in VAN VEURNE den Schouwburg te Veurne. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Een kostelijke Olifant. Hel zwart gevaar. BERICHT. ’t Steekt zoo nauw niet Geen nieuwe Schoolwet. Le Service personnel maar voor den armen alleen. K<>ter<ln» October 1310 -43 ®-4e jaar i bil Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 Ir. s J;’ars; Per Post a fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen aO cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uilerlijk tegen Donderdag middag en Artikels ongeteekend of personuliteiten het Buitenland worden ontvangen door den Office De personen die aan Mr BUYL iets mede te deelen of te vragen hebben, worden verzocht zich lol hem te wenden op het volgende adres Krij^sluan, 102, Elscne (Brussel). Men weel dat de Belgische Staal het Congoland heeft overgenomen. Deze kolonie heeft aan Belgie reeds veel millioenen en vele menschenlevens gekost zonder daarom aan ons land een groot voordeel voor handel en nijverheid te verschaffen. Er blijkt uit de begroeting voor 1911 dat er voor dat jaar 6 millioen aan gewone uitgaven en 12 millioen aan buitengewone uitgaven door de brave, goedzakkige Belgen zal betaald worden. Achttien millioen En weet ge voor hoeveel millioen koop waren België jaarlijks in den Congo in voert Voor IJ» millioen I Eene kleine vergelijking zal onze lezers alras doen besluiten dat de overname van den Congo mag vergeleken worden aan een geschenk onder den vorm van... Olifant Een dure Olifant, voorwaar I Intusschen zijn er verschillige honder den klerikale fils-h-papa die er een schoon plaatsken bekwamen. ’t Is hel eenige voordeelHet geld van den Slaat in den zak der klerikale niets doeners brengen Hoe lang zal dat nog duren Dagelijks een eindje verder wordt gansch ons lager onderwijs ingepalmd door gllerlei inlandsche en overgewaaide kloosterlingen van ongemeene lieersch- zucht, van onverzadelijken gelddorst. De zware olievlek breidt zich steeds verder uit, de Roomsche klauwen openen zich dreigender dan ooit over de school onzer kinders en den dag kan niet ver meer af zijn, waarop de laatste wereldlijke onder wijzer en onderwijzeres door paters en nonnen zullen verdrongen geworden zijn. Qu'ils s'en aillent I Dal ze er van door trekken Ischreeuwde noodlottige Woeste in 1884 de gemeente-onderwijzers toe. En minister Jacobs, van onzaliger gedach- tenisse, grijnsde hem achterna: «Ja, ja, er zal geween zijn onder de gemeente onderwijzers en knarsing der tanden En honderde onderwijzers en onder wijzeressen werden door eene booze, wraakgierige geestelijkheid op straat ge zel, gebroodroofd, vervolgd, lichamelijk en zedelijl gepijnigd, en gemarteld lol in de kinders hunner kinders toe 1 Maar wie, onder de overloopers van 1879, die toen den eereposl gedeserteerd zijn en laflelijk zijne makkers verraden en Onderkropen hebben, wie van hen zou ooit gedacht hebben dat, thans er bijna geene gemeenteonderwijzers meer zijn, dat de akelige woorden van Woeste en Jacobs nu uit den mond der geestelijkheid onheilspellend zouden weerklinken aan de ooren der katholieke onderwijzers zelf Wat zien wij inderdaad gebeuren Rome, de bisschoppen en de kloosters hebben den ondergang gezworen van den laatsten wereldlijken onderwijzer; de nog schaars overgebleven gemeenteonderwij zers door de wel beschermd, zijn gelukkig buiten bel bereik van den Zwarten Klauw; en de aangenomene en vrije katholieke schoolmeesters, verblind door de be krompenheid en dweeperij, vallen in groot getal als onmiddelijke slachtoffers van de Morgen Zondag, Vertooning i Excellentie heer Renkin De kosten werden geraamd VVV frank doch tot heden zijn er reeds 400,000 frank verkwist en Men heeft er een c'. slap i ‘n 8ePlaalsl van 16,000 frank, te ontvangen, op 250,000 eleclrischen ophaler om toe te laten dal M. Renkin, zonder veel moeite, uil zijne slaapkamer rechtstreeks in zijn kabinet kan dalen. Die verkwisting der openbare gelden heeft verzet uitgelokt van wege Staats minister Beernaert. Wanneer ik minister was», zegde hij, dachten wij er tweemaal op na vooraleer ander papier te doen plaatsen in ons hotel, doch tegenwoordig springt men met dil alles om, alsof het geen stukken van menschep kostte. En om in weinige woorden saam te vatten wat iedereen sinds lang denkt, voegde de oude staatsman er bij T Zijn altijd dezen die hel in hun prille jeugd niet te breed hadden, die later den moesten bombast verkoopen en zich in de weelde wentelen... op de kosten van den Slaat Ziedaar L. de klerikale minister Renkin door een der opperhoofden der klerikale partij beoordeeld wordt. De voorloopige kiezerslijsten voor het dienstjaar 1911 1912 zijn verschenen Zij liggen ler inzage van eenieder in hel Gemeentehuis van elke gemeente. Wij raden onze vrijzinnige vrienden aan deze lijsten eens goed na te zien en hunne reclamation op lijds in te dienen. De Liberale Vereeniging en de Liberale Burgers- en Wei kmanskriug van Veurne, stellen zich ten dienste van hunne vrienden om kosteloos hunne rechten te doen gelden. De kiezerslijsten van de stad liggen ter inzage in liet Hotel Koyal en in bel Café de l Aigle alwaar ook nog de kiezerslijsten ter inzage zijn van de buitengemeenten van het arrondissement. - - De regeering heeft ten behoeve van den minister van koloniën het oud-hotel der adellijke familie de Croy aangekocht. Hel hotel waar de oude hertogen van Croy verwant aan de d’Arenberg’s honderd jaar hebben in geleefd, werd niet prachtig genoeg geoordeeld, en er moeten veranderingen aan toegebracht worden, om de woon waardig te maken zijne bevattende, worden niet opgenomen. f>e Annoncen voor Helgie. uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor Men schrijft in bij CAMILLE llRUNEirv, Drukker-üitgever, te Veurne, en 1 lieersch- en geldzucht der Belgische Gees- j lelijkheid. I En thans dat ze ellendig liggen te sparr telen in den rampzaligen pul, die zij voor anderen gedolven hebben, thans laten vrij in hunne vakbladen, op hunne vergade ring, en jammerlijke alhoewel bedwongene kreten hooren van angst en wanhoop 1 Een voor een worden ze onmeedoogend ten offer gebracht. Te Herck-de-stad in Limburg heeft de gemeente over 4 jaar eene prachtige school met 2 klassen laten bouwen. Zij heeft echter de dwaasheid begaan hel gebouw aan de geestelijkheid af te siaan hel werd dus eene aangenomene schoof De onderwijzer werd benoemd door den pastoor en zijne vrouw als hulponderwij zers aangesteld. Alles ging goed, maar nu wordt de onderwijzer verplaatst naar een schooltje met 1 klas, zijne vrouw wordt eenvoudig zonder verder compli menten als hulponderwijzers afgedankt I en in hunne plaats in de groote schoone school komen nonnekens, die vanaf 1 Oc tober de zielezaligheid der knechtjes en meisjes zullen verzekeren met er alle kinders arm van geest te maken. En de aangenomen onderwijzer en zijne vrouw mogen kiezen lijden en zwijgen of luide klagen en de straat opvliegen 1 Arme katholieke schoolmeesters 1 Het is erg té betwijfelen of gij nog een sprankel eergevoel hebt, en ook of gij nog verder ziet dan uw nens lang is. Naar loopende geruchten uit de minis teriële kringen, zou M.Schollaert, kabinets overste, gezien de verdeeldheid in de rangen der rechterzijde, verzaakt heb ben aan het nieuw wetsontwerp, welke bij van zin was aan te bieden bij de her opening der Kamers. De wensch van grootere schoolver- woesiing en verdere ontreddering van ons officiéél onderwijs, door de Woeslisten beraamd, zal dus schipbreuk lijden. Wel bekome het hun Men zou enkel om al de klerikalen zoo veel mogelijk te bevredigen, eene nieuwe aanzienlijke toelage stemmen voor de kloosterscholen. Bij de reeds gestemde 185 millioen sedert 1884, moeteen nieuwenmillioenen- dans gevoegd worden. Lastenbetalers, gij zijl verwittigd 1 Schiet maar in uwe geldbeurs; de schat rijke kloosters eischen zulks van u, niet omdat «de schoone ziel van 't kind» in ge vaar verkeert in de officiëele scholen aan hel toezicht van den Slaat onderworpen, maar enkel om de macht en den invloed van het zwarte leger te versterken. Hoe lang zal hel kiezerskorps dit nog gedoogen? de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. in de Postkantoren des Rijks. Wanneer over jaar de hervorming van ons leger gestemd werd, ging in België een verlossende zucht op: de eerste i was gesteld tol den persoonlijken dienst, tot hel alleman soldaat 1 Helaas! We zagen die hervorming met geen goed oog aan: de katholieken zijn j zoo listig, ze zouden wel konkeltoesen en een middel vinden om de wet le ontdui ken en voor de vriendjes te zorgen. En wilt ge weten boe die hervorming heeft gemarcheerd. Op 3 October werden alle regimenten hervormd: Een kapitein die tien regimenten heeft nagegaan verklaart zich aldus: Niels is veranderd, als vroeger vindt men in dezelfde verhouding: Boere- jongens, Metsers, Schoenmakers, Kleer makers, Plakkersen Mijnwerkers en maar een of twee per 100 eigentlijke zonen der burgerij en geen enkele rijkaard. Maar, vraagt men zich af, waar blijven die dan, T remplaceeren is toch afgeschafl jawel, en toch met eenige honderde franks kan uw zoon van de kazerne-corvée ont slagen zijn, zoowel als vroeger. Weet ge hoe LuisterHebt ge de mid dels niet uw zoon ter Hoogeschool le zen den, zendt hem dan maar naar de Sint Lucasscbolen, naar de landbouwscholen van Leuven of Gembloux, naan eene schrijnwerkersschool, eene teekenschool, een conservatorium of zoo iels, ’t Ware wel zonderling dat de jongen niet een weinig neiging gevoelde tot de eene of andere roeping die hem vrijstelt van den soldatendienst. Maar zorg vooral voor een woordje aan beveling van Mijnheer Pastoor of van den hoog edelen Baron, en gerust zult ge dan mogen slapen. Ha! Ons katholiek ministerie wist wel wal hel deed, moest lijd winnen, T moest de gemoederen stillen, een schijn van vol doening geven aan de voorstanders van den persoonlijken dienstplicht, en de hate lijke, schandalige plaatsvervanging in schijn afschaffen. De beele hervorming is eene jesuielen- wel en ons land is eene belachelijke facade wet rijker. Wanneer zal dat alles eens in orde ver anderen? 'i ADVERTENTIE-BLAD 18,12 20,38 18,17 20,43 vuuo •xw,vud is nog niet gedaan. V»VI UV lUltUUlIfc UUV U1HMV.W --¥— --T7 vnn Ijzerenwofj; tot 30 Api-il 1311. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12.10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 October. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Oroutu Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. str.) 10,09 12,26 (Pan. atr.) 13,15 15,21 18,09 20,25 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 19,54 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 21,00 (Beveren) Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09 21,04

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1