NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE s Eendrachtig strijden. :o: |j|l Vijf interpellaties. BERICHT. Omwenteling in Portugal. Het krakende schip der regeering. S'?" jaar. S October 5010. Zaterdag Men schrijft in hij l! i t betaald te gestreden; t De Koning gevangen. Eene geweldige omwenteling is te Lisbonne uilgebroken. Hevige gevechten hebben in de stad plaats gehad, waarbij de republikeinen de bovenhand hebben behaald. Be jonge Koning Manuel is ge vangen genomen door de oproerlingen. Alle telefoon- en telegraafdraden zijn afge sneden, zoodat Lisbonne gansch afgeslo ten blijft. Zelfs de toegang der vreemde schepen in de haven is verboden. Om 2 uren namiddag hebben de oorlogs schepen hel Koninklijk Paleis gebombar deerd. Een groot gedeelte van het leger en gansch de zeevloot zijn langs den kant der republikeinen. Deze laatsten hebben hunne groen-blauwe vlag op het Konink lijk Paleis geheschen. Koning Manuel zal afstand doen van den troon en de republiek zal worden uit geroepen. Italiaansche, Spaansche en Engelsche oorlogschepen liggen voor Lisbonne. Verder nieuws ontbreekt, daar alle ge meenschap afgesloten is. over te gaan Plegen zij geen wanneer - ij De tweede is van den heer MONVILLE. en handelt over het verbod gedaan aan de officieren in werkelijken dienst, leden te zijn der maatschappijen van gepension- neerde officieren. De hoeren Hymans en Janson, enz. zullen aan de bespreking deelnemen. De derde gaal uil van den heer RENS, en raakt hel nemen van maatregelen om een einde te stellen aan de overdrevene snelheid der automobielen. De vierde interpellatie is van den heer LORAND. Deze zal de regeering vragen hoe M. Begerem haar gedurende twee jaren heeft kunnen vertegenwoordigen als beheerder van Kasaï, en zulks niellegen- staande de koloniale wel voorziet dat dit ambt onvereenigbaar is met een ander ambt, thans door den gewezen minister van justicie bekleed. De vijfde interpellatie heeft betrekking op hel besluit der Bestendige Deputatie van Namen, welke geweigerd heeft de be noeming van eenen gemeentesecretaris, gedaan door den gemeenteraad van Ta- mines, goed te keuren, omdat de nieuw benoemde geen klerikaal is. Is mogelijk dat eene zesde interpella tie plaats hebbe, ten propooste van den brand der Tentoonstelling van Brussel. De levendige besprekingen zullen dus niet ontbreken van af den aanvang des toekomenden zitlijds. 15 cent .Men word' verzocht alle at fanatism doordrongene de klerikalen niet die tot hiertoe van de verdeeld - den afstand die 1 Minister Schollaert voelt maar al te goed dal zijn zinkend schip onmogelijk kan weerstaan aan het orkaan dal korte lings gaat losbreken, en dat zijn gevaarte weldra in den kolk der algemeene ver achting zal verzinken om nimmer meer uil de golven te verrijzen. In zijne onmacht, roept hij de hulp in van den man, die hem vroeger verloo chende, van den man, die allen vooruit gang tegenwerkt, van den man die hel einde der klerikale partij voorspelde en die den val van hel ministerie Schollaert wenschte. En eene toenadering is tot stand gekomen tusschen Schollaert, langs de eene zijde en den galachtigen Woeste, langs den anderen kant. Zal dergelijke toegeving hel reddende vaartuig van den nakenden val bevrijden Neen, verre van daar, want hel kleri kaal gebouw is gescheurd en rot, de komedie der klerikalen heeft te lang ge duurd, te lang heeft de pastoorskliek van de verdeeldheid der vrijzinnige partij ge leefd, ons volk zijn de veelbelovers moede; de rechterzijde ligt gansch overhoop en doodt zich zelve. Noch eenen Woeste, noch eenen Schol laert kunnen de klerikale partij redden. RH Bij de eerste opvoering van hel spook «Verplichtend Onderwijs» genaamd, zullen de klerikale acteurs uilgeschuifeld worden en valt het doek voor eeuwig neer op hunne zes en twintig jarige achteruit kruipende heerschappij. Immers, wat hel volk vraagt een rechtvaardiger kiesstelsel, de heropbeu- ring van hel door de klerikalen ontredderd onderwijs, de herinrichting van het leger en den spoorwegdienst, kan nooit van onze klerikale meesters bekomen worden; dezen zijn immers de nederige knechten der geestelijkheid, die van geene volks ontwikkeling noch van rechtvaardige wetten wil hooren. De vijand is verdeeld, hij helpt mede tot zijnen eigen ondergang. Zijne rangen zijn ontmoedigd en sidderen bij de ge dachte der onvermijdelijke nederlaag. Het oogenblik is dus plechtig voor de vrijzinnige partij; hel uur van handelen is gekomen. Dal allen dus hunnen plicht begrijpen en de pogingen der klerikalen verijdelen. Nog eenige weken en wij zullen hel allerprachtigst schouwspel beleven van een kleiikaai Sadowa. Oveial in alle landen zegeviert de vrij zinnige gedachte. Zelfs hel verachterde Spanje schudt hel hatelijke klerikale juk af. België alleen zucht nog onder den last der despostieke Roomsche overheerschers. De klerikale kanker ondermijnl onze natie en wil ze stilaan ten gronde brengen. Alleen hel optreden van eene volksge zinde antiklerikale partij, kan en zal ons Vaderland van een anders onvermijdelijk bankroet redden. wetten het bewind in banden houden. Zoo was de algemeene vergaderingen uitgedrukt aanslagen weinig kiescbe legen- voorbeieidl om den j waartegen bij eerlijkheid ter Mei onzer wenscb op die en die wenscb wui u> - met kracht ondersteund en eenparig goedgekeurd. Te lang reeds heeft de politiek van toe gevingen geduurd; te lang reeds genieten de klerikalen alle voorrechten en wordt het recht dal ons toekomt ons door hen ontzegd. Wie zou inderdaad nog kunnen looche nen dat de huidige kieswetten, die in de samenleving burgers van verschiliige klassen en waarde vormen, niet ten voor- deele der klerikale partij gemaakt werden? Wie zou kunnen ontkennen dal de even redige vertegenwoordiging, die eerlijkheid als grondslag beeft, thans niet ten profijte der klerikale partij uitvalt Beramen de klerikalen geen ware aan slag wanneer zij voornemens zijn, uit oorzaak der vermeerdering van bevolking, niet overal tot eene volledige herkiezing wraakroepende aanslag zij weigeren de wettige erken ning te verleenen aan onderwijsinstellin gen, die aan een ware behoefte voldoen Wanneer zij weigeren dit onderwijs, on zijdig en zuiver wetenschappelijk, de toe lagen te verleenen waarop het volle recht heeft, terwijl zij de staatskas leegplunde ren tot op den bodem om hunne klerikale van f"?"'om doordrongene instellingen recht te houden Zijn het gebruik hebben gemaakt heid der oppositie, van bestaat tusschen bet liberalism en het socialism, om hieruit voordeel voor hunne partij te trekken Geven de klerikalen, die op menige punten verdeeld zijn, bet klaar bewijs niet in veelvuldige omstandigheden, al gehoor zamen zij ook aan een booger bevel, dal het soms noodig is afstand te doen zijner persoonlijke zienswijze om eendrachtig den gemeenzamen vijand langs alle kanten en bij elke gelegenheid Met - Bil Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr Fp Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlek1/' o Cent' Extrakten 20 C. den drukregel, rtikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden ArtikotJ J °e' lerste,,,n£en 1 fr* den drukregel. bevattende, worden niet opgenomen. S on8eteekend of personaliteiten Dr tnnoneen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvanaen dnnr tv,. PüBLICnÉ> Magdalenastraat, Brussel. Brukker-üilgevér, te Veurne, en In d. P„slta,llorM dM Rijks I den IJzerenweg tot 30 April IO11. Vertrekuren van den Buurtspoorweg te bestormen dezelfde munt dient worden. Eendrachtig moet er onverbiddelijk weze de aanstaande strijd I Tol hiertoe zijn vijf interpellaties aan- gekondigd, welke in den aanvang van den eerslkomenden zittijd der Kamer te berde zullen komen. De eerste, die zal gedaan worden door de heeren MASSON en BUISSET, is de belangrijkste van allen. Zij heeft betrek king op het weigeren door de regeering de normaalscholen van Henegouwen aan te nemen. Men voorziet dat zij een groot debat over de schoolkwestie zal uitlokken. De voorloopige kiezerslijsten dienstjaar 1911 1912 zijn verst liggen ter inzage van eenieder in het Gemeentehuis van elke gemeente. Wij raden onze vrijzinnige vrienden aan deze j lijsten ecus goed na te zien en hunne reclamaliën op lijds in te dienen. De Liberale Vereeniging en de Liberale I Burgers- en Wei kmauskring van Veurne, stellen zich ten dienste van hunne vrienden om kosteloos hunne rechten te doen gelden. De kiezerslijsten van de stad liggen ter inzage in hel Hotel Royal en in het Café de l'Aigle alwaar ook nog de kiezerslijsten Ier inzage zijn van de buitengemeenten van het arrondissement. Sedert den politieker) strijd van laatst zijn de vertegenwoordigers natie in vacantie en den rust gedurende Kamerdebatten. Onze woordigers, wier laak in het Natiepalels alles .g voor hel zijn vei sein nt.n. Zij worjt ))(;l gansche land door Wij reeds heeft de politiek - is, wie ook die rust te rust roest zegt het nu meer dan ooit dient die onweerlegbare waarheid oog verloren - werkt om zijne behouden en die tracht ze te .ca stormloop - de dwangmiddelen len die den tegenstrever polilieken strijd genieten eenige maan de opschorsing der liberale vertegen- l Belgisch i behalve gemakkelijk verdienen meer dan genieten. Edoch, spreekwoord en I1U 7 waarheid niet uit het Het komt er op aan een politieken vijand te besirijden, die onop houdend werkt om zijne stellingen te versterken. Er dient een stormiuup aangegaan te worden om de dwangmiddelen te verijde len die den tegenstrever standvastig in voege houdt. Er moet gestreden worden zonder verpoozen om de onrechtvaardig heden uit onze kieswetten te doen ver dwijnen; om de rechtvaardigheid alom te doen zegepralen. Er dient hardnekkig gekampt te worden om de ware te verijdelen die de strever pleegt en doodstrijd wal te verlengen worstelt, alle politieke t zijde stellend. De liberale mandatarissen hebben dit begrepen in hunne gehouden bijeenkoms ten de te volgen gedragslijn besproken. De strijd zal onverbiddelijk wezen geene toegevingen meer aan tegenstrevers die de eene rechlsmiskenning na de andere P'cgen; geene zwakheden meer tegenover politiekers die andersdenkenden op on eerlijke wijze besirijden; geene bulp meer aan de klerikalen, die minderheid zijnde, door alle middelen het meesterschap willen behouden. Geene voorstellen meer waarvan zij zich de gunstige gevolgen toecigenen; geene medewerking meer zoo lang de klerikalen door logen en bedrog, door onrechtvaardige en onverdedigbare >’r L3 advertemtie-blad 7,46 7,50 18,12 20,38 18,17 20,43 - ,nel 1 October. NIEUPOORTun OOSTENDE: 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 ruMv». i ••■f-ii 21,00 (Bevaren) 21,04 Vertrekuren van <Icn- Vertrek uit Veurne 4,37 6,49 I i I i naar het Binnenland 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerks: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12.10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Ad.) 22,02 Vertrok van VEURNE naar Statie 5,00 6,50 Orooto Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. str.) 19,09 12,26 (Pan Vertrek uit Veur>e naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 19,54 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1