KOERSEN k I t. IN ONZE KIESOMSCHRIJVING. PRACHTIGE VELG EN MOTO in den Velodroom Onze Koning op reis. In den K. K. na de kiezing. Uitslagen der Kiezingen. GEKOZENEN. Zij roepen Victorie. Vriend lezer Ouders, let op uwe kinderen. De Uitslagen der Kiezingen door de wet vervalscht. 1 Algeineene Tijdingen. die in ’l land in wezentlijkheid in minder- heid is. I' In hel kieskanton Oostende bekomen de liberalen 54.82 per honderd der uitge brachte stemmen. In het kieskanton Veurne bekomen de liberalen 33.16 per honderd der uilge- brachte stemmen. In het kieskanton Nieupoorl bekomen de liberalen 33.14 per honderd der uitge brachte stemmen. In hel kieskanton Ghistel bekomen de liberalen 29.24 per honderd der uitge brachte stemmen. In hel kieskanton Dixmude bekomen de liberalen 23.1*1 per honderd der uilge- brachle stemmen. wel genoeg voor u X. Ik ga voort... eene imposante mani festatie ingericht. Onder ons gezegd en elders gezwegen, we mogen hel hier bekennen dil was allemale bluf, oogen- OP ZONDAG 5 JUNI NAAST om 2 ure stipt namiddag. I' Binnen kori zullen onze vorsten hunne bezoeken aan de staatshoofden der vreem de landen aanvangen. Hel eerste bezoek van koning Alben en koningin Elisabeth zal voor keizer Willem van Duiischland zijn. Hel is nog niel juist vastgesteld wan neer onze vorsten zullen vertrekken, doch hel zal waarschijnlijk reeds op hel einde I dezer maand zijn. nen. Mannen vooruit(Zie Veurnaar 25 Mei 1910). Eenige klerikale kopstukken zijn rond den kaartetafel geschaard en redekavelen nopens de laatste wetgevende kiezingen. X. Wij hebben ons vaandel uitge stoken, eene imposante manifestatie in gericht.... Y. Wat Eene imposante belooging Was me de stoet van kom kijkt. Een mager, mager beestje. Geen de minste geestdrift en niet de minste deftigheid Waren er wel honderd manifestanten?! NIFN VRAAGT eenen kun- H1l.R iriMHul nei|(je Werken in arduin en marmer, bij D. BECKAERT, steenhou wer, Smissestraat, Veurne. I*rovintie Antwerpen. Antwerpen. 5 liberalen, 7 klerikalen, 1 so cialist. Mechelen. 1 liberaal, 3 klerikalen. Turnhout. De drie uiltredende klerikalen zijn herkozen. Vrovintïe Urnbant. Brussel. 7 liberalen, 9 klerikalen, 5 socia listen. Leuven. 1 liberaal, 4 klerikalen, 1 socia list. Nijvel. 2 liberalen, 1 klerikaal, 1 socialist. Provintie Westvlaanderen. Brugge. 1 liberaal, 3 klerikalen. Yperen. 1 liberaal, 2 klerikalen. Rousselaere-Thielt. De vier uiltredende klerikalen zijn herkozen. Oostende-Veurne-Dixmude. 1 liberaal, 3 klerikalen. Kortrijk. 1 liberaal, 3 klerikalen, 1 socia list. Provintie Luxemburg. Arlon-Marche-Bastogne. 1 liberaal, 2 kleri kalen. Neufchateau-Virton. 1 liberaal, 1 klerikaal. Provintie Xanien. Namen. 1 liberaal, 2 klerikalen, 2 socia listen. Dinant-Philippeville. 1 liberaal, 2 klerika len, 1 socialist. De toestand der partijen is overal de zelfde gebleven, uitgenomen te Nijvel waai de liberalen eenen zetel op de klerikalen veroverd hebben. De klerikale meerder heid is dus van 8 op 6 gedaald ook be merkt men in 13 arrondissementen op 15, groole aanwinsten van stemmen voor de liberalen. I Herinnert u Pyrrhus, vriend lezer. Her- I innert u dien Koning van Epirië, welke eenige jaren vóór Jesus-Christus, al zijne geburen aanviel en versloeg. Altijd was bij overwinnaar op de veldslagen, doch altijd ook verminderde hel getal zijner soldaten, bij zoo verre dat hel hem onmogelijk kwam nog te velde te trekken. Welnu, hel is ook zulke victorie welke de klerikalen op 22 Mei hebben behaald. Nog zulk eene victorie en ze zijn verslagen. Inderdaad de klerikale meerderheid in de Kamers was in 1894 van 54 stemmen, I in 1902 viel zij op 26 en zij riepen victorie, in 1904 viel de meerderheid op 20, in 1906 op 12, in 1908 op 8 en altijd riepen zij victorie. Op 22 Mei 1910, verminderde die meerderheid nog tot 6 en altijd roepen zij victorie. In 1912, voor zooveel alles tot dan wel gaal in het klerikaal kamp, wenschen wij nogmaals zulk eene victorie aan onze tegenstrevers en zooals Pyrrhus zullen zij ons hel slagveld moeten overlalen. Tol in 1912, klerikale overwinnaars. luMtcllitlle der nieuwe hei berg De Leliebloem, bij Karei Dt-croos-Devachl, Petit Paris, op Zondag 5 Juni. 6 schoone prijzen onvergeld te winnen2 op de vogel- pik, 2 op de schuiftafel en 2 voor T zingen. luMtellatlc der herberg Den Keizer, op Zondag 5 Juni. 4 fr. prijzen op den bil- lard en een prijs op de vogelpik. BEHEER VAN POSTERIJEN. Bericlit. Bijzondere postzegels «lirfdadigheids- zegels» genaamd, worden op 1 Juni e. k. uitgegeven ten voordeele van den Belgi schen naiionalen Bond ler bestrijding der lering, tol hel opricblen van sanatoria voor onvermogende vrouwen en kinderen in de verschillende provinciën des Rijks. Die zegels, van eene naamwaarde van 1, 2, 5 en 10 centiemen, worden enkel tij dens den duur der Tentoonstelling te Brussel verkocht en wel onderscheidenlijk legen 2, 4,10 en 15 centiemen. Na 30 Juni 1911 zijn zij niet meer geldig. Hel verschil tusschen de naamwaarde en den verkoopprijs wordt geheel afge staan aan bovenbedoeld werk. Bedoelde postzegels zijn zonder waarde in internationalen dienstzij kunnen dus niel gebezigd worden voor hel frankeeren van zendingen naar hel buitenland. (Medegedeeld). en Prooi, Bij Koninklijk Besluit wordt als Notaris te Beerst, aanvaardt. Oudecnppelle. Bij Koninklijk Be sluit wordt machtiging verleend aan het Gemeentebestuur van Oudecappelle, lol hel leenen eener som van 6828 fr. Gazet veroordeeld. De heer Buyl had voor de rechtbank eene kleine klerikale gazel van Elsene gedaagd. Dil blad, l'Echo d’Ixelles, had, onder andere lieflijkheden gezegd, dal, zoo de heer Buyl niet aan politiek meegedaan had, bij op de Beurs zou gesjacherd en woekerhandel zou gepleegd hebben. De rechtbank heeft hel artikel beleedi- aan bedreiging van broodroof, aan leugen Z. Zwijg gij, Pietje kontrarie. Is nooit I en laster en andere klerikale middels dal hun kraam niel in duigen gevallen is, en dal de bollen nevens de klerikale koppen gevlogen zijn.Maar T liberalismus is weer om wakker geworden en bij 2 jaar (of vroeger nog) zal de vrijheidszon der libe- verblinding, en niets meer; al dit uil- ra'en over °ns duurbaar Vaderland schij- wendige dat we lieten blijken was... nen- ^anne>’ vooruit(Zie Veurnaar van voor de vaart. Maar... inwendig, wal I moeten we denken over den uitslag der wetgevende kiezingen Y. Voor mij, ik had me aan heel wal anders verwacht. Mr den Deken had me verzekerd dat we stellig 3 zetels gingen winnen en we verliezen er jandorie, éénen Dit maakt dat onze meerderheid in de Kamer nog eens lager gevallen is, van 8 tol 6... Z. Maar wij behouden onze positie te Brussel. Y. Ja, maar de oppositie bekomt er 40,000 stemmen meerderheid Z. We verliezen ook niets te Kortrijk... Y. Tul, tul, tul 1 Ge weel loch wel dat we daar Debunne moesten builen kegelen. En wij moeten beslatigen dal de democraten en kartellislen daar 5000 stemmen inwinnen sedert 1906; de kartellislen hebben er alleene 1500 méér, zonder Planckaerl Z. De zaak Coremans moest ook nog te Antwerpen ontploffen als eene bom Y. Uitslag de kartellislen hebben er 15,000 stemmen méér bekomen dan in 1906. Z. Hoe jammer dat we te Nijvel een representant verliezenDe liberalen hebben er 7000 stemmen bijgewonnen Y. Ja, ja en te Namen wint de oppositie 3000 stemmen sedert 1906; te Arlon winnen ze er 2000; te Yper ook 2000; te Vii ton 2000; te Mechelen 3000; zonder ons gebenedijd Veurne, waar de libera len ook in plaats van stemmen te ver liezen er integendeel een aantal hebben bijgewonnen Z. SaperloolMaar als hel zoo voort gaat... Y. Als het zoo blijft duren, dan krijgen we binnen twee jaar ons pasport. X. Hoor eensmet al ons getier en lawijl, gelijken wij nog al goed aan dezen die van een veldtocht naar huis keeren met een arm en een been kwijt... maar loch gelukkig zijn van nog mank en kreupel te blijven, daar ze nog... leven 1 Maar, jongens, we gaan met krukken En ’k geloof ook dat het zeere zal moeten veranderen of zoo niet krijgen wij in 1912 den godsklop.... De klerikalen hebben eenen zetel ver loren. llourahBij 2 jaar zullen zij voor zeker weggevaagd zijn. T Is dank aan eene schandige omkooperij, aan dwang, Eene tweede kindermoord heeft de ge meente Deerlijk bij Kortrijk opnieuw in opschudding gebracht. Eene moeder was uilgegaan om gras te snijden en had haar 4jarig dochtertje alleen te huis gelaten. Binst hare afwezigheid was hel kind bui- tengeloopen en werd door een boosdoener -j meegenomen. Toen de moeder terugkeer- 1 iel onls'aS van M. De Graer, de, bestatigde zij de verdwijning van haar kind, ging op zoek en met behulp van de gendarmen en van de geburen vond men de kleine, vermoord, in een korenveld. Hel monster had het kind verkracht en dan vermoord. De droefheid der ouders is verschrikkelijk en de ontroering in de ge meente is ver van te stillen. Ouders, lel toch wel op uwe kinderen, bewaakt ze goed en laat hen nooit alleen. Denkt op de twee kleine slachtoffers van Deerlijk, op Jeanneke Van Calck en Anna I Bellol, die allen op zulke monsterachtige i wijze werden vermoord. N. B. Onze boezemvriend de Veurnaar heeft ons de moeite willen sparen boven gemelde volzinnen samen te stellen. Zij drukken onze gedachte en ook hel zijne uit op juiste wijze. Ook bedanken wij onzen vriend en nemen zijne regelen over. Wij wenschen aan de Veurnaar en zijne trouwe opstellers dat zij bij twee jaar of vroeger nogmaals mochten ons zulke kopij bezorgen. Te Mechelen, de liberalen behalen met 24,818 stemmen éénen zetel; terwijl de klerikalen behalen met 41,632 stemmen min dan hel dubbel drie zetels Te Leuven, de kartellislen behalen met 35,479 stemmen twee zetels; terwijl de klei ikalen behalen met 51,219 stemmen veel min dan liet dubbel vier zetels In Veurne-Ooslende, de liberalen behalen met 20,295 stemmen éénen zetel; terwijl de klerikalen behalen met 36,230 stemmen min dan het dubbel drie zetels1 Te Brugge, de liberalen behalen met 15,736 stemmen éénen zetel; terwijl de klerikalen behalen met 31,012 stemmen min dan hel dubbel drie zetels Te Arlon, de liberalen behalen met 20,259 stemmen éénen zetel; terwijl de klerikalen behalen met 25,294 stemmen veel min dan hel dubbel twee zetels 1 En dit, noemen de klerikalen eene rechtvaardige wet over de evenredige vertegenwoordiging der minderheden Zulke cijfers leggen uit hoe het komt dat, alhoewel de anti-klerikalen de meer derheid in hel land bezitten, zij toch in de Kamer in minderheid gesteld worden. Zij bewijzen dat de wet over de verte genwoordiging der minderheden door de klerikalen verdraaid is geweest en der wijze gekonkelfoesd dat ze de uitdrukking van de ware wille van hel volk niel weder- spiegelt. Daarenboven, hei meervoudig stem recht—.hel is bewezen bevoordeeligt de buitenkiezers. Ware bet zuiver algemeen stemrecht ingebracht met de rechtzinnige verte genwoordiging der minderheden het klerikale kraam zou in eens in duigen vallen. De bovenaangehaalde uitslagen laten zien dat de toestand in België waarlijk als eenigszins revolutionair, in alle geval vol gevaar moet aanzien worden, daar het Aan al onze medewerkers, aan al onze bewind in name toebehoort aan eene partij i ondersteuners, aan de liberalen der streek bekende en onbekende, die eenigzins hel hunne hebben bijgebracht tot het welge- lukken van den strijd onzen oprechten dank. Wij rekenen op hen voor de toekomst, zooals voor het verleden Aan allen zeggen wijMoed Volharding De aanhouder wint! BURGERLIJKEN STAND DER STAD VEI RNE. Veurne. Verledeno week heeft er over Veurne en omstreken een lievig on- weder gewoed, dal veel ongelukken heelt veroorzaakt. Te Wulpen zijn de schuur en de stallingen der hofstede van burgemees ter Nollet door den bliksem totaal ver nield. In verscheidene weiden rond Wul pen zijn koeien en paarden doodgeblik- semd. Op den keiweg van Wulpen is een ingespannen paard door den bliksem ge troffen en op den slag gedood. De koetsier werd voorover uit hel rijtuig gestooten en de andere inzittenden kwamen er met den schrik van af. l De Richtkamer der Notarissen van hel arrondissement Veurne, is samenge steld als volgt: Voorzitter: M. Fraeys, Alveringliem. Syndic: M. Glorie, Veurne. Verslaggever: M. Vandenberghe, Per vyse. Secretaris: M. Vermast, Wulveringhem. Schatbewaarder: M. Verdievel, Alve- ringhem. Leden: MM. Devos, Watou Woumen. H li KTVD VI LIIXE. VI'.UM AKEEI.I KilEDEV Geboorten. 20. Baert Werner, zoon van Hendrik on Caste- lein Maria, Statiestraat. 22. Penei Lucia, dochter van Karuiel en Ver- haegho Leonia, Hinnen palen. 24. Stevens Maria, dochter van Pieter en Goosscn Stephania. Bewestorpoort. 24. Bailleul Arnold, zoon van Alfons on Tornier Celina, Vestonstraat. 26. Pinson Fernanda, dochter van Etniel en I Carna Maria, Binnen palen. 26. Hatse Marcel, zoon van Jozef en De Burch- graevo Fortuna, Vestenstraat. Huwelijksafkondigingen. 22. Depreeter Octaaf, plafonneerder, Eornoghetn. met Reynaert Rachel, zond, beroep, Vourno. Devacht Juneval, dienstknecht, Pervyse, mot Coopman Augusta, dienstmeid. Veurne. Warmoes Andreas, timmerman, met Vermeesch Mathildis, dienstmeid, beide to Veurne. Huwelijken. 24. Ghewy Karei, landbouwer, gob. to Nieupoorl don 14 Maart 1881, met Dcsmytor Maria, bijzondere, geb. to Kossen den 26 Juni 1883. 25. Vandenbusscho Eduard, schipper, geb. te Vourno don 18 Jan. 1881, met Morisso Philo mena, schipperin, gob. to Brugge den 1 Mei 1890. Sterfgevallen. 20. Oouwy Irena, 3 m. on 10 d., Paviljoenstraat. 22. Philips Adriaan, 1 5 m. en 10 d., Bowes- terpoort. 22. Schockaort Elza, herbergierster, 28 Jaren, 8 maanden en 14 dagen, echtgonooto van Jeroom Vorstracto, Bewestorpoort. 25. Cosaert Karol, winkelier, 12 Jaren, 11 maan den on 15 dagen, echtgenoot van Eudoxia D'huyvottor, Ooststraat. Heerst.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 2