VAN VEURNE altijd liegen!! Liegen, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Willemsfonds. - Afdeeling Veurne. Oog voor oog, tand voor tand. Nieuwe Bankbriefjes. Concert-Voordracht Voordracht over Egypte met zichten door M' H. RUYSSEN. Hun goede Wil. Het Karnavalbal in de Harmonie. Zutei*<In^ ‘21 Februari 1909. V 9 HJJ" jaai'. L. P-K. Na de voordracht, klein dansfeest. i zijdige, maar, in feite, klerikale maat schappij «ouden willen om ook Vlaamsche propa gandisten te hebben, zullen moeite hebben om die wet uilgevoerd te krijgen, wordt zij eens gestemd De Nationale Bank heeft twee vak mannen gelast met hel maken van drie nieuwe bankbiljetten, De teekeningen van deze banknoten van 1000, 100 en 20 frank zijn reeds ingezonden. Sinds de ontdekking van de laatste valsehe bankbiljetten van 1000 frank, heeft ZONDAG 7 MAAKT om 5 ure namiddag, in hel lokaal De Bhelorica, Houtmarkt. Spreker: De heer Advocaat Lesnll're. De Veurnaar mag zich beroemen een schrijvelaartje te bezitten dal een bijzon der talent heeft om altijd de nagels op de koppen te slaan, ja, zelfs op de kletskop pen... ten minste voor zooveel deze laatste aan politieke tegenstrevers toebehooren. Men weet hoe dom en lomp de klerikale dagbladen weten te zinspelen op het jaar lijkse!) pensioen van 418 Ir. dal aan don heer Buyl, onzen wakkoren volksvertegen woordiger, loekomt, in zijne hoedanigheid van gewezen onderwijzer. Welnu, om die zaak eens bepaald op te helderen, heeft de heer Buyl verklaart in openbare zitting der Kamer, dat bij op pensioen is gesteld geweest omdat hij aangedaan was van kaalhoofdigheid en dat. volgens de wet, deze gebrekkelijkheid recht geeft om in ruststand Ie worden ge steld verders dat, indien hij, uit dien hoofde, de som van 418 fr. trekt, hel komt omdat hij de noodige stortingen beeft ge daan om hel toegestane pensioen ie ge nieten. Dit alles is heel natuurlijk en onweer legbaar. Ook is hel dóaroin, dal De Veurnaar, niet wetende wal le atiiwoorden, heel kiesch meent te zijn mei len allen stonde vooruit te komen met zoo meent hij het triomfanlélijke argumenten nopens den kletskop van Mr Buyl. Och armeMoesten wij met zulke be lachelijke middeltjes onze tegenstrevers willen bevechten, hoe gemakkelijk ware hel ons niet, op onze beurt, katoen te geven op den blinkenden kletskop van In zijn laatste nummer onderscheidde zich immers De Veurnaar ook nog onder een ander opzicht Hij verwijl aan Mr Buyl dal hij eene jaarwedde trekt als volksvertegenwoordi ger en als schepen der stad Elsene, boven zijn pensioentje van 480 fr. Peisl ne keer1 Ewel? En Mr Pil, dan? Trekt hij ook niet zijn 4000 ballckens als député? Wordt Mr Pil ook niet betaald als sche pen der stad Veurne? En zijne vergoeding als beheerder van de Maatschappij der Buurtspoorwegen?En deze als bestuurder van hel Vennootschap voor den verkoop der Coxydsche duinen? Maar, waar gaan we naartoe, indien men het voorbeeld van De Veurnaar wilde vol gen op hel terrein der private belangen, der personeele vermogens? Alleenlijk halen wij het voorgaande aan om te bewijzen dal men soms er toe ge dwongen is, te handt len volgens de leus: «Oog voor oog, land voor tand al ware hel maar om le bewijzen hoe gevaarlijk hel is, de persoonskweslien boven de politieke betwistingen le stellen. Op 31 Januari II. speelden eenige leer lingen van hel S‘ Ignatius-geslichl van Antwerpen mede in een Vlaamsch tooneel- sluk, dal werd opgevoerd in den Katho lieken Kring ten voordeele van een katho liek liefdadigheidswerk. Zij werden daar om onlangs uil dit college verjaagd, onder voorwendsel dal zij zich pliebtig hadden gemaakt aan «opstand legen de overheid!» Zij werden dus behandeld gelijk die negen andere jezuieten-leerlingen, die vroeger dezelfde straf ondergingen omdat zij deel genomen hadden aan een stoel ter eere van Peter Benoit. Inlusschen poogt de Regeering de Wet Coremans op de lange baan te schuiven ol te ontzenuwen, en beweren de bisschop pen en hunne getrouwen, dat die wette lijke verplichting om hel Vlaamsch wat meer in eere te houden er voor hen niet noodigistde bisschoppelijke onderrich tingen daarover en de goede wil van de geestelijke colleges zijn voldoende. Degenen onder de katholieken, die in zien hoeveel goeds de taalwet van 1883 aan hel officieel onderwijs en aan de libe ralen gedaan heeft, en ook zoo een wet De Veurnaar zelve is beschaamd over die openbaring en meent zich le ontvluch ten met te beweren dal er niet is bekend gemaakt geweest indien die sommen in één of meerjaren tiilgekeerd zijn geweest. Maar wat kan dal maken Hebben ze hel geld getrokken ja of neen DAar is de kwestie Ten andere roept dal zelfde blad de beoordeeling in, welke uilkomt van hel orgaan der zoogenoemde «Onzijdige» Federatie van mutualiteiten beoordee ling die len nadeele uitvak der meening van den hoer Buyl. Maar wilt go welen hoe die zoogezegde onzijdige Federatie bestaal In volle Kamer, riep Mr Buyl uil: Builen vier of vijf uitzonderingen, zijn het allemaal klerikalen dit als antwoord aan den Minister Hubert die ook de ziens wijze van die Federatie had ingeroepen En Mr Hubert heeft op dfc tegenspraak van M' Buyl niet één woord weten te antwoorden; hij heeft dus moeten be kennen dat hel waar is dal de Federatie der onzijdige mutualiteiten bijna uitsluile- lijk uil katholieken bestaat. Wal blijft er dan over van de meening uilgedrukt door eene zoogenoemde on- zekeren hier welgekenden en hooggeboren heer Senator, of op den opgeblazen rug van zekeren niet min beroemden gemeen tesecretaris Doch zulke middelen achten wij onder onze waarde en laten liever dergelijke polemiek over aan die menseblievende dompers die met zooveel waardigheid de zedeleer van hunnen meester navolgen die zegde: Bemin uwen evennaaste.... Alhoewel hel Karnavalbal onzer drie zuslergilden dees jaar, ietwat, uil hooide van bijzondere omstandigheden, gehinderd is geweest, toch mag hel aangestipt worden als een der beslgelukle dans feesten die in hel lokaal onzer Harmonie zijn gevierd geweest. De prachtig versierde zaal leverde hel vroolijksle uitzicht op. De leden en hunne uitgenoodigden waren in drukke scharen op tekemen. Onder opzicht van eigenaar digheid en zelfs van pracht der kostumen liet het bal in niets le wenschen. Reeds sedert eenige jaren melden wij de ver- kleedingen niet meer in T bijzonder, want meest allen schitteren door bunnen goeden keus. Doch ditmaal meenen wij eene bij zondere melding te mogen maken over zeker haantje vooruit» dal de algemeene bijtreding heelt verworven voor de merk waardige behendigheid waarmede deze kokoi iko zich had opgeschikt. De koslelooze tombola heeft ook veel bijgebrachl om den goeden luim der deel- nemeis in gisting le brengen. Een woord van warmen lof verdient toegezwaaid le worden aan de leden van het balorkesl die zich uitmuntend van hunne, laak hebben gekweten. Zij ook hebben in breede maalden geesligen luim der dansers opgewekt. Iedereen beeft dus van dien verrukke- lijken avondstond de aangenaamste herin nering behouden; allen beloven zich, met nog talrijker uitgenoodigden indien moge lijk, hel feest van T toekomende jaar bij ie wonen. De leden der Harmonie zullen echter niet zoo lang moeten wachten vooraleer zich nog een acblersmaakje van den karnaval te verschaffen; want zoo onze inlichtingen getrouw zijn, dan zou er spraak zijn van op halfvastenavond iels grappigs en nieuws in le richten, een Bal de Têtes Doch vooraleer daarop aan le dringen, wachten wij lot dat de officieële maatregelen daartoe zullen wor den genomen. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post S fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen SO cent. - R ;c!i' 'rlij.,3 eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De .tnnoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office db Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BHLNEIA, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De laatste geruchtmakende redevoering van onzen onvermoeibaren strijder den heer Buyl, heeft, geheid hel land door, eene ware opschudding bijgebracht. Met klinkende bewijzen heeft hij ver toond hoe het Ministerie van Arbeid vette toelagen betaalt aan zekere personen, om propaganda te maken ten voordeele der klerikale partij. Die personen afgevaardigden van het Ministerie genoemd zijn aangesteld om de rekeningen der mutualiteiten na le zien en voordrachten te geven over het slichten der maatschappijen van ouder lingen bijstand. Die afgevaardigden zijn meest allen klerikalen en worden met de centen van Jan en alleman betaald en dit op zulke manier, dal men dit stelsel met recht als eene schandelijke geldverkwisting mag heeten. Eindelijk beweert de Veurnaar dal onder de lijdelijke afgevaardigden van bet Minis- i terie van Arbeid «eene geheele reeks» liberalen zijn. Ewel wij dagen de Veurnaar uit de lijst i op le maken van die geheele reeks libe- ralen, mei, nevens hunnen naam, hel beloop der getrokkenc toelagen. Wij van onzen kant zullen dan de lijst opstellen van de klerikalen met de sommen die door deze laatste opgestreken zijn geweest. Willen wij wedden dal indien er onder de afgevaardigden liberalen kunnen ontdekt worden, deze in oneindig kleine verhouding zullen staan tegenover de groote massa katholieken die met het vet zijn opgevuld Doch de Veurnaar zal niet bijlen, weest er zeker van. Liegen en altijd liegen, dal is zijne leus. Immers, T zijn toch maar leugens om beterswille ADV 19,38 20,04 20,09 7,46 7,50 19,10 19,16 18,12 16,07 18,17 Vertrekuren van «len Buurtspoorweg lot -tO Api-il. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 Oroote Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 21,00 (Beveren) 21,04 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,v” Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Oroote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 '11,44 14,28 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,34 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,54 17,32 Vertrok uit Veurne naar POPERINOHE. Statie 7,46 10,20 14,30 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,33 18,09 Vertrekuren vnn «len IJz.erenwi'g tot JÏO April lOOtl. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 1.3,44 (Cortemarck) 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12,10(Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 BL

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1909 | | pagina 1