VAN VEURNE II. iinyl in de Kamer. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Belgie’s Onzijdigheid. Ebh Nagalm van de groote Meeting te Gent Vlaamsche Soldaten Vlaamsche Vaders en Moeders van Soldaten Vlaamsche Soldatenvrienden IV IO Zaterdag -4 Maart 1911. 8B’ jaar. Men schrijft in bij CAMILLE BRKJrWElTV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. aan de ruslstoorders, die de meeting met stink- en andere middelen hebben wil len onmogelijk maken. Gij hebt ze daar een les gegeven, die niet zoo gauw zal ver geten worden. Wij zijn er U dankbaar voor. De Propaganda-Commissie tot Vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool. Er is sedert eenige weken veel spraak van het versterken der Hollandsche haven van Vlissingen, op de Schelde, en te dezer gelegenheid brengt men ook de kwestie van Belgie’s onafhankelijkheid op ’t lapijl. Er werd onder ander op gewezen, dat wij, na hel verdrag van 1839, de som van 82 millioen betaalden voor de vrijheid der Schelde, welke, nu in tijd van oorlog door die nieuwe vestingen zou gesloten zijn. Aldus zou het voldoende wezen dat Hol land overeenkome met Duiischland ofwel dat Duiischland op onverwachts Neder land binnenrukte, om Vlissingen te over rompelen, opdat Engeland zich in de on mogelijkheid zou bevinden ons langs Ant werpen te komen hulp bieden. Hel wordt alleszins hoe langer hoe ze kerder, dal, in geval van eenen nieuwen Franschen-Duitschen oorlog, beider legers bijna onvermijdelijk België zullen binnen rukken. Aldus zal ons land, wederom ge lijk in vroeger eeuwen, als slagveld die nen der vreemde legers, die ons hier la de gruwelen des oorlogs zullen doen ver duren. In dit geval zouden onze soldaten het hard kunnen te verduren hebben. ’t Is nog gelukkig, dat het nu juist de arme volksjongens alléén niet meer zijn, die moeten oplrekken maar ware T niet geweest van het aandriugender anti-kleri- 25. Over het kosteloos in beschik stellen van een gebouw, dat eertijds dien de voor gemeenteschool, aan een christen syndikaat van Ingelmunster en indien het zelfde zou geoorloofd worden voor liberale of socialistische inrichtingen? kale Kamerleden, die toestand zou geene verandering ondergaan hebben. Immers, de klerikalen kennen niets ou ders dan voorrechten, altijd voorrechten, ten nadeele van hel volk, dal zij, bij mid del der ongeleerdheid, voor eeuwig onder hun juk zouden willen blijven houden. Nu, België zou tegenwoordig al een schoon legertje kunnen te been brengen, eu wanneer al de vreemde kloosterlingen, die, uit andere landen verdreven, hier in de laatste jaren zijn overgewaaid, voorop zouden trekken, ware onze legermacht voorzeker onverwinnelijk. Dat is ook een gedacht. De Propaganda-Commissie tol de Ver vlaamsching van de Gentsche Hoogeschool heeft na het schitterend welgelukken van de meeting op Zondag 19 Februari, haren dank aan de Gentsche bevolking gebracht. Die gelegenheid heeft ze benuttigd om op gepaste wijze de handelwijze te schand vlekken van eenige heeren uit de hoogere wereld, die te vergeefs beproefd hebben, o. a. door het werpen van stinkflesjes, de Vlamingen te beletten luid en geestdriftig hunnen wil te doen kennen. Op de muren der stad Gent werd de volgende plakbrief uitgehangen, en op zekere plaatsen dade lijk door vulgaire handen afgescheurd. Aan <lo Gentsclie Bevolking. Zooals wij het met volle vertrouwen verwacht hadden, is de 19 Februari een heugelijke dag geweest, en zal onvergete lijk blijven in de herinnering. Gij, Gentenaren, die met duizenden zijl opgekomen om de gevierde redenaars Franck, Huysmans, Van Cauwelaerl toe te juichen, hebt aan de Openbare Machten te kennen willen geven, dat hel de bewuste, vastberaden wil van hel Vlaanische Volk is, dat er recht geschiede; dat het tijd wordt, dat één van debeideSlaatshoogescholenJteruggeschon- ken worde aan de grootere helft van de Belgische Natie. Die wil dal mogen de Openbare Machten bedenken! zal zege vieren. Hij wordt geuit, gansch 't land door, in vergaderingen bezocht door dui zenden en nogmaals duizenden. En waar de wil aldus geuit wordt door gansch een Volk., daar past hel dal de Open bare Machten luisteren. De Vlaanische Hoogeschool houdt haren triomtocht door Vlaanderen. Niets zal ze tegenhouden. U, Gentsche Bevolking, betuigen wij onzen oprechten dank, omdat ge zoo krachtig hebt meegeholpen om dien wil te kennen te geven ;omdal ge zoo luidruchtig uwe verontwaardiging hebt loegedonderd De nieuwe Legerwel (welke wij in Oc tober II. voor de eerste maal in werking zagen treden) beval enkele minder bekende bepalingen, die voor alle dienstplichtige jongelingen en voor alle ouders van het hoogste belang zijn. Wij bedoelen de artikels eu paragrafen die de verkorting van dienst voorschrijven van T oogenblik af dal hel conlingentgelal (42.800 soldaten in vredestijd) bereikt wordt. Wij mogen er ons dus aan verwachten dal in de toekomst meer dan een volks vertegenwoordiger aan onzen Minister van Oorlog de vraag zal stellen: Generaal, hebt gij uwen 42.800'“ man nog niet?» Antwoordt de Minister bevestigend, dan volgt onmiddellijk een zoo beduidende vermindering van dienst, dal sommige sol daten nog enkel 10 maand onder de wa pens zullen slaan. Wie zal slechts 10 maand dienen? Al de soldaten die zullen slagen in examen lol het bekomen van den graad van kaporaal. Dal examen zal zoowel in T Vlaamsch voor de Vlamingen, als in 't Fransch voor de Walen, in ’t Duilsch voor de Luxemburgers atgenomen worden. Om de jongens tot het afleggen van die proef bekwaam te maken zijn voorbereidende leergangen noodig. Dergelijke leergangen bestaan sinds lang, maar enkel met Fransch als voertaal. Er moeten nu ook VLAAMSCHE LEER GANGEN komen, overal waar Vlaamsche soldaten ingekazernerd zijn, dus, zoo* wel in ’t Walenland als in Vlaamacli-Belgle. Er moeten dus door den bevoegden Minister VLAAMSCHE ONDERRICHTERS worden aangesteld; zij zullen niet gemakkelijk te vinden zijn, we weten het, vermits onze regimentaire scholen, als alle onderwijsgestichten waar gegradeerden gekweekt worden ver- franscht zijn. Er moeten ook VLAAMSCHE REGLEMENTEN gedrukt en verspreid worden; nu bestaan er uitsluitend enkel Fransche. Vlamingen, Vlaamsche Ouders, Vlaamsche Jongens, een oog in T zeil. Uw eigenbelang Soldaten-Vlamingen, die niets anders dan Vlaamsch spreekt, of gemakkelijker Vlaamsch spreekt dan Fransch, of liever Vlaamsch spreekt, omdat het Vlaamsch spreken uw recht is, ook in *t Leger 28- Over de misbruiken op de voor schriften, aangaande den dienst van kwar- tiermeester-sloker bij ’t Zeewezen, die nu door jonge stokers waargenomen wordt in plaats van door stokers, ouder in dienst? wilt gij met de grootste kans van welge lukken U tol bovengezegd examen voorbe reiden, wilt gij na 10 maand kazerneleven vrijstelling verkrijgen, eisclit dan Vlaamsche voorbereidende leergangen. De soldaat die beleefd en, zooals de lucht hel voorschrijft, maar onverschrok ken en bewust, vraagt wal zijn recht is, wordl altijd aanhoord en krijgt voldoe ning. Soldaten, Ouders van Soldaten, Vlamin gen, eischl wal de nieuwe wel U als een recht toekent. Degenen, die meer inlichtingen verlan gen of grieven hebben bekend te maken, zullen zich richten, in volle vertrouwen, met verzekering dal alles, op hun verzoek, zal worden geheim gehouden, lot onder staand adres Vlaamsch Leqerkomiteit, Secretariaat, Kerkstraat, 86, Antwerpen. A. N. V. De volgende vragen werden door den heer Buyl aan de bevoegde ministers ge steld: 23. Over het verbod aan de vrouw van zekeren hulponderwijzer van Ingel munster, lot het openen van eenen winkel van schoolbehoeften, terwijl dergelijke toelating verleend wordt aan een anderen hulponderwijzer alsook aan eenen hoofd onderwijzer? 24. Over het verleenen van gemeen telijke toelagen ten bate der onderstand- kassen, voor de werklieden die het slacht offer zijn van onvrijwillige werkloosheid, en over de beslissing door het gemeente bestuur van Ingelmunster genomen, welk 100 fr. per week verleend aan een christen syndicaal, ten einde het in staat te stellen de werkstaking te steunen, die om poli tieke redenen werd uitgelokt? 27. Om het gemiddeld loon te kennen per arbeidsdag, in de groeven van blauwen steen, gedurende de jaren 1908, 1908, 1910 en 1911? Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. - Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Nolarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordl verzocht alle artikels uilerlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. 26. Over den prijs per kubiekmeter arduinsteen, klein graniet genaamd, ver meld in de laslkohieren van de Burgerlijke gebouwen of van de Bruggen en Wegen, gedurende de drie laatste jaren? 29. Over het dienstorder, dat zegt, dal ongeminderd de tuchtstraffen, het Beheer, de officieren onzer Staatspost- booien geldelijk zouden verantwoorde lijk stellen, ingeval van averij, tijdens de scheepsbewegingen in de haven van Oostende, niettegenstaande er reeds zeer gegronde klachten geuit werden over de erkende bekrompheid dier haven! 30. Over de achtereenvolgende ontslag nemingen bij het korps der officieren van Staats-zeewezen en over de verbetering van het lot onzer zeeofficieren? DVERTEHIE-BLAD 10,25 10,29 14,27 14,30 18,05 18,09 ■Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. str.) 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 - HM Ih liter in *t tspel: 1O maand sol daat In plaat» van 12$. Vertrekuren van den IJz.erenweg tot 30 April 1O11. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12.10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Ad.) 22,02 21,00 (Beveren) 21,04 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 19,54 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 18,12 20,38 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 18,17 20,43 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 Voorstad 7,50

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 1