IM. Bujl i Vaderlandsche Feesten ter gelegenheid «Ier Plechtige Inhuldiging van het Vaandel «Ier MnatHCliappiJ van Oii<l-Sol<lnten, Op Zondag S JVEei in de Kamer. I 9 9 9 Groot FESTIVAL ler gelegenheid der inhuldiging van hel nieuw muzieklokaal. hande- bocr Ons ontredderd Onderwijs. Wat is een liberaal Winkeliers, laars door de uoeren- bonden /eer vervallen, wreekt u en stemt voor de Liberate Kandidaten. Algemeene Tijdingen. Herbergiers, wilt g»j hel Vergunningsrecht /-ien afschaflen, stemt voor de LIBERALEN. GHYVERIISTCHOVE. I A.V.8 .\°?r.l’el *”voe- -.-1 van ;e I In Juni 1884, kwamen na een hardnek- i kigen strijd, de klerikalen aan 't bewind. Voor niets waren ze teruggeweken. Leu gen, lasler, vervolgingen, broodroof, val- sche beloften, waren hunne wapenen. Hun eerste werk was de vernieling van ons officieel onderwijs. De schoolwet van 1879 op de gewetens vrijheid gesteund, werd herzien. Door die herziening werden honderden scholen ge sloten en afgeschaft, en 1500 onderwijzers en onderwijzeressen op karig wachtgeld gezel of hunne jaarwedde verminderd. Van de 27 staatsnormaalscholen bleven er slechts een 12tal hestaan, waarin dan nog een zeer beperkt getal leerlingen aanvaard wierden. Al de jaarwedden, zoo van schoolop zieners als onderwijzers, door den heer minister Van Humbeeck aangesteld, wer den besnoeid en zooveel mogelijk vermin derd. Gedurende verscheidene jaren mocht niemand eenige loonsverbetering verwach ten uit haat en wraak jegens hel officieel onderwijs. Onnoozele en dwaze geldverspillingen voor de scholen zonder God en de mees ters zonder geloof! Dit was de aanhou dende kreet der klerikale volksbedriegers! Intusschen werd iedereen, die tol liet onderwijs behoorde, gebanvloekt, in xijne belangen gekrenkt en vele leden van het openbaar onderwijzerskorps hadden moei te om met hunne verminderde jaarwedde, te voorzien in de behoeften van hun huis gezin. Toen de op wachtgeld gestelde onder wijzers iels anders aanvatten, die hun eenige hulpmiddelen verleende, werden zij allerlei moeilijkheden aangedaan. Intusschen baalden de wraakluslige katholieken een ander wapen uit hun ar senaal de oversten, de schoolopzieners, wier jaarwedde men ook besnoeid had, moesten uil den weg geruimd worden. Een reglement dal nooit toegepast is op hunne politieke vrienden, werd uil den hoek gehaald en al de liberalen, welke den ouderdom van 60 jaar bereikten, werden op pensioen gesteld. Na weinig iijds verdwenen al de oude ambtenaars, benoemd door den liberalen beer Van Humbeek, minister van openbaar onderwijs. Van de 150 zijn er misschien geen vijf meer in bediening. Allen werden door de overloopers van 1879 of andere strijdende klerikalen vervangen. 26 jaar zijn voorbij en de schoolverwoes- ters, hebben hun doel bereikt. Schoolopzieners en onderwijzers buiten deze der vrijzinnige sleden en dorpen zijn hunne vrienden geworden, waarvoor men thans zorgen moet. Daarom hel nieuw ge stemd crediet van 1.300.00 fr. Nu mogen de schoolopzieners in dienst blijven tot 65 jarigen ouderdom. Altijd hel klerikaal stelsel van: twee maten en twee gewichten, ten voordeele hunner vrienden. Gelukkig, dat de wetgevende kiezingen van Mei met rasse schreden naderen, om eerherstelling te bekomen van al T kwaad door onze tegenstrevers gepleegd op offi cieel schoolgebied. van die twee machten op zijnen akker I wiedde, was er vrede in stad en dorp, en toen kende men geene liberalen. Maar van zoodra de pastoors het zich in hel hoofd 1 slaken, dal zij niet alleen baas zouden zijn in de kerk, maar ook op hel gemeentehuis toen was men niet meer ’t akkoord. En overal waar men den pastoor niet goed zakkig zijn wil laat doen en baas laat spelen, daar scheldt deze zijne tegen strevers uit voor godsdiensthaters. Want tegenwoordig bemoeit de geeste lijkheid zich met alles: koeien en varkens, bokken en hengsten, melk en boter, mest en voederstoffen, omdat al die artikelen zaad in T bakje brengen, en dan zingen zij in ’l Latijn, opdat de menschcn hel niet zouden verstaan Om wille van hel smeer, Likt de kal den kandeleer I Van eenen anderen kant, moeten er bur gemeesters, schepenen, veldwachters, politieagenten, brievendragers, onderwij zers benoemd worden; tot wien wendt men zich? Tol M. Pastoor. Moeten nieuwe raadsleden gekozen worden voor gemeen te, provincie of wetgevende Kamer, wie duidt ze aan? De kantonale kiesbonden; in andere woorden M. Pastoor, want hel is deze, die in elke parochie de afgevaar digden aanduidl en van op den predikstoel de kiesvergaderingen aankondigl. En durft nu een zoogenoemde liberaal hij moge de braafste, de verstandigste, do kriste- lijkste man der gemeente zijn zich voor stellen om gekozen te worden, onmidde- lijk loopen de geestelijken alle huizen af, vuur en vlam spuwende en do kiezers met hel en eeuwige verdoemenis dreigende, zoo dezen hel dorsten wagen voor dien irefTelijken kandidaat te stemmen. Welnu, kiezers, als M. Pastoor zich kor telings bij u aanbieden zal, antwoordt hem dan hel volgende: «M. Pastoor, blijf in uwe kerkdaar zijl ge meester en herin ner u dal Christus gezegd heeft: Mijn rijk is van deze wereld nietBlijf in uwe kerk en bemoei u alleen met God en zijn gebod Steek uwen neus niet in wereldsche zaken en dan zal de vrede op de wereld weder- keeren, want gij weet beter dan iemand, dat de liberalen aan den kiezer geven wat den kiezer toekoml, en daarom roep mol i mij Vivat de liberalen Zij mogen de zegepraal behalen! Dit laatste zal hij wel niet meeroepen, maar hij zal er vroolijk en opgeruimd van dóórtrekken en in zich zalven zeggen: Die is slimmer dan ik dacht en ik moet be kennen dal hij gelijk heeft. der herberg 'l Handels- Cailliez, Nieupoorlbrug, op Dikwijls hoort men op den buiten de vraag stellenMaar wal is een liberaal? En bijna niemand weet hierop een ant woord te geven. Niels toch is eenvoudiger. Een liberaal is een man die vraagt dat de pastoor baas zij in de kerk, en de bur gemeester op het stadhuis; dat de pastoor zich met God en geestelijke zaken be- moeie, en de burgemeester met de wereld, lijke zaken. Zoolang, in den goeden ouden tijd, elke De lijst der katholieke kandidaten voor de wetgevende kiezingen is nog niet ver schenen. Waarom wacht men die bekend te maken? Schuilt er misschien iels onder? Geraakt men niet t’akkoord Iedereen weel dal door hel aftreden van M. Degroote, die de 2® plaats bekleed de, M. Pil die plaats beoogt, doch de katholieken van Dixmude houden stand en zeilen in de 2® plaats, M. Maes van Merc- kem. Van daar misnoegdheid en twist. M. Pil beweert ouder te zijn dan M. Maes en dat door dit aftreden, hij van rechtswege zou moeten opschuiven naar de 2' plaats. De Dixmudelingen eischen de 2' plaats omdat zeggen zij, hel kanton Dixmude, de meeste katholieke stemmen aanbrengt. Wie zal de zege behalen? M. Pil M. Maes. Wij, liberalen, lachen in de vuist en be- staligen eens te meer, dat bij de katho lieken niet alles op wieltjes loopt, zooals men altijd beweert. Ooatdulnkerke. De gemeenleraa 1 van Ooslduinkerke wordt bij Koninklijk Besluit gemachtigd eene som van 51,787 fr. als afrekening van toelagen te onlleenen aan de Algemeene Spaar- en Lijfrenlkas. Adinkerke. Invoer van slachlvleescli. Behalve de dagen en uren bepaald door het ministerieel besluit van 22 Februari 1910 (de tolkantoren, hulpkantoren aan wijzende, welke open zijn voor he, m ren van slachtvleesch, is te rekenen v;, 31 Maart 1910, hel tolkantoor Adinkerk (dorp), open voor den invoer van slacbl- vleesch, op al de werkdagen, mits ervan bericht te geven 24 uren op voerhand. I Wervlck- Een hevige brand heeft I de groote vlasfabriek der gebroeders I Dorny, waar een 50lal werklieden arbeid- I den.grootendeels in asch gelegd. De brand I ontstond in de hekelarij, waar de molens I stonden. De vlammen, aangewakkerd door I een hevigen Noord-Oosterwind tasten weldra heel hel dak der werkhuizen aan I de gebouwen zeil begonnen ook te bran- I en de vlammen sloegen over naar een groolen hangar van 32 meiers lengte op I 12 meiers breedte, die in hout was ge- bouwd en opgevuld met afval van allen aard. Toen de brand bestreden werd, kon I men daaromtrent bel beloop der geledene I schade vaststellen. Ze wordt op 40.000 fr. I geschat. 1 Door de brand der vlasfabriek l tweede brand ontslaan. De vuure l door den ui-."-»- Volgens de Brusselscbe gazetten heeft M. Pil zijn ontslag ais volksvertegen woordiger ingediend. Zou M. Pil dan vluchten voordevlage? De volgende vragen werden door den I luer Buyl aan de bevoegde ministers ge- I steld: 1° Over de onwettige jachtvergunning I op de eigendommen der Kerkfabriek en 1 hel Weldadigheidsbureel van Wulpen, aan I 27 fr. per jaar, terwijl men van eenen anderen kant 100 fr. aanbood. I 2° Tol welk doel de inlichtingen moeten I dienen, die hel Ministerie vraagl aan de gemeentebesturen rond Brussel en waar- voor hel een uittreksel vergt uil de bevol- I kingsregislers en uil de kiezerslijsten, wal I betreft onze diplomatische agenten die in I hel buitenland verblijven, doch in België stemgerechtigd zijn. I I 3* Ten einde hel volle bedrag le welen I der hoofdelijke belasting, hel palenlrechl I en van de overtredingen bij proces-verbaal I I vasigesleld, door hei beheer der accijnzen I I gedurende de jaren 1905, 1906, 1907,1908 I I en 1909, alsook dezelfde inlichlingen voor I I hel vergunningsrecht? I I 4’ Over hel deelnemen van een onder- I wijzer in eene kiesvergadering, als muziek I bestuurder, en over hel bekleeden van hel I I ambt van schatmeester der kerkfabriek I door eenen hoofdonderwijzer? I 5® Over de kwijtschelding van straffen I bij hel personneel der ijzerwegen, Ier ge- I legenheid der troonbeklimming van Koning I Albert, en over hel verleenen van bei bur- I gerlijk eereleeken aan de, voor slraf, I achieruitgoslelde bedienden? I 6° Over de maatregelen om de werving I van reserve-oflicieren le verzekeren en le I bevorderen, en welke plaatsen hel Miuis- I lerie hun kan toekennen, hetzij in bel I middenbestuur, helzij in de geslichten die I afhangen van hel departement van Oorlog? I 7° Over hel onderleekenen door iwee I officieren van eenen katholieken omzvnd- I brief, lol bel bijwonen van eene reeks I voordrachten gehouden door paler Hen- usse en voorgezeten door M. Woesle. 8° Ten einde de jongelingen, geboren in I 1891, die hunne studiën doen in de llooge- I scholen, en in 1910 hunnen krijgsdienst I moeten doen, le laten inlijven in de uni- I versilaire compagnies? BURGERLIJKEN STAND DER STAD VEIRNE’ Geboorten tweede brand ontslaan V1n»avbr’ek is ee“ ,NSTELLATIE Spegelaere. Nog altijd is het genoegen uwe kOSlbare Foster’s Zalf le kunnen aanbevelen, want lol heden toe is de uitslag bij mijn dochler- ije niel meei’l weergeke'Td. Die genezing is zonder twijfel een bewijs van de krachl dadigheid uwer zalf. Hel speen, eczema en andere huidaan doeningen veroorzaken eene vreeselijkc en terneerdrukkende kwelling, ‘s Nachis wordl de slaap onderboken, de zenuwen zijn aanhoudend opgeliilsl. De Foster s Zalf siill de prikkeling en onisieking voortkomende van de huidziekte, ondci welke vormen zij zich ook voordoel, ec zema, speen, bolvormige waterpokken, winter aan handen en voelen en alle huid aandoeningen. De eerste toepassing ver licht altijd en een doos is gewoonlijk vol doende om eene blijvende genezing le be komen. De Foster’s Zalf is verkrijgbaar bij alle apothekers, 3,50 fr. de doos of 6 doozen I voor 19 fr. of vrachtvrij per postEngel- sche Apotheek van Ch. Delacre, h0, Coudenbeigsiraat, Brussel. In i belang uwer gezondheid i-iscli de echte Fosier’.v Zalf en weiger alle na maaksels en onderschuivingen A'S I Slrooimijt, op 500 meiers v fabriek Dorny gelegen, in vuur gesloken. Ze be vatte 2000 schoven strooi en is totaal de prooi der vlammen geworden. Ze had eene waarde van 120 fr. en is door verzekering gedekt. Behandeling: met electriek X stralen, licht en massage. Zenuwziekten, voedingstoornis, slechten bloedomloop, huidziekten, kanker, ver zweringen. Onderzoek m«‘t X stralen. Doctoor NKEL’lVKAi. 14. Leopoldslaan, OOSTENDE. Ooatcnde. Zondag namiddag beeft eene vrouw, wonende Visscherskaai, haar 3jarig kind, voor eene nietigheid op den zolder opgehangon cn daarenboven nog een slag op hel hoofdje loegebrachl mei den sloofhaak. Na die schandalige daad gepleegd le hebben verliet zij het huis. De onderbe- woners, hel kind hoorende kermen, liepen naar den zolder en sneden onmiddelijk de koord los. Hel kind leefde nog doch zijn toestand is zeer erg. De politie werd ver wittigd en ging dadelijk op zoek tiaar de plichlige Zij trof ze aan in de kerk, waar ze bezig was mei bidden. Zij werd aange houden en naar hel gevang overgebrachl. Eoster's Zalf. Niels schaadt spoediger eene goede inborst, noch zet het geduld op eene groolere proef dan eene huidprikkeling. Dank aan hel volgende zullen degenen, welke er aan lijden, bestaiigen dal zij hel gevvenschl middel bij de. hand hebben. M. T. Spegelacre, 8, Poitenmakerssir. te Brugge,zegde ons den 13 Juni 1906: Hel is reeds twee jaar en half geleden,dal v< o hosier's Zalf, verkocht le Veurne, bij M. lluyssen, apotheker, nog gebruikte voor mijn dochtertje, thans zeven janr en half oudzij ig teenemaal genezen en bevrijd gebleven van eenen uitslag in T aangezicht en den hals en dal aan alle verplegingen en behandelingen weerstond, sinds ivvee jaar dal zij er aan leed. Uil dankbaarheid beveel ik altijd die Foster’s Zall aan, aan degenen, die aan eene huidaandoening lijden. Den 28 Juni 1907, herhaalde ons die zelfde heer n>ij een waar »TAD GUISTEL.. ZONDAG 1 MEI I f- i I 3, Of I D<:,,ruyno Julius, zoon van Aimó on Dohac»0 Clothuae, Riuncu palen. 4-IloutHaoRor William, zoon van Lodowyk on 4»Uovier Adriana, Zwarto nonnonatraat. d. Vcrfaillio l.ouiaa, dochter van Juliaau on Du boor Maria, Smiaaoatraat. 7. Allomoorach Victor, z. van Henri cn D haeno «.co, Binnen palen. Huwelijksafkondigingen. Secq Arthur, koopman en Carna Celina, naaister, beide to Veurno. 3-Feys Hubert, werktuigmaker te Rumbcke en vanboaion Augusta, klocrmaakst. to Veurno. Raphael, gon<-c»heor en Berten Juliana, belde to Adinkorke. Sterfgevallen. 2- Ryaaon Agnoe, 9 m. 19 d. Binnen palen. Ooena (vrouwelijk doodgeb.) Booostorpoort. 2. Blanckaert Eugenio, b in. 22 d. Binnonpalon. Ho,lpnU^iPhilO,nena' 64 J. 10 m. 19 d.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 2