VAN VEURNE M. Buyl in de Kamer. Streng, maar toch juist. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Willems-Fonds Een Reddingswerk. Die afschuwelijke Frama^ons. Treurige Praktijk. Hoe de tijden toch veranderen. Schatkistbons. Zaterdag iv ia Men schrijft in bij CAMILLE liRUUJEirv, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Het Bestuur. L. P K. KJi jnar. 37. Over een geheim onderzoek inge steld door de geestelijke overheid in het werkhuis van hel Zeewezen te Oostende, buil'en wete der bestuurders, tegen twee werklieden, die zich zouden uitgelaten hebben over punten van godsdienst? Weg met Belgie! Wijeischen de Vereeniging van Vlaanderen aan Nederland. Drie leden der Propaganda-Commissie. Dat is nu eens hel Fransch vernuft, dat Vlaanderen tot een hooger peil van be schaving moet voeren! Als men zoo DOM is, om te gelooven, dal dergelijke praktij ken eenigen invloed kunnen oefenen tegen hel veldwinnen van de gedachte der Ver- vlaamsching der Gentsche Hoogeschool, dan levert men het bewijs, dat een uitslui tend Franscbe kuituur werkt als een dom per op Vlaamsch versland. Intusschen treden de Vlaamschgezinden overal openbaar op, en laten op al hunne meetings, eenieder vrij om het woord lol tegenspraak te voeren. Die tegenspraak doel zich echtër bijna nooit voor. Die heeren verkiezen nu eenmaal andere argumenten Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 1 October. De volgende vragen werden door den heer Buyl aan de bevoegde ministers ge steld: 36. Over de slechte verdeeling der jaarwedden van de boden bij de Recht bank van Antwerpen, alsook tot het daar- stellen van een vast tarief van jaarwedden met verhoogingen volgens de dienstjaren? 39. Over de verplaatsing der regi mentsschool uil Mariembourg naar Gent of Diesl, en dil bij voorkeur naar Diesl zou moeien overgaan om haar te vergoe den voor de sterke vermindering van haar garnizoen? Afdeeling Veurne. Terwijl de Vlamingen naar een eigen Hoogeschool trachten om zich in eigen taal te ontwikkelen, meldt de Chronique, mei groote vreugde, dat een belangrijk blad uil Parijs legen een verminderden prijs in Belgie zal- verkocht worden, om ons den zuiversten stijl en den helderslen geest van de meest bekende Fransche meeste^ te leeren kennen en aan de «Familie Beulemans», dal zijn de Belgen, de gelegenheid te verschaffen zich in het Fransch te bekwamen. Alle pogingen, die strekken om kennis van om het even welke taal te bevorderen, verdienen lof en aanmoediging. Maar dat zeemzoet berichtje is niet zoo onschuldig als hel op het eerste zicht zou blijken. 42. Over de otilbreking van honderc onderluitenanten bij de artillerie en vier entwintig officieren bij de genie, bewij zende dat het hoogst noodig is de kwestie 41. Over hel vraagstuk van de ver plichte mess onzer officieren en deze er van ie ontslaan, die ouder zijn dan 40 jaar en deze die bij hunne ouders inwonen? Uit hoofde van bijzondere omstandig heden is liet Concerl-Voordrachl van 19 Maan verschoven tol een later te bepalen datum 40. Zijn de onderofficieren, buiten de werkmeesters, verplicht pensioen aan te vragen op Bojarigen ouderdom? Zoo niet beslaat er eene andere ouderdomgrens, en welke? Vertrekuren van den IJzerenweg tot 30 A.pi-11 1911. De vrijmetselaars van het gebied West- Vlaanderen of zooals ze de klerikale)) noe men de framagons, talrijk vergaderd te Brugge, ter gelegenheid van hun jaar lijkse!) feest, hebben aan den Kqning het volgende telegram gezonden De eerbiedwaardige Meester van de achtbare Loge La Flandre, x aan liet Oosten van Brugge, heeft, te midden der geestdriftige toejuichingen der vrij metselaars in hun jaarlijkse!) f-est ver- eenigd, de gezondheid voorgesteld van de Koninklijke Familie van RMgie en rechtzinnige wenschen gevormd voor de^psedige en volledige herstelling van Hare Majesteit de Koningin.» De Koning heeft doen antwoorden Ik heb de eer gehad aan den Koning hel telegram over te maken, dat gij Hem gestuurd hebt in naam van de leden van .ie achtbare Loge La Flandre, aan het Oosten van Brugge. Zijne Majesteit diep getroffen door de geestdriftige betoo- ging hunner gevoelens nopens de Koninklijke Familie en bijzonderlijk door de wenschen die zij vormen voor de genezing van de Koningin, heeft mij gelast U te bedanken en U te verzoeken bij al de leden uwer Loge de tolk te wezen Zijuer rechtzinnige dankbaarheid. De Minister van het huis des Konings. Bovenstaande zal men niet lezen in de katholieke gazetten, die steeds bovenarms op den rug slagen dier afschuwelijke fra- maQnns die zij aan huniie lichlgeloovige lezers afscliilderen als echte duivels en discipels van Satan. Dil telegram van onzen geliefden Vorst is een klinkende logenstraffing aan al het klerikaal geschrijf dal de venijnige kleri kale pers over de vrijmetselaars de wijde wereld inzendt. Het weze ook eene heil zame les voor hel volk, want die. woorden uil den mond van onzen Koning! bewijzen dat Hij de Vrijmetselaars eert .en-ïze naar waarde weel te schallen. Leden van de Vlaamsche Hoogeschool- Commissie worden van wege Franschge- zinden overstelpt met naamlooze die menschen zijn toch zoo moedig kaarten, brieven vol schimp, smaad, hoon, som mige walgelijk vuil. (Als dat moet gelden voorstaal van Fransche kuituur!) Som mige met dreigementen (och arme!), som mige besmeurd met... ja, hel is gebeurd! Wie zou denken dat haat voor onze taal lot zulke laagheid zou afdalen! De laatste van die praktijken is het zen den aan hooggeplaatste personen van een papiertje in machineschrift met T volgende daarop Ziehier hoe een katholiek blad van Brussel, HET NIEUWS VAN DEN DAG de afwezigheid zijner vrienden in de Ka merzittingen beoordeelt: De afwezigheid van de leden der rech terzijde is niet alleen een schandaal maar ook een gevaar. Moeten de persoonlijke belangen der volksvertegenwoordigers dan onderdoen voor de algemeene belangen des lands? En ’t is toch wel om deze te behartigen dat zij ge vraagd hebben om gekozen te worden Willen onze gekozenen in de Kamer niet bestendig op post zijn, dat zij hun ontning geven en hunne zetels afslaan aan hunne plaatsvervangers, 't Zijn de kie zers niet, die gevraagd hebben om hen naai de Kamer te sturen *t zijn de volks- vertegenwoordigerH zelf* die de Bteninien der kiezer® iieL>- ben afjgebedeld, onder belofte van trouw hun ambt te vervullen. Wij zien nu hoe die belofte gehouden wordt Altrape, Mr Pil. 38. Over de traagzame bevordering der ordeklerken bij hel Beheer der Poste rijen, alsook om hel onderscheid te doen verdwijnen lusschen ordeklerk en klerk en aan al deze bedienden dezelfde voor- deelen loe te kennen? der jaarwedden en der bevordering bij hel Belgisch leger vast le stellen? 43. Over de verleening van het dienslkruis van Congo, aan de agenten die reeds vóór de overname der kolonie ver scheidene jaren dienst hadden? - - Over enkele jaren was het, door onze doorluchtige zielenherders, als eene dood zonde aanzien, gedurende den heiligen lijd van den Vasten, eenige welksoorlige feestelijkheden op te richten, welke, volgens hen, te veel van aard waren, om de trouwe christenen lol het volgen der slechte baan, aan le prikkelen. Wel is waar bestond er nog, uit hoofde der noodige toegevingen, aan de onge- ukkige eischen des tijds, eene zekere gedoogzaamheid voor hel vieren van éénen dag alleen, gedurende dil termijn van luwe kaslijding, te weten den Halfvasten avond, den blijden Laelare genoemd. Maar nooit had men eene vermakelijk heid durven op louw zeilen op eenen gewonen zondag. En nu.... wal zien we gebeuren De weldenkende en onderdanige Sint Lulgardisgilde, alias gezegd de katholieke Rhetoric», heelt Zondag laatst eene plech tige verlooning voorgedragen, die, zo het schijnt, door een talrijk publiek ge- loovigen gevolgd is geweest. Maar... waar gaan we naartoe? Dat men zegge wat men wil, wij be sluiten er uit, dal, ondanks alles, de moderne geest zich in alle kringen op dringt, en alle tegenkantingen van kante weert. Doch voorzeker zal nog menige kwezel bij zich zelven uitgeroepen hebbenO tempora, o mores O lijden O zeden Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extraklen 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgensplaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uilerlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. I>e Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. Onze ministers durven de belastingen niet verhoogen, alhoewel er geen geld meer te vinden is. De onlleening is bijna ook niet meer mogelijknu reeds zijn onze Staatsrenten lot 90 gedaald, dus een ver lies van 10 ten honderd op de nominale waarde. Ook nemen onze bazen hunnen toevlucht lot het uitgeven van schalkist- bons. Op 1 Maart 1911, was hel totaal dezer bons van 161 millioen 600 duizend frank. Van 1 September 1910 tot 1 Maart 1911, dus in zes maanden, gaf men er voor 61 millioen 400 duizend frank uit. Mooi, niet waar! De Staatsschuld, builen die schatkist bons, beliep op 1 Maart 1911 tol a mil liard 701 millioen 11» duizend 11H fr»v1U centiemen. Hel is niet nutteloos van lijd lot tijd onze goede lasteiibelalers deze cijfers voor oogen te leggen. De personen die aan Mr BUYL iels mede te deelen of le vragen hebben, -worden verzocht zich tol hem te wenden op hel volgende adres ürijgslaan, 102, Klsone (Brussel). i ADVERTEITIE-BLAD 19,54 7,46 7,50 18,12 20,38 18,17 20,43 Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. sir.) 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 IS,21 18,09 20,25 Vertrek uit Veurne naar liet Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,4.3 9,52 12.10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Ad.) 22,02 INGEZONDEN. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 1,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 21,00 (Beveren) Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09 21,04

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 1