VAN VEURNE Het officieel Onderwijs en de Klerikalen. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Stad Dixmude. Groote MEETING in de herberg Het Gouden Paard», bij P. Weyne, Schoolplaats, Dixmude. Te Morlanwelz. Het afschuwelijk Frankrijk. Xnterday Februari 1910. W' G 8x4e jaar. Men schrijft in bij CAMILLE BRLXF.IA, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Terminus 1861 1888 Klerikalen. Van Sintjan 1082 Vanharen Debaise 1151 119 Het is nu jaren en jaren dat de klerikale pers van Belgie niet ophoudt Frankrijk aan te vallen 1 Niet eene week gaal voorbij of men leest in de groote zoowel als in de kleinste pastoorbladen, hevige artikels legen onze zuiderburen i besluit, hebben,zij wellicht de grootste schuld Nu heeft men de liberale volksvertegen woordigers der arrondissementen, die aan de Franscbe grens palen, verzocht tus- schen te komen om te trachten dat de wet door de Fransche Kamer gestemd niet door den Senaat zou bekrachtigd worden. Natuurlijk, hebben die volksvertegen woordigers, altijd gereed om de noodlij denden bij te staan, zich gaarne met die taak gelast. Maar zullen zij erin gelukken, dat is eene andere zaak. Gelukken zij niet, dan zal men weten wie de verantwoordelijkheid draagt van de ware ramp die zoovele Vlamingen zal getroffen hebben. En wanneer de klerikale schrijvelaars, om hel slecht bestuur hunner meesters te verduiken in den aanstaanden kiesstrijd nog zullen spreken over Frankrijk, dan zullen weenende moeders hun hongerig kind aan de borst drukken en uilroepen: Zwijgt, laffe beleedigers, want het is ten gevolge van uwe schandalige leu gens, dal mijn man aan zijn brood niet meer komt, brood dat hij moest gaan zoeken in het land dal gij beliegt en belas tert en waar men hem nu, door uwe schuld, niet meer wil De klerikale leugenaars hebben waarlijk proper werk verricht! Het officiéél onderwijs, T is te zeggen, hel onderwijs door den Staal betaald, toe gezien en voorgestaan!!! is meer dan ooit door de klerikalen aangevallen. En die aanvallen zijn des te erger dal hel diezelf de klerikalen zijn welke sedert 25 jaren aan hel bewind zich bevinden. Dus zijn hel juisl diegene, welke gelast zijn hel officiéél onderwijs te ondersteunen en te verdedigen, die zich ten allen lijde de ergste vijanden ervan verklaard hebben. Om des le beter hel officieel onderwijs aan te vallen, hebben de klerikalen on langs eenen bond gesticht, «Katholieke Schoolbond genoemd, waarvan Mgr. Thomas-Louis, bisschop van Namen, in zijn mandement van December 1909, hel nul en hel doel doel uitschijnen «Zonder katholieke scholen, zoo luidt dil bisschoppelijk geschrift, ware den fa miliekring weldra niet katholiek meer, hel gebed ware vergelen, de Kerk zonder bezoekers, de seminaries zonder leerlin gen, en het aanwerven van priesters on mogelijk; en alzoo zouden verdwijnen, al de goede klerikalen, welke de Kerk nu tegen de talrijke aanslagen der ongeloovi- gen kan oprichlen. Mgr. Thomas-Louis bekent dus dat de klerikale school slechts ingericht is om de klerikale kiesbelangen te verdedigen. Hel onderwijs is slechts op den tweeden rang als een bijvoegselde lioofdzaak is goede en trouwe stemmers le vormen. T Is deze kieszaak.deze inrichting tol bestrijden van politieke vijanden, dat hij wil ten laste leggen van de Staatskas, dus van al de lastenbelalers. Monseigneur legt ons de grondbe ginselen van den Katholieken Schoolbond uiteen: de Belgische bisschoppen hebben hem samengesteld uil ervaren en verstan dige mannen, met eene volledige rangorde: In ieder van onze (1!) provinciën, (men ziet dat die Monseigneurs reeds België aanzien als hun België!!) hebben wij eene provinciale commissie aangesteld, en on der hun gebied, caulonale commissiën. Hel is aan de cantonale commissiën dat de plicht is opgelegd, kinderen te bezor gen aan de aangenomene en vrije scholen. Voor hetgeen de benoeming van onder wijzers en onderwijzeressen betreft, kun nen alleen gekozen worden de gediplo meerden der congregatiën en, in geval van gebrek, niet gediplomeerden die hel vertrouwen der plaatselijke geestelijken genieten. Inderdaad, geene groote geleerdheid is van hun gevergd, mits ze niet geleerde, maar goede kiezers moeten vormen. Heeft M. Kurth niet verklaard in het Congres i arm, Frankrijk gaat te niet. Frankrijk is Mea Culpa zeggen, want in ’t genomen een land van deugnieten, van schurken, i van dieven, van bandieten, Frankrijk is j dil en Frankrijk is dal Hoe dikwijls hebben wij gezegd Dal is allemaal goed en wel, maar er is iels dat gij vergeet’t Is dat er alle jaren duizen den en duizenden Vlamingen zijn die in Frankrijk bun brood moeten gaan ver dienen. Gij boft zoo gaarne met den wel vaart en den voorspoed van Belgie omdat de klerikalen hier meester zijn, maar gij weet nochtans dal onze vlaamsche werk lieden zoo arm zijn, zoodanig van alles te kort zijn gedaan, dat er duizende en dui- zende gezinnen niet zouden welen hoe aan hun brood gekomen indien zij... Frankrijk niet hadden. Zij moeten gedurende verschillige maan den van hel jaar hun rijk gebenedijd Vlaan deren verlaten, om in hel zoogezegde rampzalige Frankrijk als lastdieren te gaan zwoegon en werken, van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat, ver van vrouw en kin deren. En dan komen zij naar huis wan neer de oogst af is of de beeten binnen zijn, met geld, geld dat zij daar in hel af schuwelijk Frankrijk hebben kunnen ver dienen, geld zonder hetwelk zij aan vrouw en kinderen de korst brood niet zouden kunnen verschaffen die ze moeten doen leven. En wij voegden erbijPast op, want een oogenblik zou kunnen komen waarop Frankrijk er genoeg van krijgt op onge hoorde wijze door de belgische klerikalen aangevallen, belasterd en belogen le wor den. Zal vier jaren geleden zijn, met Mei aanstaande, dat onze klerikalen, vooral in de arrondissementen tegen de grenzen, prenten uitdeelden, waarop de Franschen als moordenaars en plunderaars afge- teekend stonden. Men zag ze op die prenten bezig met de kerken in brand le steken en weerlooze priesters neer te schieten. Wie zou kunnen nalaten verontwaar digd te zijn over zooveel oneerlijkheid van wege onze tegenstrevers. En zie, wal is er nu gebeurd? De Fransche Kamer komt eene wet te stemmen, waarbij een laks gelegd wordt op de belgische werklieden die jin Frank rijk komen arbeiden Dal dit veel ophef heeft verwekt in onze vlaamsche gewesten is niet le verwonde ren. Hel is de aanslaande armoede voor tal rijke Vlamingen want wordt die taks toe gepast, dan verliezen ze het stukje brood dat zij in Frankrijk moeten gaan winnen, omdat hun zoo voorspoedig vaderland hun de gelegenheid niet laat hel hier te ver dienen Ook men jammert, men klaagt! De klerikale bladen zijn de eerste om nogmaals schande te roepen, zij die zieh Aan de Kiezer». Met bel oog op de aanslaande wetgeven de kiezing richten wij op ZONDAG 6 FEBRUARI, om 2 1/2 ure namiddag, zeer stipt, eene Blijft niet onverschillig aan de politieke beweging. Vrienden, doel allen u best, op dat de Meeting wel moge gelukken. Dus alleman op post! Als sprekers zullen optreden De Liberale Kandidaten. Er zal gehandeld worden over: DE POLITIEKE TOESTAND IN T LAND. Ingang en woord vrij. De Liberale Propagandabond voor het kieskanton Dixmude. Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. In de gedeeltelijke gemeentekiezing heb ben de kartellisten (liberalen en socialis ten) gezegepraald. Kartel. Wastelain 1693 (gek.) Berloz 1861 Frankrijk gaat ten achter, Frankrijk is zouden moeten op de borst kloppen en Delaltre 1888 van Mechelen, dal de Catechismus het eenigste was, dal de kinderen behoeven le kennen En alhoewel het klerikaal gouverne ment op uiterste mate de Staats Normaal scholen heeft geklerikaliseerdnochtans mogen de onderwijzers eruit komende niet genomen worden; zelfs van de onder wijzers door de bisschoppelijke normaal scholen gevormd, is Mgr. Thomas-Louis niet gansch tevreden en wil, met den lijd, ze vervangen door non en pater. (In de buitengemeenten vindt men nu reeds bijna overal nonnen, zonder diploma natuurlijk.) De canlonale commissiën moeten zorgen vrije scholen in le richten waar slechts officieële bestaan, want hel godsdienstig onderwijs alleen levert de verzekering op van deugd en zedelijkheid. (Ons dunkens vergeel Monseigneur opzettelijk de talrijke zedelooze feilen in zulke gestichten voor gekomen, namelijk onlangs nog in een der klerikaalste sleden onzer provincie.) En met al hun vermogen, moeten de ver tegenwoordigers van den Bond te werke gaan om die scholen te doen aannemen, overeenkomstig de wel, door de gemeente besturen, en groote subsidien ervan le verkrijgen. In andere woorden en om het kort te maken, wal wil de Katholieke Schoolbond? Het nationaal onderwijs, verdraagzaam en wetenschappelijk, verpletteren en vervan gen door het klerikaal, fanatiek, confes- sionneel onderwijs. Ziedaar wat de klerikalen willen ver richten met ons officiéél Staatsonderwijs. Het is hooge lijd dat wij met al onze macht opkomen tegen deze handelwijze. Het verplichtend onderwijs is een der hoofdpunten van het liberaal programma. Ook zullen onze vrienden eene zware laak ten laste ontvangen als zij, na de nederlaag, welke de klerikalen te wachten staal, gansch onze huidige schoolinrich- ting zullen moeten veranderen en de vrij heid van gedachten doen eerbiedigen door eenieder, zelfs door de bisschoppen van België en hunne aanhangers. Aan liet adres van «DE VEURNAAR». ADVERTENTIEBLAD 19,54 18,12 Statie Pannestraat 7,46 7,50 19,24 19,30 Vertrekuren van den IJzerenweg met 1 Januari. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35(Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 Vertrekuren van den liiiurtHpoorwog met 1 Januari. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 8,44 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,49 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 TWWMMMMMMMMTTnnwTTT-i1-rTiirniiTTTTTTirTTr i Trrarrri—~ttt~ïïttwibb__ j—■■nn ..IIJi i ■mwn r -- - Vertrok uit Veurne naar DE PANNE. 9,50 14,18 16,06 7,29 9,56 11,24 14,24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 7,48 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 18,12 20,52 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 18,17 20,57 Vertrek uit Veurne naar POPpRINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 21,00 (Beveren) Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09 21,04

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1