VAN VEURNE M. Buyl in de Kamer. Een zware misslag. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I De gefopte Herbergiers. BERICHT. I1 .11' 1' De ijzeren en de aarden pot Leest en verspreidt dit blad. Kiezingnieuws. Zaterdag 26 Waart 1910. 13 8<4t' jaar. I' I tl 1 I immers billijk en uiterst gematigd voor- komen. 5° Over het totaal der niet betaalde ver goedingen bij de spoorwegen en het res pectief cijfer derzelve? 6° Over de aanvulling van zekere grach ten langs den buurtspoorweg van Veurne- De Panne, en over de schade door zekere landbouwers geleden, door het niet aflos sen der waters hunner landerijen? 7° Over den neteligen toestand der machinisten der lichtschepen; over hun nen zwaren en vermoeienden dienst en over hunne zeer trage bevordering? De herbergiers en drankslijters worden sinds lange jaren door de klerikale regee ring met scboone beloften gepaaid en om den tuin geleid. Van in 1900 beloofde men bij elke wet gevende kiezing, de afschaffing of wel de herziening van het hatelijk vergunnings recht. Niets werd gedaan!! Nu hebben de bedrogen herbergiers eindelijk ingezien, dal voor hen de tijd aangebroken is handelend op te treden. Het blijkt zonneklaar dat, wanneer de regeering alles rondom haar voelt kraken en scheuren, geene voldoening aan de her bergiers wordt gegeven, deze er beslist aan verzaken moeten, hunne grieven her steld te zien, zoolang de katholieke partij aan ’t bestuur blijft. Voor hen is niets te verkrijgen dan wal zeem aan den baard gestreken in verkie zingstijd. Dit hebben de drankslijters en berber- Uil hoofde van onvoor ziene omstandigheden, zal het Concert- Voordrachl van het Willemsfonds, vast gesteld op tweeden Paaschdag, GEEN PLAATS HEBBEN. D In Frankrijk ligt eene wet ter studie welke nieuwe inkomrechlen heft, en wel ke eene laks eischt voor de vreemde werk lieden, welke in Frankrijk gaan werken. Deze laatste maatregel is in het bijzonder schadelijk voor de Belgische werklieden, welke den oogst doen in Frankrijk, welke er in de suikerfabrieken werken enz. Ook hebben eenige onzer socialistische volksvertegenwoordigers zich naar Parijs begeven, waar zij eene onderhandeling hadden met den eersten minister Briand, die hen beloofde deze maatregel te bestrij den. Men verwachtte zich daarbij dat de Bel gische regeering, door zijnen gezant te Parijs, ging handelend optreden om aan onze vrienden van Frankrijk, al het slech te van dit voorstel te doen uitschijnen. Doch, onze minister van geldwezen, M. Liebaert, heeft iels beters uitgevonden: «Zoo, zoo, heeft hij in zijn eigen gezegd, Frankrijk wil de inkomrechlen verhoogen! Ehwel, ik zal ook de inkomrechlen in België verhoogen. Ik zal eens loonen dat wij ook Frankrijk kunnen lastig vallen. Na het vriendelijk bezoek van de socia listen was allies bijna vereffend. Maar toen men te Parijs vernam dat den slim- men M. Liebaert het zoo opnam, was alles nogmaals te herbeginnen. Natuurlijk wil het machtige Frankrijk niet een plicht op gelegd worden door het kleine Belgie. Ziedaar hoe slim onze ministers te werk gaan, als bet onze intresten geldt. Indien de laks op de werklieden in Frankrijk wordl loegepast, mag men zeggen dat M. Liebaert, de held van Kortrijk, er ge deeltelijk de schuld van is. i voorzitter der Kamer en verslaggever van i eenigingen van het kanton, ten gevolge van dewelke een advocaat onzer stad door een advocaat van Schaarbeek is overwon nen geweest. Wij zijn verwonderd geen woord hier over aan te treffen, in De Veurnaar van Woensdag laatst. E. Wij vernemen uil goede bron dat de heer De Groole, welke lot nu toe altijd de kandidaat van Dixmude was op de kleri kale lijst, de vernieuwing van zijn man daat niet meer vraagt, en tot bestuurder benoemd is in het ministerie van koloniën. M. Maes, van Merckem, zou hem ver vangen als 2° kandidaat op deze lijst. Daarenboven vernemen wij nieuws wel ke het arrondissement Veurne zelf betreft. M. Pil zou, zooals vroeger, 3* kandidaat der katholieken zijn. Doch zoohaast'de stemming voorbij, (voor zooveel hij her kozen wordt,) zou hij zijn ontslag indienen en de plaats van bestendige afgevaardigde des Gouwraads onzer provincie bekleeden, in plaats van M. Van Hee, welke op pen sioen zou gesteld worden. En M. Bieswal, zoon, advocaat te Schaarbeek, zou alsdan plaats nemen als volksvertegenwoordiger. De volgende vragen werden door den heer Buy! aan de bevoegde ministers ge steld 1° Over de weigering van bet aanbod der Laboratoire de Sérothérapie vétérinaire voor het leveren van het serum en de ent stof tegen den rooden uitslag bij de varkens en waarom die bedoelde sloffen niet in aanbesteding worden gelegd? 2* Over het verleenen van decreten van openbaar nut, noodig voor de uitvoering der werken lol hel aanbrengen van drink baar water in de stad Oostende? In de zitting der Kamer van Woensdag 2 Februari, kwam de vraag voor, in wel ke orde de begrootingen en de wetsont werpen zouden in discusie gebracht wor den. In naam der liberalen en der socialisten drong M. Mechelynck aan, opdat hel voor stel strekkende lot herziening der kies wetten voor Gemeente- en Provintieraden zou besproken worden. Naar men weel, heeft men voor doel éénheid te brengen, daar waar thans tegenstrijdigheid, verwarring en onrecht heerscbcn. De beslaande kieswetten zijn inderdaad een samenweefsel van uit elkander loopen- de bepalingen. Wie 25 jaren oud is, wordl kiezer voor de Kamer, zijn wil weegt in de schaal om onze wetgevers aan te duiden. Maar hij moet wachten tol dal hij 30 jaar oud is, om le mogen stemmen voor de leden van den Raad zijner gemeente en voor de leden die zijn kanton zullen ver tegenwoordigen in den Raad zijner Pro vincie. Wie sedert één jaar in eene gemeente woont, is kiezer voor Senaat, Kamer en Provincieraad, maar niet voor den Ge meenteraad. Hij moet er wonen sedert 3 jaar om lot die stembus le worden toegelaten. Volledige Evenredige Vertegenwoordi ging wordl toegepast op de verkiezingen voor Kamer en Senaat. Eene kreupele, onsamenhangende Even redige Vertegenwoordiging geldt, in de verkiezingen voor de Gemeenteraden. Het veroordeelde stelsel: «Alle zetels aan de meerderheid, geen aan de minder heden beheerscht nog de verkiezingen voor de Provincieraden. In de verkiezingen voor de gemeente raden, werpen de eigenaren, waarvan hel kadastraal inkomen 150 fr. bedraagt, vier stemmen in de bus. In de andere verkiezingen mag niemand over meer dan drie stemmen beschikken. Volgens het voorstel van Liberalen en Socialisten, dal aangenomen was geweest door de Midden-Afdeeling zou 1° de ouderdom voor alle kiezers terug gebracht worden op 25 jaren 2° één jaar inwoning in dezelfde ge meente zou voldoende zijn; 3° de 4’ stem voor de gemeenteverkie zingen zou afgeschaft worden En 4’ volledige Evenredige Vertegen woordiging zou toegepasl worden op alle verkiezingen, zonder onderscheid. Een aantal klerikale Kamerleden waren voorstanders van deze hervormingen, die Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordl verzocht alle artikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BIUJNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren d^s Rijks. 3° Over de vergoeding aan den minister van Justitie van 18.000 fr. voor huisvesting terwijl de huurceel zijner private woning slechts 4700 fr. per jaar is. 4° Over hel niet benoemen van den pro vincialen inspecteur van de belastingen in West-Vlaanderen, en op welken post als ontvangst ingeschreven slaat in de boek houding van den Staat, het bedrag van maanden wedde, die beschikbaar bleven, na het overlijden van den niet vervangen titularis, en niet werden uilbetaald? de Midden-Afdeeling. Men hoopte dan ook, dal er eene meer derheid zou aangetroffen worden, om eerst le beslissen dal het wetsvoorstel onmiddellijk zou ter sprake gebracht wor den na de aanneming der begroeting en dat het zou aanvaard worden. Maar één man waakte. Deze man was de grijze Staatsminister de heer Woeste, de aangeborore vijand van alle beweging, die een smaakje van democratie heeft. ’s Morgens kwam de rechterzijde bijeen en op zijn aandringen besloot zij het voor stel op de lange baan te schuiven. In den schoot der meerderheid, waren er voor- en tegenstanders van de hervor mingen. Hier, gelijk in de miltaire vraag, was zij diep verdeeld en die verdeeldheid mocht niet blijken in het openbaar, in een Kamer debat, drie maanden voor de verkiezingen. De toestand is nu reeds zoo gespannen, zoo dreigend Wat zouden nieuwe twisten niet bij brengen! Zoo spraken M. Woeste en Minister Schollaert, die stellig hadden beloofd in Augustus laatst, dat hel voorstel zou be sproken worden nog voor de verkiezingen van Mei, verbraken 't eerlijk gegeven woord De klerikale voorstanders legden het hoofd in den schoot, uil vrees een nieuwen twistappel te werpen in de uileengedreve- ne gelederen van de rechterzijde. Hel is waarschijnlijk daarom dat de plaats van plaatsvervanger op de klerikale Het was namelijk hel geval met al de lijst zoo gezocht was. Men vertelt immers klerikale vertegenwoordigers van Brussel, dal er twee kandidaten waren en dal er met aan hun hoofd, M. Nerincx, onder- een poll is geweest in de klerikale ver- ADVERTENTIEBLAD t if I) Terminus 19,54 I I Statie Pannestraat 7,46 7,50 19,24 19,30 1 'Vertrekuren van den IJzerenweg niet 1 Januari. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35(Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 21,00 (Beveren) 21,04 Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 Januari. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 8,44 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Oroote Markt 5,05 6,55 8,49 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 9,50 14,18 16,06 7,29 9,56 11,24 14,24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 7,48 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 18,12 20,52 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 18,17 20,57 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,27 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,30 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1