VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Opgepast voor den weerbots! Pauzelijke Omzendbrieven Onze Kolonie. Nieuwe Toltarieven. Zaterdag 11 Februari 11)11. *ir y HZ* jaar. Drukker-üitgever, te Veurno, en in de Postkantoren des Rijks. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, 19,54 7,46 7,50 14,27 14,30 18,12 20,38 18,17 20,43 Vertrekuren van <len Buurtspoorweg met 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEÜPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. str.) 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 Tol aan de kiezingen van 1912 hebben de klerikale tolken, die daarover onrecht- streeksch uil den zak van de belasting schuldigen betaald worden, voor orde woord gekregen zooveel mogelijk T finan cieel bestuur der katholieke regeering op te hemelen en te doen gelooven dal ner gens handel, nijverheid en arbeid zich in gunstigere voorwaarden dan in België bevinden, daarbij te verstaan gevende dat dit alles aan hel verstandig, wijs en geni aal beleid der katholieke partij te danken is. Met eene treffende eensgezindheid voe ren de klerikale tolken dit ordewoord van nu af reeds uit. Zoo welen ze te vertellen dat handel en nijverheid in 1910 op kolossale wijze vooruit zijn gegaan en dat de ontvangsten van den Staat bijzonderlijk voor wal de invoerrechten betreft aanzienlijk klom men. Voor wat de ontvangsten van den ijzer- weg betreft, dient vooral in aanmerking genomen te worden dal de vermeerdering te danken is aan een buitengewoon geval, namelijk aan de Wereldtentoonstelling van Brussel. Zich daarvoor alleen het pluimpje op den hoed te willen steken, dat ware al te verwaand van wege de klerikale regie ring De verbetering in de handels-en uijver- heidsbeweging is ook toevallig en tijdelijk om niet te zeggen kunstmatig. T Is een vet jaar dal dreigt door zooveel te meer rampvolle magere jaren gevolgd te worden. Zij is ten volle te danken aan de invoe ring van de nieuwe Fransclte toltarieven, welke met 1 Januari 1911 moesten toege- pasl worden. Om aan de nieuwe invoerrechten te ontsnappen werden er in 1910 enorme stocks koopwaren van allen aard opge daan. Van daar de zoo aanzienlijke ver- hooging van in en uitvoerrechten. Maar pi testers, Welke zie*1 slchis met financie en politiek onledig houden, ver laten van meer lol meer hunne zending van vrede en medelijden en geven aan de wereld het weinig aan ie prijzen voorbeeld van eigenliefde, baatzucht en hoovaardij; in stede van bemind worden zij gevreesd, en het geloof verdwijnt. Na Franklijk, is het in Spanje, Italië, België dal de geloovigen in getal vermin dere", omdat hunne herders meer de wereldlijke en de stoffelijke dan de geeste lijke belangen hunner schapen aantrekken. Dank aan de vrijheid welke nog alleen voor hen bestaal, zijn de priesters schat rijk en almachtig; zij drijven alle slacb van handel en nijverheid en bekomen van hel gouvernement, welke zij door hunne kiesdravers ondersteunen, ontelbare toe lagen, alzoo het geld inpalmende van de burgerlijke Maatschappij welke zij zonder ophouden bestrijdt. Om iedereen onder den voel te houden, gebruiken zij alle middelen en in T bijzonder, laster en eerroof, legen degene welke niet buigen voor hunne geloofsleer of hunne intresten tegenwerken. Paus Pius X, welke met verdriet dezen staat van zaken aanziet, heeft hel loffelijk voornemen opgeval er een einde aan te stellen, ten einde hel waggelend geloof der christenen weer op te beuren. Zal hij erin gelukken In alle geval zijn bel eerst en vooral zijne onderdanen, de priesters van allen rang, welke legen zijne nieuwe besluiten opkomen, ons zoo hel mooi tooneel geven de hunner bijzondere onderdanigheid aan de Pauzelijke onfeilbaarheid Welke zal dan de houding zijn der geloovigen! Tol nu toe heeft de Paus twee besluiten genomen te dien opzichte. 1® De eerste Communie moet op 7jari- gen leeftijd plaats hebben. 2® De priesters mogen zich voortaan nog politieke nog handelszaken aantrekken. Deze twee besluiten treffen in ’t bijzon der de beurs onzer priesters. Inderdaad, toen de Eerste Communie op elf- op Iwaaljarigen ouderdom plaats had, werd dit met veel ceremonie, (dus met veel profijt voor de kerk) gedaan. Nu, zal alles op nedei ige wijze gebeu ren; van daar merkbaar verlies voor de priesters. Ook heeft Mgr. Mercier, aarts bisschop van Mechelen en primaat van België, dus de vertegenwoordiger van hel pauzelijk gezag in België, een zijweg ge vonden om niettegenstaande hel besluit de talrijke centen in zijne kas te doen inko men. In tegenstrijdigheid met den Paus, zal de eerste Communie rond de 7 jaren plaats hebben, doch eene solemneele Com. Onze dappere volksvertegenwoordiger M. Buyl heeft eene redevoering uitgespro ken nopens de begrooling onzer kolonie. Om te eindigen haalt hij eenige bijzon dere feilen aan van geldverkwisting. Hij geeft eene zeer verkorte lijst op der Staatslelegrammen verzonden door het Ministerie van Koloniën aan bijzonderen welke niets met dit ministerie gemeens hebben. Zoo zien wij dat M. Renkin zijne per soonlijke en familiezaken oplost met bet zenden van Staatslelegrammen op onze kosten. Zoo zien wij dal hetzelfde ministerie Staalstelegrammen toestuurt aan kiesdra vers, pastoors, onderpastoors enz. en dit alles op onze rekening. De klerikale dagbladen roepen uil: Weet M. Buyl maar dal? Wat kunnen eenige duizenden franks maken, welke de minis ters aan die telegrammen besteden? munie zal plaats nemen voor de kinders, welke zooals nu, gedurende twee jaar de lessen van den Catechismus zullen ge volgd hebben. Wie heeft er gelijk? De onfeilbare Paus of'Mgr. Mercier? Voor hetgeen hel tweede besluit aan gaat, zal den opstand erger zijn, vreezen wij De Paus verbiedt aan de priesters op zich de flnaticieele verantwoordelijkheid te nemen van alle sociale werken, name lijk het aankoopen en verkoopen van chi- mieke vetten, het maken van kaas en boter, het kweeken van hoornvee, schapen, gei ten enz. Daarbij wordt er bedoeld de talrijke syndikaten door priesters bestuurd en als bijzonder doel den kiesstrijd hebben. In andere woorden noodigl de Paus de pries ters uil, zoowel de kloosterlingen als de wereldlijke, de plaatsen van Voorzitter, Bestuurder, Secretaris, Schatbewaarder te verlaten, in al wal aangaat economische werken, banken van krediet, landelijke kassen, werkmanskassen enz. (hij spreekt noglans niet van T verlaten der bisschop pelijke kassen?). Er wordt hun een ter mijn van vier maanden gelaten om zich te onderwerpen. Zullen de priesters zich ondergeven Zal MgiMercier de handelaars uil den tempel verjagen, en de priesters uil de boerenbonden. Zal hij nogmaals weigeren aan de pauzelijke orders te gehoorzamen. Om alle ongehoorzaamheid te voorko men zegt men dat de Paus een nieuwen omzendbrief vervaardigt. Qui vivra, verra. Misschien wel toch zal eindelijk ’t woord van M. Schollaert, vader van onzen eerste minister zich verwezenllijkenDat de priesters in de kerk blijven. zweeten. Men wordt sedert eenigen lijd hel maar al te goed gewaar. Alles is opgeslagen, alles is duurder en de lasten van alle wer kers- en burgerszinnen lijden er geweldig onder. En ’t zal nog verslechten. Onderlusschen stellen wij dit zonder ling en bedenkelijk verschijnsel vast: ter wijl de klerikale regeering hare gesubsi dieerde tolken en bewierrookers over den gunstigen en prachtigen toestand en over de kolossale vermoedering van ontvang sten den loftrompet doel opsteken, heeft diezelfde regeering eene massa groote openbar.' werlwn doen stilleggen en wor den er bijna geene nieuwe meer aange gaan, zoodat de nijverheid pullen in de aarde klaagt. De steengroeven o. a. liggen met enorme stocks en ontvangen geene bestellingen meer van de regeering. In de openbare besturen klaagt men al gemeen van lage loonen, overmatig werk en ontoereikendheid van’t personeel. Hoe begrijpt gij dien overvloed van mil- lioenen in de klerikale Staatskas, tegen over deze algemeene en zeer gewettigde klachten; van de werkersklas over het schrikkelijk duur leven; van neringdoen den, handel en nijverheid, over de nood lottige slapte in de zaken; van de bedien den over slechte loonen en overwerk? *Dal burgers en werklieden daarover na denken en zij zullen met ons bekennen hoe de ministerieele tolken door hun stoe- fen en liegen de openbare denkwijze trachten te misleiden. Binnen kort zal de nieuwe lolwet ter Kamer worden besproken. Ziehier eenige inlichtingen over de nieuwe rechten die zullen worden inge voerd Verduurzaamde groenten in doozen of flesschen 20 fr. de 100 kilos; aardappe len, 1 Januari lol 1 Juni ingevoerd, 3 fr. de 100 kilos; aspergies, spinazie, erwtjes, enz. van November tot Mei, 12 fr. de 100 kilos; truffels, 500 fr. de 100 kilos; pruimen, 25 fr. de 100 kilos; druiven, 150 fr. de 200 kilos; fruit in doozen of in bokalen, 50 fr. de 100 kilos. Olijfolie, 15 fr. de 100 kilos; brandewijn van 50 graden, op fust, 250 fr. den hecto liter. Voor eiken graad meer, 5 fr. den hecto liter. Schuimwijneu op flesschen, 200 fr. den hectoliter; andere wijnen op flesschen, 80 fr. den hectoliter. Wijnen op fust, benevens het recht van 40 fr. per hectoliter, betalen een gelijk recht voor eiken graad boven de 25 graden Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een num ner 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men word’ verzocht alle artikels uilerlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. be Annoncen voor Belt/ie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. X'ertreliuren vi»n <ien l.Iz.erenweg tot HO April 11*11. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12.10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Ad.) 22,02 Wolk bijzonder begrip van eerlijkheid wat de klerikale blufverkoopers vergelen hebben deze dagbladen niet? Bovendien te zeggen, dat is dat de Belgische jver- zij vergelen dal, indien óp dat punt geld bruikers deze vermeerdering van inkoms- wordt verkwist, hetzelfde geschiedt op j ten, waarvan de klerikale regeering profl- andere punten. En al die kleine verkwis- leert, duhbel en dik zullen moeten uit- tingen te samen zijn slechts een gedeelte van de kolossale verkwistingen onzer nationale inkomgelden. Men vraagt zich af wal er nog wel in de kas zal te vinden zijn wanneer eindelijk eene algemeene borsteling de klerikalen van het bewind zal werpen. Gisteren was in België dat men geld ver braste; heden trekt men denzelden weg in Congo... Hoe en wanneer zal die komedie eindigen? Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNÊ naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 Vertrek uit Veurne naar POPERINOHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 21,00 (Beveren) Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09 21,04 ADVERTENTIEBLAD

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 1