KOERSEN I RONDE VW BELGIE 1 Ghy verinchove Eene Vraag. De Bevolking van Belgie. Groote SCHIETING aan de liggende pern, 225 fr. vooruit, verdeeld als volgt: Buitengewone Koersen Stad Veurne. van Velodroom Yper. PRACHTIGE VELD EN MOTO in den Velodroom Aanslag te Solteghem. Rechterlijke Kronijk. Misdaad te Lokeren. G-evraagd Algemeene Tijdingen. I FW fr. 20 fr. 10 OP ZONDAG 5 JUNI NAAST om 2 ure slipt namiddag. Militie. De jongelingen geboren in 1891, moeten zich in de maand Juni ten Stadhuize begeven om zich te doen in schrijven voorde militielichling van 1911. Houtlieni. Woensdag nacht hebben dieven in de kerk gedrongen. Zij zijn langs de kleine sakrislij binnengeslopen en heb ben in de kerk vijf offerblokken openge broken, waarvan zij den kleinen inhoud roofden. De daders zijn niet gekend. Wat eene kiezing UomI. In hel arrondissement Brussel alleen beloo- pen de kosten der laatste kiezingen, ten laste van den Staal. Provincie en Gemeen te, ruim 300.000 fr. Vrije Bur- der Oppervogel 2 Zijvogels van 2 Zij vogels van 25 geprimeerde vogels van fr. 5 2* Koers Dinadag T Juni. LEUVEN-MEENEN, 239 kilom. 500 m. Vaste con'.rool: Gent en Oostende. Vliegende controol: Mechelen, Willebroeck Dendermonde, Eekloo, Brugge, Blan- kenberghe, VEURNE, Yperen. Wij geven hierna den inhoud van den brief, welken door den heer Dehollander, gemeeulesecreiaris te Ghy verinchove werd gezonden aan De Veurnaar, in antwoord op een artikel verschenen in zijn nummer van 18 Mei en welk dit blad goed gevon den heeft niet op te nemen. Ghyverinchove, 20 Mei 1910. Mijnheer de Uitgever van De Veurnaar Veurne. In uw nummer van Woensdag 18 Mei laatst schrijft gij, dal die vreemdeling die den Zondag 8 Mei na Mr Buyl het woord wilde nemen onder het geleide van den Hollander van de kiosk werd gestooien. Ik leuken krachtig protest aan tegen die onwaarheid In één oogslag beseffende, zoo door de houding van dien onbekende als door de houding van een Ghyverinchove’schen be kenden twistzoeker dal erge wanorders waren beraamd (en de toekomst heeft be wezen ik dien vreemdeling beleefd verzocht de kiosk te verlaten en nauwelijks aange raakt. Hij heeft noch stool noch slag ontvangen. Ziedaar de eenvoudige waarheid en dui zenden aanwezige personen kunnen mijn gezegde bevestigen. Voor wal nadien gebeurde heb ik niet de minste verantwoordelijkheid te dragen. Gij beweert dat geheel de streek daar over schande spreekt. Ik wil u integendeel laten opmerken, dat zeer veel mij bekende en onbekende personen mij zijn komen gelukwenschen over mijne krachtdadige en kalme handelwijze in hel gevaar. Ik verzoek u, heer Uitgever, deze tegen woordige regelen in uw eerstkomend Nr op te nemen en bied u intusschen mijne beleefde groetenissen. B. DEHOLLANDER. Een 73jarig man, die te Sotteghem op logist was, in een huis nabij de staiie. werd Maandag middag betrapt terwijl hij hel Sjarig dochtertje van den huize af schuwelijk mishandelde. De politie heeft den vuilaard aangehou den en naar hel gevang van Audenaarde gevoerd. Gorreclionneele "Rechtbank van Veurne. De Veurnaar heeft de pretentie van de Monileur te zijn van onze sladhuisbazen. Hij zal ons dus kunnen ter kennis bren gen, indien men te Veurne, de straten moet wieden ofwel indien men moet zout smijlen-om het gras van tusschen de stee nen te doen verdwijnen Indien men, bij toepassing van hel een of ander politiereglement, de Vèurnaars kan verplichten te dien einde zout te wer pen, moeten wij doen opmerken dal deze handelwijze eene onrechtstreekscbe belas ting uitmaakt, welke zich niet kan recht vaardigen in eene stad als Veurne. Ingezonden. fr. 225 De kleine vogels zullen 2 fr. gelden. Inlogfr. 3.50. Inschrijving In den Vetten Os van 2 lot 3 uren. De Secretaris, De Voorzitter, E. VAN EYGEN. M. COOLS. Hel Staatsblad deelt de cijfers mede der bevoking van de Belgische gemeenten op 31 December 1909. De bevolking van gansch het land be droeg toen 7.451,903 inwoners; 3.702,854 van hel mannelijk en 3.749,049 van het vrouwelijk geslacht. De bevolking der verschillende provin ciën bedroegAntwerpen, 973,455 inwo ners; Braband, 1.477,229; West-Vlaamie ren, 876,014; Oost-Vlaanderen, 1.118,235; Henegouwen, 1.234,418; Luik, 899,537; Limburg, 273,632; Luxemburg, 233,963; Namen, 365,420. Men weet dal op 31 December aanstaan de de lOjaarlijksche volksoptelliug in Bel gië moet plaats hebben. Hel is volgens de uitslagen dier optelling dal gewoonlijk bel getal volksvertegenwoordigers en senators bepaald wordt. Gezien de vermeerdering der bevolking, wordt er reeds gezegd dal hel getal volksvertegenwoordigers voor de kiezing van 1912 zou gebracht worden van 166 op 188. De provincie Antwerpen zou 4 volks vertegenwoordigers meer krijgen; Bra band 6; West-Vlaanderen 3; Oost-Vlaan- deren 2; Henegouwen 3; Luik 2; Limburg 1 en Luxemburg 1 liiMtollatle der nieuwe herberg De Leliebloem, bij Karei Decroos-Devacht, Petit Paris, op Zondag 5 Juni. 6 schooue prijzen onvergeld te winnen 2 op de vogel- pik, 2 op de schuiftafel en 2 vooi ‘l zingen. IiiBtellntie der herberg Den Keizer, op Zondag 5 Juni. 4 fr. prijzen op den bil- lard en een prijs op de vogelpik. westkant van ’t Handboogslraalje. door de inwoners eene klopjacht gehou- 4„, hnn den om den plichlige te kunnen vinden Men ziet dal d Ie heeren, d en dag hun .g in brood met in ledigheid zullen geeeltn le ]<unncn snappen. Het is zekere Dewilde hebben. 32 jaar, mandenmaker van beroep en J wonende te Hamme. Hij is reeds driemaal voordergelijke feilen veroordeeld geweest, i Hij is tegenwoordig in hel gevang te Den- dermonde opgesloten. Zondag laatst werd te Lokeren eene af schuwelijke misdaad gepleegd, in dezelfde omstandigheden als deze van Deerlijk. Een meisje van 8 jaren, was bij hel naar huis keeren door eenen kerel aangevallen en meegesleept naar een korenveld, waar het eene afschuwelijke mishandeling on derging. Gelukkiglijk werd hel hulpgeroep van het meisje door een landbouwer ge- i i ueiang uwer gezondheid eiseh <i hoord, die toesnelde en zoo den vuilen I echte doos met de handleekenim» Um kerel op de vlucht dreef. Hel slachtoffer i Fostei en weiger alle namaaksok °S heeft nogthans hel signalement van haren I onderschuivingen. ^y Maatschappij Garabiniers De Jonge Schuttersgevestigd in het koflijhuis L’EspfeiuNCE, Groole Markt. OP ZONDAG 12 JUNI, om 3 ure namidd. -- f|. 40 40 dien die reusachtige poging waarvan de i kende oude gebouwen slaande aan den aanrander kunnen opgeven. Dadelijk werd klerikalen spreken, wezenlijk heeft plaats I mu>nnar« aa»a Linn:nAht aak»,,. gehad. Ver van ons de gedachte onze vrienden te laken. Voorzeker heeft er in Belgieen ook in ons arrondissement meer dan tijdens andere kiezingen gewerkt geweest. En wij zijn de eerste om aan wie zij toe komt eene welverdiende hulde toe te brengen. Doch indien wij met onpartijdigheid een gewetensonderzoek doen, moeten wij be- j kennen dat de manier waarop wij de pro paganda verslaan, ver ten achteren is bij deze onzer tegenstrevers. Inderdaad, het is niet gedurende de laatste een of twee maanden voor de kie zing dat de klerikalen op de bres springen en met de kiezers in onderhandeling ko men. Zoodra er eene kiezing voorbij is, bereiden zij reeds de volgende. Wel is waar heeft de klerikale partij, te dien einde en ter harer beschikking een leger pastoors en paters, welke, jaarin jaaruit, van huis tol buis zich begeven om propa ganda te maken en de kiezers aan onzen invloed te onttrekken. Deze handelwijze moet ons lot voor- beeld strekken. Wij, liberalen, moeten hel vaste besluit nemen ons gansch het jaar door met het verspreiden onze gedachten onledig te houden. En om deze standvastige werking te bekomen, om onverpoosd in aanraking met de kiezers te blijven, is hel hoogst noodig in vele arrondissementen de thans beslaande politieke kringen op nieuwen voel in te richten. In de hoofdplaats van ieder kanton dient er eene centrale kieskring gesticht te worden, met vertakkingen, zoo mogelijk, in iedere gemeente van hel kanton, ten einde in ieder dorp de noodige methodi sche en geschikte propaganda te maken. Daarenboven valt aan de liberale partij den plicht den afstand en de onverslaan bare strijdigheid tusschen burger en werk man, tusschen geleerde en werkende klas te doen verdwijnen. Aan onze partij komt het toe deze verzoening te bewerken. Daarom moeten wij den sloffelijken en bij zonderlijk den zedelijken toestand van den handwerker verbeteren en verheerlijken. Een middel is ter onzer beschikking: met den werkman meer dan vroeger in aanra king komen, onze kieskringen op demo cratische manier inrichten; in een woord aan den werkman het aanzien herkennen, welke hij in feite heeft, sedert bet gedeel telijk thans bestaande algemeen stemrecht aanzien, welk nog zal aangroeien mot het zuiver algemeen stemrecht, dat zonder twijfel, in weinigen tijd, in onze kieswet zal ingeschreven worden. Een JONGEN, van 16 h 18 jaar, goed gedrag, om den winkel te leeren en koer sen te doen, bij DELHAIZE Gebr. en C’e, Groote Ooststraai te Veurne. ZONDAG 12 JUNI BURGERLIJKEN STAND DER STAD VEURNE. Wij vernemen dat de Maatschappij van Oudheidskundigen, in den loop van dezen zomer, de stad Veurne met een bezoek zal vereeren en dat, onder de begeleiding van al de heeren Leden van den Gemeente raad, het programma volgender wijze vastgesteld is Ten eersteBezoek aan den prachtigen hofmuur aan den hoek der Noord- en Panneslraat. Ten tweede: Bewondering van al de schoone praalgebouwen der stad en bij zonderlijk die der Groote Markt. Eindelijk: Bezoek der menigvuldige allerprachtigste en eilaas 1 te weinig ge- Qespaarzaamheidskring gers, te Veurnc. Nummers laatst aangekochte obligation. LEEN1NG LUIK, 1897. Reeks 962 N' 13 6528 20 12758 16 16631 4 22383 2 27734 1 Z.ie na. Hel is goed al hetgeen men meldt na te zien. Vrees niets zulks te doen in geval van Mme L. Deweerdl, wonende Schultelaerslraal, 6, te Yper en die ons in Februari 1904 zegde Ik kloeg reeds meer dan een jaar van de nieren, vooral sinds deze laatste lijden was de kwaal zoo verergerd dal ik geene rust meer had, ik was onderhevig aan onver draaglijke hoofdpijnen, aanhoudende zwel lingen en rillingen, mijn water was zeer troebel, ik was mistroostig, want ik had zoovele middelen beproefd en bekwam geene beternis in mijnen toestand; ik wilde de Foster Pillen voor de Nieren beproeven, verkocht te Veurnc, in de Apotheek Ruyssen. Hel spijtte mij niet, want na den vierden dag voelde ik eene groole verandering, dat ik overschot van gelijk had) heb I mij dacht ik was beter, sliep rustiger, al dat ik oveisi/uuv j 1 wej en mijn water was normaal, in een woord ik was genezen na drie weken ver pleging met die uitmuntende Foster Pillen. Den 25 Juni 1907, herhaalde ons M'** DeweerdlNooit zal ik vergeten al het geen ik aan uwe Foster Pillen voor de Nieren» verschuldigd ben, ziedaar drie jaren dat ik niet meer lijd, drie jaren dal ik werk zonder vermoeid te worden, in I een woord drie jaren dat ik om zoo te zeggen herleef. Uit dankbaarheid beveel ik bij elke gelegenheid die goede pillen aan, want z-'j hebben recht op mijnen eeuwigen dank. Ik verklaar het boven- staamle waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De zekerste kentcekens van de slechte werking der nieren zijn hel opzwellen der beenen en voeten, zenuwpijn, rhuma- liek, lendenjicht, afmatting, bedwelmin- gen, slapeloosheid, wrangheid desbloeds, al die kenteekens spruiten voort uit de onzuiverheden des lichaams welke in plaats van in de urine gedreven te zijn, in het bloed bleven omdat de te zwakke nieren onbekwaam waren ze af te voeren. Indien gij goed gezond wilt zijn, moet gij uwe nieren in goeden slaat behouden en de Foster Pillen voor de Nieren bezitten die heilzame kracht. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers, 3,50 fr. de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per postEngel- sche Apotheek van Gh. Delacre, 50, Gou- denbergstraat, Brussel. In ’l belang uwer gezondheid eisch de VI5IUM X ïo t ,B.1.1 I<I« I-.Iki.X Kind Veurno. STAD VEURNE. Marrannes Medard, kandidaat-briofdragor, Oostduinkerke, 7 maanden on 26 fr. voor af- troggelarij.' Vanneuville Isidoor, workman, te Oostduin kerke, 100 fr. voor jachtdolikt. Lobbestaol Henri, werkman, Veurne, 30 fr. voor slagen. Jungbluth Justine, vrouw Polydoor Vanhoutto, en Adam Julien, werklieden, vroeger te Nieu- poort, 1 jaar voor overspel en medeplichtigheid. Lageisso Isidoor, bakkersgast, te Wattrolos (Fr.) 30 fr. on 2 maal 5 fr. voor onvrijwillige kwetsuren en overtredingen op het gerij. Ingels Francis, leurder to Clorken, 15 dagen en 15 fr. voor beleodigingen en slagen. Sonavo Oscar, stoker te Oostende, 21 dagen voor slagen aan don kapitein on dronkenschap aan boord. Van Moortel Donnie, dienstmeid to Wulpen, voorw. 15 «lagen voor verlaten van haar kind. Vanelverdinghe Theotlel, visschor, Adinkorko 100 fr. voor jachtdolikt. 20 125 OM 3 UIIE, 1° Groote SnolhoidskooFHCn mot promiün, mot do deelneming van Dupré, kampioen van Frankrijk ou Wereld kampioen. Delage, oen dor beste anolheldarennera. Heller, kampioen van Oostenrijk. Mostacci, kampioen van Afrika. Meurger, kampioen van 't Noorden. Chariot, kampioen van Algorie. Duquesne. Legrand enz. 2. Belangrijke match in 2 mandiën tusschen hot tandempaar Dupró-Dolage (beste tandompaar der wereld) en do triplatte Mostaccl-Mcurger- Chariot. 3* Koors voor abonnonten. 1“ Koors van half-fond met premies voor be ginnelingen (licence) 25 kilom. Prijzen, 35,25, 15, 10, 5 fr. Zich in to schrijven bij den Bestuurder der Velodroom, Veurnsche steen weg, Yperen, voor 8 Juni. Geboorten. 28. Choyns Gustaaf, zoon van Polydoor on Do Bergh Valentina, Handboogstraat. 30. Iloubaort Marcel, z. van Prosper on Lamoot Urbanio, Noordstraat. 3 Juni. Lucidarmo Holena, docht, van Eduard en Lobbestael Clemencia, Binnen palon. Huwelijken. 30. Vanpotoghem Clement, handelaar, gob. te Hooghledo, 20 October 1881 mot Laovons Eve lina, bijz. gob. te Veurno, 26 December 1883. t Juni. Dovacht Juvenal, dienstknecht, gob. to Koyem, 21 Decomb. 1885 en Coopman Augusta dienstmeid, geb. te Veurne, 28 Februari 1882. Sterfgevallen. 29. Coussemaocker Sephia. zond. bor. 79 j. 24 d. Hospitaal, wed' Karei Vandormoersch.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 2