VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT II Groot Liefdadigheidsfeest Priester Lemire en de Politiek. Syndicaten Op Zondag 16 Januari 1910, te 7 i/2 ure, in hel lokaal der Harmonie S* Cecilia, Buitengewoon CONCERT ingericht door de Koninklijke RHETORICA-GILDE, de Koninklijke HARMONIE S® Cecilia, en den KOORZANGERSKRING De Vereenigde Vrienden onder de leiding van den heer VANDERLINDEN, zoon, De hoop der klerikalen. S»-t£LcX Veixme. il Zaterdag lï» Januari 1910. S4L jaar. i l I I f J J 5 .1 Hel Fransch Kamerlid, priester Lemire, hield op 21 October laatst in de Fransche Kamer van. Volksvertegenwoordigers, eene redevoering, waaruit wij het volgen de aan de Belgische geestelijkheid ter overweging geven Ik houd mij aan daadzaken, en niet aan leerstelsels: Ik ben katholiek, maar ik wil in eene politieke vergadering niet schermen met mijn geloof, en van op dit gestoelte spreek ik ten minste zoo vrije lijk over politiek, als dezen die mij mijn katholicismus willen verwijlen. Indien men de Kerk en de vrede van dit land in geene moeilijkheden wil brengen, dan is het noodig van die Kerk buiten de politiek te laten. Men moet geene katholieke partij stichten, (langdurige uitroepingen rechts en in 't midden). Indien er ooit eene katholieke partij tot stand kwam, ik zou er geen lid van zijn (nieuwe uitroepingen). Hier op dit spreekgestoelte doe ik mijnen plicht, en bel is omdal mijn plicht zulks gebiedt, dat ik het stichten eener katholieke partij zal tegen werken {langdurige toejuichingen links). Ziedaar een echt priester, een ware dis cipel des Heeren, die met ons, Belgische Liberalen, verklaart dal de religie moet builen de politiek blijven en, natuurlijk, hare dienaars ook. M. Woeste in plaats van alles mooi en rooskleurig te vinden met zijne discipelen, ziel alles zwaït en somber. Hel algemeen stemrecht dat hij met de uiterste hard nekkigheid heeft bestreden, boezemt hem geen vertrouwen in. M. Woeste steunt op de ondervinding en in den loop van zijn leven heeft hij er kunnen over oor- deelen waar ’t volks-stemrecht naartoe leidt. Ook heeft hij niet geaarzeld een emmer koud water te kletsen op de brandende verklaringen of liever de poche rijen zijner politieke vrienden, hij heeft niet geaarzeld het gevaar te wijzen dat de klerikale partij bedreigt met de kiezingen van 1910, hij heeft klaarlijk laten verstaan dat de heerschappij der reactie versleten is en het land er genoeg van heeft. In andere woorden M. Woeste oordeelt de toekomst wanhopig voor het klerikalism en bijgevolg hoopvol voor de antikleri kalen. Het stortbad aldus met volle geweld neergespolen over de godvruchtige ver- Wij lezen in een Brusselsch dagblad «Is het gelooflijk dat er in Wesl-Vlaan- deren geene gemeente van eenig belang meer bestaat, die zijn syndicaal niet bezit, met als bestuurder een der geestelijken van de parochie. Deze syndicaten houden zich bezig met het verkoopen van melk, boter, chimieke vetten en ook al met hel kweeken van konijnen en geiten. In enkele plaatsen vindt men zulke syndicaten voor het ver zekeren der varkens. Men ziet dal de Godsdienst in die pro vincie eene zonderlinge verandering heeft ondergaan, en dal hare dienaars zich on ledig houden met alle bedrijven, uitgeno men het hunne. En, wel te verstaan, in zulke syndicaten zijn slechts aanvaard, diegene welke regel matig de diensten der Heilige Kerk vol gen... en regelmatig voor de klerikale kandidaten stemmen, voorgestaan door de herders der parochie. Hoe dikwijls hebben wij deze zonder linge bevoegdheid der priesters niet be- slatigd. Die brave, ootmoedige menschee, stichten overal zulke syndicaten mol ver- I scheidene doelen om te beter te kunnen Met de welwillende medewerking van Mevrouw Tcrlinck-Abraaeart, soprano, en de heeren Muzlekanten-Gagl»ten van hel 4« Linieregiment, I»uppynck, Van Caeneghem, clarinellisten en Delporte, cornellist. gadering van Mechelen was zoo koud, dat de achtbare heer Cooreman hel noodig geacht heeft er legen te werken en zijn l collega M. Woeste heeft uitgemaakt voor «Jeremias van den ouden dag» «Jeremias der afgeleefdheid (Jeremie de la décré- pitude) woorden welke door de klerikalen op eenparige toejuichingen werden ont haald. Welnu, wat de pochers der rechterzijde er ook over denken, we deelen de meening van M. Woeste. Zij volgen het voorbeeld na van den struisvogel, die wanneer hij den vijand niet meer ontwijken kan, de oogen sluit en den kop in hel zand der woestijn duikt, om het gevaar niet le zien. M. Woeste ziet het, hij voorspelt het tfnde. Indien in 1910 de klerikale meerderheid niet is omvergeworden, zal ze toch voor zeker nieuwe verliezen lijden en de 8 stemmen meerderheid van 1908 zullen nog verminderen, zoodat er geene of schier geene klerikale meerderheid meer zal zijn. Het algemeen stemrecht in België volgt daarin hel voorbeeld van het algemeen stemrecht in Frankrijk. In dat groole land heeft bel algemeen stemrecht 50 jaren noodig gehad om zich zelven bewust te worden, om het rechte pad der vooruit strevende democratie le vinden. Geduren de 25 jaren en langer zelfs, heeft hel algemeen stemrecht in Frankrijk de meer derheid gegeven aan de reactionnairen. Dit lange tijdperk van reactie heeft voor goed de oogen geopend der Fransche kiezers, die sedert 25 jaren bij elke kiezing de klerikalen gevoeliger nederlagen toe dienen, eene altijd grootere meerderheid geven aan de radikale democratie en be paald de oude reactionnaire macht hebben vernietigd. In België is elke kiezing een stap ge weest op den weg des vooruitgangs en geen enkel oogenblik hebben wij eene terugwijking moeten bestatigen der anti klerikale krachten. De lessen der geschie denis, welke M. Woeste zoo kent als wie ook, zijn daar om te bewijzen, dat de toekomst in België behoort aan de anti klerikale partijen. Indien het waar is dat de kiezing van 1910 voor hel klerikaal gouvernement, geen volledig Waterloo zal wezen, abso luut waar is het dan dat de klerikale regeering ten laatste in 1912 vallen moet de bestendige vooruitstrevende beweging en de vermeerdering der bevolking in de nijverheidsarrondissementen waarborgen aan de antiklerikale partijen de meerder heid zoo niet in 1910 dan toch in 1912. De personen die aan MrBUYLiets mede le deelen of te vragen hebben, worden verzocht zich tot hem te wenden op het volgende adres Krijgslaan, 10*2, Ellsene (Brussel). De echos van ’t congres van Mechelen hebben over ’t geheele land, de ontboeze mingen der hoop laten weergalmen, welke de klerikalen stellen in de aanstaande kiezingen. Moest men hen gelooven, dan zou de oppermacht geheel en al in handen blijven der klerikale partij, niet alleen in de eerstkomende kiezingen maar zelfs voor een nieuw tijdperk van 25 jaren, hetgeen haar toelaten zal in 1934 het vijftigjarig jubelfeest te vieren harer heerschappij over hel Belgische volk. Maar... de seboone schilderij, welke de klerikalen lot eigen voldoening zich voor schilderen is niet zonder schaduwen en ’tisM. Woeste, de hoofdman der kleri kale wetgevers van T arrondissement Aalst, die de laak op zich heeft genomen op de schaduwen en vlekken te wijzen die de schilderij bederven. Helgroot Concert, gevolgd van een buitengewoon bal, dat door onze vereenigde maatschappijen ingericht is, kondigt zich aan als een kolossaal succes. Van nu reeds zijn de kaarten aan 1 fr. uitverkocht; men voorziet dat de ruime zaal van de Cecilia-gilde vol, ja proppensvol zal bezet worden. Doch, om toe le laten aan de menschlievende personen, die er nog zouden aan houden, aan dit Lief dadigheidsfeest mede te werken, is er eene bijzondere klas van kaarten vastgesteld geweest, deze van 3 fr. Bericht dus aan de liefhebbers! Deze zullen zich die kaar ten aan 3 fr. kunnen verschaffen bij den uitgever dezer, van nu tot Zaterdag 15 aan slaande. Op den dag van hel Concert, zullen geene kaarten meer le koope gesteld worden. Hierop wordt bijzonderlijk gelet: 1" Aan den ingang, zullen de afgeleverde kaarten streng worden geeischl. Alléén de wei kende of uitvoerende leden der drie gilden, alsook de zangers en zan geressen zullen in de zaal, zonder plaatsbewijs toegelalen worden. Om lot hel feest aanvaard te worden, zullen de eereleden hunne kaart moeten over leggen. 2° De ingang zal geschieden, zooals voor het Karnavalbal, langs de Duinkerke- straat. In de wachtzaal, zal hel bureel zetelen, ten einde de plaatsbewijzen na te zien Melden wij, ter loops, dal, niet alleen hel Concert iets allerpuiks belooft te zullen zijn; maar ook dal de liefhebbers van den dans zich aan een buitengewoon mede slepend orkest zullen mogen verwachten. Hetzelve zal samengesteld zijn uit de heeren Gagisten van hel 4e Linie-regiment, onder hel bestuur van onzen talentvol- len inboorling, de heer L. Puppynck. Vertrekuren van den Duurtupoorweg niet 1 Januari. Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uilerlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ADVERTENTIEBLAD Terminus 19,54 i| Statie Pannestraat 7,46 7,50 14,27 14,30 19,24 19,30 I. 1! 11 lö 11 18,12 20,52 18,17 20,57 ten voordode van «le slaclitoiTers «Ier Zeeramp van Coxy«le. Vertrekuren van den IJzerenweg met 1 Januari. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35(Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 8,44 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,49 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 Vertrok uit Veurne naar DE PANNE. 9,50 14,18 16,06 7,29 9,56 11,24 14,24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 7,48 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Vertrok uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 21,00 (Boveren) Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09 21,04

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1