VAN VEURNE Politieke Voordracht De onverbreekbare Ëendraclil der Klerikalen NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT rv y j BERICHT. Door de Bisschoppen afgekeurd. Klerikale Onpartijdigheid1 De klerikale Pers. Het Advertentieblad Zaterdag 12 Februari IO1O- S4Le jaai*. kale lijst; 2° dat de 16°, 17®. 18'. 19', 20', 21° en 22" plaats op de lijst zouden aange vuld worden door kandidaten van het ver- In stede van bel feest van hel Willems fonds, zal eene gegeven worden op ZONDAG 13 FEBRU ARI, om 4 ure namiddag, in de Rhetorica, le Veurne, door den heer Advocaat ROBERT GLORIE van Yperen, Over het Verplichtend Onderwijs. bond der anti-militaristen; 3' het recht voor den groep der anli-militaristen van voetstappen aan te wenden om voorkeur- j stemmen af te bedelen. Het Comileit der klerikale kiesvereeni- ging van Brussel, heeft M. Golfs naar den weerlicht gezonden en zoo zullen we nu te Brussel ook twee klerikale lijsten heb ben!! Wij zullen nog geestige dagen beleven vooraleer hel kiezing is. Hopen wij dat onze vrienden van Ant werpen, in tegenwoordigheid der alge- meene vijandelijke verdeeldheid, zoo spoedig mogelijk de vrede in hun huis houden herstellen. Gansch het liberale land heeft het oog op hen. Oneindig groot is de verantwoor delijkheid die, in de tegenwoordige om standigheden, op hunne schouders weegt. Wij hebben thans een leger dat het i is dal ministerie niet voor de klerikale kiesdravers; pas is het ingesteld en reeds telt men er bedienden Wellicht zullen deze gelukkige bedienden de eenig- ste Belgen zijn welke eenig profijt zullen trekken van de overname van Congo. Terwijl wij spreken van benoemingen, zullen wij doen opmerken aan onze lezers dat sedert de dood van Mr Graux, men slechts één liberaal Staatsminister meer lelt, is Mr Dupont. En nogtans zijn er twaalf klerikale Ministers van State. Een op dertien, ten is niet te veel Altijd dezelfde onpartijdigheid. Alles voor hun, niets voor de anderen. M. Gousot, klerikale volksvertegen woordiger van Dinant, komt in den poll voor de kandidaten in de aanstaande kie zing, door zijne vrienden over boord ge worpen le worden. M. Gousot mag geen representant meer zijn... omdat hij, met de liberalen en de socialisten mede stemde om de loting af te schaffen en den Persoonlijken Dienstplicht in te voeren. In de plaats van M. Gousot zullen de klerikalen van Dinant, zekeren baron d’Huarl, eene edele nulliteit naar de Kamer sturen. Dat M. Gousot en zijne vrienden over zulke handelwijze niet le vreden zijn, spreekt gelijk eene politiemuts. M. Gousot zoekt zich thans le wreken en de Dinantschen klerikalen boel ligt overhoop. M. Le Boulengé, katholieke burgemees ter van Dinant heeft er zijn buik van vol en komt zijn ontslag te geven. Om M. Cousot te troosten en te bevredi gen, heeft men hem de openslaande plaats van Burgemeester aangeboden, maar M. Cousot wil van geen liefde welen en eischl zijn zetel in de Kamer terug. Te Dinant zullen er dus, met Mei twee klerikale lijsten zijn. Te Antwerpen zal Minister Delbeke binnen weinige dagen, van hetzelfde laken een broek krijgen. La Presse» een groot klerikaal dagblad geeft het reeds klaar en duidelijk te ver slaan. Mr de Minister heeft ook den Persoon lijken Dienstplicht gestemd en dal zal hem duur te slaan komen. land heeft noodig geoordeeld. Gij vreest het ter wille van de zeden en het geloof uwer zonen. Wij begrijpen uw bekom- mernis. De overgang van het leven in familie naar alles wat den toegang baant lot. de vrije beroepen, dal is te zeggen ’t «leven in handelshuizen, in fabrieken, in hoogescholen, in kazernen, biedt voor den jongeling, wiens karakter niet sterk gevormd is, een gevaarlijke proef aan. Versterkt dus het karakter uwer zonen alvorens ze naar de kazerne le zenden. En dankt het gouvernement omdat het door plechtige verklaringen de ouders »der milicianen heeft gerustgesteld. «Het leger, zoo heeft het Staatsbestuur ge- zegd, is en zal nog morgen zijn wal hel «wezen moet: «de school der Natie.» Zonder achterdocht mogen de familiën hunne zonen aan het leger toevertrou- wen, waar men er kloeke mannen van maken zal, doordrongen van hunne zedelijke waarde. Wij, officieren, beb- ben er het hoogste belang bij de zede- lijke begrippen in den miliciaan te ont- wikkelen, om de eenvoudige reden dat de zedeloosheid der soldaten onvermij- delijk tot hel verval van hel leger leiden zou. Dus, volgens de bisschoppen, is de per soonlijke dienstplicht ingevoerd in T be lang van hel land en hebben degenen die ze gestemd hebben, goed en heilzaam werk verricht. Dit wil in andere woorden zeg gen, dat zij, die om kortzichtige partijbe langen, zich hardnekkig tegen de hervor ming verzet hebben, hun plicht tegenover het land en de maatschappij miskenden. W’elke afstraffing voor de klerikale wet gevers die tegen de legerwet stemden Te Brussel is hel nog eene soort beter. Daar heeft M. Golfs, klerikale volksver tegenwoordiger eene reeks onmogelijke voorwaarden gesteld, voor hel aanvaarden eener nieuwe kandidatuur. M. Golfs, een der hevigste antimilita risten eischte: 1°, de 5'plaats op de kleri- De kardinaal-aartsbisschop van Meche len heeft naar aanleiding van den Vasten tijd een herderlijken brief gericht tot de Belgische geloovigen. Het stuk is onder- teekend door al de bisschoppen van België. In het opstel wordt onbewimpeld de nieuwe legerwet goedgekeurd en er op gewezen dat hel den plicht is van armen en rijken het Vaderland te dienen en te verdedigen. Aanvaardt dus, beminde broeders, zoo schrijven de prinsen der Kerk in hun «vastenbul, met welgevallen uwe plichten tegenover hel Vaderland, en weest niet van degenen die voor prin- «eiep nemen, stelselmatig te beknibbelen al wal de Slaat doel en niet doet. Zij «zondigen tej^en de Vader. landtdiefde. Volgt hun voorbeeld niet. Weest zoo zedig te denken dal gij het monopool der wijsheid niet bezit, en dat zij, die de verantwoordelijkheid van het bewind dragen, ook een inborst van eerlijke lieden bezitten. Hoevelen onzer hebben in de laatste politieke gebeurtenissen den raad van onzen beminden Paus niet veronacht- zaamd waar hij zegdedat gij uw per- soonlijken voorkeur moet weten op te offeren voor de belangen van het alge- meen. Wij hebben ons met inzicht van alle bemoeiing onthouden gedurende de bespreking der nieuwe legerwet, zelfs geen meening geopperd, wat nochtans het recht is van ieder burger. Maar van- daag dal de wel gestemd is, wenden wij ons tot de geloovigen en vragen wij hen deze echt kristelijke en apostolieke woorden te mogen toerichlen In de Senaatzitting van Donderdag 3 Februari, tijdens de bespreking van het wetsontwerp op de Werkrechlersraden, sprak de beer Wiener de volgende woor den uitIn het ministerie van justicie welen wij allen dat de rechterlijke be noemingen op gansch partijdige wijze geschieden. De liberalen worden in dit opzicht als in bestuur-opziebt als paria’s behandeld. In Vlaanderen zijn er arron dissementen waar men geen enkelen liberalen notaris meer aantreft. Geen enkel klerikaal Senator of Minister heeft deze woorden tegengesproken om de goede reden dat hel maar al te waar is. De openbare bedieningen zijn ten voor- deele der klerikalen uitgedeeld en alwie niet klerikaal is, wordt als onwaardig aanzien deze bedieningen te vervullen. In het nieuw Ministerie van Koloniën zijn de benoemingen ook gedaan met het zelfde partijschap. Welk een goede kaas Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Ilaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. rnr—rrm—i 11 n miwii h—i—u iii i lil——iii iiiiiuiiii 11 i ii—iiiiiii» ii u ui i i i u—n i 11 l■^l||lnl ■nnn ■ui— m Men schrijft in bij CAMILLE BRUIVEIIV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. M. Ernest Legendre, een oude strijder der Fransche klerikale pers, die hoofd opsteller is geweest van Le Républicain Catholique schrijft Eene vrije, onafhankelijke stem kan zich niet meer doen hooren in de klerikale pers, verschrikt door de bedreiging van hel en excommunicatie». Verders neemt hij de verdediging der Fransche geestelijkheid «Terwijl men de schandaligste over vloed en weelde in het Vatikaan bestatigt, eene ware weelde van Bouddba, is de Fransche geestelijkheid in de armoede gedompeld. De Paus die de armoede preekt aan... de. anderen, en ontelbare rijkdommen opeenstapelt, laat aan Frank rijk, de oudste dochter der Kerk, de S‘ Pieterspenning over, maar hij vergeet er bij te voegen dat deze sedert lang niets meer opbrengt in Frankrijk. En, in de plaats der 500 millioen die hij hun aftrekt door hel verbieden van te gehoorzamen aan de nieuwe Fransche wel, geeft Pius X eene koninklijke gift van... 3000 frank inkomen le verdeden onder de 58,000 parochiën van Frankrijk Het besluit van M‘ Legendre is te ont houden Vermits Rome wel het Con cordaat» heeft aanvaard ten tijde van Napoleon I, waarom nu de mutualiteiten en de Associations cultuelles niet aan vaarden. De diplomatie van Merry del Val zal voor gevolg hebben den val van de christelijkheid in Frankrijk, zooals de Romeinsche koppigheid ze reeds verloren heeft in Rusland, in Duilschland, in Enge land en door uitbreiding in de Vereenigde Staten. Komende van een katholiek dagblad schrijver zijn deze woorden eene zeer be langrijke bekentenis. Hoe dikwijls reeds zijn de liberale dagbladen uitgeschol den geweest om dezelfde gedachten te hebben uitgedrukt. is verkrijgbaar aan 10 centiemen het num mer in hel Hotel de Rhetorica, Houtmarkt, ADVERTENTIEBLAD Terminus 19,54 Statie Pannestraat 7,46 7,50 19,24 19,30 Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg met 1 .Januai’i. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 8,44 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Orooto Markt 5,05 6,55 8,49 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 Vertrekuren vnn den IJz.erenweg met 1 .Januari. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35(Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 18,12 20,52 18,17 20,57 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 9,50 14,18 16,06 7,29 9,56 11,24 14,24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 7,48 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 21,00 (Beveren) Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09 21,04

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1