VAN VEURNE Concerl-Voordrachl II. Buyl in de Kamer. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i Partij Aan De Veurnaar van de Vrijheid. De Kerk en de Staal. De Schoolkwestie. WILLEMS FONDS, VEURNE. Liberale Werkmanskring GilcLefeest Het Advertentieblad Zaterdag Maart 1910. IV 1O Jaar. i hebben gansche jaren door geene kies- 6° Over de aansluiting met 1 Mei naast, van den trein Veurne-Gent, die aankomt te 12.05 met den nieuwen trein Gent-Zuid- Antwerpen, die vertrekt om 12.04 uit Gent, en over de afschaffing van den stil stand te Deurle, om de gewenschte aan sluiting te kunnen bekomen. 8’ Over de inrichting van een dienst van tehuisbestelling van reisgoed in de statie der Leopoldswijk, grondgebied Elsene. 7° Over het niet bekend maken van den uitslag van den wedstrijd voor’t ambt van treinwachter, die plaats had in September 1909. 4° Over de verbetering der verkeermid- delen lusschen Gent en Antwerpen en over het inrichten van nieuwe treinen tusschen Oostende, Brugge en Antwerpen. 5° Over het bedrag der vergoeding voor spoorwegongelukken der 4 laatste jaren, alsook over hel bedrag der vergoedingen te betalen aan de slachtoffers van hel on geval te Conlicb. 12 12 70 20 zich buigen. De ware partij van vrijheid is de libe rale partij. Om het nog meer te bewijzen, hetzij ons genoeg de woorden van een der liberale opperhoofden te herinneren .- Indien men ooit aan de katholieken ver bood naar de mis te gaan, zegde Paul Janson, zou ik naar de kerk gaan om te protesteeren. Ziedaar de ware leus der liberalen. In de polemieken door de klerikalen gevoerd, komt het op geen leugen aan. De Veurnaar van Woensdag beweert dat de heer Hubin, in de Kamers, de volgende woorden uilsprak: «De kinderen hooren den Staat toe, eerder dan hunne ouders. Dit I» onwaar. Nooit heeft de heer Hubin deze woorden uitgesproken in de Kamers, en ziehier wat hij zegde op 15 Februari 1910 (Zie bladzijde 250 van het Beknopt Verslag der Kamerzittingen): De kinderen behooren den Staat alvorens aan do Kerk te behooren». Dal gelijkt in hel geheel niet aan het geen De Veurnaar drukt. Ziedaar onze kontrater weeral op heeterdaad betrapt. Wij zouden geene bijzondere waarde hechten aan deze leugen zoo hij niet hel officieel onderwijs aanging, welke wij uil al onze krachten willen verdedigen. 9* Over de toelating voor oud onder officieren-steendrukkersgasten en oud- onderofficieren, boden bij het hooger be heer, om deel te nemen aan den wedstrijd voor de plaats van archivaris. 10° Over de gunsten toe te kennen aan De verandering aan de koninklijke pa leizen kosten zooveel als al de schoolge bouwen van Belgie te samen 1 26 millioen Spreker: De heer AD. MARTENS, Voor zitter van «T Zal wel gaan». OnderwerpVlaamsche lloogeschool. NA HET CONCERT. KLEIN DANSFEEST. De klerikalen yeven zich uit als aan eene partij van vrijheid behoorende. Moeten wij hun nogmaals herhalen hoe zij de vrijheid verstaan. De boerebonden, de mutualiteiten, de menschlievende kringen der klerikalen hebben ingeschreven in hun reglement, dal als voorwaarde van inschrijving, de leden zich moeten verbinden de leer der Roomsch katholieke kerk te volgen en hare voorschriften aan te nemen. Iedereen weet wal men daardoor be duidt. Indien gij niet voor onze kandi daten stemt, zoo moogt gij geen deel maken onzer maatschappijen. Indien gij uwe kinderen niet naar onze (confession- neele) scholen zendt, moogt gij van honger vergaan. JVat beweren en bewijzen de liberalen. Zij behooren niet aan eene partij welke afhangt van de godsdienst of van de geestelijkheid. Zij behooren aan eene partij welke aan iedereen toelaat te handelen volgens zijn geloof en zijn geweien. Zij Verscheidene berichten uil Rome bren gen ons de mare, dal Cardinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen, zou Cardi naal de Curiegenoemd worden en te Rome, waar hij zich voor het oogenblik bevindt, zou blijven. Dit nieuws zou niemand verwonderen in Belgie. Onder voorwendsel van rang- verhooging zou men alzoo ontslagen zijn van Cardinaal Mercier. Want hij heeft vele vijanden in Belgie welke niet kunnen vergeten dal bij modernistis, dat hij voorstander is van den persoonlijken dienstplicht, dal hij, in een woord, te veel zijn gedacht vooruitzet en niet genoeg, zooals de andere bisschoppen van Belgie, het ordewoord ontvangt van Rome. Dit bewijst dat onze geestelijken, welke gansch hel klerikaal kamp en zoodus gansch de regeering sedert 25 jaar in De Kamer van Volksvertegenwoordi gers houdt zich bezig met de bespreking der schoolkwestie. ’t Is de heer Bertrand, socialistische volksvertegenwoordiger van Brussel, die eerst het woord nam. Met welsprekende cijfers bewees hij de vernietiging van hel officieel onderwijs. Hel klerikaal gouvernement beloont eene verregaande gierigheid in hel ver- leenen van toelagen voor het opbouwen of verbeteren van openbare scholen. «Scholen alschaffen» dat is- zijne leus, maar terzelfdertijd «Daar rijzen als paleizen, de kloosters en de gendarmerien uil den grond. Ziehier een overzicht van verschillige uitgaven, door M. Bertrand aangehaald voor de laatste 25 jaren Voor de scholen Voor de gendarmerien Voor de militaire school Voor de kazernen Voor den kunstberg Voor de koninklijke paleizen 22 Voor de versterkingen te Luik en Antwerpen 150 Voor geweren en kanonnen 85 Aan den Congo 45 ZONDAG 15 MAAKT 1910 om 7 t/2 ure ’s avonds, in de RHETORICA gegeven met de welwillende medewerking van eenige leden van hel Taalminnend Studentengenootschap «7 Zal wel gaan» van Gent. Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Nolarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uilerlijk legen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Delgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Mag dalenas Vraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De volgende vragen werden door den heer Buyl, aan de bevoegde ministers ge steld: 1° Om het bedrag te doen kennen van de titels der Belgische Rente die aan het visa der Rekenkamer werden onderwor pen of nog te onderwerpen zijn. 2“ Over het bekomen derzelfde gunsten voor de liberale kamerleden, zooals ge woonlijk geschiedt voor de katholieke leden, bij de mededeeling der toekenning van burgerlijke eereteekens. 3° Over hel onwettig optreden, in eene politieke vergadering, niettegenstaande de bestaande omzendbrieven van verbod, van eenen hoofdonderwijzer, in het bij wezen van twee katholieke volksvertegen woordigers. De Liberale Burgers- en Werkmanskring viert op ZONDAG 6 MAART in de RHE TORICA, baar jaarlijksch Om 6 ure, 1‘rijsbollinf? voor de vrouwen. Om 9 ure, Groot Bal. Het dansfeest wordt uitwluitelljk gegeven voor de werkend'? leden en eere- leden, met hunne familie, alsook voor de leden en medewerkers van hel Willems fonds te Veurne. Alle andere personen zullen volstrekt geweigerd worden. Het Bestuur. waarvan de leerlingen, die militairen dienst moeten doen, hel recht zouden hebben in eene universitaire compagnie ingelijfd te worden. is verkrijgbaar aan 10 centiemen het num mer in het Hotel de Rhetorica, Houtmarkt. Na de heer Bertrand, nam de heer Woeste het woord Zijn thema was: Indien de liberalen aan hel bestuur komen zullen zij eene schoolwel maken, nog slechter als die van 1879». Zijn doel was: De kiezers vrees aanjagen voor eenen nieuwen schooloor- log. M. Woeste, de oude klerikale vos, heeft nog niets van zijne politieke knepen ver geten. Wij willen evenwel den heer Woeste antwoorden dal de liberalen, nu, evenals in 1879 de denkwijze van eenieder zullen eerbiedigen. Wij willen er bijvoegen: De wet van 1879 is eene leerschool geweest waaruit het liberaal ministerie en vooral de libe rale volksvertegenwoordigers der kleine arrondissementen van Vlaanderen profijt zullen welen te trekken om eene wet te maken die zal overeenkomen met de wenschen der huisvaders en de eischen onzes lijds. Zonder vijandig te zijn aan het gods dienstig onderwijs, willen de liberalen echter niet dat dit onderwijs gansch den schooltijd inneme en dal hel diene om de kinderen van jongs af klerikaal, fanatiek op te kweeken. Wij willen vooral dat door het onder wijs ons Belgie zich verheffe, en burger en werkman zich ontrukken aan de ban den der slavernij van onwetendheid waar aan zij nu geketend liggen. dravers welke van huis tol buis zich be- dienden van den Belgischen Slaat betaald, geven en de arme gezinnen van broodroof alhoèwel zij van Rome en van Rome alleen bedreigen indien zij niet onder hun beheer i willen afhangen. Zulke vaderlandsliefde zou in vele streken en landen niet toegelaten zijn. De gendarmerien kosten dus half zoo veel als de schoolgebouwen! handen hebben, niet mogen werken voor het Landbouwinstituut van Gembloers, het welvaren en den vooruitgang van Belgie, maar wel moeten eerst en vooral Roomsch gezind zijn en het ordewoord van het Vatikaan op stipte wijze volgen. Rome voor allesis de leus onzer geestelijken. Die zelfde geestelijken worden als be- ADVERTENTIEBLAD I Terminus 19,54 VUlpVUO Z.1JU gUlUUl VU mju 7,46 7,50 14,27 14,30 19,24 19,30 ?l,00 (Boveron) 21,04 -■ 18,12 20,52 18,17 20,57 Static Pannestraat iww n n w imr iiMBBWBMnwwiBmiiBmwiMwwwi—iwinwmiii mm—ibii Vertrok uit Veurne naar DE PANNE. 9,50 14,18 16,06 7,29 9,56 11,24 14,24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEÜRNE. 7,48 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrok uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Vertrok uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09 ■Vertrekuren van den IJzerenweg niet I Januari. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35(Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 D------ Vertrekuren van den Buurtspoorweg niet 1 Januari. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 8,44 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,49 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1