H 'I 1 VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT H ft.- DE LIJKPLECHTIGHEDEN VAN KONING LEOPOLD H. h ir i'eit- Zils’ I 0 I (>i r I a 1 - AS De Koning begraven. o I Een voorbeeld dat van hooge komt. Prinses Clementina zou trouwen. GEMEENTERAAD VAN VEURNE. Xaterclaj* December 1909. IV 83“ jaar. aan. I ver- de n en de me 9 van deze Burge- ar- zan 3S rdf 3. Hen, i<k- »teen j loo I f van ;.,v. Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 October. De Iloofclstad in rouw. Geen huis bijna of de driekleur hangt er halflop. Heel Brussel is in grooten rouw. Huiveringwekkend is hel uitzicht der stra len, ’t is alles donker, nevelig en koud, en de killige regen heeft de straten slijkerig, glibberig, bijna onbegaanbaar gemaakt, ’t Zijn schimmen, in T halfdonker, de voorbijgangers, en men zou zeggen dat niets in den droeven mórgen ruischt of roert, zoo niet het dof gebrom der doods klokken do akelige stilte verstoren kwam. Alleen aan de Noord- en Zuidspoorhallen gaat hel er bedrijvig toe: duizenden reizi gers komen gedurig aan, oflicieele perso nen en eenvoudige nieuwsgierigen. ’t Is negen ure, eer een grauwe nevel breekt. Nu pas merkt men het over en weergaan dïr menigte. Nu pas ontwaakt Brussel, om den laatsten plicht 'te vervul- - -- len jegens hem, die van wege de hoofdstad sc'nJnlbieden de troepen de wapensde - 1.1 --i van eene ware vereering hel voorwerp was. Geen woorden zijn sterk genoeg, om hel gedrang te beschrijven dal zich in de straten voordoel, waar de stoet voorbij zal gaan, ’t Zijn heeler menschendrommen elkaar verdringend, waaruit nu en dan een kreet opstijgt van eene vrouw die in zwijm valt. De huizen zijn van onder tot boven met nieuwsgierigen bezet. Hoe sterk de regimenten der burger wacht zijn, gelast met de woelende men- schenmassa in bedwang te houden, toch schijnt die macht nog te zwak om de heele drommen in bedwang te houden. De lantarens zijn allen ontstoken. Voor liet Daleis. Al de troepen van het garnizoen van Brussel en voorsteden zijn opgeroepen. Verschillende garnizoenen van hel binnen land zijn insgelijks van dienst. De ministers, de leden der Kamer en van den Senaat en de groote Staatskorp- sen begeleid door een eskadron der gidsen verlaten het Paleis der Natie om naar hel Paleis des Konings te gaan. Maar het volk overrompelt in zulke mate de levende afsluiting van burgerwacht en politie, dat de leden van Kamer en Senaat en de mi nisters het Paleis niet binnen kunnen. Na drie kwaart uurs, gelukte het de ministers en de parlementairen het Paleis binnen te komen. Het Rouwbeklag. In hel Paleis zijn talrijke reusacbtige kronen opeengestapeld. Prins Albrecht komt om 10 uren in het T klaroenen schetteren, honderd en een ka nonschoten bulderen. Het schouwspel heeft een indrukwekkende grootheid en op dit óogenblik, althans is de ontzaglijke menigte, daareven nog woelig en tuchte loos, ingetogen, diep geroerd. Maar dit duurt slechts een oogenblik, want onmid dellijk daarna ontstaan verschrikkelijke woelingener wordt geduwd, getrappeld, met vuisten en ellebogen gewerkt om toch maar iets te zien. De kist wordt in den lijkwagen gescho ven. Op de kist ligt de mantel in rood flu weel met hermelijn gevoederd, de Konink lijke Kroon en de andere kenteekenen dèr Koninklijke macht. De Stoet. Kort na elf uren komt de stoet in be weging. Al de vlaggen zijn van rouwkrip voorzien, evenals de trommen. Daar grommen de kannonnen! Honderd en een schoten worden gelost Het oogen blik is plechtig, en ’t is deu nieuwsgieri gen zoo prangend om ’t hart, dat geen woord uitgesproken wordt. De lijkwagen wordt voortgetrokken door acht met rouw bekleede paarden. De koet siers en de voetknechten zijn in grooten rouw. Op de lijkkist liggen de bloemen kronen van ’s Konings dochters. Achter den lijkwagen stappen Prins Albrecht, gevolgd door de vertegenwoor digers der vreemde landen. In de Iloofdkerli. Alles is klaar in de onmelelijke hoofd kerk. Overgroote zwarte draperijen met zilveren franjen bekleeden de kollegiale kerk. Op de draperijen staan de naamletters Belgie heeft zijn tweeden Koning eene onvergelelijke, roerende, grootsche, laat ste hulde gebracht. de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. en in de Postkantoren des Rijks. van Leopold II. Links van den hoofdouter rijst de koninklijke kroon, van boven lol onder bekleed met granaten fluweel, wier kleur verzacht wordt door rouwsluiers. De katafalk staal midden in de kerk. Hij is overgroot, de nationale driekleur is er over uitgespreid. In de kerk wordt het lijk ontvangen door kardinaal Mercier, al de Belgische bisschoppen, talrijke missionnarissen en de Brusselsche geestelijkheid. Hel orgel speelt een doodmarsch. Onder de leiding van den heer Marivoel wordt de Gregoriaansche doodenmis ge zongen. Om half een is de plechtigheid ten einde. De klokken luiden. De leden der koninklijke familie, de vreemde afgezanten, kardinaal Mercier, de leden van Kamer en Senaat, stappen in rijtuigen. En de treurige stoet rijdt naar Laeken, te midden der woelige, niet te bedwingen menigte. Te Laeken heeft de begrafenis in crypte plaats. Hel privaat leven der menschen moet niet aangehaald worden in eene openbare bespreking. Daarin dachten wij hel eens te zijn mei onzen confrater De Veurnaar. Doch, ter gelegenheid van het afsterven van Z. M. Leopold II, vindt hij liet goed het privaat leven van onzen betreurden Koning op te hemelen omdat hij het Heilig Oliesel heeft gevraagd en ontvangen. Beter had De Veurnaar dal polje gedekt gelaten. Iedereen weel dat, niettegen staande al zijne hoedanigheden als Koning en volksleider, hij toch in vele omstandig heden wel geen voorbeeldig vader is ge weest. Iedereen weet dat er op hel laatste van zijn leven, tot zelfs terwijl hij de HH. Sacramenten ontving, er een persoon bij zijn sterfbed stond, (wij bedoelen Caro lina Delacroix, alias Baronnes Vaughan) welke van naar noch van bij aan de Koninklijke Familie van Belgie verwant is. Deze persoon alleen, ter uitsluiting van zijne kinders en andere familie, werd door den Koning in zijne aanwezigheid toegelaten. Zoodoende gaf de Koning geen voor beeld alhoewel het van hooge kwam van... goede vader, van ware Christen, niet waar De Parijsche berichtgever van de Secolo, zegt te weten dat het huwelijk van Prinses Clementina met Prins Victor Bonaparte nog slechts een kwestie van tijd zou zijn de tijd dat de rouw duurt. Men weet dat de Koning zich altijd legen dit huwelijk verzet had. De personen die aan Mr BUYL iets mede 1 te deelen of te vragen hebben, worden verzocht zich lot hem te wenden op het volgende adres Krijgslaan, IO$i Elsene (Brussel). Buitengewone Zitting van Zaterdag 18 December 1909, om 11 ure. AanwezigTTVl de leden, behalve MM Demuys en Van Hee. Na het openen der zitting doet de heer Burgemeester de volgende mededeeling die door de leden, rechtstaande, aanhoord wordt. Mijnheeren. ’t Is slechts bij ’t ontvangen van het Staatsblad van dezen morgen dat het Ge- meeniebestuur het officiéél jbericht van het treurig overlijden van onzen Bemin den en zeker luisterlijken Koning Leopold den 2dc ontvangen heeft. Wij hebben ons verhaast de droevige I lijding aan de ingezetenen der stad, bij plakkaten aan te kondigen, het nationaal vaandel op stadsgebouwen, met rouw floers, te liijsclien, en (den Gemeenteraad bij dringendheid bijeen te roepen. Wij denken hiet beter te kunnen doen dan UEd. lezing te geven, zoowel van de oflicieele mededeeling van hel Staatsbe stuur, als van deze van den heer Gouver- i neur van West-Vlaanderen. Na lezing gegeven te hebben mededeeling, vervolgt de heer meester Wij zouden geenen beteren lof, noch diep gevoelder rouwbeklag kunnen voor- stellen dan deze waarvan wij lezing komen te gevenook denk ik U te mogen voorstellen onze gevoelens mei deze van Land- en Provinliebestuur te vereenigen en ons aan hun treffende rouw- en lof- zegging aan te sluiten. Dit voorstel wordt eenpariglijk bijge- getreden eu het Collegie van Burgemeester en Schepenen belast alle maatregelen te nemen om de rouwgevoelens van den Ge meenteraad en van onze gansche bevolking aan hel Koninklijk Huis en aan het Open baar Bestuur mede te deelen. De Burgemeester, ten teeken van rouw, verklaart de vergadering geheven. ene Paleis aan. Hij is in groote uniform van van generaal en draagt hel grooiiint der Orde van Leopold. Hij ontvangt opvolgentlijk de leden der Koninklijke Familie en de prinsen gezon den door vreemde vorsten. Prins Albrecht buigt voor de,lijkkist, die bedekt is met het vaandel van het regi ment der grenadiers. De aartsbisschop Mercier, al de bis schoppen en minstens 900 .’"lijken komen om het lijk te lichten. De kist wordt naar beneden, de wit marmeren trap afgedragen door onder officieren. Dit gaat niet zonder moeite, want de kist is buitengewoon zwaar. Achter liet lijk gaat, geheel alleen. Prins Albrecht. Hij ziet er zeer bleek uit; zijn gelaat draagt de sporen der droefheid, der ver moeienis van deze laatste dagen. Als het lijk op de Paleizenplaats Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens aatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office Men schrijft in bij CAMILLE BRUWIN, Drukker-üitgever, te Veurne, Misschien was hel om zich deze zonder linge levenswijze te doen vergeven dat hij er zoo aanhield de HH. Sacramenten te ontvangen 1 1 Wij dringen niet I Terminus 19,54 I 4 1 If n 11 l 18,05 18,09 19,24 19,30 18,12 18,17 ADVERTEHTIE-BLAD I IC.1- h^i Statie Voorstad iF ii af Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 12,20 13,10 15,16 18,04 20.20 Oroote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan.str.) 10,09 12,25 13,15 15,21 18,09 20,25' - - De Menigte. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,15 9,50 11,44 14,18 16,06 Pannestraat 6,21 8,09 0,56 11,50 14,24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 6,30 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrok uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 7,46 10,20 14,27 18,05 21,00 (Beveren) 7,50 10,24 14,30 18,09 21,04 Vertrekuren van den IJzerenweg niet 1 October. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1909 | | pagina 1