VAN VEURNE 1910-1911. F r NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Ta A) fa Ie O Wie beschimpt en verlaagt de Religie? Leest en verspreidt dit blad. o* WOORDEN VAN DEN PAUS. 1 I T«? T' XhI ei-<iit^ 31 December 1910. 'V 1 DE REDACTIE. •in. «••n bij - I •ik' tSRU De paus Pius X had een verhoor ver leend aan Mgr. L’Croix, fransche bisschop en heeft hem gelukgewenscht, omdat hij het voorbeeld volgende van Mgr. Bouo- melli, bisschop van Cremone, zijne pries ters heeft aangeraden zich niet te mengen in de partijtwisten. Ziehier, volgens Mgr. Lacroix hoe de paus zich uilgedrukt heeft: De bisschop van Cremone is een goede en brave bisschop en hel zal uitmuntend zijn dat uwe priesters zijn raad van voor zichtigheid volgen. Toen ik bisschop was te Mamoue n later patriark van Venetië, heb ik bestatigd dal meest al de geschil len die ontstonden lusschen de bevolkin gen en hunne priesters altijd eene kies- kwestie voor oorsprong hadden. In deze zoo moeilijke zaak zijn degeloovigen zeer kilteloorig en wanneer een priester wil beschikken over hunne onafhankelijkheid om ze te doen kiezen in dezen of genen zin, vooral wanneer hij hun verwijl, na de kiezing, van slecht gekozen te hebben, hij doet aanstonds rond hem harde vijande lijkheden ontstaan, die noodzakelijker wijze zijnen invloed in gevaar brengen. Dat de priesters gebruik maken van hun burgerrecht, om te stemmen volgens hun geweten Niets is beter. Maar, indien zij zich, bij ongeluk, in den kiesstrijd moesten werpen, zij zouden er de achting en de sympathie verliezen, die zij noodig hebben om met vrucht hun zedelijk ambt uit te oefenen. Deze regel is toepasselijk niet alleenlijk op de priesters van Italië, maar op de priesters van al de landen waar hel alge meen stemrecht is toegepasl. Zoo spreekt de paus Pius X. Wat denken onze katholieken daarvan en vooral hunne politieke priesters? Als zij er zelve niet naar luisteren, waarom denken zij ons dom genoeg om er aan te gelooven T JS Dit Bind verschijnt den Zaterdagavond.--Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men word' verzocht alle artikels uiterhjk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide I Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE ORUNJEITV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Aan de jonge huwbare meisjes, eenen goeden, flinken vrijzinnigen bruidegom. Aan de jongelingen, volgens ouderwetsch gebruik,‘eene “gildige» vlaamsche bruid, gezond naar lijf en geest. Aan de jonggehuwden, gedijend, blozend kroost. Aan de vaders en moeders van huisgezinnen, welgelukken, voorspoed en genot j mi,’ retor 1 Onlangs heeft M. Persoons, liberaal volksvertegenwoordiger voor Lokeren- Sl Niklaas, in de Kamer doen zien wie er de Religie verlaagt en bespot. Daartoe is het hem voldoende geweest lezing te geven eener Litanie, opgemaakt en verspreid door de katholieken van T land van Waas: Ziehier den inhoud van dat merkwaar dig katholiek stuk Ziedaar op welke wijze de katholieken met de gebeden van hunnen eigen Gods dienst spotten. En toch hoort men bijna wekelijks de klerikale bladen roepen en schreeuwen dal hel de Liberalen zijn, die met de Religie spotten en die trachten de religie hatelijk te maken O! die kluchtspelers! B le Op politiek gebied komen wij eene bladzijde te wenden. De klerikale reus met zijn leemen voeten, treedt, deerlijk gehavend, het nieuwe jaar binnen. Zijne meerderheid in de Kamers is enkel zes stemmen, als men nog den inde pendent mederekent. Hij waggelt en is veroordeeld tot de volledige lamheid. Zoo die zoo gevreesde reus durft roeren, dan vak hij in den modder. De nieuwe legerwet (een zoon per familie), de afschaffing der plaatsvervanging heeft hij enkel met medehulp der liberalen kunnen bewerkstelligen en dan ;nog heeft hij vele toegevingen moeten doen. Thans is hij meer dan ooit machtloos en wil hij zijn rijk eenige maanden verlengen, zoo is het hem opgelegd de volle dige rust te bewaren en zijne leden langs zijn modderig lichaam te laten hangen. Al de liefkozingen van Woeste, Schollaert en Helleputle kunnen niet baten, al braken zij zich den neus bij het driftige kussen: de reus zinkt en is veroordeeld. Op godsdienstig gebied is het. jaar 1910 een echt wonderjaar. Wij zagen die zonderlinge verandering der Eerste Communie voor de kinderen in praktijk ge steld Zeker zij wij niet in de donkere mysteriën der kerkvaders geconfljt. Maar wij vinden in ons onnoozel wereldlijksch brein en dat vinden met ons meest alle geloovi.ren dat die verandering niet ter eere der onveranderlijke Roomsche katholieke Kerk strekt. Welhoe, denken meest alle Christenen, toen wij onze Eerste Communie deden, geschiedde die plechtigheid met alle pracht.Twee jaren, bijna zooveel als voor een examen van kandidaat-notaris, moest men studeeren, wedijveren om tot de II. Tafel te naderen, twee jaren lang doorgrondde met de 41 lessen van den Mechekchen Catechismus en op het laatste voleindde men nog zijne godsdienstige kennissen door het van buiten leeren van den Dobbelen Cate chismus. Wij herinneren ons nog en vele Veurnaars met ons, voor eenige jaren was een werkmanskind, door de politie buiten de kerk gezet, om reden dat het onbe kwaam was alhoewel het twee jaar de lessen gevolgd had. En in een enkel jaar is dat al veranderd. Van zeven jaar af doen de kinders nu hunne Eerste Communie, schier zonder voorbereiding! Zijn het de liberalen die den twijfel doen ontstaan of wie spot met den Godsdienst? Zooveel voor het oude jaar. ’t Nieuwe mogen we natuurlijk met welgevallen begroeten en, met vaste hoop op vervulling, onze beste wenschen uiten. Aan de liberale leiders wenschen wij krachtdadigheid en besef hunner plicht. Anti-klerikalism en volksgezindheid alleen moet hen bezielen. De klerikalen door hunne koppigheid en hunne weigering met liberalen samen te gaan om de eenma king der kieswetten te doen, bewijzen ons een onrechtstreekschen dienst. Libe ralen en socialisten hebben zeker vele punten waarzij ’t akkoord kunnen komen, maar op andere punten zijn zij zeer verschillend. Tusschen de klerikalen die de werkman hier 65 fr. pensioen geven en hiernamaals den hemelschen papschotel beloven en de socialisten die niets anders voor doel hebben dan hier op aarde de sociale toestand der werklieden te verbeteren, moeten de liberalen zeker de laatste kiezen. Maar met eene andere partij samengaan is niet zoo gemakkelijk een huishouden waar man en vrouw iets of wat verschillen van karakter heeft eenigen tijd en eenige ondervinding noodig om het samenwonen verdragelijk te maken. Dat moeten liberalen en socialisten leeren en dat zijn de klerikalen bezig met te bewerken en dat, hopen wij, zal in 1911 tot de werklijkheid behooren. Aan de liberale kiezers wenschen wij moed en volharding. Olie drijft toch eens boven. Hoe heviger de tegenstand, hoe duurzamer de zegepraal. Want zelf de klerikalen zijn ervan overtuigd en T is juist die vrees, die hen onmachtig maakt, en die hunne zinnen verbijstert als zij er op denken; indien zij vallen zullen zij nooit meer aan ’t bewind geraken. Spiegelen wij aan ons Spanje; pas eenige maan den konden zij Ferrer doen voor den kop schieten en thans is eene wet gestemd met eene meerderheid van 160 stemmen, die het stichten van nieuwe kloosters in Spanje verbiedt. Het ADVERTENTIE-BLAD houdt eraan ook aan zijne abonnenten en aan zijne lezers, zijne gulhartigste wenschen aan te bieden: Gezondheid, voorspoed en plezier. la 'ƒ1 r C ■?r 'j lie j.-lts Wij zijn weer aan een omdraai van onze levensbaan. Vooraleer in de toekomst te turen', kijkt men weleens op den afgelegden weg en het jaar 1910, is wel de met hunne kinderen, moeite waard om ons een oogenblik stil te houden. Aan alle neringdoeners in ’t algemeen, bloeiende zaken. Op politiek'’-ebied komen wij eene kenmerkende, belangrijke en heugelijke Aan de herbergiers in ’t bijzonder, afschaffing der hatelijke plagerijen van de I Voor ’t gansche land, voor ’t welzijn onzer spaarpenningen, voor de verheffing van den werkersstand, volledige val van ’t katholiek ministerie. Voor de kat holieke ministers, de rust of als gewoonte, een vetbetaald postje. In’t kort, voor allen, wat zy denken dat hun toekomt en wat zij zich zelven wenschen. En eindelijk voor ’t ADVERTENTIE-BLAD zelf, wenschen wij vele abonnenten en vele lezers. ADVERTENTIEBLAD 19,54 I i eene F Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Gi jute Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. str.) 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 /II r in< '•■I ii fir i <J« »r Vertrekuren vnn den Ijzerenweg tot April 1911. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12.10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Ad.) 22,02 WfWHU» T fit Uil—Wl TM» ■ilIBWimi—1—1—11J MM————b——HM— J. 1- I 21,00 (Beveren) 21,04 {i a<r ,i' at Van de antiklerikalen, bevrijd ons Heer. Van de geuzen, bescherm ons Heer. Van de liberalen, beschut ons Heer. Van de socialisten, verlos ons Heer. God, onzevader die in de hemelen zijt, gij,die den mensch geschapen hebt naar uw beeld en gelijkenis, maar die in de liberalen, socialisten en consoorten uw beeld niet meer vindt, heb medelijden met ons. God de Zoon, verlosser der wereld, g(j, die uw bloed hebt vergoten voor de menschen, wiens offer van geener waarde meer is door de schuld der anarchisten en communis ten, heb medelijden met ons. God de Heilige Geest, gij, die door'f geuzenraa weggejaagd zijt en door den duivel vervangen, heb medelijden met ons. Van deze lieden, die leven als zedelooze dieren en sterven als de beesten, verlos ons Heer. Van de opstokers en ruziemakers, verlos ons Heer. Van bandieten en dieven, verlos ons Heer. Van de moordenaars en brandstichters, verlos ons Heer. Van de socialisten, die de boeren willen uit roeien, verlos ons Heer. Die het huwelijk willen vervangen door dierlijke koppeling, verlos ons Heer. Die zich van de eigendommen willen meester maken, verlos ons Heer. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 18,12 20,38 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 18,17 20,43 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1910 | | pagina 1