VAN VEURNE ’t Jaar 1909. Groot Liefdadigheidsfeest ten voordode van <le slachtoffers der Zeeramp van Coxjde. Buitengewoon CONCERT ingerichl door de Koninklijke RHETORICA-GILDE, de Koninklijke HARMONIE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Aan de Abonnenten. Op Zondag 16 Januari 1910, te 7 1/2 ure, in het lokaal der Harmonie Se Cecilia, Stad Venme. In ’t Willems-fonds. Zaterdag 8 Januari 1910. 84L jaar. Moge zijne regeering lang en gelukkig wezen, voor den grootslen voorspoed van de fiere natie van wie alle macht voort komt. de gelegenheid gegeven te bestatigen dat de ootmoedige dienaars der Kerk, de eer- weerde heeren priesters, van allen opgang en allen graad, zich meer dan ooit met politiek bemoeien. Hebben wij inderdaad niet een congres gezien te Mechelen, voor gezeten door den Aartsbisschop-Pnmaat van België. Onbetwistbaar was het doel van dit Congres, de politiek. Zoo boorden wij bij bel openen van hel Congres, de Kardinaal Mercier den wensch uitdrukken «de oneenigheid te zien verdwijnen in de rangen der klerikalenen hen allen te zien hand in hand gaan met hel gouvernement van den heer Schollaert, om alzoo te be letten dat de geestelijke en wereldlijke macht niet geeërbiedigd worde. Meer dan ooit ook zien wij de pastoors aan T hoofd van alle slach van syndicaten, T zij voor het koopen en verkoopen van granen, chimieke vetten enz., T zij voor het kweeken van konijnen, zwijnen, geilen enz. De geestelijke belangen hunner parochianen maken alleen niet meer hun 1909 is voorbij. Voorwaar is dat jaar een der slechste geweest welke onze klerikale tegenstrevers beleefd hebben, sedert 25 jaar. Alhoewel zij in alle hoeken en kanten, in groote steden en kleine gemeenten, met gerucht en lawijd, hun jubilé van 25jarig bewind gevierd hebben, kunnen wij in hunne dag bladen de kenmerken bestatigen van diepe oneenigheid en misverstand. Ook zal hel aan de liberale propagan disten niet moeilijk zijn dat op klaarblij- kende wijze aan de kiezers voor oogen te leggen. Nooit gelooven wij, zelfs tijdens de slechtste dagen welke hel liberalismus in T jaar 1884 beeft beleefd, had men zich, onder mannen van dezelfde partij niet zoo hardnekkig bestreden. Dit alleen zou van aard zijn om ons hel beste te doen ver wachten van de toekomende Kamerkiezing. Het jaar 1909 heeft ons ook eens te meer Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote létters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitê, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE iJRUUIEim, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Binnen kort zullen wij de vrijheid nemen den kwijtbrief aan te bieden voor het loopende jaar 1910. Wij verhopen dal hij bij allen goed ont haal zal vinden. Helgroot Concert, gevolgd van een buitengewoon bal, dat door onze vereenigde maatschappijen ingericht is, kondigt zich aan als een kolossaal succes. Van nu reeds zijn de kaarten aan 1 fr. uitverkocht; men voorziet dal de ruime zaal van de Cecilia-gilde vol, ja proppensvol zal bezet worden. Doch, om toe te laten aan de menschlievende personen, die er nog zouden aan houden, aan dil Lief dadigheidsfeest mede te werken, is er eene bijzondere klas van kaarten vastgesleld geweest, deze van 3 fr. Bericht dus aan de liefhebbers! Deze zullen zich die kaar ten aan 3 fr. kunnen verschaffen bij den uitgever dezer, van nu lol Zaterdag 15 aan staande. Op den dag van hel Concert, zullen geene kaarten meer te koope gesteld worden. Hierop wordt bijzonderlijk gelet: 1° Aan den ingang, zulten de afgeleverde kaarten streng worden geeischl. Alléén de werkende of uitvoerende leden der drie gilden, alsook de zangers en zan geressen zullen in de zaal, zonder plaatsbewijs loegelalen worden. Om tot hel feest aanvaard te worden, zullen deeereleden hunne kaart moeten over leggen. 2° De ingang zal geschieden, zooals voor hel Karnavalbal, langs de Duinkerke- straat. In de wachtzaal, zal hel bureel zetelen, ten einde de plaatsbewijzen na te zién Melden wij, ter loops, dal, niet alleen hel Concert iets allerpuiks belooft te zullen zijn; maar ook dal de liefhebbers van den dans zich aan een buitengewoon mede slepend orkest zullen mogen verwachten. Hetzelve zal samengesteld zijn uit de heeren Gagislen van hel 4e Linie-regimenl, onder hel bestuur van onzen talentvol- ien inboorling, de heer L. Puppynck. S* Cecilia, en den KOORZANGERSKRING De Vereenigde Vrienden onder de leiding van den heer VANDERLINDEN, zoon, Met de welwillende medewerking van Mevrouw Terlinck-A.brassart, soprano, en de heeren MusKlekantcu-Gagisten van hel 4* Linieregiment, Puppynck, Van Caeneghem, clarineltiSten en Delporte, cornettist. Zondag laatst gaf de afdeeling van het Willems-fonds een Concert-Voordracht met de welwillende en verdienstelijke medewerking van eenige Willems-fondsers der afdeeling Nieupoort. In groot getal waren de leden onzer af deeling opgekomen, want een puik concert stond op hel programma, en waarlijk de uitvoering ervan heeft allen zeer verrukt en hoogst bevredigd. De afdeeling van Nieupoort bracht voor ons voetlicht, de puike kern hunner maat schappij, zoo onder opzicht van tooneel- iisteu als zangers. Als zanger hadden we de heer K. Fryns die uitmuntend en met gevoelvolle stem zong; als zangeres, de zeer bevallige Mevrouw Frans Dejaegher-Paul, die met hare bekoorlijke stem ons een prachtig lied zong, welk door luidruchtige toejui chingen begroet werd. Wat den kluchtzanger betreft, deze is eene oude kennis, want de heer C. Van Tomme, heeft de toehoonders doen tranen lachen door zijne kluchtliederen en vooral met zijn lied De Koster». De heer Dierendonck, vertolkte op mees terlijke en hartroerende wijze een drietal ernstige alleenspraken. Met wat gevoel, mei wal mimiek gaf hij de toestanden niet weer, die zich in zijne alleenspraken el kander opvolgend afwisselden. De beer A. Dingens, trad op als inslru- menlist. Op zijne trombone heeft hij ons een tweetal airs-variés gespeeld, die onder opzicht van muziek en uitvoering niet van de gemakkelijksten waren, en die hij toch met een meesterlijk talent weer gaf. Voor hel laatst hadden we hel zangspel «Lischen en Frilschen uitgevoerd door Mevr. Dejaegber en de heer Fryns. Beken nen we hel rechtuit dal de uitvoering er van overheerlijk was. De liederen en duos waren prachtig en juist gezongen. Beide uitvoerders hebben bewezen dat ze niet alleen ervaren zangers ook knappe too- neellisten zijn. Bij hel einde van ’t sluk, werd hun eene ovatie gebracht en de heer Dokter Barbier overhandigde aan de zan geres eene prachtige bloemengarve, na mens de Veurnsche afdeeling. Een woordje lof verdient ook de heer Frans Dejaegher, over zijne handigheid in de moeilijke en ingewikkelde begeleiding van al de muzikale nummers. --- -- De Veurnsche symphonic, onder de lei- zijn opvolger en neef Kroonprins Albrecht I ding van den heer Pr. Terlinck, heeft op- nei bekommernis uit: ook de wereldlijke tol de eerste burgerlijke eerepost van trekken zij zich aan. Doch in hunne België begroet. wereldlijke betrekkingen slaan zij enkel voor diegene, welke zich op geestelijk ge bied (en ook kiesgebied) hunne trouwe dienaars zijn. Zij alleen mogen van hunne syndicaten deelmaken, die met eerbied hunne kristerre plichten volbrengen en voor de klerikalen stemmen. T Jaar 1909 heeft aan onze Kamerleden de gelegenheid gegeven de afschaffing te stemmen van de loting en de hatelijke plaatsvervanging. Zoodoende hebben zij den dank verdiend alle ware en vaderlands- lievende.burgers. Nu zal de zoon van den rijke nevens de zoon van den arme zijn Vaderland moeten dienen en verdedigen. Van nu af zullen wij, tijdens de wapen schouwingen geene regimenten meer zien van twee honderd mannen in plaats van duizend. Nu zal men gansch de legermacht van België niet meer moeten naar Brussel sturen zooals tijdens de teraardebestelling van Koning Leopold II. Voor hetgeen de vergrooling onzer Staatsschuld betreft, zal 1909 niet beter zijn dan de voorgaande jaren. Wij welen dal van een milliard en half tot welke zij beliep in 1884, zij nu tot meer dan 3 mil liard en half beloopt. De Slaalsrente, nominale waarde van honderd frank, geraakt slechts tol 94.30 fr. in de Beurs op einde 1909. Nu de Staatsscholen, voor zooveel men ze nog Staatsscholen mag noemen. Alhoe wel de Grondwet hel onzijdig en wereld lijk onderwijs instelt, zien wij alle jaren ofiicieöle scholen afschaffen en talrijke geestelijke, confessionneele scholen slich ten, onderhouden met Staatsgeld, T Jaar 1909 heeft het geluk gehad hel voorstel van den heer Woeste, legen de provinciale Normaalscholen te zien onderzoeken door de sectiën der Kamers. Zooals onze lezers het zich herinneren wil de heer Woeste aan de provinciën het recht ontnemen Normaalscholen te stichten, om die te vervangen welke de Staal heeft afgeschaft. (14 op 27). Hei einde van het jaar heeft ons de droe vige mare gebracht van het afslerven van Z. M. Leopold II. Onder zijne wijze leiding heeft België eenen ongemeenen bloei en voorspoed bekomen op handels- en nijver- heidsgebied. Toen Leopold I, stichter van ’l Belgisch slamhuisoverleed, vreesde men een oogen- blik voor de onafhankelijkheid van België. Hel heerlijkste van de regeering van Leopold II is van op zulkdanige wijze ge durende 44 jaar geregeerd te hebben, dal na zijne dood niet de minste vrees van dien aard is kunnen gevoeld worden. Met volle vertrouwen in de toekomst heeft hel gansche land het optreden van ADVERTENTIE-BLAD Terminus 19,54 Statie Pannestraat 7,46 7,50 19,24 19,30 ts,12 20,52 18,17 20,57 Vertrekuren van den Ijzerenweg met 1 Januari. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Vourno naar Duinkerks: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 i—■IIIHW luin iimkuiukwi»» i bum- j.luwit-tmi,II1WW» 11 u_.iiun—b-t—murw""uuri'Winniwuruw WW» n■’■mrwTWia Vertrekuren van <1<mi Buurtspoorweg met 1 Januari. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 8,44 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,49 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 9,50 14,18 16,06 7,29 9,56 11,24 14,24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 7,48 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 21,00 (Bevaren) Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09 21,04 ■—araöiü»T—nwiii iïii— maa—»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1