VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Aan den Bakkersbond. Voordracht over Egypte met zichten door Mr 11. RUÏSSEN. Willemsfonds. - Afdeeling Veurne. Goncert-Voordracnt onderscheidene afdeelingen der Kamer te 2'„e,nn’z l harde gekomen. Nutteloos te zeggen dal de oppositieleden en de voorzienige kleri- kalen dit voorstel verwierpen. Mr Hymans de leader der liberale linkerzijde beeft verklaard dal dit voorstel eene ware oorlogsverklaring was. Mr Vandervelde leader en misschien wel de bedaardste der socialisten, van zijnen kant heeft zich stellig verzet legen dit wetsontwerp. In eene breede redevoering deed hij uitschij- nen dal de Slaat van langs om meer de rechten der gemeenten en provinciën wil verminderen. Dus, zegt hij, deze is “ene der bijzonderste voorrechten der gemeen ten en provinciën en met al zijne krachten zal de oppositie opkomen tegen deze handelwijze der klerikalen. Onderwijs. Liberale Propaganda. Voor de landbouwers. Zaterdag <5 Maart 1909. IV IO S3' jaar. Men schrijft in bij CAMILLE BRUXEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Dit voorstel is nu pas eenige dagen in de ZONDAG 7 MAAKT om 5 ure namiddag, in hel lokaal De Rhelorica, Houtmarkt. Spreker: De heer Advocaat LetmlTre. Na de voordracht, klein dansfeest. 1 door kool aangetast; 160,000 fr. vergoeding voor ontsmet ting, enz., enz. Aan hulpgelden wordt uitgegeven 20,000 fr. aan de landbouwvereenigin- gen; 1 De bakkers vinden niet genoeg hel brood te verhoogen, nu hebben ze nog de specialiteit van Hauwen zeever in pakjes te verkoopen, want hun artikel geteekend Het Bestuur» van Woensdag laatst, ant woordende op eenige vragen van hel Ad vertentieblad is oprecht prietpraat, echt kindergeratel. De bakkers hebben ten volle het recht hun brood te verhoogen doch de klanten hebben ook hel ontegensprekelijk r.cht die verhooging le beknibbelen, en wan neer een werkman zijne misnoegdheid wil laten blijken over die prijsverhooging en in het Advertentieblad eenige woorden wil schrijven om de Veurnsche werklieden op de hoogte te stellen van de laakbare han delwijze der bakkers, is de uitgever van het Advertentieblad ook niet verplicht, mei den hoed in de hand, de toelating af le smeeken van de grooie bazen van den Bakkersbond. Zooveel pretentie niet, Heeren. Over den opslag der bloem van 2 cent, en hel brood van 5 cent, vindt het Bestuur van den Bakkersbond geen antwoord, doch komt voor den dag met ’t volgende kinder achtig argument: «Hoe komt het dal een nummer van het Advertentieblad 10 cen tiemen kost terwijl één Nieuws van den Dag dal nogtans ten minste zoo groot is maar 2 centiemen betaald wordt? Wal zegt ge, van zulke verdediging? En wat raakt dat de kwestie van den broodprijs? Slimmeke. Hetzelfde kunnen we zeggen van De Veurnaar. Hoe komt hel dal een slecht gedrukt nummer van De Veurnaar, 10 ct. kost en één Soir, van 10 a 12 grooie blad zijden (goed gedrukt) slechts o centiemen^ Hel Bestuur zal in ’t vervolg op onze vragen niet meei antwoorden, om de een voudige reden, dal hel niet kan antwoor den op al de gegronde beweringen die onze schrijver heelt vooruiigezel. Men vraagt ook dal we den naam van onzen schrijver zouden laten kennen. Mis, heeren. We hebben de gewoonte niet de schrijvers onzer artikels te laten kennen, Dit doel gij ook niet. Uw artikel gelee- kendHet Bestuur, is ook naamloos, ver mits uw bestuur bestaat uil 6 k 1 leden. Tot later. Vrijman. nu beslaande scholen op deze manier ge- I sticht te doen afschaffen. - I l.- En Mr Carton de Wiqrt, katholiek volks vertegenwoordiger, welke waarschijnlijk hel plan van Mr Woeste heeft ontdekt, is van gedacht dal de huidige provinciale wel genoeg recht gaf aan hel gouverne ment in deze zaak. Vóór weinigen lijd zal deze kwestie aan de Kamers, in algemeene zitting worden voorgelegd. Wij vragen ons af indien de zienswijze van Mr Woeste deze der meer derheid zal zijn. Indien ja, mag men zich verwachten dat een der bijzondere punten van hel programma der oppositie in de naaslkomende stemming zal beslaan in bet verbeteren van den toestand van hel officieel onderwijs, welke sedert 1884 meer om meer netelig wordt. En laat ons besluiten met den heer Janson Gij katholieken, wilt den scbool- oorlog herbeginnen. Wij zullen den oorlog aanvaarden en wij zullen ons tol hel uiterste verdedigen. De klerikale partij bezit sedert lang een man van talent, welke onbetwistbare diensten aan de aanhangers der gele vlag heelt bewezen. Wij bedoelen den lieer Woeste, bijgenaamd éminence vei le Die man was almachtig. Dal de ministers Paul of Jules heelen, was de eigenlijke chef van hel gouvernement de heer Woeste. En len gevolge dier bedekte heerschappij naamden hem de klerikale dagbladen en zelfs zijne vrienden de schoonmoeder van hel gouvernement Doch sedert do zoogezegde independen- ten in de Kamers plaats namen, vermin derde het vermogen van bovengemelden meester tol hel punt dat, Schollaerl regnanle, alles verandert schijnt le wezen. Reeds meer dau een zijner voorstellen en niet der minste, zijn aan den kant ge schoven. De militaire kwestie is hel begin geweest van den openlijken opstand tegen de tot dan bekenden invloed van Meester Woeste. En van dan af zijn er bijna geene Kamerzittingen voorbijgegaan zonder de heer Woeste de scherpste pijlen aan de ministers, zijne oud-vrienden heeft ge schoten. Ziende dal ze daarom niettemin aan hel bewind blijven, heeft hij iets nieuws uit gevonden hetgeen ook wel zijn fanatisme voldoet, maar wal voorzeker veel kwaad zal doen aan de klerikale partij. In andere lijden en lot nu toe heeft hij zijn fanatisme doen buigen voor den intrest der katho lieken. Doch nu bij zijnen invloed ziel verminderen, verkiest hij den ondergang van zijne partij om wel le toonen aan zijne gewezen vrienden welk ongelijk zij hadden te willen zonder bem rekenen. Ziehier bel voorstel in kwestieTot nu hadden de gemeenten en de provinciën hel recht scholen in te richten en o. a. normale scholen. Natuurlijk, de katholie ken vijanden zijnde van al wal geleerdheid aangaat, zijn hel slechts de liberale ge meente- en provinciebesturen die van dit recht gebruik maken. Dit misnoegt onze tegenstrevers, maar zooals wij het hier boven zegden, durfden zij er geen veran dering aan brengen. M. Woeste stelt dus voor dit recht le ontnemen aan deze besturen en zelfs de Nationaal Verbond voor Wij hebben reeds gesproken over hel ontwerp door Antwerpsche liberale groe pen, namelijk den Bond der Liberale Jeugd en de Liberale Vereenigingen van Bercbem en Borgerhout, aan hel onderzoek van bel Nationaal Verbond voor Liberale Propa ganda onderworpen, en strekkende al de vrijzinnige groepeeringen van het land in eene groote vergadering te vereenigen, ten einde de middelen le bespreken die dienen aangewend te worden om de vol ledige toepassing der evenredige vertegen woordiging in de provinciale- en gemeen- tekiezingen te bekomen. De kwestie is thans aan de bespreking der Kamers voorgelegd, en de middenal- deeling heeft er hel grondbeginsl van aan genomen. Doch het is een bekend teil dal een groot getal invloedrijke leden der rechterzijde er hevige tegenstrevers van zijn en niets zullen verwaarloozen om er de bespreking van le vertragen. Het is dan ook daarom dal de Liberale Partij, die dit punt in haar programma heeft opgenomen, de pogingen moet onder steunen van de vrijzinnige volksvertegen woordigers die er de verwezenlijking van betrachten. Zulks is dan ook het doel van hel Natio naal Verbond voor Liberale Propaganda, dat zich bij hel voorstel der Antwerpsche liberalen aansluitende, besloten heeft eene algemeene vergadering te beleggen op 28 Maart aanstaande. Die vergadering zal plaats hebben te Mechelen, en zulks omdat hel eene dier steden is waar zich de gebreken van hel huidige stelsel hel meest doen gevoelen. Inderdaad, de clericalen, alhoewel zij i slechts over eene volstrekte meerderheid België naar Mechelen te begeven, is geen twijfel dat de vergadering zeer talrijk zal zijn. Al de liberale gevolmachtigden: sena toren, volksvertegenwoordigers, provin ciale- en gemeenteraadsleden zullen in het bijzonder aan die vergadering uilgenoodigd worden. De liberale vereenigingen kunnen voor hunne leden inkoomkaarten bekomen en worden verzocht zich daarvoor te wen den aan den heer Secretaris van hel Natio naal Verbond voor Liberale Propaganda, 42. Verbistsiraal, te Brussel. Medegedeeld. 321,000 fr. aan onderlinge verzekerings- bonden; 540,000 fr. aan toelagen voor provin- tol verbetering van hoornvee, paarden, enz. 240,000 fr. aan maatschappijen lot ver betering van hoornvee, van paarden, geilen, verkens, enz. Te samen 2 miljoen 131 duizend franken. Voor de jaarlijksche landbouwoptelling betaalt de regeering 88,000 fr. dit erbij ge voegd bekomt men 2 miljoen 200 duizend frank ongeveer; meer dan tien miljoen schiet er over. Waar dat geld naartoe gaat Wel de minister moet een schoon paleis bewonen, vele rijke klerikale fils d papa hebben in dit ministerie schoone vet be taalde.plaatsen en dat alles kost geld, zeer veel geld, en natuurlijk moet de boer dal ook betalen. Dus 2 miljoen voor de boeren en 10 miljoen voor een hoop rijke opeters van gouvernement; T ziet er waarlijk lief uil. En dan zijn die mannen in ’t schijn voor de belangen van de boeren. O die farceurs Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. p. s. De katholieke pers heeft aan- gekondigd dal M. Woeste baron of graaf zou benoemd worden. Aanstonds hebben de officieuse bladen hel nieuws geloo chend, zeggende dat de heer Woeste genoeg vereerd was zonder een eeretitel. Nog een bewijs van de goede overeen komst onzer klerikalen. A. De Staal geeft uil voor den landbouw, jaarlijks 12 miljoen 500,000 franken. Onze landbouwers zuilen zeker benieuwd zijn te vernemen waar al dit geld naartoe gaal. Ziehier volgens T budjet van 1908 30,000 fr. vergoeding voor paarden; 750,000 fr. vergoeding voor hoornvee geslacht uil hoofde van knobbellering; 70,000 fr. vergoeding voor hoornvee i van stemmen beschikten, deden, lij- i dens de laatste gemeentekiezmgen, gansch hunne lijst doorgaan en onlnamen alzoo aan de liberalen alle vertegenwoordiging i inden schooi van hel gemeentebestuur. Daar het van den anderen kant hoogst i gemakkelijk is zich van alle punten van "Tiwia ADVERTENTIE-BLAD 19,38 19,10 19,16 18,12 18,17 —Wil M Marti - *iai» - Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26’ 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,28 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,34 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,54 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,30 18,05 21,00 (Beveren) Voorstad 7,50 10,24 14,33 18,09 21,04 Vertrekuren van <len JJzerenweg lot .IO Apr‘il 1901). Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerks: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12,10(Ad.) 14,40 18,05 20,1/ (Adink.) 22,07 Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg tot JiO April. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5 05 6 56 9.56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5’,10 7$ 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1909 | | pagina 1