VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I •I M. iluyl in de kamer. Het Ministerie is tot ontslag gedwongen Eerste zegepraal voer de Opposilie-parlijeii. Wij geneeren ons niel i •il .V Zaterdag IO .luni I Oil. S£»e jaar. Men pgesmeerd zijn, zonder dat honorabelen niet an- Onze afgevaardigden in het Parlement ill IL ders overschielen dan doodeenvoudig ja en amen te zeggen, wat heel aangenaam en gemakkelijk is voor hel ministerie. Wie echter den grond der zaak inziet, wordt gewaar dal zulke handelwijze letter lijk staal met de afschaffing van het Parle ment. De budgetten moeten niet meer bespro ken worden. Als de broerkens en nonnekens hunne twintig millioen maar vast hebben, is alles in orde; aan de rest is geen belang. In naam van ganscli de linkerzijde heeft de heer Neujean, eenige dagen geleden, legen dien nieuwen staatsaanslag vanwege de klerikalen geprolesteerd. De oppositie, zoo sprak de heer Neu jean, zou alle besef van den toestand ver liezen, indien zij zich tol de kuiperijen van hare tegenstrevers leende. Hel is haar plicht, niet alleen door eene algemeene ontkennende stemming te verzekeren dat zij haar vertrouwen wei gert aan hel gouvernement, dal deze kre dieten zonder onderzoek, aanvraagt, maar ook door hare terugtrekking heel hare af keuring aan te duiden opzichlens een ont werp dal met hel geld van de lastenbeia- lers, eene confessionneele propaganda doel betalen, welke er naar streeft liet nationaal onderwijs te vernietigen, dal door de Grondwet van het land noodig geacht wordt en er door wordt ingesteld dat bovendien, in de omstandigheden waarin hel ons wordt voorgelegd, eenen aanslag op de nationale Souvereineteit daarstelt. De oppositie is besloten haren plicht te doen en te weigeren aan de bespreking over de voorloopige kredieten deel te nemen. De aanvraag der voorloopige kredie ten komt ons iu de huidige omstandig heden als eene ware uitdaging voor: de Linkerzijde zal die naar behooren weten te beantwoorden. Het is noodig dal zij voortaan, door al hare daden, bij elke ge legenheid en op alle mogelijke wijzen, ver zet aanteekent. Voorlaan moet de Linkerzijde open lijk betuigen dal, zoo naar de verklaring van het kabinetshoofd zelf, de regeering en hare vrienden met hart en ziel ver knocht zijn aan de kloosterscholen, wij daarentegen, liberalen en socialisten, met hart en ziel de openbare scholen zijn toe gedaan, wier zending hel is, verdraagzame burgers te vormen in plaats van dwee- pers. Na deze verklaring, die aan duidelijk- Vertrckuren van den IJzerenweg toi 70. Over de maatregelen te nemen ten einde geen onderscheid te maken tus- schen de zieken in bel militair hospitaal te Oostende, in zake van politieke overtuiging noch tusschen de politieke dagbladen die de verpleegde soldaten ler lezing worden gestuurd? 69. Over de gegronde klachten der candidaten-onder-officieren bij de vesting artillerie, over hel gemis aan bevordering en over den oproep gedaan tol de onder officieren der infanterie en cavalerie, en dil ten nadeele der onder-officieren der vestingartillerie die de bijzondere lessen volgen? hebben wel gehandeld met Schollaert en zijne aanhangers alleen de verantwoorde lijkheid hunner partijdige handelingen te lalen dragen. Hei gaal toch niet aan te beraadslagen met mannen, die zich boven de wpt stellen en nog slechts voor den schijn hunne ontwerpen aan de Kamer voorleggen. regeering verleden week heid niets te wenschen liet, traden al 'de -aanden voorschol ge- leden der oppositie uit de vergaderzaal en slotte heel hel budget j bleven de klerikalen alleen om met 85 UpgClUUlu va. «ro- J"‘ stemmen hun willekeurig besluit door te de Kamer weet waaraan hel geld besteed drijven. is. Zoo zal er onze honorabelen niet an- Onze afgevaardigden in hel Parlement De volgende vragen werden door den heer Buyl aan de bevoegde ministers ge steld 63. Over de begunstiging van zekere uitvoerder van varkens naar Engeland en over zijne vrijstelling van T betalen der keurkosten, alsook om dringende midde len te bekomen om dit onrecht te doen verdwijnen? 64. Over de schadevergoeding toe te slaan aan de inwoners van Elsene, Etter beek en Sl Joost-len-Noode, ten gevolge van de overslroomingen der Maalbeek? 65. Over de moeilijkheden voor de vreemde reizigers, wier reisgoed aan de Belgische grens, hei onderzoek van het tolwezen niet ondergaan heek, en om des- gevallende dil onderzoek te doen in de Kaaistaiie te Oostende, voor hel reisgoed aangebraclil met de internationale treinen? 66. Hei Beheer van Bruggen en Wegen legt asphalt op eene baan te Mid- delkerke. De rook veroorzaakt groole schade aan de warmoesieeli. Dient die schade niet te worden vergoed? 67. Over het instellen van een kader van koks en hulpkoks bij het zeewezen met vaste jaarwedde voor eiken graad? 68. Over het betalen door een brie venbesteller van Oostende van de kosten aan twee geneesheeren en van hel onder zoek zijner ziekte en om welke reden hel kwijlschrifi van de gedane betaling hals- starig wordt geweigerd? Dil Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen oO cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men „„rd, verzool.. alle ar.ikels aiterlljk legen Donderdag Ar“ke'9 .—„llte.ten Be Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Nieuws traat, 36, Brussel. schrijft in bij CAMILLE URUIVEITV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De personen die aan Mr BUYL iets mede te deelen of te vragen hebben, worden verzocht zich lol hem le wenden op het volgende adres Krtjgsluun, 1054, Elsene (Brussel). Hulde aan onze dappere hoofdmannen die in de groote sleden betoogingen hebben ingerichl die, alhoewel vreedzaam en rustig, den vijand met schrik hebben verjaagd Hulde ook aan onzen dapperen en werk- zamen volksvertegenwoordiger den heer Buyl, die zich mei fierheid mag beroemen ook, voor een groot deel, de victorie te hebben verwekt. Is hij niet de schrijver van het zoo doorgrond en doeltreffend vlugschrift, waarin hij bewees dat de nieuwe school wel een cadeau van 20 millioen *s jaars aan de kloosters moest verzekeren. Grootendeels, dank aan hem, zullen die 20 miljoen jaarlijks, verhopen w(j, in de staatskas blijven berusten en tol nuttige doelen worden besteed Hij ook, in het bijzonder, onlvange de erkentelijke hulde van alle weldenkende burgers 1 Doch, liberalen, en socialisten Blijft op de bres I En vooral de handen in elkander geslagen Eene eerste zegepraal lacht ons heden toe. Smeden wij onze wapens voor den be slissenden slag, die nakend is. Donderdag avond kwam hier de blijde mare over, dal hel Ministerie, door de krachtdadige houding der oppositie-par- fijen, zodanig in T nauw was gebracht ge weest, dal hel zich verplicht had geacht ontslag ie nemen. Buigen of bersten, was hel noodzake lijke lol. Onze klerikale meesters hebben dezen laatsien uitvlucht verkozen. Er bleef hun echter niets anders over, wildon zij zich niet onderwerpen aan den vastberaden wil van het vrijzinnige volk, dat met koelbloedige standvastigheid hel intrekken van de zoo ongelukkig onlwor- Pene schoolwet eischte. Dit is thans een voltrokken werkwant noodzakelijk door den val van het Minis terie, kan er geen spraak meer zijn een doodgeboren wetsontwerp, dal zelf niet in aanmerking genomen is geweest, lot het leven le brengen. Het ministerie val! onder de drukking van de openbare meening die zich, vooral in de groote centrums, met zulke onizag- inwekkende wijze heefl geopenbaard. Z. M. Albert heeft, met zijnen schrande- ren geest, liet gevaar willen vermijden dat de klerikalen, met hunne nieuwe oorlogs- wel, in het land wilden ontsteken. Hij heefl zuiver en eenvoudig het ontslag van zijne heethoofdige ministers afgedwongen. Daarover is hij den oprechten dank waardig van alle vreedzame burgers. Eene enkele oplossing kan aan dezen voldoening schenken het aanstellen van fien Ministerie dat voor doel zal hebben: de ontbinding der beide Kamers; niet nu, daar er binnen eenige maanden lot de al gemeene verkiezingen moet overgegaan worden, maar wel in Mei aanslaande of fierder, en daarenboven en hoofdzakelijk, met hel stelsel der vermeerdering der Kamer- en Senaatzetels, navolgens de uit slagen der volksoptelling van 1910. Zoolang die uitslag niet zal bekomen zijn, zullen de liberalen en de socialisten eenparig strijden tot dat ze victorie zullen hebben bekomen. De toekomst lacht hun toe. De tegenwoordige gebeurtenissen be wijzen wal ze machtig zijn te verwezenl- lijken door eendracht en zelfopoffering. Zij willen wat is recht En zullen winnen wat ze willen 1 Hulde aan onze wakkere leiders die hinnen en builen het Parlement dien held- Baftigen atrijd hebben gevochten. Menschen, die den ongelooflijken toupet bezeten hebben van met de schandelijke schoolwel voor de pinnen te komen, zou den ongelijk hebben van zich te geneeren om andere buitensporigheden aan te van gen. Zoo denken de klerikalen er waarschijn lijk ook over en daarom hebben zij in de Kamer lalen zien hoezeer zij den brui geven van wet en eerlijkheid. Reeds op het einde van verleden jaar had hel gouvernement voorloopige kre dieten bekomen voor de vijf eerste maan den van dit jaar. Dat is zeggen, dat het nu al voor vijf maanden geld verleerd heeft over welks bestemming de Kamer nog niet heeft beslist! Inderdaad, er moeten nog veertien begroetingen besproken wor den. Nu heeft de i weeral om drie maanden voorschol ge vraagd Zoo zal ten t opgeteerd en oj r ADVERTENTIEBLAD 1011. i 18,12 20,35 18,17 20,42 II Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 <1.08 6,49 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 19.01 (Dixmude) Vertrek uit Veurne naar Duinkerks 5-30 (Adink.) 7,35(A.) 7,43 9,52 10.47(A.) 12.49(A.) 14,40 18,05 18.15(A.) 20,17(A.) 20.05(A.) 22,02 Vertrekuren van el «mi Buurtapoorweg tot 3O.Iuni. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,00 6.50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. atr.) 10,09 12,26 (Pan. atr.) 13,15 15,21 18,09 20,25 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Panneatraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminug 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 19,54 Vertrok uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,46 7,48 10,00 10,3113,11 16,07 Vertrok uit Veurne naar POPERINOHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 21,00 (Be voren) Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09 21,04

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 1