VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i I Te Gent. De Bekentenis. Arm Vlaanderen. Ij j Uil hoofde van onvoorziene omstandigheden zal de Verlooning van Rheto ric», op 7 Februari, in Stadsschouwburg, geen plaats hebben. Zaterdag 30 Januari 1909. 83' jaar. A. open ie doen betreffende de groote fout welke de klerikalen te Gent bedreven heb ben, vermits ge zulke kale middelen moet uitvinden om ze te verontschuldigen.... Ofwel, als naar uwe gewoonte, speelt ge misschien op de woorden. Gij gebruikt hel woord «KartelIn zijnen kieszin, wal beduidt Kartel, tenzij eene overeenkomst tusschen pat tijen gesloten om de namen van gemeene kandidaten uit de stembus te zien komen. En welk verschil vindt gij tusschen eene algemeene kiezing en deze voor schepenen in den gemeenteraad? De eerste is eene stemming van den eersten graad en de laatste'eene van tweeden graad. Hel blijft niettemin eene STEMMING. Dus, Veurnaar, uwe uitlegging ie er geene. Et gij zult er geene andere vinden dan deze welke we reeds gegeven hebben, te welendal de katholieken en ook de socialisten wilden te Gent aan hel bewind komen, en ze hebben geen ander middel gevonden dan zich samen te sluiten, alhoe wel De Veurnaar zegt, dal de programma» der twee partijen gansch tegenstrijdig zijn op al hunne punten. De handelwijze der Gentsche katholie ken zal, ons dunkens, een goeden invloed hebben op de aanslaande algemeene kie zing van 1910; wel te verslaan onder oog punt der anti klerikalen. Want zij zal in derdaad aan de kiezeis voor oogen leggen hoe weinig ernstig de argumenten der klerikalen zijn, welke zij inroepen waar er kartel bestaal tusschende oppositiepartijen vermits zij ook in de eerste gelegenheid de heste, gereed zijn om kartel aan te gaan om te triotnfeeren. Laat ons er bijvoegen dal De Veurnaar nogmaals in zijn laatst artikel voorkomt met hel voorwendsel door klerikalen en socialisten te baal genomen in deze zaak. Wij zullen ons vergenoegen nogmaals te doen opmerken dat hel slechts een VOOR WENDSEL was, en niets anders. Wij heb ben hel reeds in’i lang en in T breed uit gelegd in vorige nummers. En nu, Veurnaar, laat ons verhopen dat altijd alle partijen, gelijk welke hunnen naam zij, mochten de verdraagzaamheid en de rechtvaardigheid hebben, welke al tijd het oud schepencollegie van Gent heeft aan den dag gelegd. Mocbt de hedendaags bloeiende stad Geut altijd zulke wijze be stuurde: s aan zijn hoofd vinden als deze welke lol in Januari 1909, hunnen tijd en hunne kennissen ter beschikking hunner medeburgers hebben gezel. Wat de nieuwe bestuurders aan den dag zullen brengen, dal zal ons de toe komst bewijzen. En wat hel Gentsche kiezerskorps denkt over de handelwijze zijner vertegenwoor digers, dat zal ons de naastkomende stem ming getuigen. spraken redevoeringen uit ten voordeele van den Persoonlijken Dienstplicht. Hel is dus bewezen dat, indien de kleri- een wetsontwerp moest neerleggen om de gevraagde hervormingen in bet leger te verwezenllijken, zulk wets voorstel onmiddellijk met eene groote meerderheid zou gestemd worden. Maar de regeering weigert, omdat vele katholieke kiezers zouden mistevreden zijn. De loting zal dus niet afgeschafi worden. De zonen der rijken zullen niet moeten optrekken Hel onrecht tegenover de armen en de werklieden zal dus blijven beslaan De verdediging van het Vaderland zal blijven gevaar loopen; Waarom Omdat liet klerikaal minis* terie zicli in den neus niet wil steken van eenige rijke kie* zere met vier stemmen. Zulke onbeschaamde bekentenis is een prachtig wapen in onze handen en wij zullen er ons van welen le bedienen. ren vriend, ja soms van een dichten bloed- J kale regeering verwant. T Is verschrikkelijk als men uadenkl over den toestand onzer buitenlieden. Wal is Vlaanderen toch laag gezonken onder de-alleenheerscbappij derRoomsche geestelijkheid en der klerikale kasteel heeren. Vlaanderen, dat in de middel eeuwen aan de spits der beschaving stond. Vlaanderen, dal een broeinest van vrij zinnigheid en vrijheidsgeest was, zou heden de meest verachlcrda streek van Europa zijn, bestonden er niet eenige groote centrums die tot heil van T vader land, gelukkiglijk weerstand geboden hebben aan hel doodende, verlammende en geestverstompende klerikalisme. Vrienden van licht en vrijheid, van voor uitgang en volksontvoogding, mannen met helderen geest en hreede gedachten, menscheu bezield met ware broedermin ei naastenliefde, allen de handen ineen geslagen, om met vereende krachten te werken om meer menschelijkheid, om meer beschaving en ontwikkeling le doen heerschen bij onze geklerikaliseerde buitenbevolking. Onverpoosd moet er geijverd worden om meer licht te doen schijnen in de breinen van die duizenden,- in ons arm Vlaanderen, waar hel nog volkomen duister is. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen “20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BBUMEirv, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Eindelijk waagt De Veurnaar te ant woorden op onze vraag: Hoe legt gij de overeenkomst of hel verbond uit, welke is aangegaan te Gent tusschen klerikalen en socialisten? EhwelHel antwoord is hoogst verras send. Zoudl gij hel ooit kunnen gedacht hebben, vriend lezer!! Deze overeenkomst, dit verbond bestaal niet. Zoodus, Veurnaar, uwe klerikale vrien den van hel Genisch gemeentebestuur hebben niet gestemd voor de archi, ultra- socialist Anseele. Het is niet door de stem men dezer heeren dat hij, Anseele, schepen der stad Gent is genoemd geworden. En het is niet door de stemmen der socialisten van hetzelfde gemeentebestuur dal den klerikalen heer Siffer werd geko zen als eerste schepen. En deze stemming is niet hel gevolg der talrijke vergaderingen gehouden onder katholieken en socialisten, (zoo getuigen het de klerikale en socialistische dagbla den van Gent) maar wel, volgens u, is dit gansch op bel onverwachts gekomen. Zie, waarachtig, Veurnaar, dees maal is uw argument een weinig kinderachtig. Zoo, zoo! Dus, volgens u, bestaal bel huidig schepencollegie van Gent uil twee katholieken en twee radico-socialisten; en er bestaal tusschen de groepen welke deze schepenen gekozen hebben geen verbond, geene voorafgaande overeenkomst!!! Ga uwe inlichtingen diesaangaande naar Gent balen, en men zal er u klaarduidelijk uitleggen, welke de gevolgen zullen zijn dezer overeenkomst van uwe vriend» n met de socialisten. Misschien dan zult gij deze overeenkomst niet meer loochenen. En gij zeil moet beginnen uwe oogen Voor de onbeduidendste reden, voor j eene schijnreden soms, wordt hel vuur i gestoken aan huizen, erf van een vroege- i Generaal Hellebaul, minister van oorlog na in de Kamer bekend te hebben dal de wel op hel vrijwilligerschap mislukt was, verklaarde dal hel eenige doelmatige red middel, voor het oplossen der Nationale Verdediging, was gelegen in hel loepassen van den Algemeeuen en Persoonlijken dienstplicht met een zeer kort verblijf on der de wapens. Welnu de liberalen vragen dal sedert jaren en jaren, hel is zelfs een der bijzon derste punten van hun volksgezind pro gramma. Gij kunt oordeelen welke opschudding de verklaringen van Generaal Hellebaut gemaakt hebben in de klerikale rangen. Een klerikale minister die in bel open baar durft meedoen met de liberalen; gij ziet van hier hoe Woeste, met zijn achter- uitkruiperskliek, daar in hun enge schoen tjes stonden. Sommige klerikalen, T zij uil liefde, T zij uil dwang, of gelijk ze zeggen in de kerk, zich onderwerpend aan het ongeluk der tijden, verklaarden zich bereid, om, in de Kamer, de hervorming gevraagd door de liberalen, te ondersteunen. En inderdaad, MM. Verhaegen, Carton de Wiart, Levie i en andere soortgelijke zwansdemokraten, j :o:— In de laatste, maand van T vorig jaar is geen enkelen dag voorbij gegaan zonder dal de dagbladen ons mededceling deden van een geheele reeks misdaden of wan bedrijven gepleegd op onzen klerikalen Vlaamschen builen. Moorden, branden, aanrandingen van allen aard gepleegd door eene bevolking die geheel en gansch onder den invloed staal der kerk en der klerikale partij. En dit gaal zoo bijna on afgebroken voort, bijna eiken dag, van 1 Januari lol 31 December. Slaan wij eene collectie dagbladen open van de maand December en, wal wij van moorden en wanbedrijven van alle slach vaststellen, voor het rechterlijk arrondisse ment Brugge alléén, is verschrikkelijk Te Wyngene, moordpoging; le Sint- Andries, kerkdiefte; teClemskerke, moord; le Ichleghem, messengevecht, le Sc'.iuyf- ferscappelle, vreeselijk messengevecht; te Thourout, diefte van 7000 fr. op eenen trein; ie Cortemarck, moord; le Ardoye, moordpoging. Ziedaar nu de bijzonderste schelm stukken die in hel tijdverloop van eene maand, in de omstreken van Brugge wer den gepleegd. Is dit niet treurig Is dal nu de verzedelijkende invloed der H. Kerk. Is dal nu het resultaat van 24 jaar klerikale overheersching en eeuwenlange priesterheerschappij op den builen Droevig Menschen die van aan hunne geboorte tot aan hun stervensuur geenen anderen invloed ondergaan dan dien der kerk, menschen die gedwee in bel gareel loopen, hun opgelegd door M. pastoor en door den zeer edelen en kristelijken beer graaf of baron van het kasteel; menschen die nooit den minsten invloed hebben kunnen ondergaan der zoo gevreesde bedorven heid en ongodsdienstigheid der groote steden, diezelfde menschen trekken hun mes voor hel kleinste otiverschil, en ploffen het een medemenseb, die een paar minuten vroeger een vriend was, in het lichaam; ja, gevoelen na het plegen der misdaad gewoonlijk niet hel minste be rouw, zij leggen zich gerust le slapen, mei een moord op hun geweien. T Is vreeselijk ADVERTENTIEBLAD 7,46 7,50 18,12 18,17 ■Vertrekuren van den Uzerenweg tot 30 April 19011. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 1,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12,10(Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot 30 April. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Oroote Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 21,00 (Beveren) 21,04 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrok uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,28 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,34 16,12 19,16 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,54 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,30 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,33 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1909 | | pagina 1