VAN VEURNE Zij zilleii mei schrik :(o):— Coiicerl-Voordracht NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Klerikaal Medelijden. Schoolkwestie. I WILLEMS FONDS, VEURNE. De zedelijke toestand van Belgie. Minister Renkin en Congo. eveiny Maart 1910. 11 84te jaar. NA HET CONCERT, KLEIN DANSFEEST. Ten gevolge der overstroomingen, zoo wel in het Walenland, als in Vlaanderen, hebhen verscheidene volksvertegenwoor digers aan M. Schollaert, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mil de toelagen gevraagd om den noodlottigen toestand der slachtoffers te verbeteren. Helaas! M. Schollaert is niet zeer ge voelig aan al die rampen. En hij heeft be gonnen met te verklaren dat alles veel overschreeuwd was, dat nocb de gouver neurs noch de arrondissements-commis- sarissen hem bijzondere feiten hadden laten kennen. Ook is het met veel moeite dal men hem heeft kunnen den plicht opleggen, op staanden voet, hulpgelden te doen gewor den aan diegenen, welke door de over- slroomingen van alles beroofd zijn. De Veurnaar, welke zoo dikwijls Frank rijk aanhaalt om er alles door den hekel te trekken, draagt wel zorg deze handel wijze van M. Schollaert niet te vergelijken met deze der Fransche ministers in derge lijke zaken. Inderdaad, zoohaast deze den toestand der inwoners, tijdens de laatste overstroomingen kenden, deden zij aan stonds hulpgelden stemmen. En niet alleen werden zij op de hoogte gehouden door de prefecten of gouverneurs, maar zij be zochten persoonlijk de zoo diep geteister de streken. Onze ministers blijven aan al die onge lukken onverschillig. De gouverneurs lie ten alles in rust en hunne bijzitters de arrondissements-commissarissen hadden te veel werk met het overzien der kiezers lijsten. Wel nemen de klerikalen een toon aan alsof zij zeker zijn bij de aanslaande wet gevende kiezing de meerherheid te be houden, maar dal is maar om de gaanderij te verblinden. De waarheid is dal zij met angst de kiezing te gemoet zien. En ze hebben waarlijk reden om in enge schoentjes te zitten. Bij elke gedeeltelijke kiezing verminder de telkens de klerikale getalsterkte van 20 is zij thans op 8 man gedaald, en de gemoedsgesteltenis des lands doet ons verhopen dal de thans bestaande meerder heid dees jaar nogmaals met eenige cijfers zal verminderen, om misschien geheel te vallen. Want, men moet ziende blind zijn om niet te bespeuren dat de liberale partij overal veld wint. Het vroeger zoo kleri kale Limburg zendt twee vrijzinnige afge vaardigden naar de Wetgevende Kamers; de katholieke stad Mechelen stuurt een liberalen vertegenwoordiger naar den pro vincialen raad van Antwerpen; het kleri kale Aalst, waar Woeste den scepter zwaait heeft zijn liberalen verdediger; kortom, het land is ontwaakt; het is de klerikale heerschappij moede en wacht het oogenblik af om deze af te schudden. De klerikale kopstukken, de verdeeld heid bespeurende welke in hel katholieke kamp heerscht, blazen alarm. En hoe kan bel anders De maal is vol, zij loopt over. Overal heerscht er misnoegdheid; de klerikalen, die met allerlei beloften de teugels van het bewind hebben veroverd, luisteren niet naar de verzuchtingen der bevolking; zij blijven doof voor de stem der rechtvaardigheid en der gelijkheid; zij vervullen geen enkele hunner beloften, terwijl zij hel geld der natie met volle Spreker: De heer AD. MARTENS, Voor zitter van «T Zal wel gaan Onderwerp: Vlaamsche lloogeschool. aan uwe aan uwe verblindheid, doch in dit geval staal verblindheid boven bedrog. Weet ge wat minister Renkin ant woordde Ik heb altijd gedacht dat mijne verklaringen met de echte waarheid over eenkwamen. Thans echter moet ik be kennen, gezien de nieuwe feiten, dat zij op verschillende punten onnauwkeurig waren.» Ziedaar dus een Minister overtuigd en bekennende te zijn gefopt geweest en noglhans blijft hij aan hel bewind. Gezien deze verklaring welke bewijst dat de Regeering de Kamer in dwaling bracht, zou men denken dat M. Renkin zou aftre den. Ten is geen nood. Geene schaamte hebben die klerikale ministers als het hunne portefeuille geldt. ZONDAG 15 MAAKT 1910 om ure namiddag, in de RHETORICA, gegeven met de welwillende medewerking van eenige leden van het Taalminnend Studentengenootschap «7 Zal wel gaan» van Gent. nooit verzadigde geldwolven, die met de klachten der natie den spot drijven. Noch de werkende klas, noch de kleine burgerij, noch de handelaars hebben van de klerikalen eenig voordeel genoten; in tegendeel, men heeft hel werkvolk bespot met eenige faoadewelten te vervaardigen, en bun een armzalig pensioentje toe te werpen; de kleinhandel wordt verdrukt onder de samenwerking der Boerenbon den, die doodende concurrentie aan de neringdoeners verwekken; de herbergiers lijden onder een schandig onrecht; hun worden alle rechten ontnomen, zo moeten enkel helpen om de ledige geïokas te vullen. Een enkele kas geniet voordeelen het is die der geestelijkheid, die rijkelijk put uit de openbare kassen en voor wie alle voorrechten worden geschapen. Moet dati in ons vrije Belgie de onge lijkheid der burgers een wel blijven Moeten enkelen alle voordeelen genieten, terwijl de geringe man zijn zuurgewonnen geld en zijn leven prijs moet geven om de voorrechten der anderen te beschermen Neen, dat wil hel Belgisch volk niet meer verduren, en daarom verbeiden de klerikalen met angst de toekomende kie- zingen; zij weten dal het uur der gerech tigheid is geslagen. handen rondstrooien in den school van I gij zijl medeplichtige. Wij gelooven niet misdaden willen zien, gepleegd sedert medeplichtigheid, doch veeleer ruim 5 jaren, met de aanduiding der scho len, waar de plichtigen hun onderwijs i hebben genoten, maar dat zal de katho lieke pers zwijgen; ze kent het spreek woord Schendt ge uwen neus, ge schendt uw aangezicht. Wal willen de liberalen op schoolgebied? Ziehier de verklaring van M. Hymans, een der voornaamste leden der linkerzijde en misschien, na de kiezing van Mei 1910, liberale minister van onderwijs: Het verplicht onderwijs voor kinde- ren tot den ouderdom van 13 jaar is een der voorname punten van het liberaal programma. Ons ideaal is de onzijdige Staatsschool, doch in zeker mate kunnen wij ons vereenigen met de toelagen aan de vrije scholen, voor zooveel deze zekere waarborg geven, in het toepassen van hei leerprogramma en in het aan- werven van het onderwijzend perso- neel.» Wij kunnen niet genoeg de leden aanwakkeren dit Concert bij te wonen dat onder alle opzichten zeer prachtig en kunstrijk zal zijn. Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uilerlijk tegen Donderdag middag vracnlvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEUV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Wanneer men heden een dagblad open slaat, valt onwillekeurig het oog dagelijks op de lijding van eene nieuwe misdaad. De katholieke dagbladen roepen veront waardigd uit dat nergens meer moorden, branden, diefïen, onteeringen plaats grij pen dan in ons katholiek België. En wat is daarvan de schuld, vragen de katholie ken. Ze antwoorden zelf: «het huidige onderwijs», en hunne pers vraagt op alle lonen, eene betere wel op het onderwijs. Wanneer in 1884 hel katholiek bestuur, met Woeste aan ’t hoofd, honderden en honderden goede scholen sloot, duizenden onderwijzers op straat wierp, riepen de nog eerlijke katholieken uil voorzichtig I voorzichtighoe min scholen hoe meer gevangenissen!» Eu de tegenwoordige toestand heeft ten volle hiervan de waarheid bewezen: de goede scholen zijn verdwenen, maar de gevangenissen zijn te klein geworden, de misdaad is ’s lands meester. En zou eene nieuwe wet op het onder wijs den toestand verbeteren? Bijlange niet, zoolang de katholieken vijandig blij ven aan het verplichtend onderwijs, dal den vader dwingen zou zijn kind ter school te zenden, in plaats van het te laten straalloopen, en verkeeren met slechte makkers. Maar daarvan willen ze niet, ze werpen veel liever de oorzaken van den huidigen toestand op de onzijdige scholen, en noch tans waar gebeuren meest misdaden? Zie rond u, op 10 misdaden zijn er 2 te Brussel Antwerpen, Gent, Luik, waar het onder wijs in handen der liberalen is. De andere 8 hebben plaats op den buiten, in ons katholiek Vlaanderen en Limburg, waar hel onderwijs in handen is van pastoors en nonnenkloosters. Volgaarne zouden we wel eens de reeks Indien onze ministers zich niet de alge- mcene droefheid aantrekken, veroorzaakt door de overstroomingen in de Dender streek en in de Maasvallei, hebben zij noglhans zorg zich op ongehoorde wijze aan het bewind te klampen. Daartoe ge bruiken zij alle middelen, en alhoewel er klaarblijkelijk wordt bewezen dal ze groote fouten hebben begaan, noglhans blijven ze minister. Verledene week hadden wij een nieuw bewijs van de ongemeene liefde welke M. Renkin aan zijn ministerie hecht. Toen de Kamers de overname van Congo stemden, was hel wel te verslaan, dat Belgie hel passief maar ook hel actief der Kolonie overnam. Natuurlijk was er een staal opgemaakt van het passief en het Relief. Nauwelijks is Koning Leopold II ge storven of men bestaligt dat hij als per soonlijk fortuin voor zich beeft gehouden ongeveer 27 millioen Congoleesche waar den welke hadden moeten in het actief der Kolonie gebracht worden. En noglhans had Minister Renkin tijdens de overname verzekerd dal alles in orde was. Nu vroegen onze volksvertegenwoordi gers uitleg aan dezen ministerofwel zegden zij, zijt gij gefopt geweest ofwe I ADV EHTIE-BLAD Terminus 19,54 18,12 I I I V Statie Pannestraat 7,46 7,50 14,27 14,30 19,24 19,30 Vertrekuren van den IJzerenweg met 1 Januari. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerko: 7,35(Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 n - Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 .lanuai i. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT on OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 8,41 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,49 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 9,50 14,18 16,06 7,29 9,56 11,24 14,24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 7,48 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 18,12 20,52 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 18,17 20,57 Vertrek uit Veurne naar POPERINGIIE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 21,00 (Beveren) Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09 21,04

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1