VAN VEURNE Schoolwel Schollaerl. j NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Willems-Fonds. Het klerikaal schip geraakt lek. DE SCHUILHAVEN DER PANNE KLERIKALE KIESBELOFTEN. SÊ5e jaar. A'r IS De Annoncen voor schrijft in Men En uil die houding kan men besluiten wetsontwerp Middelbaar t hun schip lek geraakthet is aan ’t zinken 1 Doch, niet te rap als T u belieft. De ontbinding moet eerlijk en treffelijk bevolen worden, wanneer de uitslagen van de tienjaarlijksche optellingen zullen bekend zijn. Alsdan, zal het getal der volksvertegen woordigers volgens de bevolking in 1910 bestatigd, in billijke en rechtvaardige wijze moeten vermeerderd worden. Het land moet in zijn geheel worden geraadpleegd en niet gedeeltelijk. Anders ware het eene snoode gooche- laarsstreek Hel ordewoord zij dusde onbinding in 1912 en, in afwachting, dat het minis terie zuiver en eenvoudig het schoolont- werp intrekke M. Melot, klerikale volksvertegenwoor diger van Namen, zoon van den oud- minister, bekent dat, door de werking i, de toestand van het ministerie heel moeilijk geraakt, zoodanig de haven van j m en miljoenen verbrast og niet genoeg. Geld werd der oppositiepartijen J tot op den bodem; dat hel om zoo te zeggen onmogeliik zal .^achting die men er koester- - veranderd in bittere teleurstelling wachling, wanneer zij nut .slichten, wan neer zij eene ware vereiscbte (daarstellen. Doch wij stellen de vraagals de werken voor de visscherijinslellingen te Oostende vandaag of morgen uitgevoerd worden; als het er eens van komt eene visschers- haven te Zeebrugge in te richten, is dat eene reden om de visschers van de Veurne- Ambachtsche kust niet bevredigen? Is dat eene reden om geene voldoening te geven aan hunne rechtmatige eischen? Mag het klerikaal gouvernement daarin een uit vlucht zoeken om onze visschers als ver- slootelingen te blijven behandelen? De vraag stellen is haar beantwoorden. Wij zeggen kortweg: Neen. Kiesbeloften, valsche kiesbeloften zijn er in spel, anders niet. De klerikalen gaan steeds voort, met u, visschers, den spot te drijven, zij behandelen u nog im mer als lamlendige schapen; zij paaien u altijd voort met vele beloften en als hel oogenblik gekomen is om aan die kiesbe- loften gevolg te geven, dan trekken zij zich achteruit, dan komen zij met uitvluchtsels voor den dag die geen stand houden, die onverdedigbaar zijn. Beloften, kiesbeloften anders niet In De Panne belooft men eene schuil haven en... zij is nog te komen, al zei Woeste over lijd in de Kamers dal zij er reeds was. Voorwaar, de klerikalen hebben er een handje van om de lichtgeloovige kiezers door kiesbeloften om den tuin te leiden. Zal die lichtgeloovigheid blijven duren Zullen de visschers, zich dan immer laten vernederen, bespotten en miskennen? Zul len zij niet dra de oogen openen en een einde stellen aan de wreede spotternij? Wij wenschen het... en hopen het, want aan alle geduld komt een einde. zes kleine, stemmekens, op eene regel matige wijze het land te bestieren. Daarom ziet bij geen ander uitvluchlsel dan de ontbinding der Kamers. Bravo ’t Is hetgeen de liberalen en de socia listen zullen eischen. met 1 October. Verleden Zondag heeft hel laatste Con- cert-Voordracht der Veurnsche afdeeling van bet Willems-Fonds plaats gehad. De heer Voorzitter Dokter Barbier trad op als spreker. Hij onderhield ons gedu rende een goed uur, over de «Volksver huizingen door de eeuwen heen die groole verplaatsingen der volksstammen en menschenrassen, die voor vele landen de grondslag hunner uitgebreidheid, hun ner sterkte en hunnen landaard zijn ge bleven. Wij moeten oprechte hulde bren gen aan den voordrachtgever, die met zulke ware kennis en met zulk waar talent die episoden uit de Oude Geschiedenis zoo aanlokkend en op, voor iedereen verstaan bare manier, wist te bespreken. Zijne slot rede werd dan ook door de talrijke toe hoorders luidruchtig toegejuichd. Wat het eigentlijk concert betreft, dit was evenals de vorige goed gelukt. Als zangeres trad op Mevr. J. Gabooter- Carre, die ons nogmaals met hare lieve stem, de volgende liederen zong: Ik lees in uw oogen zoo geren» en «De jongens zeggen ’t aan de meisjes De heer Julien Barbier bekwam weer den gewonen bijval met Een Lied en «Het Lied van T Willemsfonds» waarvan hel refrein door gansch de zaal werd meegezongen. Een nieuweling was de heer G. Depagie die met zijne twee kluchtliederen’k Heb een stuksken in m’n kraag» en «Mijn Familieboom ai de toehoorders deden schokken van lachen. Bravo, Gesar! Een woord lof ook aan den impressario Jef, die door zijne kluchtige «réplique niet weinig bijbracht tol den bijval die den kluchtzanger inoogslte. Hel orkest speelde ons een drietal lieve stukjes, die dapper door handgeklap werd begroet. Oostende ook moet eerst nog zijn deel hebbenmen zegt dat het noodig is dat er hoe droevig, voor hen, de klerikalen in beste snullen» worden. Is mogelijk; wij betwisten bel zeer - i van den Ihiurtupoorweg In zitting van 9 April 1911, de Bestuur- raad van den Bond der Oud-Leerlingen der Staats Middelbare School te Veurne; Overwegende dat hel de plicht is van al de Oud ie>erlingen der oflicieële scholen deze gestichten, door alle middelen te ondersteunen en te beschermen; Overwegende dat het ontwerp van schoolwet, neergelegd door Minister Schollaert, onder voorwendsel van ver plichtend onderwijs, enkel strekt om een t’Olal millioenen uit de gemeentekassen te onttrekken, ten voordeele der confession- neele scholen en ten nadeele der oflicieële scholenI Overwegende dat de schoolbon, zooals I hel ontwerp het vóórziet, onvermijdelijk den schooloorlog zal doen uilbarsten en een middel van dwang tegen de oflicieële scholen zal daarstellen ten voordeele der confessionneele scholen Drukt den wensch uit alle partijgangers I van hel officiéél onderwijs zich te zien vereenigen ten einde hel intrekken van I hel hatelijk ontwerp te bekomen. Met veel genoegen hebben wij deze dag- I orde door verschillende dagbladen zien I opnemen. Wij zijn overtuigd dat de Be- stuurraad van den Bond der O. L. noch- I thans bijzonder zal tevreden geweest zijn I deze dagorde aangetroffen te hebben in onzen klerikalen confrater 7 Veurnsche Volk des te meer daar onzen confrater die dag- I orde is gaan putten in een Brusselsch dag- I blad La Chronique. 7.oo, zoo. beeren op- stellers van 7 Veurnsche Volk, moogt gij I dal geuzenblad, die framapons gazel lezen? I Zult gij daarom niet uit de H. Kerk geban- I nen worden? Ofwel zou de bijzonderste! bezigheid uwer eerwaarde opstellers slechts beslaan in het lezen en het beknib- beien van verboden gazetten? In alle geval zijn wij die beeren een klein antwoord verschuldigd. Het verwon dert hun een Bond van Oud Leerlingen eener oflicieële school te zien de voorge stelde schoolwel bespreken!! Wat z'ouden dan die bonden uitrichten tenzij het offi ciéél onderwijs vorenstaan en verdedigen. En hel voorstel van wet welke de lagere scholen betreft, biedt ook wel een groot belang aan, voor diegenen welke zich in hel bijzonder met het Middelbaar Onder wijs onledig houden. De lagere scholen, inderdaad, bereiden de jonge scholieren tol het volgen der lessen van het Middel baar Onderwijs. Hebben de scholieren niet de noodige' kennissen aangeworven in die lagere scholen, dan kunnen zij niet met nut van het Middelbaar Onderwijs genieten. Wie zal dus. verwonderd zijn dat de Oud-Leerlingen van een Middelbaar Onder wijsgesticht zich gewagen een stel voor het lager onderwijs te len en goed- of afkeuren. OF ii. Er zou dus kwestie zijn eene visschers- haven temaken te Zeebrugge en de vis- scherijinrichtingen van Oostende te wijzi gen. Met die uitvlucht komen de officieelen ook al voor den dag om te bewijzen dat die ontwerpen’! de uitvoering der schuil haven van De Panne tegenhouden, en wie tusschen de regels lezen kan, verslaat hierdoor heel duidelijk, dal de hoogere overheid, meer genegen om te Zeebrugge en te Oostende werken uit te voeren dan langs den Westkant der kust, in ’t geheel niet van zin is iets te doen in De Panne. Omdat het ministerie dus voornemens i is aan de visschers van de Oosthoek eene behoorlijke landing te bezorgen te Zee brugge; omdat de huidige visscherijin- richlingen te Oostende onvoldoende schij nen en men het noodig oordeelt die te wijzigen, zeer veel uit te breiden en te te volledigenkunnen de visschers van De Panne, Coxyde, Oostduinkerke en Nieu- port heel eenvoudig op de kom bijten; zij mogen nog wat geduld hebben en wachten om iets te bekomen of liever zij mogen en blijven wachten maar zullen toch niets krijgenzij mogen zich troosten in hun lot. Zeebrugge waar Brugge miljoenen werden, heeft nc„ met hoopen verteerdde kas der maat schappij schijnt ledig tv. -r de Wijde verwachting die men er koesier wezen, mei eene meerderheid van sledes de is er veranderd in bittere teleurstelling siecnis en niettemin geeft het gouvernement, niettegenstaande de wanhopende bekomen am uitslag, haar den voorrang. Als er nu te wetsvoor- Zeebrugge nog eene visschershaven wordt bebande- gemaakt dan zal den toestand misschien gered wezen. Wat wreede spotternij! Voor hetgeen de bewoordingen van i 7 Veurnsche Volk betreft: 1° Voor hetgeen de bestuurleden van den Bond der 0. L. die L„„_ betreft, wij zijn overtuigd dat zij zich weinig bekreunen om de proza 7 Veurnsche Volk. 2° Aan ons, redactie van Het Adverten tieblad, is het niet mogelijk iedere week dezelfde artikels over te drukken. Wij ver zenden de opstellers van onzen confrater tol de regels welke wij pas veertien dagen deden verschijnen nopens T wetsontwerp Schollaert. En indien zij daarin geen voldoend ant woord zouden vinden, dan blijft er hun de verklaring der Linkerzijden van Kamer en Senaat te lezen. Deze is overal op de muren der stad aangeplakt geweest *19 lOU - U vnnron betaalbaar: 4 fr. 's jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. -^'‘^ofeJette’rs volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den urns - middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten Men wordt verzocht alle artikels uiterlijk tegen Dondero g bevallende, worden niet opgenomen. alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Belgie. uitaezonderd beide Maa»< eren, I c vMH E.E BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. tot 30 April 1011. het Binnenland voor en veranderingen en verbeteringen uitgevoerd T nauw zijn gebracht. Ze gevoelen dat T-. .v, i i 1, kzif nu otnn 1» o t kti n coll i n I nL r» n>,n n I» t zelfs niet en vinden het niet min dan een plicht de begonnen werken te volledigen, wanneer zij beantwoorden aan de ver- Vertrekuren van Statie Voorstad 18,12 20,38 18,17 20,43 ADVERTENTIE" BLAD OOSTENDE: 13,10 15,16 18,04 20.20 13,15 15,21 18,09 20,25 21,00 (Bevaren) 21,04 VEURNE naar NIEUPOORTen Cl Statie 5,00 6,50 10,04 Oroote Markt 5,05 6.55 8,50 (Pan. str.) 10,09 12,26 (Pan. str.) j Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 19,54 Vertrek uit VEURNE naar YPER. 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09 vmi den I.Izeremveg Vertrek uit Veurne naar. 4,37 6,49 8.03 9,53 11,55 Vertrek uit Veurne naar 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 8.03 9,53 11,55 13.44 15,51 18,03 Duinkerke: 12.10(Ad.) 14,40 18,05 20,17 (Ad.) 22,02 Vertrok van 5,05 6,55 8,50 (Pan

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 1