VAN VEURNE De klerikale Kiespropaganda betaald woordiger ze zal weten te vertellen in door de Schatkist. M. Buyl in de Kamer. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Nog over ons Karnavalbal. Werklieden, leest dit Hel Werk van het Willems-Fonds. 13 Februari 1909. w' y I zijne aanstaande kiesronde. Uit alle kanten vernemen wij dat men zich druk bezig houdt met het voorbe reiden van dit overlreffelijk feest, dal, sedert reeds lange jaren, zoo diep in den smaak der Veurnsche burgers is gevallen. Wij meenen het nuttig hier te herinne ren dat, tot die danspartij worden aan vaard niet alleen de leden der drie maat schappijen de Rhetorika, Ste Cecilia en de Choeurs, maar ook de personen vreemd aan de stad die door een lid aan de Com missie zijn voorgesteld; hel is genoegzaam dal die voorstelling geschiede op hel oogenblik van de intrede in hel bal. Voor al de gekoslumeerden is de toe gang kosteloos. Voor de ongekoslumeerde heeren, niet- leden, is de ingangprijs bepaald op 1,50 fr.; de andereongekoslumeerde heeren beRihm. slechts 1 fr.; voor de ongekoslumeerde dames is de prijs vastgesteld op 1,50 fr. Voegen wij er bij dal de zaal prachtig zal verlicht worden; een uitgelezen orkest zal de opwekkendste nieuwe dansen uit voeren. 83' jaar. Mel 1 Januari is de pensioenwet in En geland van kracht geworden. 600.000 arme oude menschen hebben sedert 1 Ja nuari recht op een pensioen van 5 schil lings ol 6 fr. 25 c. per week. Alleenlijk de personen die meer dan 15 fr. inkomen per week hebben, zijn er met reden uitgeslo ten. Deze die slechts 10, 8 of 6 fr. inko men per week hebben, krijgen in plaats van Ir. 6.25, slechts 5 fr. of 4 of 3 fr. per week ingevolge eene schaal bij de wel ge voegd. Ieder gepensionneerde oude man krijgt een klein boekje waarin zich 52 kleine chèques bevinden. Alle weken geeft hij een dezer 52 briefjes al in hel naastge legen postbureel en daarvoor krijgt hij 6,25 fr. ofwel 5 of 4 fr. zooals de wel hem toekent. Wie zal de vreugde, het geluk beschrij ven van al die ongelukkigen, op eens van de helle der armoede, der ellende verlost En wal moet het geluk zijn, een wellust een hemelsche wellust voor een politiek man, van zoo honderd duizenden arme menschen jaren van rust en geluk te kun nen verleenen En deze die zulke wel stemden waren geen socialisten; T waren voor T grootste deel rijke en welstellende burgers, doch bezield met volksgezinde gedachten: hel waren liberalen. Wal verschil met onze klerikalen van België Die volksbedriegers geven hier 9 centen daags, en aan wie? Aan een klein getal doodarme menschen en veel politieke slaven. Hebl gij een broeder die voor u kan werken, of groote kinderen, of kunt ge zelf nog een beelje werken, dan krijgt ge geen pensioen, geen cent! En dal in een land dal, volgens de klerikalen, het rijkste van de wereld is en waar al de lasten op de armen en kleine burgers worden gelegd. Duilschland en Engeland, twee protes- tantsche landen, geven het voorbeeld van liefde en hulpzaamheid voor de arme men schen, voor de noodlijdenden, voor de misdeelden dezer aarde. En zij bier? Zij hebben nog geen enkele doordragende wel gemaakt. Zij geven hier een aalmoesje aldaar een speelding, en als ze kunnen, nemen zij door lasten of door beperkende maatregelsde loegestane voordeelen terug. Wij kunnen niet begrijpen hoe nog een enkel werkman, zij jong of oud, nog zijne stem kan verleenen aan zulke schijn heilige werkmansvrienden, zooals de kleri kalen van ons land lil De zittingen van verleden week in de Kamer zijn van de belangrijkste geweest en onze wakkere Volksvertegenwoordiger Mr BUYL, heeft nog eens verpletterende feiten aangehaald, in zake der mutualitei ten en klaar bewezen dal de klerikalen hunne kiespropaganda door de Schatkist doen betalen. Door een ministerieel besluit van 30 December 1902, dal in strijd is mei artikel 19 van de wel op de mutualiteiten en dat men overigens nooit in het Staatsblad heeft durven afkondigen, worden afge vaardigden van hel Ministerie van Arbeid aangesteld om de boeken van de maat schappijen van Ouderlingen Bijstand te onderzoeken, legen eene vaste taks van 40 fr. per maand of 480 fr. per jaar en eenige centiemen per gecontroleerde maatschappij. Die afgevaardigden zijn wederom allen klerikale kiesdravers en dan nog wel volksvertegenwoordigers, leeraars, magistraten. De eenige centie men per maatschappij, die ze ontvangen, moeten nog al hoog oploopen, want onze verkleefde volksvertegenwoordiger de heer BUYL, heeft eene heele reeks afgevaardig den met naam en toenaam opgesomd, die in plaats van 480 fr., 1900 of 2600 of 4900 of 5700 of 6800 of zelfs 7875 fr. getrokken hebben. Met dit geld, mogen ze volgens de XX' Siècle doen wat ze willen, terwijl twee ministers in de Kamer verzekerd hebben dat zij er geen cent voor zich hiel den. Hoe beschaamd die uitvluchten ook zijn, bewijzen ze ten duidelijkste dat al dat geld alweer naar de klerikale kiespropa- ganda gaal. Steeds hebben de klerikalen beweerd dat ze hun onderwijs en hunne sociale werken zelf bekostigden. Maar nu ze zich, na 25 jaar heerschappij, niet meer moeten geneeren, putten ze onder allerlei voorwendsels, met volle grepen uil de schatkist; en daar al hunne inrichtingen eerder inrichtingen van politieke propa ganda zijn, dan van onderwijs en stoffelij ke verbetering, zijn zij er toegekomen, hunne kieskoslen door de openbare belas tingen te doen betalen. Mr BUYL beeft, met zijn stevig gedocu menteerde redevoering, aan onze zaak en aan de openbare zedelijkheid eenen groo- len dienst bewezen. De toorn waarmede de Minister hem herhaaldelijk in de rede viel, bewijst dal hetgeen hij zei raak was. Mr BUYL heeft hem ten anderen weten op zijne plaats te zetten. De katholieke bladen zijn onder den verbijsterenden indruk van die onthullin gen, want er zijn dingen die een partij wel durft doen, maar die ze niei wil geweten zien. Wees gerust dal ONZE volksvertegen- Nooit in zijne politieke loopbaan heeft de heer Buyl grooteren bijval bekomen als in de Kamerzittingen van Dinsdag en Donderdag der vorige week. Langdurige .toejuichingen der linkerzijde en degeluk- wenschen zijner politieke vrienden vielen hem te beurt, na zijne prachtige slotrede Is eene schande en ik begrijp de ijselijke woede der rechterzijde na de omhulling, met ofTiciëele cijfers, der feilen welke ik aan ’t licht bracht. Het land zal oordeelen en bij de eerstkomen- de kiezing beslissen of de plundering der Staatskas zal blijven voorlgaan ten behoeve der klerikale politiek.» Mr Buyl ontvange de diepste bewonde ring van hel Advertentie-Blad, over zijne onverschrokkene en kranige redevoering welke op een miljoen afdruksels diende verspreid te worden door geheel België. Het is een waar genoegen na te gaan hoe het Willems-Fonds zijn zedelijk ver edelend en geestelijk versterkend werk moedig en vastberaden voortzel. Te allen kanten worden voordrachten gegeven, met keurige feesten opgeluislerd om naast de verstandelijke ontwikkeling ook de loutering van den kunstsmaak te bevorde- c ren. Zoowel in den uithoek van West- Vlaanderen als op de verre grenzen van Limburg strekt zich de weldadige invloed uil van het naar gedaebtenvrijheid stre vende Willems-Fonds. Stippen we als voorbeeld aan, de voor drachten te Veurne, van den heer Dokter Barbier over Klaas Zonnekin van den heer Pr. Terlinck over Een Reisje in Limburg mei zichten; van den heer Dokter Joos over« Be Lichaamsbouw der levende wezens Te Vieuwpoort, van de heeren A. Lieds overDe draadlooze Telegraphic en L. Dothey over Een verblijf in Congo met zichten. Te St. Truiden trad de heer P. de Vreese op met hel onderwerp Zwitserland met zichten. Te Rupelmonde sprak de heer J. Hoste J‘ over «Vlaamsche Belangen Te fitt. Nikolaas gaal de afdeeling flink vooruitAchtereenvolgens traden daar op de heeren O. Watlez met De Germaansche muziekMarlen Rudels- heim Dichter René de Clercg V. van Dyck LourdesG. van Goeihem Het Edict van Nantes J. Hoste J' Jan van Ryswyck De afdeeling Aalst betoont zich voor beeldig in haar doelmatig streven naar uitbreiding van hare werkzaamheden. In deze afdeeling weiden belangrijke voor drachten gegeven als die van de heeren Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle boegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office df. Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRL’VEIV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. A. Brys«Hel Modernisme» en De economische beweging in de Nederlanden tijdens de BurgondiersJ. Cornelis Biologie»; Prof. P. Fredericq: De vier Nederlandsche groepen in Europa J. Eggen Mijn verblijf in Congo» met lichtbeelden. Te Brugge gaf Prof. Vercoullie voor hel Willems-Fonds eene reeks lessen van hooger onderwijs voor het volk (het volkslied) en op schitterende wijze werd J. Sabbe gevierd met een feest waarop Vlaamsche kunst werd uitgevoerd en Pol de Mont eene prachtige rede uitsprak. Te Brussel had men een paar feesteu en een voordrachtavond. Te Gent blijft de afdeeling aan het hoofd door ledental en werk. Vijf biblio theken leenen wekelijks honderden boeken uit; eiken maandag stroomt hel lokaal vol voor de liederavonden en iederen Zondag voor de voordrachten. Traden op de HH. P. Fredericq Jan van Ryswyck J. ten Berghe Economische beschouwing over Congo Prof. Vercoullie Letterkunde I. de Clercq De puinen der Grieksch- Romeinsche beschaving D' G. De Bruy- kerWederkeerig dienstbetoon tusschen planten en dieren G. D. MinnaertEen Hoogeschool voor NegersA. Marlens Erfelijkheid P de Vreese Natuur schoon A. Van Werveke Leer- en dienstplicht in vroegeren tijd J. Eggen In de Belgische kolonie Te Moerbek» werd, dank aan de tusschenkomsl der familie Lippens, een nieuwe afdeeling gestichteen leeken van vooruitgang. ADVERTENTIE-BLAD 19,16 19,38 18,12 18,17 i mui» 21,00 (Beveren) 21,04 Vertrekuren van den IJzerenweg tot 30 April 1900. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerks: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12,10(Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot 30 April. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,28 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,34 16,12 - Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,54 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,30 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,33 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1909 | | pagina 1