VAN VEURNE VOOR ONZE ZEEVISSCHERS. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Onze Kolonie. De Waarheid. De Klerikalen en de Staatsbedienden. %atex*<l&£ 19 Februari 1910. IV S S4P,jaar. P. S. De Veurnaar van Woensdag 11. geeft in liet lang en in bet breed de rede voering, die de heer Pil, onze beroemde zwijger, in de Kamers beeft uitgesproken en waarvan wij hierboven melding maken. Hel leil is zoo ongemeen, zoo zeldzaam dal wij niet verwonderd zijn die proza in de kolommen van De Veurnaar aan te tref fen. Doch, wat ons ook niet verwonderd, want dit is de gewoonte in het klerikaal kamp, T is dal wij er niet zien dat Minis ter Delbeke hem onderbrak en aankondig- de dal hij nog niet hel verslag ontvangen had der bijzondere commissie, sedert vier jaar geslicht, om de kwestie eener schuil haven in De Panne te onderzoeken, com missie waarvan de heer Pil, zoo ervaren in zake schuilhavens, deelmaakte. M. Pil heeft bovendien slechts de woor den van de heeren Thooris en Buyl kunnen herhalen, en zoo dus opene deuren kun nen inslaan. Uit de bijzondere ruchtbaarheid gegeven aan eene redevoering (de eenige in 4 jaar) enkeledagen vóór de kiezing uitgesproken, mogen wij besluiten dat deze redevoering eene loutere kiespropaganda uilmaakt, met het inzicht een weinig sympathie terug te vinden bij de visschers onzer kust. Het is ook een bewijs dat de Veurnsche klerikalen, met juistheid gewaar worden in welk dreigend gevaar de zetel van M. Pil in de Kamers loopt. Dit zij eene aanmoediging voor onze vrienden om met te meer ijver en moed den kiesstrijd aan te gaan. zeggen dat hel koloniaal bestuur van Engeland 102 bedienden en ambtenaren lelt, de koloniën der Kroon (Engeland) De Kamerkiezingen naderen met rasse schreden en onze politieke tegenstrevers, geene andere pijlen op hunnen boog hebbende, zullen weer gaan tieren dat de godsdienst in gevaar is. Die grove leugen is hun in 1906 te wel gelukt om er niet weer gebruik van te maken. Dat de kiezers zich ditmaal weer niet laten misleiden, maar zich liever goed hel volgende herinneren Hel langdurig klerikaal bestuur bracht ons hel volgende mee Verdubbeling der Staatsschuld; Verzwaring der krijgslasten; Vermeerdering der belastingen; Afschaffing der gemeentescholen; Verdubbeling der gevangenhuizen; Vermeerdering der gendarmerie; Belasting op de eetwaren; Het vergunningsrecht; 100 miljoen ’s jaars op de jenever; En pensioen van 9 centen daags; Daar tegenover stellen wij eenige punten van het liberale programma Een ouderdomspensioen, beter dan de 9 centen per dag van de klerikalen voor de bejaarde werklieden. Verplichtend onderwijs. Gelijkheid voor de stembus Algemeen kiesrecht en één man ééne slem, met de evenredige vertegenwoordiging. telt er 119, dus 221 voor al de Engelsche koloniën, en wij voor onze enkele Congo, tellen er nu reeds 251. Hel is dus met roden dat wij mogen vaststellen dat, voor zooveel er geld te winnen is in Congoland, dit geld zal opgeëten worden door de ambtenaren en bedienden. komt bij een onderzoek te openen om tot hel stichten te komen van eene Centrale pensioenkas voor de bedienden der ge- i meenten, weldadigheidsbureelen, hospi- I cenraden en bergen van bermherligheid In de Kamerzitting van 8 Februari II. hcefl onze dappere Volksvertegenwoordi ger, de heer BUYL, eens te meer de ver dediging genomen der intresten en belan gen onzer visschers. Toen de wel op do werkongevallen werd gestemd, diende de heer Buyl een amen dement in, waarbij de voorrechten dier wet werden uitgestrekt lot de matrozen op sloom- en zeilsloepen, waarvan zij niet medeeigenaar zijn. Moeien wij herinneren dal onze katholieke M. Vanderheyde zich onthield, en dal de heeren Degroole en.... Pil afwezig waren. In bovengemelde Kamerzitting, bewees M. Buyl hoe hij op verscheidene datums en in verschillige gelegenheden, de aan dacht van den bevoegden minister inriep op dit amendement. Maar de minister ant woordde altijd: De zaak ligt ter studie en lot nu toe is alles nog ter studie. En wal zien wij in diezellde Kamerzit ting? De kiezing nadert, dus moeten onze klerikalen ook gebaren zich de belangen der kiezers ter harte te nemen. Ook is M. Pil, die sedert 1906 niet meer den mond heeft geopend in de Kamers, van zijn roest gevallen en heeft het gewaagd de schuilhaven der Panne opnieuw te be loven. Doch, o ironie, de heer minister Delbeke is hem in de rede gevallen en ver klaart tot nu toe nog het verslag der bij zondere commissie niet te hebben ontvan gen. Wat een kieslruk, niet waar, brave visschers der Panne; ongelukkiglijk is hij door een klerikale minister zelf verijdeld. Uit de woorden van M. Buyl en ook uit deze van den liberalen volksvertegen woordiger van Brugge, M. Thooris, moe ten wij hel volgende aanstippen: Hel is hooge tijd dal men de ellendige toestand onzer visschers verbetere. In Engeland, in Frankrijk, in Duitschland beslaan er wellen ten hunnen voordeel. Noorwegen heeft een stelsel van verzeke ring en vergoeding ingericht, dal door den heer Verbeke, in den Senaat duidelijk werd uiteengezet. In België, zijn zij in alles vergeten. Zelf zijn de ingangen der havens niet op genoegzame wijze verlicht, zooals het ongeluk bewijst, voorgevallen vóór Blankenberghe, in den nacht van T‘ lol 2“ December 11. M. Hellepulle, thans minister Hellepulie, die aan onze visschers in De Panne, zelf is komen eene schuil haven beloven (en sinds niets meer ervoor heeft gedaan) verklaarde dal hij bijzonder lijk rekende op... maneschijn om de haven geul te verlichten. De kindersterfte is ook onrustwekkend in onze visschershavens. Ziehier eenige cijfers getrokken uil de verslagen over het Onze kolonie heeft hel overgroot geluk onder hel bestuur le staan van den tsaar Renkin, den alwetenden en onfeilbaren heer Renkin. Deze laatste dagen heeft de Kamer van Volksvertegenwoordigers zich onledig gehouden mei de bespreking van hel budget der kolonie. En te dier gelegen heid is Minister Renkin duchtig aange vallen geweest door zijnen vriend den klerikalen Volksvertegenwoordiger van Dendermonde, Mr Tibbaut. Die Heeren hebben alle twee een ver blijf gedaan in de kolonie. De eene zegt zwart en de andere wil. Wal moeten wij er nu van gelooven Indien alles allerbest ware zouden onze Kamerheeren het wel zeggen. Dus is alles er zoo goed niet of zij hel wel beweerden tijdens de overneming. Al wal de Minister antwoordt op de De toekomst zal mij gelijk Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Nolarieele annoncen 18 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uilerlijk legen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE bbuiweitv, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. i meenten, weldadigheidsbureelen, hospi- onderzoek der sterfgevallen van kinderen cenraden en bergen van bermhertisdiftid j van heel bet land. M. Renkin maakt een wetsvoorstel (dat van M.Monville)om een pensioen toe le die nen aan de Belgen die in dienst zijn ge weest van de Congo. M. Hellebaut, naar men zegt, zou een wetsontwerp neerleggeu T welk het stem recht zou toekennen aan de onder-oflicie- ren. M. Delbeke, zal grrroote werken doen uitvoeren te Antwerpen, ten koste van den Staat... De andere ministers zullen waarschijn lijk, van nu lot in Mei volgen. Hel ware nochtans voorzichtig zich wel le herinneren dal AL de kiezingen vooraf gegaan zijn van zulke beloften, en ook, de kiezingen eens voorbij, niet eene van die beloften verwezentlijkt is geweest. jonger dan één jaar: Te ADINKERKE, op 1000 levende geboortente Heyst, 248; te COXYDE, »ï»O; te Blan kenberghe, 273; te Nieupoort, 283; le OOSTDUINKERKE, 300. Het gemiddeld getal voor ganseb hel land beloopt lot 153. Te Elsene bedraagt de sterfte 63 per duizend en te Ooslduinkerke 360 per duizend!!! Soortgelijke feiten zijn het bewijs van ecu om usibartmden, physiologischen, eco- nomischen en maatschappelijke!) toestand, zoo besluit M. Buyl. aanvallen is geven. Ongelukkiglijk voor hem zal hij in de toekomst geen minister meer zijn. Onze vrienden zullen zijne plaats innemen. En het zal misschien wel een geluk zijn voor hem, want in de toekomst zien wij waar schijnlijk dal al de woorden van Mr Renkin enkel blufof grootsprekerij waren. Inlusschen is hij bezig met al zijne vrienden en kennissen, kozijns en bloed- De kiezing nadert. Hel gouvernement krijgt weer een aan val van oogenblikkelijke liefde voor de menigvuldige hervormingen, reeds sedert lang gevraagd, doch altijd van de hand ge- gelijkingspunt te hebben, moeten wij wezen. M. Schollaerl, men weet hel reeds, is geneigd de kieswetten le verbeteren. Nu verwanten en ook al de vrienden en ken nissen dezer, tot bedienden van zijn mi nisterie te benoemen. Om iedereen te kunnen tevreden stellen, heeft hij 251 plaatsen ten dage gebracht. Om een ver- Wij lezen in de «Patriote* klerikaal dagblad van Brussel: «Het verslag ven hel budget van Justi- cie door de Volksvertegenwoordiger Slan- daert (katholiek) neergelegd in de Midden- sectie, besluit lot het verbeteren van den toestand der bedienden van het Parket. Te beter! Tot nu toe hebben zij niets kunnen bekomen van de ministers, die sedert vijf en twintig jaren aan het hoofd van bet Departement van Justicie zich hebben opgevolgd. Dus sedert vijf- en twintig jaren, ’t is te zeggen, sedert de klerikalen ’s lands mees ter zijn, heeft men niets meer verbeterd... Hel zijn de eigene woorden van de kleri kale Patriote». Wal moeten wij, liberalen, dan zeggen? ADVE BLAD Terminus 19,54 Statio Pannestraat 7,46 7,50 19,24 19,30 ■Vertrekuren van <len IJzerenweg met 1 Januari. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Vourno naar Duinkerke: 7,35(Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 Vertrekuren van den Buurtspoorweg niet 1 Januari. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statio 5,00 6,50 8,44 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,49 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 9,50 14,18 16,06 7,29 9,56 11,24 14,24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 7,48 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 18,12 20,52 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18,17 20,57 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 21,00 (Bevaren) Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09 21,04

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1