zoo schoolgaande als busschemakers ’s mid dags soep uit te deelen, in een bijzonder daartoe ingericht lokaal, onder de dolzin nigste voorwaarden. Intusschen mogen de katholieken nu niet meer de liberalen verwijlen dat zij voorlgesleepl worden door de socialisten. Ecus sprak Anseele in een zijner mee tings; De liberale partij zal de roode vlag volgen of zij zal niet meer beslaan. Thans mag hij zeggen tie klerikale partij volgt tie roode vlafjj, Siffer, de voorzitter der klerikale schoolpenning is onze trawant, onze knecht geworden. Maar wal moeten de klerikale kiezers, die blindelings de politieke priesters gelooven ervan denken? Als deze spreken van ge vaar van den Godsdienst, heiligsebenderij en kerkvervolging en dat de kiezers hen zullen vragen naar de gezondheid van den loezemvriend der katholieken, van gezel Anseele,de fanatiekste socialist van Belgie hoe zullen zij zich uit den slag trekken? Nooit hebben de katholieken beter be wezen dat hunne politiek eene aaneen schakeling is van konkelfoezerijen bedrog. TZal niemand moeten verwonderen, een dezer dagen zal gezel Eedje Anseele uit- genoodigd zijn in hel bisschoppelijk paleis en vereerd worden met de decoratie Pro Ecclesia et Pontifice. Te vergeefs poogt de Veurnaar de houding der klerikale gemeenteraadsleden van Gent, welke openbaarlijk een verbond hebben gesloten met de socialisten, te verrechtvaardigen. Hij gelukt er niet in. Maar hij verdraait weeral de kwestie en gebaart zich verontwaardigd over de zoo gezegde onverdraagzaamheid der liberalen die weigerden de schoolsoep toe te kennen aan de leerlingen uil de katholieke scholen. En nogtans is de handelwijze onzer politieke vrienden onweerlegbaar. Inderdaad, de gemeenten hebben voor plicht de openbare gemeentescholen in te richten derwijze dal de geestelijke en stoffelijke ontwikkeling van hel kind ver zekerd worde. Die scholen zijn toegankelijk aan allen, zonder onderscheid van denkwijze. Ze staan immers onder de waakzaam heid van den Staal, die er een zuiver on zijdig onderwijs moet verzorgen. En door zuiver onzijdig onderwijs verslaan wij een onderwijs dat alle politieke of godsdiens tige grondbeginselen onaangevallen laat. Voegen wij er bij dat de degelijkheid van hel huidig onderwijs aan alle ouders zoo katholieke als liberale volle voldoening moet geven; dewijl hetzelve wc |)em niei) het ware waarlijk de stoul- Maar, geeft die vrijheid van ambtswege recht op geldehjke toelagen, van wege de openbare besturen? Neen! Duizendmaal neen De katholieken richten scholen op waarin de partijgeest in de opvoeding de hoofdrol speelt. Zien wij niet bij elke kiezing, de kinde ren herschapen tot de vernederende rol van politieke kiesdravers, belast met het te huis bestellen van kiesmanifeslen Moeten wij ook herinneren hoe in die gezalfde lapscbolen men de kinderen kies- iedjes aanleert, welke rechtstreeks legen de andere partijen worden gericht. En de liberalen zouden zoo flauwhertig moeten zijn die scholen, die politieke scholen, met de gemeene penningen van eiken burger, zoowel van liberalen als van klerikalen, te begunstigenMaar we denken toch niet dat onze partijgenooten zich zoo onnoozel moeten laten foppen Indien de katholieken, katholieke scho len openen, dal zij ze zelve betalen en onderhouden. Ziedaar de ware leus. Ook juichen wij met volle geestdrift de onverschrokken houding too onzer liberale vrienden van den gemeenteraad te Gent. De Veurnaar komt weer terug op hel voorwendsel welke katholieken te Gent hebben gevonden om de liberalen uil het stadhuis te krijgen. de schoolsoep. Doch nooit rept bij een woord van uitleg ging over de overeenkomst tusschen soci alisten en klerikalen. Hij durft dat punt nooit aanroeren. En hij komt voor den dag met studenten streken. Ver van ons het gedacht die handelwijze der studenten voor deftig te aanschouwen. Nogtans herinner uwen studententijd, schrijver van de Veurnaar, ofwel ondervraag uwe vrienden nopens dit punt, en gij zult overtuigd zijn dat alle jongelingen in hunnen lijd zulke duivels hebben ontbonden. Bovendien bel is zoo lang niet geleden dat in dezelfde stad Gent de katholieke studenten van Leuven slokslagers genaamd zich op ge lijker wijze gedroegen. De Eeurnaar voegt er bijdat de liberalen de katholieke huizen gaan stuk slaan, dat is naar den schik van het libera- lismus, maar dat zij zouden een strooi in den weg leggen der socialistendat niet ’t zijn kinders van denzelfden vader. Waarschijnlijk heeft de geachte schrij ver van deze volzinnen, een weinig ver strooid geweest, want (misschien verslaan Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 4 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. mmmmmmmmmmmwmmmmitm—TnrT—~TF— wnwBmMmnrrMiiwi-jTTrgiiT rawin bi iibiii i inriii m i mmhub—miiii— ■■■wwmTmmMWMn~wMT»rrrrraBBMMBmwiiirrwBiiiiTiiiiT mi ninm i ii—uirwini—■■imiibii i imiiiiiwi imwri Kalholieten en Socialisten komen een KARTEL te sluiten in den Genl- schen Gemeenteraad. Ten gevolge van dit kartel hebben de KATHOLIEKEN als schepen der stad gekozen het kopstuk van VOORUIT den revolulionnair ANSEELE. Wanneer de Demokraten in de laat ste kamerkiezing een verbond sloten met de opposilieom hun algemeen be lang te verdedigen, waren het slechte Christenen. Wat zullen de bewaarders gazetten nu daarvan zeggen? Zooals men kan oordeelen is de liberale partij de eenige die ongeschonden uit de crisis komt. Men zal dal zonderling clerico-socialistisch kartel aan het werk zien; vuur en water te samen, de pause lijke vlag met de roode muls, Marianne met den domphoren en Mgr. Stillemans bras dessus bras dessous met Anseele. wordt gegeven navolgens de voorschriften eener wel, die door de klerikalen zelve ]jsmus wanten, als broeders te aanzien. De soci alisten sluiten zich bij de vijanden der liberalen aan, dus zijn hel hunne beste niemand, in de rangen der liberale partij, vrienden. denkt er aan dezelve te krenken. j O logiek, waar zijl ge!!! ADVERTENTIEBLAD es I 18,05 18,09 19,10 19,16 18,12 18,17 ■Vertrekuren van clou IJzerenweg tot April 1OOS>. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35(Adink.) 7,43 9,52 12,10(Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 7,46 7,50 Chriatene Volkspartij. Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot JtO April. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. o Vertrok uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,28 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,34 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,54 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,30 18,05 21,00 (Bevoren) Voorstad 7,50 10,24 14,33 18,09 21,04

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1909 | | pagina 1