HET ARRONDISSEMENT r i Wal is hel Scliooloulwerp der llegeeriog il NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN Verplichlend Onderwijs. Van Cauwelaert Weg met het wetsontwerp Schollaert Pogingen. De vrijheid van den huisvader. I Hel is een aanslag op onze Grondwet! Een woelige Meeting te Leuven. Xatertlng n Juni 1911. 23 Om 12 overal houden. wet zijn DE KATHOLIEKE VOLKSVERTEGENWOORDIGER AAN HET WOORD OVER OE SCHOOLWET. sentaiil, die en dit nog ai in hel bijzijn van talrijke klerikalen op bet gevaar wijst de opvoeding der kinderen aan de kloosters over te geven. Die heer keurt dus radicaal de school wet af, daar die juist voor gevolg zal heb ben aan'de kloosters bijna het monopool van onderwijs te schenken. dansen! Ziedaar opnieuw eene Ihi vnn den Iluurtapoorweg tot JBO Juni. Hel i.s twintig miljoen ’sjaarsaan de KLOOSTERS. Hel is de schoolstrijd in al de gemeenten. Hel is de jacht op den leerling, de sjacheriug mei de kinderen. Het is do bedreiging Voor den bediende, zijne plaats te verliezen; Voor den werkman, uit hel werkhuis te worden gebannen; Voor den pachter, op de straat gezel te worden Voor den neringdoener, zijne klanten te verliezen; Voor den arme, allen onderstand kwijt te geraken. Het is de boete en het gevang voor den eerlijken man, slachtoffer eener drukking die hij durft aanklagen. Het is de boete en het gevang voor de edelmoedige metischen, welke de kinderen der openbare scholen kleeden en voeden. Hel is de twist en de tweedracht in de familiën. Het is de plundering van de gemeentekassen ten voordeele van scholen waarop de gemeenten geen toezicht hebben. Het is de laagste, de hatelijkste der parlijknepen. Het is de onverdraagzaamheid en de inkwisitie! Het lezen der klerikale dagbladen, reeds tamelijk vermakelijk in gewonen tijd, is het hedendaags bijzonderlijk geworden, nu dat de Linkerzijden, liberalen en socia listen, eindelijk afgemat door de klerikale overheersching en begrijpende dat hun on weerstaanbare, onmiddellijke plicht is een verbond aan te gaan om ’t land te bevrij den, blok hebben gevormd en zich gereed maken om tegen de klerikale vesting storm te loopen. De eenen geven aan de socialisten vrien- I deiijke (1?) vermaningen.- «Gij zult van de liberalen niets verkrijgen; zij zullen u laten varen na de overwinning» enz. enz. Aan de liberalen, zeggen de anderen «De socialisten zullen u op sleeptouw nemen; zij zullen u veel verder medeslepen dan ge zoudt willen gaankortom, ze zullen u het algemeen stemrecht afdwingen, zonder hel geroep), overige te rekenen, de democratische, krachtdadige en vruchtbare wetten erin En dat alles, met de hoop wantrouwen SST jaar. Ieder dag brengtfons ander nieuws aan. We vernamen eerst met genoegen dal klerikale gemeenteraadsleden protest aan- leekenden tegen de gemeene en valsche schoolwet. Datde christen-d mocraten de VrilChtelOOZÖ schoolwet verachten, dat de katholieke volksvertegenwoordigers Segers en Melot en de onafhankelijke heer Theodor weinig sympathie voor die wel koesteren, maar.. Nu deden wij vurig 'i volgende mede, wat de heer Van Cauwelaert zich liet ont vallen op de vergadering der oud-leerlin- Ehn van de Mechelsche Normaalschool, waar o. a tegenwoordig waren Kannunik Temmerman, afgevaardigde van den aarts bisschop van Mechelen, talrijke geestelij ken en meer dan 400 katholieke onder wijzers. Ziehier de beoordeeling van den katho lieken volksvertegenwoordiger van Ant werpen over het kloosteronderwijs: In den huldigen toestand, vooral °P den buiten, is het wereldlijk per soneel veel beter dan de geestelijke onderwijzers. In de kloosterscholen houdt men zich te veel bezig met het uitwendig kerkgebruik in plaats van *nenschen te vormen met een over tuigde en sterke ziel. Wij moeten de aanval zet gansch rep en roer. Gebalde vuisten beleediger gericht, en .r.„!;c:'3 manen hem aan zijn woorden in te trekken. n:- -j verklaarde toen,dat ■___d verontschuldigin- verdedigde daarna den en onbaal- is, die ge- waren altijd de aan Hel bestaat niet want artikel 9 der wet zegt Mogen den schoolbon weigeren, al diegenen die grondige gewetens bezwaren tegen eene of andere school hebben. Wie heeft er recht te oordeelen of een gewetenbezwaar gegrond is of niet? De verplichting die gewetensbezwaren te doen kennen zou eene miskenning zijn de gewetensvrijheid. i door de hij alles introk gen aan... De heer Devèze heer Buyl, die een werkzaam ca zuchtig volksvertegenwoordiger nooit in financiëele ondernemingen mengd was: deze immers, belooning dergenen die aan het bewind waren. (Geroep: Leve Buyl!» De meeting liep verder zonder noemens- waardige incidenten af. Maar daarna werd een stoel gevormd en de studentjes stel den zich weer vrij uitdagend aan. En toen vielen er eenige muilperen... Om 12 ure was echter alles kalm. kinderen opvoeden met het oog op -„,cllo pt het wereldlijk leven en dat kunnen verwekken, prikkelbaarheid te kwetsen tiek uitsluitend bestaat uil papenvreten He kloosterlingen moeilijk omdat zij gestoken beweging tegen te melde boerinnnen op de kermisbals ons werkelijk leven niet kennen. t klerikale repre- des Rijks. In den Alhambra te Leuven had Maan dag eene meeting plaats, om verzet aan te leekenen tegen Schollaert’s school wets voorstel. Er was zeer veel volk opgeko men. De heeren Persoons, C. Huysmans, volksvertegenwoordigers, de heer Devèze, bijgevoegd volksvertegenwoordiger, die spreken zouden, namen plaats aan hei bureel, loen de klerikale Hoogeschool- siudeutjes begonnen te fluiten. Maar dan ontstond een geroep van A bas la calotte» en Weg met Schollaert» en de woeligste studenten werden buitengezet, terwijl al de aanwezigen rechtstonden en met hoe den en zakdoeken wuifden. Toen de heer Schmit, schepen van open baar onderwijs, den sprekers welkom bad geheeten, vroegen twee katholieke denten of tegenspraak geduld werd. Op bevestigend antwoord gingen zij, onder gejouw en gefluit, aan het bureel plaats nemen. De heer Schmit noodigde de toe hoorders uit aan de tegenspraak een goed onthaal te doen. Wij vreezen ze niet, zeg de hij, wij zijn verdraagzaam. Daarbij, onze zaak is zoo schoon, dat wij tegen spraak zoeken. (Toejuichingen). Nadat volksvertegenwoordiger Persoons legen het wetsvoorstel gesproken bad, zou de heer Sabbe, een der klerikale stu dentjes, op een, twee, drie, zoo verzeker de hij, bewijzen dat dit voorstel wel grond- wettelijk is, dat het de kloosters niet ver- i rijken zal, en dat het de vrijheid van den huisvader verzekert. Ik zal niet spreken, zegde hij, over de kwestie van grondwettelijkheid. (Gelach.) Dal moeten de advokalen maar uitmaken, de eenen zeggen wil, de anderen zeggen zwart, en om den duur kan men er niet meer uit wijs worden. (Nieuw gelach en «Wal het verrijken der kloosters be treft, dat is een uitvinding van den heer Buyl. Deze is trouwens, een weinig erns tige volksvertegenwoordiger, wiens poli- t,av l en te van .J11V De straffen voorzien Zij bestaal niet in de gemeenten: 1. Waar er geene gemeenteschool meer is. 2. Waar de gemeenteschool confession- neel is. De klerikalen integendeel zullen scholen naar hun zin vinden. De lieden die van geen confessionneel onderwijs willen zullen slechts scholen vinden, naar bun weusch, in eenige groote i gemeenten. De bepalingen aangaande hel uitoefenen van dwang zijn belachelijk want: 1. Zij treffen den priester niet, die dwang zal gebruiken in biechtstoel en preekstoel. 2. De beloften en dwang zullen niet voor getuigen geschieden. 3. De beloften en dwang kunnen op eene onduidelijke manier geschieden. 4. Het slachtoffer zelf, bedreigt met vervolging, heeft allen intrest om den koop rond zijn kind gedaan te verzwijgen, - I want hij zou gestraft worden. - Waar is dus die schoone vrijheid, de nachtmerrie der klerikalen. "it Hi v. I schil lil den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel Notarieel- annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. - Reklamen uö cent. - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel Men wordt verzocht alle artikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. Annoncen voor Belgie. uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Nieuwstraat, 36 Brussel Men schrijft in bij CAMILLE »RUNEIW, Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren De klerikale dagbladen verliezen hunnen I LI., De baatzuchtige, kwakzalverige aankon digingen der klerikale pers hebben geene kans hel minste uitwerksel te hebben. Verbond is gesloten en zal zijne vruchten dragen. Die laffe persoonlijke 1.) r~7 worden naar den I de vrijzinnige sprekers De jonge heer Sabbe t t en bood 'Vort rok uren stil Statie Voorstad HM 9,55 10,26 r. Vertrek uit Veurne 7,46 7,50 Vertrek van VEURNE naar N1EUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6.50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Oroote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. air.) 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 advertentieblad 18,12 20,35 ’°.'7 20,42 21,00 (Beveren) 1 - 1 Statie 4,41 Voorstad 4,46 7^48 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE, ie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 VEURNE. 14,50 17,32 19,54 naar YPER. 13,06 16,02 12,12 13,11 16,07 18,17 POPERINGHE. 14,27 18,05 14,30 18,09 Vertrekuren van den IJzerenweg tot HO Juni 1011. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6.08 6,49 8.03 9,53 11,55 13.44 15,51 18,03 19.01 (Dixmude) Vertrek uit Veurne naar Duinkerker 5-30(Adink.)7.35(A.) 7,43 9,52 10.47(A.) 12.49(A.) 14,40 18,05 18.15(A.) 20,17(A.) 20.05(A.) 22,02 Klllt lijd. T Algemeen Stemrecht staat in het j de zaal in programma der liberalen. De democra tische groote werken hebben sedert lang uil hunne pogingen voordeel getrokken en, np dal gebied, gaan de liberalen vooruit, zijn van hun tijdstip; zij zijn het volkomen eens met de sociailsten; zij zijn met den- zelfden goeden wil bezield. Statie Pannestraat 5,57 i Vertrek uit De Panne naar Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 1 Vertrek uit VEURNE 7,43 9,55 10,26 10,00 10,31 naar 10,25 10,29 14,18 16,06

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 1