VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT De opening der Kamers. I Nieuwe Kamerleden. Portugal. Het /I dverlentieblad is verkrijgbaar aan 10 centiemen het num mer in het Hotel de Rhetorica. Houtmarkt’ Wat schoone Onpartijdigheid?!! Xr 44 jaar. 5?S) October 1910. Zaterdag Vertrekuren heeft hij slechts zijn troon verloren. De in hunne plaats mooglijk ge ij het noodig onze te bew ijzen, hoe werk gaat in zien tol de ontbinding der Kamers hunnen toevlucht te nemen, om ’t land uil den revolutionnaïren toestand te redden, waar i il De klerikalen moeten plooien. Doen zij Bij de heropening der Kamer van Volks vertegenwoordigers, op den tweeden Dinsdag van November a. s., zullen de volgende nieuwe leden zetelen MM. Cauwelaert, klerikaal van Antwer pen, die den heer Coremans vervangt. De Kerckove d’Exaerde, idem, in plaats van den heer Biart, naar den Senaat over gegaan. Royers, liberaal, die de plaats inneemt van M. Vekemans. Op de Brusselsche bank zullen drie nieuwe leden zetelenMM. Theodoor, De Buc, klerikalen, en Cam. Huysmans, socialist, welke wederkeerig de heeren Hellinckx, De Coster en Delbastée ver vangen. Voor Nijvel komt M. May, liberaal, de plaats innemen van M. De Lalieux, katho liek. Te Veurne-Dixmude vervangt M. Maes den heer De Groote, beiden klerikalen. Voor Kortrijk neemt M. Reynaert zoon, klerikaal, de plaats in van zijnen vader. Te Namen vervangt M. Bologne, socia list, den heer Gillard, liberaal-progres- sist en voor Dinanl-Philippeville zal M. Baron D’Huart, klerikaal, den heer Cousoi, katholiek, vervangen. Geen enkele opspraak is tegen de uit slagen der Kamerkiezingen ingediend. Dus in hel geheel elf nieuwe volksver tegenwoordigers. Sedert eenige weken is Portugal in re publiek veranderd. De nog jonge koning Manuel I is van den troon verjaagd en ver toeft heden in Engeland. Wel is waar worden -- dienst- klerikalen benoemd. Komt liberaal te vuur ten de gelegenheid De omwenteling heeft twee groote oor zaken de eerste, is de weinig behendige manier, waarop Koning Manuel regeerde, slechts de raden zijner moeder volgende, welke de speelbal was der geestelijkheid. Hel volk was moede onder hel beheer te staan van dien jongeling, welke de macht niet bezat eens vooral de onbezonnen uit gaven van zijne partijgangers te beletten. De tweede oorzaak is de dwingelandij der paters en nonnen van allen opgang, welke iedereen onder den voet wilden houden. Onder hen deden de jezuieten zich bijzonderlijk opmerken. Het Portugeesche volk was dus dit spel moede en heeft deze mannen op hunne plaats gezel. Dit valt natuurlijk in den smaak niet der klerikalen en ook al der Belgische kleri kalen. ’t Zijn volgens hen nogmaals de framassons, die alles in ’t spel hebben ge bracht. En.De Veurnaar, op zijne beurt, maakt aan zijne lezers dezen dwazen praal wijs: «Men heeft duizende menschen doodge schoten, paters vermoord enz. enz. Natuurlijk gaat eene revolutie niet zon der eenig geweld, en het slecht gespuis neemt deze omstandigheden te baal om haren slechten inborst aan den dag te brengen. Kunnen de hoofden der revolutie van die euveldaden verantwoordelijk gesteld worden? Vindt men niet in alle partijen, bij de klerikalen van Veurne en van elders zoowel als in de andere partijen, weinig aan te prijzen kerels, wier handelwijze noglans eene gansche partij niet kan ver antwoordelijk gemaakt worden. Doch die duizenden dooden zijn slechts een honderdtal en nog vindt men alle da gen dooden terug, welke in heel goede gezondheid zich bevinden, en in aller haast Portugal verlaten hadden. Het is o. a. hel geval met eee klerikaal dagblad schrijver, wiens dood al de dagbladen hadden aangekondigd en die, nu alle ge vaar verdwenen is, in eens verrezen is. Onder de dooden bevinden zich eenige paters: het tegenovergestelde ware te verwonderen, indien men erbij voegt dat gedurende de eerste dagen der revolutie de paters en de jezuieten, van uit de vens ters hunner kloosters, pistool en geweer schoten losten op de voorbijgangers. Na tuurlijk hebben deze laatste dit van hunne goesting niet gevonden en de kloosters stormenderhand aangevallen. En om te loonen dat dc klerikalen in Vertrekuren van den l.Izeremveg tui onder hunne bescherming, tot aan zijn yacht Amelie» begeleid en men ver- I zekert dat hel nieuw gouvernement hem in hel klerikaal ministerie Belgie geplaatst eene jaarlijksche hulpsora van... vijf hon- heeft. ’t Is immers de minderheid des derd duizend fr. zal loeslaan. lands, die regeert, de laatste kiezingen hebben het bewezen en de klerikalen, die min stemmen bekomen hebben dan de tegenpartijen, behouden alles voor hunne partij en sluiten overal Liberalen, Socia listen en Christen Demokraten buiten, alsof deze geene Belgen meer zouden wezen. Een klerikaal heeft hel voor de kiezing van Mei zelf gezegd Indien de katho lieke partij geene zetels bijwint, T is het begin van het einde. Zij heeft integendeel 2 stemmen ver loren en wij mogen dus zeggen dal de klerikale partij aan den vooravond is van haren val. Ter hoogeschool zelfde liedje... Voor wat de magistratuur aangaat, dat is nog veel erger. In 't jaar 1907, dus onder T ministerie van M. de Trooz, werden er 30 benoemin gen van notaris gedaan, waaronder 25 klerikalen,3 liberalen en 2 twijfelachligen. Dus de vijf zesden zijn klerikalen. In T jaar 1908, ministerie van M. Schol- laert, zijn er 45 notarissen benoemd, waarvan 9 liberalen, 4 twijfelachligen en 32 klerikalen. En in de rechtbanken... In hel tribunaal van Antwerpen, een land, zijn drie dienstoversten 1907 door ,iel 1 er 68 6 twijfelachti- Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men word' verzocht alle artikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. H tnnoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUMEIN, Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Op 84 benoemingen in 1907 uo ministerie de Trooz gedaan, zijn klerikalen, 10 liberalen en gen. Op 104, in 1908, door Schollaerl gedaan zijn er 8 liberalen en f In ’t jaar 1909 Nemen we als voorbeeld ment Antwerpen. Noch in in de voorsteden vrederechter,! vrederechters zal opnieuw tegen ...o strekkingen van i”. orstelen hebben. De linkergroepen, integendeel, zijn ver- eenigd en trekken vol moed en - strijde, vast besloten van d bruik te maken, om er al het voordeel uit te trekken. De linkerzijde voelt dat vijand verflauwt en op ’l punt is te be zwijken. Zij zal dus moedig optreden en hardnekkig strijden voor T bekomen van nieuwe hervormingen en verbeteringen, en eerst en vooral voor de eenmaking der kieswetten en de invoering der Zuivere Evenredige Vertegenwoordiging. De klerikale bladen doen hunne poli tieke vrienden doorgaan als onpartijdige modclbesluurders. Daarom achten wij lezers door voorbeelden de klerikale regeering te zake van benoemingen. Tot alle openstaande plaatsen er, in strijd met bekwaamheid en jaren, niets dan k.v er een liberaal te verdwijnen, hij wordt door een klerikaal vervangen, voor zoo veel men het niet noodig vindt de plaats in twee te verdeden, om politieke baantjes vooruit te bevredigen. De socialisten worden builen de wet gesteld. Soortgelijke politieke benoemin gen hebben zich meer dan eens voorge daan ter hoogeschool van Gent en Luik. Ziehier onze bewijzen. Liberale professors kwamen te verdwijnen en werden klerikalen benoemd. In de hoogeschool te Gent, werden in 1884 voor verscheidene faculleitetj 73 professors benoemd, waaronder 5 libe ralen. Verder werden 29 nieuwe bedie ningen uitgevonden, bekleed door 24 katholieken en 5 twijfelachligen. ’t Is deftig niet waarHoe onpartijdig zijn die klerikalen niet eerslen aanleg te der bijzonderste van het het niet, weldra zullen zij zich veroliehi a klerikalen: ^‘PUchl aanvoerders der omwenteling h«hha de voorzitter, de prokureur des Konings Reling hebben hen en de griffier. Op acht substituten zijn er zes klerikalen; de vijf kamers van de rechtbank zijn in groote meerderheid uit klerikalen samengesteld. Waar L lieke i haalde in zijne Kamers Waar is de gelijkheid aller Belgen De belastingen worden door alle Belgen op gelijken voel betaald, doch de voordeeien komen slechts toe aan de klerikalen, wanneer deze aan T bewind zijn. Wij vinden het geraadzaam eens te meer deze cijfers aan onze lezers voor te leggen, en hun het volgende uittreksel te herinneren eener redevoering van den heer Masson, in 1908, in de Kamer uitge sproken De benoemingen zijn slechts door partijgeest ingeboezemd. Het politiek belang der arrondissementen is veel meer in acht genomen dan de bekommering goede magistraten te benoemen. En toen een minister zich aan dezen invloed wil onttrekken, zoo vallen zijne politieke vrienden hem op den nek en verplichten hem te doen lielgene zij zouden veroor- deelen en laken bij hunne tegenstrevers.» Zoo handelen die brave klerikalen om het evenwicht der partijen te herstel len T Is meer dan wraakroepend en echt schandalig I ’l Is den 8 November aanstaande dat de Kamers zullen geopend worden. Verledene week had de liberale linkerzijde eene voorloopigo vergadering, die zeer belang rijk was. Hoe meer wij den 8 November naderen, hoe meer men gevoelt dat het oogenblik plechtig is en dat de openbare meening wakker schiet. De rechterzijde is verdeeld; zij is het op geen enkel belangrijk punt eens en hei Ministerie zal opnieuw tegen de nood lottige '■,’:nc,»n van M. Woeste te is het evenwicht dat de katho- minister Vanden Heuvel altijd op- redevoeringen in Je de klerikale en het ministerie - 90 klerikalen, 6 twijfelachligen. "''9 is het niet verbeterd, het arrondisse- de stad, noch is er geen een liberale alsook de plaatsvervangende -- i en de griffiers zijn kleri kalen. In de naburige kantons Eeckeren, Doom, Brecht, Santhoven, Gonlich, zijn al de rechters klerikalen. Op 104, in NTIE-BLAD ADVEÈ 1011. i 18,12 20,38 18,17 20,43 -niairii - --«itaii i 21,00 (Beveren) 21,04 Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12.10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 -1 van den Buurtspoorweg met 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groi .Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. str.) 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 II* >>nnrrn<;n|)0Q| V3U Luik IS llCt llCt- W' Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 19,54 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09 -r l is moedig optreden ’t bekomen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1