VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i- Vlaanderen. Eenige Cijfers. S3 I In l Willems-Fonds. X' 11 Zaterdag lit Maart 1909. 83' jaar. A. elterd en verachlerd Vlaanderen kunnen wenschen. 61.10 66.92 68.09 68.39 70.43 74.10 78.50 80.32 60.61 p. h. Toevallig komt ons in de handen een boekdeel geschreven door eenen kalho- ieken schrijver, Mr Alph. Sevens met titelSchoolmeester We "vinden er in het volgende Mijn boek, zegt hij, is een pleidooi ten voordeele van het verplichtend onderwijs, een aanval tegen den adel en de rijken, welke onze bevolking onder den hiel louden, eene aanwijzing, eene waarschu wing, eene verwittiging aan de geestelijk heid diet niet toelaat aan het Vlaamsche volk van zich vrij te ontwikkelen. Een der persortöagiën van dit boek, ons de huidige levenswijze beschrijvende, roept uit na den rampzaligen toestand en de slavernij der Vlaamsche dorpen te h. bben bestatigd Hier het kasteel en daar de kerk. De kasteelheer bedrukt hel volk en doet liet buigen onder zijn juk. De pastoor houdt do massa in de onwe tendheid, in de ongeleerdheid. Ziedaar de zienswijze van een militant katholiek die geleefd heeft en nog leeft te midden der Vlaamsche inboorlingen. Welke verpletterende beschuldiging ten laste van het klerikaal ministerie en van ganscli de katholieke partij. De Willems-Fondsers hebben Zondag laatst een aangenaam reisje gedaan naar Egypte. Niet per stoomboot maar bij middel van overschoone zichten, op doek weergegeven en waarvan de heer .4dvokaat Lesaflïe met een meesterlijk talent, er de beschrijving van gaf. Hij beschreef nauw keurig de tempels, de paleizen, de sphinx, de Memnon-zuilen, de obelisken en de pyramiden van het oude Egypte, ten tijde van de koningen Osiris en Ramsés II. Zijne prachtige voordracht heeft de Willems-fondsers hoogst bevredigd en hierover onlvange hij de welgemeende gelukwenschingen van allen die er tegen woordig waren. De zichten van hel oude Egypte, op doek weergegeven door den beer Iluyssen, waren overprachlig. Nooit hebbeu we zulke nolle, fijne en duidelijke clichés te zien gekregen. Aan hem ook een woordje lof. Voor hel muziekaal gedeelte heelt het klein orkest wederom zijn best gedaan en getoond dal hel snellen vooruitgang maakt op de baan der kunst. Bravo, muziekanten. Als zangeres trad op, de immer bereid willige Mevrouw Pros. Terlinck, die met eene zeer bevallige, heldere stem ons een drietal Vlaamsche liederen heelt laten hooi en, namelijk Twee Koelen, Dender- liedeken, Al was ik maar een vogel dein. De heer Raph. De Haese, zong ons met veel gevoel de liederen Een deuntje van de Hop; Wat zal ik u geven en Wie niet zijn Vlaanderen mint en do jonge heer C. Van Elslande, vergastte ons mei iweo kluchtliederenIk ben Papa en ’k Ben l voor ’t ongeluk geboren. Al de zangers Vlaanderen was eertijds een der mach tigste gewesten, die menige vorsten deed beven, die ten strijde trok tegen groote koninkrijken en die ze overwon. Dat Vlaanderen, de bakermat van krijgs- moed en zelfsopoffering, waar heldhaftige en vrijheidsminnende mannen woonden, dat Vlaanderen eertijds zoo groot en machtig, ligt nu onder den invloed der geestelijkheid, stuiptrekkend en smach tend neer. Arm Vlaanderen Alles wordt in het werk gezet, alles wordt ingespannen om hel kunstlievende en vrijheidsminnende Vlaanderen lot het verder! te brengen. In alle sleden en dorpen, in alle besturen ziel men hel geestelijk gezag binnensluipen. Doch, niettegenstaande hunne snoode lageu en listen, niettegenstaande de laffe en herhaalde aanvallen der klerikalen, beslaan er in Vlaanderen, nog goede volksvrienden, die de schoone liberale gedachten lol in de kleinste hul doen binnendringen. De strijders aan de liberale zaak getrouw, z?woegen voort, met onver schrokken moed, en deze eerlijke kamp, waarvan het beslaan der partij wezentlijk van afhangt, dwingt bij de tegenstrevers eerbied en bewondering af. Nog immer vloeit hel bloed der Klau- waerls in de aderen, nog immer bezielt hen den moed der onverschrokkene koene Breidel, De Coninck, Van Arlevelde, enz. Nog is de Vlaming niet verslaafd, nog leeft in hem de zucht naar vrijheid, nooit vergeet hij wat onze voorouders waren. De Vlaamsche vergrijsde Leeuw bezit nog klachten genoeg om zich te wreken over de booze aanvallen der hedcndaagsche klerikalen. Het doet ons goed aan hel hart, als men ziet hoe manhaftig onze vlaamsche Volksvertegenwoordigers voor Vlaanderens welzijn en grootheid strijden, dagelijks zien we menigvuldige voorbeel den van onvermoeibaren ijver, van taaie wilskracht. Doch niettegenstaande hun werken en zwoegen, vraagt de ware Vlaming zich af, wanneer men de herboorte, de herleving van Vlaanderen zal hebben, wanneer men weer hel schoone, kunstlievende en mach tige gewest van eertijds zal lerugzien Ja vrienden, Vlaanderen zal herleven, als elke Vlaming fier en trotsch zal wezen Vlaming te zijn. Als elke Vlaming goed geleerd is, zijne eigene taal kan spreken, lezen en schrijven. Als de Vlaamsche moeders trotsch zullen zijn, Vlaamsche jongens en meisjes op te brengen in eigen aard en zeden. Als elke onderwijzer en onderwijzeres, de grondige kennissen der Vlaamsche ge schiedenis en letterkunde aan zijne leer lingen zal weten toe te vertrouwen en daardoor mannen en vrouwen vormen die aan het diepe vaderlandse!) gevoel vast geklampt zijn. Laat ons nu de nijverheidsscholen op nemen. In de Vlaamsche gewesten zijn er 16 met 4.799 leerlingen, terwijl hel Walenland er 15,221 in 55 scholen lelt, niet inbegrepen de 15 scholen van Brabant met 3.147 leerlingen. Wij zien dus dal het Walenland ons vet te boven gaat, onder oogpunt van onder wijs, wij Vlamingen welke ook goede aatsten komen in hel percent der onge- etlerden. Ziehier de statistiek der inwo ners kunnende lezen en schrijven (jaar 1900) Oost Vlaanderen West-Vlaandereti Henegouwen Limburg Antwerpen Brabant Luik Namen Luxemburg Is hel wel noodig den uitleg te geven nopens dien erbarmelijken toestand En is liet geen hoog lijd dal dit alles veran- dere, zooveel te meer da! de ongeleerd heid natuurlijk te samen gaat met aller hande zedeloosheid. Ziehier nog eenige cijfers welke hel onweerlegbaar bewijs opleveren dat de provinciën welke slecht medegedeeld onder oogpunt van onderwijs ook wel deze zijn waar hel percent der correclionneele veroordeelden hel hoogste cijfer bereikt. In 1905, hebben de rechtbanken moeten correclioneele straffen uitspreken ten laste van 44 personen op 10.000 inwo ners in deVlaamsche provinciën, terwijl in hel Walenland er slechts 33 in dezelfde evenredigheid uitgesproken worden. Eenige jaren geleden, heeft M' Woesie willen buwijzen dat in de streken waar hel verplichtend onderwijs in voege is, de onweltelijke geboorten in grooter getal bestatigd worden. Dit is'eene onwaai heid, zoo bewijst hel de Annuaire slalistique» van 1903, welke ons zegt dat er in dit jaar 5.538 onweltelijke geboorten in Vlaamsch België legen 4.124 in T Walen land geleld werden. En wij komen te bewijzen dal zonder twijfel liet Walenland ver bel Vlaamsche gedeelte van Belgie te boven gaat onder opzicht van onderwijs. Ten laatste, en nog een stichtend bewijs te meer ten voordeele van het onderwijs, indien men het getal der personen door de bureelen van weldadigheid onderhouden aanziel, vindt men dal de provincie Luik er 27.482 telt, terwijl West-Vlaanderen, met eene bijna gelijke bevolking er 90.155 op zijne registers aanteekent. Wij stellen vast met den heer Buyl, dat het verplichtend onderwijs de gewichtig ste en de weldadigste verbetering ware welke wij aan ons Vlaanderen, ons onge- Als ieder Vlaming, de heldendaden zal statistieken veel hooger Henegouwen kennen onzer dappere en edele voor- telt 633 studenten op één millioen inwo- vaders, hunne ontdekkingen, hunne zee- ners; Luxemburg 731, Namen 745 en reizen, hunne krijgstochten. Luik 1.069... Als we besef zullen hebben der kunsten en wetenschappen der oude Vlamingen, die groote bewijzen hebben gegeven van krachtig vernuft en edel kunstgevoel. Als men zal weten, welke rol de Vlaming onder opzicht van akkerbouw, vooruit gang en vrijheidskunsl op hel wereld- looneel heeft gespeeld. Ja, als wij dit alles nadenken en het tot eene eer aanzien; Vlaamsche mannen en vrouwen, Vlaamsche jongens en meisjes te zijn. Dit doel moeten we betrachten en alle krachten samenspannen om tot dit ideaal te geraken. Niels mag ons in onzen strijd tegenhouden; niets mag ons ontmoedigen; altijd voortgestreden, want bel spreek woord zegtRust, roest Vooruit dan Vlamingen, ten strijde zonder ophouden en moedig de stappen onzer Vlaamsche vrijzinnige Volksverte genwoordigers gevolgd on de zege is aan ons. Terloops der belangvolle voordracht door onzen Volksvertegenwoordiger de heer BUYL aan de liberale Associatie van Luik voorgedragen, heeft de spreker eene reeks cijfers aangehaald welke den neteli- gen uitslag der klerikale heerschappij in ons godvruchtig Vlaanderen doet uit schijnen. Eerst plaatste hij zich onder opzicht van tiet onderwijs In Belgie vindt men 20 Alhenea’s, waar van twaalf in hel Walenland, één te Brussel, en... zeven in Vlaamsch Belgie. Voor hetgeen de Middelbare scholen be treft, in de Waalsche provinciën telt men er 65, 17 te Brussel en voorsteden en... 30 in de Vlaamsche. Hel lager onderwijs is nog in slechtere» toestand. De Vlamingen hebben arrondisse ment Brussel medegerekend 2.151 scholen, hetzij eene school per S.3OO inwoners. De Walen bezitten 3.472 scholen, hetzij eene school per inwoners (slichtend niet waar). Daarna de uitslagen van het hooger onderwijs aanhalende, legt Mr Buyl de volgende cijfers voor, genomen in de officieële statistieken van hel gouverne ment (jaar 1905)de provincie Antwerpen lelt 485 studenten op één millioen inwo ners; Wesl-Vlaanderen 416; Oosl-Vlaan- deren 542 en Limburg 635. In de Waalsche provinciën rijzen de Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar.- 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels qngeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRCIVEItV, Drukker-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ADVERTENTIEBLAD 19,38 I S,’i 7,46 7,50 19,10 19,16 18,12 18,17 21,00 (Beveren) 21,04 Vertrekuren van «len Buurtspoorweg tot 30 April. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5 05 6 56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Grooto Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Vertrekuren vnn den IJzerenweg tot 30 Api-il 1901). Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12,10(Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11.44 14,28 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,34 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,54 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGIIE. Statie 7,46 10,20 14,30 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,33 18,09 Dan zal Vlaanderen gered zijn Vlaanderen bovenal I Vlaanderen Hoezee I - ■■r.-wi'riiwiiii rTiTimig-iiriTir^T'-nrTmi iii .z_ i mi■■■riiimiii,in i ai" T 1 im—'■"limn ffTtmTiiTni^nrrariniim

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1909 | | pagina 1