VAN VEURNE AAN DE KIEZERS. 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT .v a Eene Liberale Wet. i Aan de Abonnenten Verklaring der Liberale Linkerzijden van 21 December 1900. Komedianten. Verklaring van 6 April 1906. Xater<l<«H V Januari 1911. 85' jaar. rsu» meente; 3. Eene tweede slem aan alle huisva- leen trachten te regeeren, om hunne kies- dravers, met ons geld, en ten nadeele van burger en werkman, vet te kweeken. Zulke toestand kan echter niet lang meer durenhet land is moede van den klerikalen hutsepot en welhaast aal men zich, in die voorwaarden, van hooger hand verplicht zien, na de volkstelling, de Kamers te ontbinden en de kiezers te raad plegen over de menschelijkheid der hoo ger aangehaalde volkslievende hervormin gen. Leve een antiklerikaal ministerie! Wog met de klerikale achteruitkruipers en leugenaars Binnen kort zullen wij de vrijheid nemen den kwijtbrief aau te bieden voor hel loopende jaar 1911. Wij verhopen dat hij bij allen goed ont haal zal vinden. it De liberale linkerzijde der Kamer, tij dens hare zitting van IS December, heeft besloten den tekst derVerklaring der Libe rale Linkerzijde van Senaat en Kamer van 21 December looo, evenals deze der Ver- kiahiiig van 6 April 1906wie laten herdruk ken. Het Bureel der Linkerzijde verzoekt ons deze documenten mede te deelen. In aanmerking nemend dal hel overeen stemt met den wensch van alle liberalen des lands en gunstig aan de hersamen- stellingder eenheid van het liberalism dal de Liberale Linkerzijden van Senaat en Kamer elkaar verslaan over een parlemen tair workings- en oppositieprogramma om het land van hel klerikalism te verlossen, stelden de liberale senators en volksver tegenwoordigers hel volgend programma vast I. Hel is algemeen gekend dal in de Kamer en in hel land eene meerderheid beslaat, welke voordeelig is aan de Eenmaking der Kieswetten, de Evenredige Vertegenwoordi ging en hel Verplicht Onderwijs naar eene school door de ouders zelven te kiezen. Niet alleen liberalen en socialisten vra gen die nuttige en noodige hervormingen, maar ook veel katholieke Kamerleden ver- klaui den tr i.ich vroeger partijganger van, evenals zekere Katholieke Kringen en an dere klerikale groepen, die ook de recht vaardigheid en hel nut dier hervormingen inzagen. Maar, de ongelukkige man, voor hel ongeluk van België en ook dal zijner par tij, is op het tooneel verschenen en minister Schollaert en zijne aanhangers bogen gedwee het hoofd voor de bevelen van Woeste. Om reden van pcrtijbelang verbranden de klerikalen vandaag, wal ze gisteren nog op beide knieën aanbaden en wal eenigen hunner zelfs aan hunne kiezers plechtig beloofd hadden te zullen verwezentlijken. Doch, T is waar, M. Woeste beeft in de Kamer verklaard dal kiesbeloften geene verbintenissen zijn en dat ze dus niet hoe ven gehouden te worden 1 Ziedaar de politieke zedelijkheid der klerikale partij De dringende hervormingen door T land geeischl worden aan de belangen der kle rikale partij geofferd, Niettegenstaande de Rechterzijde de minderheid van T Belgisch kiezerskorps vertegenwoordigt, durft zij de grootste onrechtvaardigheid plegen. De vroegere katholieke belovers en par tijgangers dier hervormingen hebben nu hunne kazak gekeerd. Is laf, uiterst laf... En nochtans, ’t is alzoo beter 1 Immers, gelijk men weet, wanneer eene hervorming moet lot stand gebracht wor- dan met de medewerking der katholieken, is zij altijd zeer gebrekkig en onvolledig. De klerikale achteruitkruipers verzwakken en vervalschen ze toch altijd. Nu wordt de toestand klaarder; T Bel gisch volk weet nu dal die rechtvaardige hervormingen alleen door de Linker zijde gewild en verdedigd wordendal ’t laud ze alleen van een antiklerikaal minis terie mag verwachten en dat men, om zulks te bekomen, kost wat kost de kleri kale ministers en hunne valsche Kamer meerderheid omver moet werpen. Zoolang de klerikalen aan hoold blij ven zullen zij de intresten hunner partij boven die van land en volk stellen en al- De nauwkeurigst mogelijke Evenredige hoedanigheid, zonder andere voorwaarden Maatregelen tol verzekering van een goed bestuur en bereddering der gemeen tezaken. De personen die aan Mr BUYL iets mede te deelen of te vragen hebben, worden verzocht zich lol hem te wenden op het volgende adres Krijgelaan, 1O», Elsene (Brussel). 1 ’I ■’I Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 13 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uilerlijk legen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. He Annoncen voor Relgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Publjcité, Magdalenaslraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNE1N, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Het verplichtend onderwijs is eene poli tieke en sociale noodzakelijkheid, vooral met het oog op ’s lands vooruitgangal de burgers moeten kennissen verwerven, ze bewaren en uitbreiden door hel onder richt der volwassenen. Het openbaar on derwijs moet worden bevrijd van allen in vloed van godsdienst en uitsluitend at han gen van de burgerlijke overheid. Niemand mag zich door geld afkoopen van den burgerplicht, mede te werken aan de nationale verdediging, in de maal van hel noodige. De plaatsvervanging moet, zooals overal verdwijnen. De Liberale Linkerzijden schallen dat de verwezentlijking der politieke gelijkheid door de afschaffing van T meervoudig stemrecht moet worden doorgedreven, evenals het grondbegin der Evenredige Vertegenwoordiging tol alle graden van het electoraal in de grondwet en de kies wetten. Hel meervoudig kiesrecht is eene bron van delen, bedrog dal aan de klerikalen eene onweltelijke overheersching verzekert. De Onderstand aan de Ouderlingen in Engeland. Hel liberaal ministerie beeft aan de be- hoeftigen hun nieuwjaargift willen bezor gen. Men weet dal ieder ouderling, die in een gasthuis of toevluchtshuis verzorgd werd, verplicht was te werken, in ver gelding van den kost en inwoon en van de voordeelen der wel op de ouderdomspen sioenen niet konden genieten, welke ver leden jaar in voege werd gebracht. Waren ook uitgesloten, de armen die onderstand genoten van de gemeentebesturen. Te rekenen van 3 Januari 1911, heeft deze uitsluiting opgehouden. De behoefi- gen mogen, indien ze meer dan 70 jaren oud zijn, de gestichten verlaten en eene eigene woning hebben; bovendien trekken zij bel pensioen van fr. per week toegeslaan door de wet. Vele ouderlingen traden in die gestichten omdat zij onbekwaam waren werk te vin den en niet tol last wilden strekken van hunne kinderen, zullen nu opnieuw hunne plaats kunnen hernemen in den huiselijken kring. Hun klein pensioen zal voortaan loelaten het wekelijkse!) budget van het huishouden te vergrooten. Ten anderen, het féit van opgeschreven te zijn als behoeftige, was voor velen als eene schande aanzien. De liberale wel doet die minachting verdwijnen. M rekent op 30.000 erkende ougeluknigen die nu in pensioen zullen krijgen. Hel is nog niet allesde toelating tot hel genieten der voordeelen der ouder domspensioenen voor de 70 jarige ouder lingen, zal toelaten dat andere ongelukki- gen, beneden de 70 jaren, gemakkelijker hulp en onderstand zullen vinden in de gast- en toevluchtshuizen. I 1 Vertegenwoordiging moet worden aanzien vooral ouder het regiem van het algemeen stemrecht, als een maatregel lot recht vaardige inrichting van het kiesstelsel. De Linkerzijden, de eendracht en de ge zamenlijke adie nastrevend, alle denk wijzen eerbiedigend, willen in de toe komst de vrijheid van de leden voorbehou den die de meening der meerderheid niet deelen en zich bij hel zuiver A. S. niet willen aansluiten. In geval van grondwetsherziening, zal ioi herinrichting van den Senaat worden gestreefd om het gezag’van deze vergade ring te vergrooten en meer kracht aan de beraadslagingen van deze Hooge Kame. bij te zeilen. IV. Strijd tegen de Ooode Hand. De aanzienlijke aangroei der roerende en onroerende rijkdommen der kloosters eischl ingrijpende maatregelen van wette- lijken aard om de uitbreiding der klerikale doode hand te keer te gaan. De stoffelijke en zedelijke heropbeuring der werkerskias is altijd een der hoofd doelen van de liberale politiek geweest en heden meer dan ooit moet zij op den voor grond slaan. Door het onderwijs en de opvoeding te verbeteren zal het liberalisme den econo- mischen toestand der werkerskias gunsti ger maken, tot verbroedering der klassejï meewerken en een verlichte en vooruit strevende democratie voorbereiden. eenparig gestemd door al de leden der linkerzijde, bij uitzondering van M. Roger, van Doornik. De liberale zijde oordeelend dal T kies stelsel voor de provincie en gemeente aan de dagorde der aanstaande verkiezingen staal, dat op dit punt hel programma der partij moet vaslgesteld worden, gezien de vroegere voorbehoudingen door zekere leden gemaakt, verklaart met eenparige stemmen dal algemeen stemrecht voor de provincie en de gemeente moet ingevoerd worden en voor die invoering geene ande re voorwaarden dan de volgende mogen gesteld worden: 1. Integrale toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging in al de gemeenten van rijk en voor de provinciale verkie zingen; 2. Eene slem aan eiken burger, 23 jaar oud en sedert 1 jaar gehuisvest in de ge- oneindig bedrog, onmogelijk te verij- i ders, oud 35 jaar, en alleen om reden dezer ADVERTENTIEBLAD ..u-vS-., 4 19,54 i 18,12 20,38 18,17 20,43 Vertrekuren van <le» Buurtspoorweg niet I October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groot Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. str.) 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 Vertrek uren van den IJzerenweg tot 30 April 11111. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12.10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Ad.) 22,02 ,<A i I 11 21,00 (Beveren) 21,04 Ilerinricliting van liet Onderwijs. II. Herinrichting der Nationale 'Verdediging. III. Kieshervorming. V. Verbetering van liet lot der werklieden. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 1