VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I In de Kamer. Bij onze koninklijke Harmonie. Zuterda$4 IO November I OIO. des Rijks. z. M. Alben heeft het volgend antwoord van ’s Konings Huis, van den van het op Koninklijke 1 i Delbeke gekozen dewelke de liberalen laten geworden. KABINET DES KONINGS. I Al wie voor het jaar 1911 een abonnement neemt op HET ADVERTENTIEBLAD ontvangt ons blad, van nu lol Nieuwjaar I KOSTELOOS. Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg met 1 October. Publicité, Magdalenastraat, Brussel. .Men schrijft in bij CAMILLE iinuiVKIiv, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren Belgie, met -‘"J Albert, WORSTEN BOLLING en Hooge de ver- mijne bijzondere hoogachting Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr Fon n m - Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechter!? 1™°'' i Ce?U prakten 20 c. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uilerlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden Awitoio 'J lersteliin?en 1 fl’. den drukregel. bevattende, worden niet opgenomen. ke 3 onf''eteeken<l of personaliteiten De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Eene hoogstbevleiende hulde Z. M. ALBERT, Koning der Belgen aan de Koninklijke Harmonie S° Cecilia te Veurne toegekend. De bestuurraad onzer Koninklijke Har monie S' Cecilia, had aan Z. M. ALBERT, een smeekschrift toegesluurd, ten einde van onzen nieuwen Koning de bekrachti ging te bekomen der vereerende gunsten die haar vroeger waren loegekend ge weest. Bij brieve van 11 November leslieden, heeft onze beminde Vorst aan den heer Voorzitter J. Andries-Van Severen laten welen dal Hij er volgaarne in toestemt aan onze aloude Se Cecilia-gilde den titel van Koninklijke Maatschappijte laten be houden en verders als bijzonderen blijk van welwillendheid, deze toelaat hem als Lid van Eer» te laten inschrijven. Wij meenen onze lezers aangenaam le wezen hen de briefwisselingen mede te deden die tol die hoogstbevleiende hulde hebben aanleiding gegeven. Meer dan eens reeds hebben liberale volksvertegenwoordigers en namelijk de heer Buyl, in de Kamer voorgesteld de abonnementsprijs van het Beknopt Verslag der Kamervergaderingen van 4 fr. tot 2 fr. te brengen. Derwijze zouden vele burgers deze verslagen in banden hebben en ’t is juist hetgeen de klerikalen willen vermij den, alhoewel de eonige honderden franks daaraan te besteden, Imel gemakkelijk te vinden zijn, indien men de geldverkwis- tingen van het Ministerie van Openbare Werken een weinig beteugelt. Deze week nogmaals is de lezing van dit B knopt Verslag zoo belangrijk dat wij aan onze lezers er eenige uittreksels van willen voor oogen leggen. Er is kwestie van de verkiezing van Mei laatstleden in liet arrondissement Rousse- laere-Thielt, waar vier klerikalen, de hoe ren Beernaert, Gillès de Pélichy, Vander Brugghen en Juliaan Delbeke gekozen i werden, en legen dewelke de liberalen eene aanklacht hebben ingediend. Ziehier de redevoering van M. Meche- I lynek diensaangaande, redevoering welke I niet tegengesproken werd. I De Ccciliafeesten zijn bij onze Konink lijke Harmonie, volgender wijze vastge- sleld Op Zaterdag 26 November, GROOT CONCERT, gegeven met de medewerking van de volgende uitmuntende artisten Mevrouw Fanny Carlhant, van den Koninklijken Muntschouwburg, zan geres der Concerten der Kuursaals van Ostende. Blankenberghe en Scheveningen. De beer L. Swolfa, zanger van den Muntschouwburg te Brussel, van den Opera te Parijs, van Covenl-Garden-The- ater te Londen en den Opera te Nizza. En de heer G. Lauwer; nisl-begeleider, orkestmeester Koninklijken Muntschouwburg. Na hel Concert, BAL. Qp ^Oll(jag 27 November, indien, Gij ons hetzelfde vertrouwen wildet toe- pBIJSBOLLING voor de vrouwen. ons wierd geschonken van Belgie. met. Op Maandag 28 November, om 6 ure, ORSTFNnnr voorde mannen. waardig heeft getoond onder Zijner Voorzaten. Onze Hooge Vorst begeert, van Zijnen kant, u een bijzonderen blijk van Zijne goed willigheid te schenkenook heeft hij mij gelast U te laten kennen dat Hij volgaarne er in toestemt den titel te behouden vanLid van Eer van uwe aloude gilde, dien Hij reeds aanvaard had, toen Hij Kroonprins was. Gelief, Mijnheer de Voorzitter, zekering van t te aanvaarden. De Minister van (gel.) B«« BEYENS. Ziehier het rekwest dat tot Z. M. Albert is toegesluurd geweest. om 7 ure, De heer Mechelynck stelde voor de ver kiezing van Rousselaere lol eene commis sie te verwijzen. Er werd hoofdelijk ge stemd op dit voorstel. M. Beernaert ont hield zich, «daar bij in de zaak betrokken was», zegde hij. De heeren de Pélichy en Jul. Delbeke hadden dezelfde lakt niet alhoewel zij zich in hetzelfde geval bevonden. Zij stemden voor hun eigen. Welke kieschheid PALEIS VAN BRUSSEL, den 11 November 1910. Mijnheer de Voorzitter, De Koning heeft kennis genomen t„„ rekwest dat gij Hem toegestuurd hebt 31 Oogst lestleden, namens de F Harmonie Se Cecilia van Veurne. Zijne Majesteit zal met vreugde zien dat uw oud kunstgenootschap den titel van Koninklijke Maatschappij blijve dragen, waarvan hetzelve zich ten allen tijde zeer de regeering De personen die aan Mr BUYL iets mede te deelen of te vragen hebben, worden verzocht zich lol hem te wenden op het volgende adres lirijgjulann, 1O%, Ekeue (Brussel). gen, gelooven wij. li 19,54 bier, met de uitdrukking I 7,46 7,50 18,05 18,09 11 Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Oroctc Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. str.) 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 ADVERTENTIEBLAD 10,31 naar 10,25 10,29 18,12 20,38 18,17 20,43 16,02 16,07 POPERINGHE. 14,27 18,05 21,00 (Beveren) 14,30 18,09 21,04 erkentelijke bedankingen, de verzekering onzer oprechtste en verkleefdste gevoelens. NAMENS DEN BESTUURRAAD: Do Voorzitter, (get.) J. ANDRIES-VAN SEVEREN. De Secretaris, (get.) L. HOUTSAEGER. Vertrekuren van den I.Izerenvveg tot 30 Atpril 1911. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12.10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Ad.) 22,02 Vertrek uit Veurae naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 Vertrek uit Veurne Statie Voorstad Do aanklacht vermeldt dat op do verzegelde I pakken met stembrieven, het getal dezer niet I werd opgeschreven. Dit was het geval in de bu- I rooien van de kantons Ardoye, Hooglede en I Thielt. In de kantons Thielt, Rousselaere en Ruysselede kwamen er stembrieven te kort in I schier alle bureelen, hetgeen de kneep van het I zwervende stembriefje aanduidt. j Verleden jaar stemden wy eene wet op 't bedrog I in kieszaken. Zij verplicht den voorzitter van het I hoofdbureel de aandacht te vestigen op do ver- I dealing van de stembrieven onder de verschillen- I de bureelon. Do Senaat stemde dit niet en liet I alzoo toe stembriefjes vóór de verkiezing weg te I nioflelen om aan de kiezers uit te deelon. Wy I zegden dat het bedrog gemakkelyk zou zyn en I het werd toegepast te Rousselaere. In ’t arrondissement Rousselaere trok men par- I tij in 1904, uit vrees voor de Fransche wet op de I inventarissen, om de bevolking dweepzuchtig te I maken. Dit jaar gebruikte men middelen van I denzelfden aard. Te Ingeimunster, zegde een I predikant tot de geloovigen, dat, zoo dezen voor I de liberalen stemden, hunne overleden bloedver- I wanten, die nog in het vagevuur zyn, er meer I zouden te lyden hebbenhy deed hen op het I kerkhof komen en beval hen te zweren voor de katholieken te stemmen. Ziehier een der tairyke bons voor tonnen die zoowat overal werden uitgedeeld. Een katholieke drukker werd met 't drukken der stembrieven voor het arrondissement Rous- solaere belast. De bureelen waren uitsluitend uit katholieken samengesteld, en er was slechts een getuige der oppositie aanwezig. Katholieke gemeentebesturen ontvangen de stembrieven en deelen ze uit. Aldus is het mogelyk stembrieven te laten rondzwerven. En zoo behaalde men ge in 1849, veroorloofde zich de Bestuurraad het de blijde intrede, in Belgie, van den van ons Stamhuis te herinne- ren, en smeekte, in goheugenls van die geschied kundige gebeurtenis, van wegens de hooge wel willendheid van den Soeverein, dat deze zicli zou gewaardigen gift te willen doen van een vaandel aan het eerste Belgisch muziekkorps, dat hem, tydens zijnen intocht op den nationalen grond had begroet; Z. M. Leopold I, in zjjno wijze bezorgdheid, deed recht op dezo vraag en deod, op 15 Sep tember 1849, ter bestemming van den Voorzitter der maatschappij, oen prachtig vaandel opstu ren, in rood fluweel, met zijde gevoord, dragondo in goud verheven borduursel, het Belgische wapen met het volgende opschriftDon de S. M. Leopold I, Roi des Beiges Die rijke bannier, het zinnebeeld der Konink lijke milddadigheid, is nog op heden zorgvuldig bewaard, als ons kostbaarste pand; Toen, in 1897, do Koninklijke Harmonie Maatschappij Su Cecilia de 75,u verjaring van hare stichting vierde, schonk Z. M. Leopold II haar oene prachtige medalie en Gij zelf, Sire, alsdan Z. H. Kroonprins Albert van Belgie, stemdet erin toe, door brief van uw Kabinet in dagtoekening van 25 Juli 1897, don titel van Lid van Eer te aanvaarden; Op 7 Juni 1903, wierd do Stad Veurne met uw officieel bezoek vereerdGij gewaardigdet U de Veurnscho maatschappijen ten Stadhuize in ge hoor te ontvangen. Het zal ons toegelaten zijn to herinneren dat aan eene afvaardiging onzer Koninklijke Harmonie eene bijzondere eer te beurt vielOns jaarboek, dat den doortocht ver meldde van Leopold I.uwen Hooggeboren Groot- Vader, langs Veurne, op 17 Juli 1831, wierd u overgelegd en lezing wierd gegeven van het pro- ces-verbaal, dat de ontvangst verhaalt van eene afvaardiging van onze gilde, door Z. M. Leopold I alsook de vergunning door dezen laatste, van den titel van Koninklijke Maatschappij als hoogstbevleiende hulde, stemde Z. H. Prins Albert erin toe, ons jaarboek met zijnen naam te onderteekenen. Eindelijk, laat de Bestuurraad der Konink lijke Harmonie S« Cecilia zich toe U te herinne ren dat onze Maatschappij, in alle omstandig heden, uit ganscher harte, deel heeft genomen zoo in de droevige als in de blijde wisselvallig heden waarin de Koninklijke Familie wierd ge mengd. Zoo is het dat, zich steunende op al dio om standigheden, wij U durven bidden, Sire, de Harmonie S« Cecilia van Veurne, te bemachti gen om, in het toekomende, den titel van Koninklijke Maatschappij te mogen behou den. Overigens, Sire, de vurigste wenschen van onze Maatschappij zouden zich verwezentlyken, indien, Gij ons hetzelfde vertrouwen wildet toe kennen als datgene welk door Monseigneur Prins Albert ons toe te laten, den naam van Z. M. Koning der Belgen als Lid van Eer Beschermer onzer gilde in te schrijven. Hopende dat Gy zult waardigen een gunstig vervolg aan ons smeekschrift voor to behouden, bieden wij U, strek- Sire, onzer hoogst eerbiedige en SlRB i I De Bestuurraad der Koninklyke Harmonie S“ Cecilia te Veurne veroorlooft zich, U met don diepsten eerbied te vertoonen: Dat voornoemde Koninklyke Harmonie-maat- schappij, op 12 September 1822 gesticht, zich beroemt do oudste Koninklyke Maatschappij van Belgie uit te maken; Dat, inderdaad, zoo het hare jaarboeken ver melden, zy de groote eer genoot eeno serenade aan te bieden aan Z. M. Leopold I, toen deze, op 17 Juli 1831, Veurne doortrok, komende van Londen, langs Kales, en zich naar Brussel be gevende, ten einde den oproep van het volk te beantwoorden, dat Hem tot den Troon van Belgié verheven had; Te dezer gelegenheid, genoot eene afvaardi ging der gilde de uitstekende eer door Zijne Majesteit ontvangen te zyn, en deze trad de vraag by die Hem wierd aangeboden on f kende tot het bekomen, ten voordeele van de makkelijk to Rousselaere, de 1500 of 1600 stem- S‘« Cecilia Maatschappij, van den titel van mon om te zegepralen, enz. Koninklijke Maatschappij Voor T arrondissement Veurne-Ostende Later, on, met hot doel een schriftelijk betoog Dixmude had men hetzelfde kunnen zeg- dezer vergunning te bekomen, wierd een rekwest >en eelooven wij. aan Z. M. Leopold I toegestuurd, en deze deed, per brief uit zijn Kabinet, in datum 30 Oogst In dezelfde Kamerzitting geef de heer 1833, da te voren toegestanégunetbekrachtigen; Beernaert eene schoone les van welge manierdheid aan zijne collega’s van Rous- voorval van selaere, wij bedoelen de heeien Gillès de Hoogen stichter Pélichy en Jul. Delbeke.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1