VAN VEURNE Groot Concert-Voordracht I M. lluyl in de Kamer. Openbaar Onderwijs. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Willems-Fonds. Afdeeling Veurne. OP MAANDAG 28 MAART 1910, (2° Paaschdag), De heer Advokaat LESAFFRE zal als spreker optreden. In Frankrijk. Leest en verspreidt dit blad. Maatschappij FLORA. Onze Ministers. S4te ,ja:ir. 13 Zaterdng 11> Maart RO1O. hebben geen I O die Slimmerik dat de dagorde van vertrouwen is gestemd geweest met 394 stemmen tegen 37. Liegt maar jongens, zegt De Veurnaar, er blijft altijd iets van over. 3° Over de maandclijksche vergoeding van 1500 fr. toegestaan voor huisvesting aan den Minister van Justitie en waarvan het Koninklijk Besluit nooit in den Moni- teur verscheen? 4° Over de handelwijze van Professor Kurth der Hoogeschool van Luik, die op het Congres van Mechelen, de oflicieële scholen hevig hekelde en bekampte? het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. nn wnr«~rrrn»* 1 r-rwwMHi Drukker-Uilgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. om 7 1/2 ure ’s avonds, in de RHETORICA, gegeven met de welwillende medewerking van: Mevrouw IJE POTTER-DE MEY, eerste zangeres van het Lyrisch Tooneel van Antwerpen; Mijnheer STOR1E, violoncellist, te Brugge; En eenige ML’ZIEKLlEFHEliUERi» van stad. De klerikale dag- en weekbladen, waar onder natuurlijk De Veurnaar, maken grooten ophef aangaande de aanhouding van zekere vereffenaars gelast met het verkoopen der Fransche kloostergoederen welke aan den Franschen Staal toekomen. Die vereffenaars, in plaats van de voordee- len van den Staat te hebben voorgestaan, zouden alleenlijk hunne persoonlijke in tresten hebben bezorgd en aanzienlijke sommen hebben ontvreemd. En ziedaar het werk der Fransche libe rale regeering. Natuurlijk hebben die dagbladschrijvers gezorgd er niet bij te voegen dat de hoof den dezer regeering eerst Combes, nu Briand sedert lang eene aanklacht had den ingediend bij de rechtbanken, welke met eene laakbare traagheid te werk is gegaan. Dit is de eenige fout in deze zaak. Die dagbladschrijvers voegen er ook niet bij dat de huidige Fransche regeering aanvaard heeft aanstonds te antwoorden op eene vraag om uitlegging, alhoewel er in eenige dagen eene algemeene herkie zing moet plaats hebben, terwijl het ge makkelijk had geweest deze uitlegging tot na de kiezing te verzetten, handelwijze, welke voorzeker dezer onzer klerikale regeering had geweest in dezelfde om standigheden. En de uitleggingen gegeven in de Fran sche Kamers, hebben zoo klaarblijkend de I handelwijze der regeering goedgekeurd De Veurnaar maakt in een artikeltje aan zijne goedzakkige lezers bekend dat de heer Cocq, liberale volksvertegenwoordi ger van MECHELEN is. En zeggen dal bij een der knapste Kamerleden is voor BRUSSEL. Hadde de katholieke partij onder hare mannen bier en daar eenen Cocq of eenen Buyl, wat zou ze kroonhalzen, eh, slimme rik van De Veurnaar? De personen die aan Mr BUYL iets mede te deelen of te vragen hebben, worden verzocht zich tot hem te wenden op het volgende adres K.rijgsl»»n, 102, Eigene (Brussel). De volgende vragen werden door den heer Buyl aan de bevoegde ministers ge steld 1° Over de betaling door de Schatkist, der reiskosten per motorrijtuigen, van ministers, en over de groote kosten van stoffeering hunner huizen? 2° Over de regeling der overdracht van het krediet van 200.000 fr. op de gewone begrooting, eertijds toegestaan aan de ge- teisterden van Calabrië? 5° Over de lange diensturen van onder oversten, klerken en bedienden der ijzer- wegen en over de aanstelling van orde- klerken bij hei staliepersonneel, waar het door het bestuur noodig bevonden wordt? 6n Over hel bedrag der sommen door de rekenplicbligen voorgesclioien voor spoor wegongelukken en nog te regelen op de begroetingen? Voordracht door M. Pauwels, op Zon dag 2Ó Maart, om 3 ure stipt namiddag, in de Bhetorica. Onderwerp: Winlerbehandelingen der fruilboomei tegen ziekten en schadelijke insecten. Wij hebben reeds aangehaald dat Minis- j ter Delbeke een groot hotel heeft doen aankoapen door den Staat in de.’f rvueren- laan, om er zich te kunnen huisvesten. Overgroole sommen geld heeft men ver- leerd om dit hotel te meubeleeren; niets was te schoon, te kostelijk. Nu alles op gedaan is, wil M. Delbeke hel hotel niet bewonen en trekt allen avond naar zijn persoonlijk hotel van Antwerpen terug. Daar hij onvergeld in eerste klas reist, zou men denken dal hij met den trein huiswaarts trekt. Neen Mr Delbeke heeft ze» automobielen aangekocht voor bel ministerie van openbare werken en een dezer rijtuigen blijft gestadig ter zijner beschikking om hem ’s avonds naar Ant werpen te voeren en dan ijdelbands naar Brussel weer te keeren. Welke geidverkwisting Een ander onzer achtbare regeerders, de Minister van Justicie, in plaats van het hotel van het ministerie te bewonen, ver blijft in zijne persoonlijke woning te Brussel. Dit alles kan ons niet schillen, maar hetgeen ons niet onverschillig laat is dal men van ons geld aan dezen minis ter eene maandclijksclJ© toelage van 1500 frank toekent als vergoeding voor kaarslicht en vuur, hetzij 18,000 fr. ’s jaars; en de jaarweJde van een minister is slechts van 21,000 frank. ’t Is nog al aanzienlijk, niet waar, vriend lezer. M. Delbeke rijdt per auto; M. De- lantsheere trekt 18,000 frank voor zich te verlichten en te verwarmen. En dit alles op onze kosten, terwijl er geen geld meer is in het kasken 1 Men heelt reeds nutteloos 13 millioen gehangen aan den voorgevel van het koninklijk paleis; 12 millioen voor eene militaire school welke door de vakmannen wordt beknibbeld; 12 millioen voor een kazern voor gendarmen; 5 millioen voor een tunnel te Laeken enz. En nu er bij nog onze ministers die ons geld uit de. kas fluiten voor hunne eigene grillen en ge makken. T Is waarachtig te veel1 Hel Ministerie van Wetenschappen en Kunsten waarvan het openbaar onderwijs afhangt, is een ministerie waar voor hel oogenblik zich alles in de war bevindt. Aan het hoofd vinden wij Mr Descamps- David, hoogleeraar ter Universileil van Leuven. Natuurlijk, in de benoemingen aan de Universiteiten van den Staal, tracht Mr Descamps de oud-leerlingen van Leuven te plaatsen. En wanneer deze handelwijze te veel ophef maakt, noemt hij, wol is waar den kandidaat zijner vrienden, maar ook de zijne, hetgeen twee plaatsen aan schaft. waar er vroegei slechts eene was. Zoodoende moeten er ook twee plaatsen betaald worden, maar dit schijnt den beer Descamps weinig te bekommeren. Al een anderen kant, als het er op aan komt de Staats Hoogescholen te bescher men, is minister Descamps er niet meer bij. Tot nu was alles nog al wel voorbijge gaan tot het oogenblik dat er aan de Hoogeschool van Gent een professor moest aangeduid worden om een leergang van Romeinsche oudheden te geven, den titularis ziek zijnde, Aan deze Hooge school is er een professor M. Cumont, welke eene bijzondere bevoegdheid in de zaak bezit en van eene wereldwijde faam geniet. Ook waren al zijne collega’s bet eens om hem aan ’s ministers keus voor te stellen. Wat gebeurde er?! Toonde benoeming uilkwam, was het niet M. Cumont, maar zijn collega M. Roersel), professor van Grieksche oudheden, dus in dit geval geen vakman, welke was uitge kozen, alhoewel hij zelf zijn collega had voorgesteld. Nutteloos te zeggen dal M. Cumont liberaal is, en M. Roersch, katholiek. M. Cumont vond zich in zijne eer ge krenkt en zond zijn ontslag in. De volksvertegenwoordigers Meche- lynck, Vandervelde en Hymans vroegen uitlegging aan den minister, welke niets wist te antwoorden. Er werd klaarduidend bewezen dat voor de benoemingen men enkel lel op de aanbevelingen van Kamer leden, bisschoppen, pastoors, doch nooit luistert naar de mannen van wetenschap. Wal ook aan den dag kwam is dal al hetgeen men voor oogen legde voor den minister eene onthulling was. Hij wist er niets van. De bureeleu beslissen zonder hem te kennen en te eerbiedigen. Waarom dus is er nog een minister van doen, vermits hij niets te zeggen heeft en alles laat varen. Verledene week was hel minister Renkin welke moest openbaar bekennen gefopt te zijn geweest. Deze week beeft men hét bewijs dat minister Descamps door zijne bureaucratie wordt gefopt. Dit Bind verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Exlrakten 20 c. den drukregel. Notarieeïe annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvi ij en onderteekend toe te zenden. Artikels ougeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor Men schrijft in bij CAMIELE URUIVEIIV, Waarlijk die mannen schaamte, geen eigenliefde. Als besluit nemen wij de woorden van M' Vandervelde over: Wij drukken een j dubbelen spijt uilde wereldberoemde geleerde M. Cumont zal voor de Geiitsche Hoogeschool verloren zijn, en minister Descamps, de onbekwame, zal aan hel j hoofd van het openbaar onderwijs blijven. I E-BLAD ADV 19,54 Terminus fca het Concert, klein Dansfeenl. Statie Pannestraat 19,24 19,30 7,46 7,50 14,27 14,30 KtffiML'l- 18,12 20,52 18,17 20,57 Vertrekuren van den IJzerenweg met I .Januari. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (A<link.) 7,43 9,52 12,10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 9,50 14,18 16,06 7,29 9,56 11,24 14,24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 7,48 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 21,00 (Bevoren) Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09 21,04 Vertrekuren van den Buurtspoorweg met I .Januari. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6.50 8,44 10,04 13.10 15,16 18,04 20.20 Grooto Markt M» W» 12.26 (Pan, str.) 13,15 J5.21 18,09 20,25

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1