1 VAN VEURNE Concerl-Voordraclil Be ItélgiscTie Politiek in 1910. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Katholiek Onderrichts-verbond. Willems-Fonds Te SÈ Truiden. GEMEENTERAAD VAN VEURNE. SKnter<l»f4 üil Januari 1911. !V A S5»e jaar. Na hel Concert, klein dansfeest. ZONDAG 29 JANUARI om 7 1/2 u. ’s avonds Spi ekerHeer Advokaat LESAFFRE. Onderwerp IETS OVER DE VROUW IN HET VERLEDEN. Zitting van 18 Januari 1911. Men schrijft ons S‘ Truiden, waarin wij de volgende regels aantreffen Reeds meermalen hebben de kleine handelaars en de werklieden onzer stad protest aangeleekend tegen deonmogelijke concurrentie, welke bun door de kloosters wordt gedaan. De volgende leiten toonen niet alleen dat hunne klachten niet valsch zijn, maar dat bij onze kloosterlingen, hunne zoo hooggeprezene liefde voor de armen alras verdwijnt wanneer de stoffe- meening der algemeenevergaderingte heb ben uitgedrukl en hielden den brief staan de. Wat er nog gebeuren zal zullen we later weten. In deze zaak moeten wij de handelwijze van den Aartsbisschop beletten. Waarom bemoeit deze hooggeplaatste geestelijke zich melde wereldlijke officieeleonder wijzers’! Of wil hij enkel doen opmerken dal alles voor zijne Hoogheid moet buigen. Ook dient opgemerkt te worden dat deze klachten geuit worden door katholieke onderwijzers. Zoodus zijn de liberalen niet meer alleen om te beslaligen dat de geestelijken in alles de wereldlijken willen te boven gaan en hun alle broodwinning afnemen. «Mijn rijk is van deze wereld niet» zegde nogthans Jesus van Nazareth!!! Wat de liberale partij in hel bijzonder aangaat, die komt weer versterkt uil de kiesperiode. Zij alleen heeft een zetel ge wonnen, zij alleen maakt de grootste vor deringen. De kiezers stellen dus het meeste ver trouwen in de liberate partij, daar die kiezers begrepen hebben dal onze politiek tevens verbeven en UITVOERBAAR is en zij onze partij aanzien als de partij van den JUISTEN MIDDENWEG, den middenweg tusschen de achleruilkruipende klerikalen en hel te snelloopende socialisme. De libe rale fractie dient als rem tusseben de twee. Wij verwachten met ongeduld de eerst komende verkiezingsperiode om de kleri kale politiek te veroordeelen, daar zij niet meer overeenkomt met de moderne ge dachten en daarenboven steunt op aantij ging en onbekwaamheid. Verliezen wij echter niet uit het oog dat reeds vóór 1912 eene ontbinding zich kan opdringen en wij dus strijdvaardig hoeven te staan. De toekomst is aan de liberale partij:de ware partij van orde, vrijheid en vooruit gang. een groot deel van T werk ontnomen zijn, door die brave zuslerkens, welke belofte gedaan hebben van eeuwige armoede (welke klucht.) Maar ziehier een ander voorbeeld van de geldzucht dier kloosterlingen. Een arme doch behendige naaister maakte voor schooien voor hetzelfde huis aan 20 cent, het stuk. Deze arme moeder van familie is hare geldwinning afgenomen.,, door de kloosterzusters die hetzelfde werk zullen doen nitvoeren door de onbetaalde weezen aan 5 centiemen het stuk. Overal dezelfde, die kloosterlingen. Veurnsche handelaars, houdt een oog in T zeil lingen in hel spel zijn. Tol nu, en in dit, natuurlijk onvergeld geholpen door hunne ouderlooze pension- uairen, maken de zuslerkens der stad, zer en de andere onderwijzer) voor hel werkmanshémden voor een huis der stad, Schepencollegie geroepen. Zij ook kregen aan den ongelooflijken prijs van 22 eeiitie- eene duchtige vermaning en werden uitge- menïsiuk. Nutteloos te zeggen dal de i noodigd hunnen brief in te trekken. Doch naaisters der omliggende gemeenten alzoo zooals de Eerevoorzitler, beweerden zij de In den loop der maand November hield de afdeeling (arrondissement Mechelen), van hel katholiek Onderrichts-verbond, eene algemeene.vergadering te Mechelen. Een der leden haalde er den akeligen toestand aan, waarin, voor het oogenblik de wereldlijke onderwijzers en hunne familie zich bevinden Deze woorden wer den algemeen goedgekeurd en het is met handgeklap dat men hem ontving toen hij er bijvoegde dat hel schandalig was te beslaligen dat zonen van Mechelsche ou ders verplicht waren plaatsen van onder wijzers te vragen in andere sleden, terwijl hel gemeentebestuur in de officieele ge meentescholen niets dan geestelijken be noemt. En zeggen, voegde deze ontevreden er bij dat onze ouders conlributiën betalen, hun huisgezin moeten onderhouden, en daarbij nog vele onkosten te dekken heb ben om eene gedurige propaganda te ma ken, ten voordeele onzer (katholieke) vrienden, die het brood uit den mond onzer kinders rooven, en ze beletten hun leven te winnen. Na eene langdurige woordenwisseling werd er beslist eene petitie tot het gemeen tebestuur te zenden, vragende dat nu om dezen toestand te verbeteren, in de toe komst, bij helft geestelijke en wereldlijke onderwijzers zou benoemen. Maar de Aarisbisschop, van deze beslis sing onderricht, ontbood den Eere-Voor- zitter van den Bond, vroeg hem om uitleg nopens den bijzonderen slechten geest, welke de leden van den Bond bezielt, en i gaf hem een evermaning van eerste klas 1? en Pannestraat. Doch deze hield zijne zienswijze en deze zijner medeleden slaande. Dan werden de Voorzitter en de Ge heimschrijver (de eene is hoofdonderwij- Het Belgisch politiek jaar 1910 is verval in de laatste verkiezingen. Niettegenstaan de de Internationale Tentoonstelling, die door liberalen en socialisten geëerbiedigd werd, maar door onze tegenstrevers uitge buit is geworden, niettegenstaande de vrede tusschen oude en jonge Rechterzijde geteekend onder de drukking van vrees, hebben de laatste verkiezingen geloond dat de klerikale partij meer en meer aan krachten verliest. Van de toepassing der E. V. af, toege- slaan door de klerikalen ten prijs van hel behoud der kleine kiesomschrijvingen, heeft jaar in jaar uit, de conservatieve fractie hare meerderheid zien verminde ren. Hel gouvernement heeft in 1910 zich nogmaals een zetel zien ontvallen en hare meerderheid van 6 stemmen beantwoordt maar aan de onbeduidende overhand van 16.000 stemmen In dergelijke omstandig heden zou men loch nog kunnen beweren dal dit gouvernement kan leven, maar hel zou de wijsheid moeten hebben niet te handelen. Wij zeggen dit, omdat de leiders der regeeringspartij hun partij-politiek nog willen verscherpen. De Regeering neemt een oorlogszuchtige houding aan, die haar totaal niet past. Minister Schollaert, tel kenmale dal de gelegenheid zich voordoet, roffelt den aanvalstrommel. Hel kabinet Schollaert stelt zich aan als een hinder- paal-minislerie, dal zich, legen den wil in der natie, zal verzetten legen de hoogste politieke eischen van hen die de meerder heid vormen, zoowel in hel Parlement als in hei Kiezerskorps. Hel is een strijdend kabinet daar Schollaert zitmens is een nieuwe schoolwel de derde sedert 1884 voor te brengen om het officieel onder wijs den genadeslag te geven. Hij schijnt echter te vergeten dal winden zaaien stormen oogsten is. Die gewaagde politiek is echter geens zins geschikt den moed der oppositie te breken, integendeel. Ze zal daarin een nieuw krachtig aanvalsmiddel vinden. Dit kabinet en die regeering zal echter niet lijke eri geldelijke belangen dier kloosler- i lang meer op de baan der ongrondwette- i lijkheid voortgaan waarop hare blinde leiders haar gebracht hebben.Wij vinden thans in België een politieke partij die den schijn heeft zich het meest legen de revo lutie te verzetten, doch die om te blijven regeereo haar toevlucht neemt tot echte omwentelingsgezinde middelen. De laatste verkiezingen hebben ons de hoop gegeven dal de regeering 1912 niet zal overleven. Dan zal het gezag toehooren u»ii <ii<> partij(cn) waarvan de practische geest en de uitvoerbare'TIèhkbooideii hel best zullen overeeenstemmen met de be geerten van bel volk. Er zal natuurlijk een tijdstip volgen, waarop geen enkel der drie politieke groepen in staat zal zijn de meer derheid te hebben, en liberalen'en socia listen zijn van die waarheid overtuigd en reeds meermalen hebben wij kunnen op merken dal de oppositie begrepen heeft, dat dan in dit tijdstip regeeren niet alleen alleen wil zeggen voorzien maar ook toe geven. Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nu nmer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechter! jke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uilerlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, MagdalenastraatBrussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Aanwezig: Al de raadsleden, behalve de heer Burgemeaster, wegens onpasselijk heid belet. In afwezigheid van den heer Burgemee ster wordt de zitting voorgezeten door M. R. de Spot, schepen. Hij verklaart de zitting geopend en doet lezing geven van bet verslag der vorige zitting, hetwelk goedgekeurd wordt. 1' Punt. Rechtsvordering wegens demping ovenveg. De Gemeenteraad bemachtigt ’t Schepen collegie om in rechte te gaan legen Beheer der Staatsspoorwegen, wegens het dem pen van eenen overweg over den ijzerweg van Veurne naar Duinkerke,gebezigd voor het gebruik van hovenierland aan de stad toebehoorendewelken overweg bij vonnis van de Rechtbank ter dagleekening van 21 September 1868 toegestaan werd. 2e Punt. Nijverheidsschool. Ontslag leeraar M. Decoster. De Raad aanvaardt hel ontslag aange boden door M. J. Decoster, in zijne hoe danigheid van leeraar van Natuurkunde en Werktuigkunde in de Nijverheidsschool onzer stad. 3e Punt. Nijverheidsschool. Benoeming leeraar. M. A. Boven, regent bij de Staats Mid- delbare School, wordt benoemd tol leeraar in de Nijverheidsschool, in vervanging van M. J. Decoster, ontslaggever. Zijne jaarwedde wordt vaslgesteld op 4® Punt. Onderhoud voetpaden Noord- -**• ADVERTENTIE-BLAD 19,54 14,27 14,30 18,05 18,09 7,46 7,50 21,00 (Beveren) 21,04 Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 October. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Oroote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. str.) 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 10,25 10,29 Afdeeling Veurne. Vertrekuren van <i<?n IJzcrenwcg tot *ÏO April 1*111. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12.10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Ad.) 22,02 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie Voorstad I 11» II «I I ■Uil»» Tl Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrok uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 18,12 20,38 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18,17 20,43

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 1