M Biiyl Dood van Senator Henricot De genade van Peltzer verworpen. MODEN. Leest en verspreidt dit blad. Kieskronijk. Notaris GLORIE Woonhuis-Herberg met Magazijn, Erl, Hoving en wjrdere Af hankelijkheden. groot 3 Aren 82 Geniiaren voorlioofdende Zuid met 10 m. breedte op den steenweg van Veurne naar Nieupoort. Canot automobile Geen geld meer. G. Moneyn-Bogaert Noor<lHti*n:it, Veurne, laat hel geacht publiek welen dal hij heden af, den TIMMERMANSSTIEL eigene rekening zal uitoefenen. Mgemeene Tijdingen. Rechterlijke Kronijk. Prijskamp op den Billard ter herberg ?liz Prince Royal, bij HENRI CALLEWAERT op Zondag 13 Maart. Openbare Verkooping in eene zitting, van WOONHUIS Licitatic Verknoping in eene zitting, van GOEDEN SCHILDERSKNECHT wordt gevraagd bij EMIEL PINTE, schil der, Vestenstraat, Veurne. Het Onderwijs in België GOEDEN TIMMERMANSKNECHT wordt gevraagd bij ALFONS HEUGHE- BAERT, timmerman, Vestenstr. Veurne. Standvastig werk. I I Wat denkt gij ervan, kiezers. 450,000 fr. in vier jaar uil onze beurs om per auto kiespropaganda te maken. ’t Is wat gepeperd, nietwaar? I groot dal hunne pogingen niet helpen. In andere plaatsen hebben ook schrik kelijke sneeuwvallen plaatsgehad waarbij vele menschee liet leven verloren. Rijwel. Uil Rijsel wordt gemeld dat een geweldige brand Donderdag te Laro- cher eene groole mouterij in asch heeft gelegd. De schade wordt op 1 1/2 miljoen gaschat.Talrijke werklieden vallen zonder werk. Hel Fransch Gouvernement is zin nens binnen kort de geldstukken van 2 Ir. 1 fr. en 0.50 c. in te roepen, met de beel tenis van Napoleon 111 (met de kroon om hel hoofd). I van voor Correctionneele Rechtbank van Veurne. De lieer Emile Henricot, liberale pro vinciale senator van Braband, gewezen volksvertegenwoordiger van Nijvel, is te Alexandria, in Egypte, overleden, tijdens eene reis. De overledene was gemeente raadslid geweest van Coun-Sl Etienne, waar hij eene groote nijverheid bezat, dan gedurende 29 jaar volksvertegenwoordi ger en zetelde nu in den Senaat. Hij was geboren te Ham-sur-Sambre den 29 Janu ari 1838. I i lamming, kinkhoest, oorruisching. 14, Leopoldslaan, OOSTENDE. Combat en smijting op de vogelpik in de Nieuwe Koning bij Henri Sleene, Wulpenkeiweg op 6 Maart. Smijting op de vogelpik, onvergeld, voor verscheidene schoone prijzen op Zondag 13 Maart bij Louis Pil-Devos, Vestenstraat. Begin om 9 4/2 ure juist. Eene vraag tot vrijstelling van straf was gedaan ten voordeele van Leon Peltzer, welke reeds 27 jaar opgesloten is. De commissie der gevangenissen heeft hel voorstel lol voorloopige invrijheid stelling van Leon Pellzer verworpen. Men vraagt LEERMEISJES bij Vrouw Carre-Befcaerf Groole Ooslstraai, 72, Veurne. ItruHKcl. Liberale lijst. l.Huysmans; 2. Janson; 3. Hymans; 4. Feron5. Mon- ville; 6. Lemonnier; 7. Griek; 8. Cocq; 9. Delleur; 10. Wesenbeek; 11. Frick; 12. DeFrenne; 13. Reyers; 14. De Mot; 15. Thcunis; 16. Perlau; 17. De Goninck; 18. Van Elewyck; 19. Moreau; 20. Clere- baut; 21. Richard. Antwerpen. Liberale lijst. 1. Del vaux; 2. Franck; 3. Verheyen; 4. Augus- teyns; 5. Royers; 6. Vekemans; 7. Deles- cluze. Leuven. Kartellijst. 1. Claes (lib.); 2. Van Langendonck (soc.); 3. Dony (lib.); 4. Boels (lib.); 5. Nihoul (lib.); 6. Raey- maeckers (lib.) Namen. Kartellijst. 1. Furnémont (soc.); 2. Hambursin (lib.); 3. Bologne; 4. Latour; 5. Dethy. Dinant. Kartellijst. 1. Horlail (soc.); 2. Cappelle (lib.); 3. Fekenne (soc.); 4. La- bruyère (lib.) Yper. Klerikale lijst. 1. Golaert; 2. Van Merris; 3. Georges Begerem. Kantoor van den te VEURNE, S* Denisplaats. MAANDAG 21 MAAKT 1910 4 uren namiddag stipt, in nagemelde le verkoopen herberg, bij M. Ern. Fan Itese- laere, te Ooslduinkerke, OoHlduinkerke-dorpplnat*. (bij de Tramstatie). GROOT EN GERIEFLIJK Bewoond en gebruikt door den v< ikoo- perM. Ern. Van Heselaere lot 1 Juni 1910. DINSDAG 22 MAAKT 1910 3 uren namiddag slipt, in De Proostdij bij M. Jules liailleul te Leysele-dorpplaais, Openbare Verknoping tri eene zitting van Gemeente Leysele (dorpplaats). Onlangs nieuwgebouwd met Schuur en Hof, groot 7 Aren 72 Ga. voorlioofdende West, met 12“ breedte, op den steenweg naar Bcveren. Laatst bewoond en gebruikt door den verkoopcr C. Desmadryl. Thans onbe woond. Aanslag melde geldlelling. WOENSDAG 'O MAAKT 1010 I I uren voormiddag slipt, in de Vredege- rechlszaaal, Groole Marktte Veurne, Stad Veurne (Xuldatraut.) Wooiiliuis-Broiidbakkerij met Erf en Hof. Wijk A, n" 532a en 532al, groot 4 Aren 79 Ca., voorlioofdende West op de Zuidslraat. i Bewoond en gebruikt door M. Ilenri David, lol 23 April 1911, mits 400 fr. ’s jaars, lastvrij. Ook alle inlichtingen bij Ml" POLLEN TIER, Notaris le Dudzeele. en acier, A VEN DRE, système américain Ferro, 2 chevaux, prix 850 fr. S’adresserVAN WOUMEN. Dixmude. BURGERLIJKEN STAND DER STAD VEURNE. Geboorten. Rrlefdriigera.. Volgens eene be slissing van den minister zullen de brief dragers, alle 14 dagen, in plaats van alle maanden, hun loon trekken. Geld. In de Munt worden 26.000 kil. nieuwe nickelstukken van 5 en 10 cent, geslagen. Binnen kort zullen deze munten in omloop gebracht worden. Deze nickel- slukken dragen hel naamcijfer van den nieuwen Koning: twee dooreengestren- gelde A’s. PoHttinibcrs. Er is spraak van het bandje «Niet bestellen op Zondag» af le schaffen voor de nieuwe posltimbers met de beeltenis van Koning Albert. Behandeling met electriek X stralen, licht en massage. Flerecijn, suikerziekte, maagziekten, speen, darmontsteking, zenuwpijnen, ver- lammine. kinkhoest, oorruisching. 2 is te spreken den 1" Zondag van iedere maand in hel 1 Hotel Royal, Groole Markt, le Veurne, van 10 tot 11 ure. Turkije. Volgens de «Yeni Gazelta is le Jalova, bij de Marmarazee, een onge kende ziekte uitgebroken, die reeds drie honderd slachtoffers maakte. Indiê. Een uiterst vernielende brand heeft Dinsdag morgend te Bombay, een groot aantal graan-, zaad- en oliepakhui zen totaal vernield. De oorzaak is onbe kend. De schade wordt op 3.325.000 fr. geschat. i Wie weet Misschien zijl gij er ook door aangetast, maar dal gij hel niet weet; ’t is daarom dal de nierziekten zoo geducht zijn, want gewoonlijk bemerkt men ze slechts als zij reeds gevaarlijk zijn. Hel zou misschien goed zijn u eens te overtuigen van hetgeen gij lijdt. Wie weel Gedurende twee jaren heb ik geweien wal al lijden rhumatiek kan doen uitstaan, zegt ons Mm' Vincke, 5, Koningstraat te Dixmude. Al de loden waren gezwollen, ik was altijd vermoeid en afgemat en was soms verplicht verschillige dagen hel bed te houden. Het was niet moeilijk te raden dal ik aan de nieren leed, mijn water was rood en troebel geworden en veroorzaakte mij hevige branding bij de uitvloeiing. Ik moest een krachtig middel hebben om mijne kwaal te bestrijden en vond het in de Foster Pillen voor de Nieren ver kocht te Veurne in de apotheek Ruyssen. Ik gebruikte ze en in minder dan veertien dagen was ik verlost van rhumatiek, en i was zeer gezond. Ik verklaar hel boven staande waar en veroorloof U hel kenbaar to maken. ’l Was den 15 April 1904.dat Mrae Vincke ons de bovenstaande verklaring deed en den 21 Juni 1907, zijnde drie jaar later, ontvingen wij van onzen briefwisselaar liet verslag van zijn bezoek bij die persoon; ziehier in welke woorden Bij mijne aan komst in Dixmude, vond ik zeer gemakke lijk Mrae Viucke, geboren Florida Vande- velde; dit vriendelijk mensch is thans 33 jaar oud en zeer gezond. Hel is moeilijk te gelooven dal zij zooveel geleden heeft over eenige jaren, want zij is zeer vlug te been en moedig. Aanstonds antwoordde zij met bereidwilligheid op do vragen be treffende haren toestand en hare dank baarheid voor de Foster Pillen voor de Foster Pillen voor de Nieren, die haar de gezondheid teruggaven, is nog altijd even vurig; overigens sinds drie jaren beveelt zij bij elke gelegenheid dit kostbaar middel aan, en de menschen der streek, die aan rhumatiek leden en door dezelfde pillen I genezen werden, zijn ontelbaar. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers, 3,50 fr. de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per postEngel- sche Apotheek van Oh. Delacre, 50, Cou- denbergstraat, Brussel. In T belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. A. V. 7 Amerika. Telegrammen uit Macé (Idaho) melden dat 25 families door een sneeuwval bedolven zijn. Te Macé zijn twaalf lijken onder de sneeuw uitgehaald. Dertig mijnwerkers der Standardmijn zijn bedolven. De inwo- ners der naburige gemeenten zijn ter hulp i gesneld maar de massa sneeuw is zoo :(o):— Verleden zaterdag hebben wij de huidige bespreking der schoolkwestie in de Kamers aangehaald. Sedertdien heeft M. Masson, liberale volksvertegenwoordiger van Bergen, uilgelegd welke de school politiek der liberalen zal zijn indien zij in Mei aanslaande aan hel bewind komen. En zijne zienswijze is in alle punten goed gekeurd door een ander liberaal volks vertegenwoordiger, de heer Cocq, oud- onderwijzer (en thans advokaal), welke bijgevolg eene bijzondere bevoegdheid bezit in deze zaak. De twee sprekers waren hel dus eens om te verklaren dat, alhoewel de klerika- len met alle middelen werken om eenen nieuwen schooloorlog tot stand te brengen, de liberalen zich niet zullen laten vangen, en zoohaast aan hel bewind een school stelsel zullen inbrengen welke de rechten en plichten van den Staal, maar ook deze der vaders van familie en der kinderen zal eerbiedigen. Dus niet alleen het offi cieel onderwijs zal onder de bescherming van den Staat genomen worden, maar ook de confessionneele scholen zouden gesub sidieerd worden voor zooveel zij zekere garantie geven aangaande het aanwerven van hunne onderwijzers en hel loepassen der gezondheidswetten. Ziedaar eene heerlijke verklaring, van aard aan onze tegenstrevers alle voor wendsel te ontnemen om den scl.oolooi log te beginnen. Laat ons, als tegenstelling, de woorden aanhalen van den klerikalen M. Schollaerl, uitgesproken in 1895 toen hij Minister van onderwijs was Minister van hel openbaar onderwijs, zegde hij, ben ik met hart en ziel verkleefd aan liet vrije onder wijs. Wie zou er meer verdraagzaamheid aan den dag leggen, de liberalen die het confessionneel onderwijs zouden onder steunen, alhoewel hel eene tegenstrijdige leer aan de hunne ouderwijst, of de kleri kalen, wier minister van openbnnr onderwijs, zich rechtuit legen dit open baar onderwijs verklaart, alhoewel bij als minister den plicht aanvaard heeft, dit laatste te verdedigen. Op de verschillige redevoeringen der linkerzijde heeft minister Descamps-David gepoogd te antwoorden. Dit antwoord is heel kaal geweest; de minister heelt zich vergenoegd eenige nota’s af te lezen. Alhoewel iedereen hel overgroot talent van den minister kende, was ditmaal iedereen in zijne verwachting bedrogen. Wel is waar was de schoolpolitiek der klerikalen moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, om verdedigen. Daar is misschien de bijzonderste oorzaak van hel weinig belang van ’s ministers antwoord. Met geluk mogen wij bestaligen dat onze vrienden klaarblijkelijk hebben be wezen dal de klerikalen die zich uitgeven als voorstander van de vrijheid van onder wijs, integendeel niets anders willen dan den schoolstrijd herbeginnen. Hel zal hun voortaan onmogelijk zijn, na de duidelijke verklaringen der liberalen, te beweren en als kiesmiddel rond te strooien dal de liberalen vijand zijn van de vrijheid van onderwijs. x De liberalen, aan het bewind komende, zullen hel verplicht onderwijs inbrengen en de vrijheid laten aan de huisvaders hunne kinderen le zenden naar de school welke hun vertrouwen geniet. Vragen de liberalen verbetering aan de schoolgebouwen, men antwoordt geen geld meer vragen zij eene schuilhaven in De Panne, hetzelfde antwoord. En in die lijden van geldnood, weel gij wal M. Delbeke, de klerikale minister van openbare werken in vier jaar verteert om per automobiel op onze kosten te reizen Van 1906 lot 1909, dus in vier jaar, be loopt de aankoopprijs tot 102,587 fr. en de onderhoud tol 349,069 fr. M Delbeke is zelf beschaamd drie maal de aankoopprijs als onderhoud te moeten betalen, want hij bekent dat hij al het mogelijke zal doen om de onderhouds kosten van 50 te verminderen. Hij verhoopt door zijne zorgvuldige uit voering en zijne genadige prijzen de gunst zijner medeburgers te genieten. V K II M V14 KI .1.114II i n KN I Hortoor 8EEUWEN, Geryl Engel, werkman, Oostduinkorke, voor- waardol. 1 maand toof aanslag tegen do eerbaar heid. Riviere Henri en Tackoon Alfons, werklieden te Dixmude, elk 15 fr. on 2Gfr. voordiofto, do 2’ voorwaardelijk. Tiiory Thooflol, timmerman, te Nioupoort, 15 dagen en 26 fr. on 15 fr. voor slagen on beloodi- Ringen. Lachons Louis, leurder te Ruddorvoordo on Van Puyvoldo Ernost, leurder to Brussel, do 4 jaar en 26 fr.; 106 fr. on 212 fr.; do 2* 4 maand, on 26 fr. voor aftroggolarijon on verkoop van ge neesmiddelen. Logio Jules on Bamelis Elias, werklieden te Wostvletoron, do 1' 15 dagon on 300 fr. on 8 dag. en 26 fr.; do 2“ 15 dag. on 300 fr. on 100 fr. voor jachtdelikt on bedreigingen,(beiden voorwaard. Lafore Piotor, werkman, te Oostduinkorke, voorwaardelijk, 2 maal 100 fr. voor jachtpolikt. Vauhoutto b’lorimond, workman, Adinkorko, 16 dagon voor jachtdolikt. Lijcko Emiol, visschor, to Coxydo, voorw- 100 fr. voor jachtdelikt. Clarys August, motsor, te Adlnkorko, 2 maal 100 fr. voor jachtdolikt. 20 fr. prijzen 1“ pr. 8 fr. 2’ pr. 6 fr. 3“ pr. 4 fr. 2 fr. voor de speler dor grootste serie. Inlog50 cent. Men speelt tweo tegen twoo ten 30 punten. Alle onvoorziene gevallen zullen door do Com missie beslist worden. IUW—m - ■MRIT nU,1- r, rw»_ _J-M 24. Depoortor Maria, docht, van Cyriel en Depi- noia Eugenio, Paviljoonstraat. 26. Prophete Albrecht, zoon van Richard en Geva Karolina, Ooststraat. 26. Knockaert Oscar, zoon van Pieter en Vormet Philomena, Bewesterpoort. 26. Pouchele Robrecht, zoon van Achiol en Van- de Waite Elisabeth, Zuidstraat. Huwelijksafkondigingen. 27. Blondó Pieter, schipper met Dufoor Leonie, werkster, beide te Veurne. Sterfgevallen. 26 Febr. Dopoorter Maria, 2 d. Paviljoonstraat. 1 Maart. D'haenen Sidonie, zond. ber. 47 j. 8 m. Bewesterpoort. 2. Billiau Desideer, werkman, 51 j. 1 m. 9 dag. Hospitaal, echtgon. van Maria Candry. - i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 2