De Kiesstrijd in Veurne. I Men trekt geene tanden meer 1 I Erratum. Na de Leuvensche Betooging. en Seöte de/z ivete&l Het dure leven onder het klerikale beheer. Ghristene Dankbaarheid. I %ij>vmeeiie 1 ijdingen. Reusachlige Brand te Antwerpen. \lgeiiieene Tijdi Knoopt dat te samen Bericht. W' I .1 I 1 Reported. I I 'I De klerikalen willen de vrijheid van den familievader; maar, waar is de familie vader le vinden, die zijne kinderen niet heeft kunnen zenden naar de school van zijnen keus? Al de katholieken van onze gemeente kunnen hunne kinderen naar de vrije katholieke school zenden. T Zijn de liberalen en de socialisten die geen ware vrije keus bezitten, daar er in onze gemeente noch liberale noch socia listische school bestaal. beleedigingen tegenover Frankrijk en hare I ministers worden uitgebracht. Nogtans zullen die heeren die decora- tiën met liefde, erkentenis en vele knie vallen aanveerden. Knoopt dal dan te samen I i In hel verslag over het feest van den Bond der Oud Leerlingen hebben we bij misslag, de zeer prachtige en gloedvolle aanspraak vergeten te melden van den ge- achlen heer Dokter Barbier, Voorzitter van Benaeghelsgenooischap. Wij herstellen die onvrijwillige misslag bij middel van dez.e regelen. I Eenlge opmerkingen. ’t Is toch aardig de klerikalen zijn aan ’l bewind sedert 27 jaar en ze beweren dal ze nog niel de ware vrijheid van onderwijs genieten; wat hebben ze dan gedaan, gedurende dien langen lijd waarin ze ’i land hebben bestierd Toen de katholieken aan ’t bewind zijn gekomen, hebben ze, onder voorwendsel hel nationale vee tegen besmellelijke ziek ten te beschermen, inkomrechten gestemd op hel geslachte vleesch, op het levende rund, op de boler en op eene hoeveelheid andere eetwaren. Daardoor is leven duurder geworden. Verders hebben ze dan den iinoer van vreemde beesten heel en al verboden. En zoo komt hel dal nu, in Belgie, vleesch, boler en melk ontbreken, en bij gevolg, dal de prijzen builen bereik staan; en hel is ons niel veroorloofd, zooals Engeland, hel doel, de vereischte koop waren van den vreemde te doen komen om alzoo de prijzen aan hun toegankelijk beloop te doen dalen. Ziedaar de ware reden van de duurle der eetwaren. Voegt daarbij dat hel Gouvernement rechten heeft, doen stemmen op den invoer van het meel, de kleerstoffen, de geweef- sels, en hel linnen, ja, zelfs tot op het al- laam van den werkman. Is dan te verwonderen indien de kost van hel leven, in *t algemeen, zóó hoog is gerezen, dal de hedendaagsche prijzen voorheen nooit gekend zijn geweest. Hel klerikale beheer alleen is verant woordelijk over dien hachelijke!) toestand. Het eenige redmiddel zou hierin be slaan: de grenzen ten minste lijdelijk open zetten tol dal do prijzen hun redelijk en regelmatig beloop zullen hebben bereikt. Onze gemeentekiezingen zijn vastgesleld op 15 October aansmande. Morgen komen onze lib rale kringen bijeen, om te beslissen over de aan le nemen houding tegenover de uiltredende katholieke lijst Volgens inlichtingen uil goede bron ge put, meenen wij te mogen voorspellen dal. naar alle waarschijnlijkheid, de strijd zal aangegaan worden, en nog wel met eene volledige lijsl. Indien dergelijk besluit lusschenkomt, mag men de verzekering uit drukken dat onze politieke bonden den algemeenen wensch van alle onafhankelijke burgers zullen beantwoorden. Nooil heelt het leven zoo duur gekost als op beden. Men rekent dat, sedert 30 jaar, de prijzen der levensmiddelen wel van 40 °/o zijn gestegen. De toestand wordt zóó nijpend dal, in menige streek zoo van Vlaanderen als van hel Walenland, onlusten zijn losgebroken; geen middel meer aldaar een regelmatige markt te houden: de beenhouwerijen wor den geplunderd, de manden met boter en eieren builengegooid en met de voelen be treden, de emmers melk omvergeworpen en uitgegoten enz. enz. Barbaarsche en dwaze middel, voor waar, om de prijzen te doen dalen! Is bel mogelijk dien uitslag te bekomen, met alzoo de waren nog scliaarscher le maken dan ze zijn? Die verwoestingen verdienen ten streng ste gelaakt en beteugeld te worden. Onderzoeken we liever de oorzaken van den ongelukkigen toestand, dien we be leven. M. Poullet, de nieuwe minister van onderwijs, heeft le Leuven aangekoudigd dal de schoolkwestie zal opgelosl worden navolgens de voorschriften van hel kalho- lijk programma. Welnu, kende M. Woeste dan hel katholiek programma niel, hij die gedu rende veertig jaar, de leider is geweest van de klerikale partij I De buitengewone droogte en de pool en muilplaag zijn er onbetwistbaar voor iels in. Maar doorgronden wij de zaak. Terwijl, in Frankrijk en Belgie, de ge moederen zich ontstellen, blijft Engeland volstrekt rustig en onbewogen; en nog- thans, in dit laatste land ook, beerschen droogte en muilplaag. Van waar dat verschil? In Engeland, waar ’s lands voortbreng selen, zooals bij ons, ontoereikend zijn om do bevolking le voeden, bestaat de vrij handel. Daar zijn er geen maatregelen genomen tegen liet vreemd vee; de melk, de boter de eieren worden er ingevoerd zonder aan tolrechten onderhevig te zijn. Ehwel, kunnen de gewone voorraadbe- zorgers hunne waren niet bestellen, ver gelen we niet dat de weg naar Londen ge heel de wereld rond gekend is; de waren komen er toegestroomd van de andere landstreken, waar overgroote en verpes tende ziekten hel vee niel beproefden. Zoo worden naar Engeland de eieren gestuurd van uit Italië en Rusland; het vleesch wordt er toegezonden uit Canada en Australië; de boler is er door Dene marken geleverd. En op die manier zijn de markten er even rijk bevoorraad als op andere jaren. Is de handel die dit mirakel verwekt, de handel die de koopwaren doel dalen daar waar ze in overvloed beslaan om ze aan te brengen daar, waar ze ontbreken en nuttig kunnen zijn. Maar, bij ons is zulks onmogelijk. Waarom? ling van bovengenoemden, gij weel, die man welke antwoordde in de Kamers: Dat zijn allemaal... flanskcns Ehwel, hij ook komt zijne uitstekende diensten le zien beloonen. De Koning heeft hem den titel van Baron loegekend. Moeten wij herinneren dat zulke titels aan Frère-Orban, aan Graux, aan Woeste, aan Beernaert werden aangeboden en door hen geweigerd. Zij waren noglhans andere Jannen Eene katholieke betooging had onlangs I plaats te Aalst, ter gelegenheid van het jaarlijkse!) congres der Jonge Wachten. I De gebeurtenis zou anders geen gewicht Ij hebben, had zede aanleiding niet geweest, I voor eene menigte goede christenen, om I aan M. Woeste hunne ontevredenheid te betuigen over zijne houding in de school- I kwestie. De groote gebeurtenis dezer «plechtig- I heid» was natuurlijk de tegenwoordig- I heid van den Staatsminister. Hel onthaal dat hem werd gedaan, was I ijskoud. De katholieke Jonge Wachten I luisterden, zonder kikken, naar de akte I van berouw van den ouden aanvoerder I der Rechterzijde. En gedurende het defileeren der onge- I I veer vijftig maatschappijen welke le dezer I I gelegenheid vereenigd waren, klommen I I zeer sehaarsche toejuichingen naar den 1 I heer Woeste, die op T balcon van T stad- I I huis had plaats genomen. Die lieden hebben waarachlig geene I I dankbaarheid voor degene die aan hunne I partij de macht heeft gegeven om baas in I hel land te spelen. I Het staal die zoele christenen vrij zulk I schouwspel te vertoonen; hel staal hun I vrij hun val te verhaasten zooals ze hel I willen. Maar nogmaals, zij leveren bewijs I eener ondankbaarheid die tamelijk walg- I lijk is. I Is hunne zinspreuk misschien «Plaats I aan de jongeren? T Is wel mogelijk en I alles bewijst hel overigens, van de vurige twisten en mededingingen af, die rondom de ministerzetels aan den dag kwamen, tol den min en min vredelievende handel wijze der Jonge Wachten. Die jonge lieden hebben zich op dien feestdag aan menigvuldige uitdagingen overgegeven. Hunne pogingen bleven nochtans vruch teloos. Kortom, de heugelijke dag is met geen wit kruis le merken in de jaarboeken van de partij der nationale welvaart. Dal trok veeleer op wanorde. Wij zijn nog niel uitgelachen... Iiwtelluti» en schoone Poppenbol- ling met de Gaaibol voor eene Hesp, een Eereteeken». Aan navermelde personen worden de volgende eereleekens toegekend Kurgerskruis van 1* klas. Mevr. Deman-Glaereboudl, onderwijze res le Nieupoort. Medalie van 1’ klas. M. Robbe, accijnsbediende, Veurne. M. Deleforlrie,accijnsbediende, Thourout. Het goed voorbeeld te Waereghem. Hoevele kwalen zullen velen onzer lezers vermijden met hel voorbeeld na le volgen van M. A. Segaeri, wonende op hel Gaverke le Waereghem, en die ons den 10 Maart 1904 zegde De nierpijnen, die ik sinds drie jaar i onderstond, waren dikwijls vergezeld van zeer pijnlijke zijsleken. Dan had ik veel moeite mijn werk voort le zetten. Bij T opslaan was ik reeds vermoeid en ik I had duizelingen. De uitslag der Foster I Pillen (verkocht in de Apotheek Ruyssen I te Veurne) was heilzaam; de ongemakken I verminderden slillekens aan; het water I werd normaal. Minder dan drie weken I later voelde ik geene enkele pijn meer. Den 7 April 1910, voegt M. A Segaeri Ier bij: Mijnegenezing door de Foster I Pillen was volkomen en sinds zes jaar I heb ik goede eetlust, en geene maagpijnen I meer. In een woord, ik geniet de beste I gezondheid dewelke mij zeer gemakkelijk I mijn werk doet verrichten. I Rugpijn duidt aan dal de nieren be- I dreigd zijn; men moet dus zonder dralen I de Foster Pillen nemen om erge gevolgen I te voorkomen opzwellen der leden, wa- I terzuchl, graveel, steen, rhumaliek, en I zelfs noodlottige inwikkelingen langs liet I hart, die soms met eene onherstelbare I snelheid te werk gaan. I In alle apotheken in T algemeen. (Eischl I de handteekening James Foster) 3.50 fr. I de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij legen I mandaat :Engelsche Apotheek Ch.Delacre. I 64, Goudenbergsiraai. Brussel. A. V. 7 wuitde doktm nrXTÜl'VXV la minunt erkennen dit de vLll l vbüHAL T00r lltud de 0B- - ,nen RUYSSEN, Gr. Markt, 15, Veurne. Woensdag laatst is een geweldige brand uilgeborsten in den Ferdinanduspolder en heeft er op eene oppervlakte van ruim tien hectaren, groote magazijnen en onlzage- lijke houtstapels vernield. Door hel omvallen van eenen branden den houtstapel, brandt eene gebeele straal uit. Er is aan bhisschen niet le denken. In aller haast hebben de bewoners hier en daar iets van hun huisraad kunnen redden en staren nu hopeloos naar hun woon die in vlammen opgaat. Op zeker oogenblik vreesde men voor ontploffingen. Men ver nam inderdaad dal er in de nabijheid van den brand 3000 kilos dynamiet in den grond slaken. Gelukkiglijk is er niets ont ploft. Wel is waar slaken er op aanzien lijken afstand van den brand 300 kilos dynamiet in een ijzeren kist, maar deze I werd twee meiers diep onder waler be- I dolven. I Onder de zeven gekwetsten bevinden I zich twee soldaten en vijf pompiers. Volgens de officieele berekeningen, zou I de schade door dezen rensachtigen brand I teweeggebracht tol 6 miljoen beloopen. I IIVRGF.R1.UKF.N STAM) OER STAD VF.VHNE. Hel Fransch ministerie, dat samenge steld is uil framassons van de eerste soort, maar nogtans de ware leer van Christus volgen, dewijl ze het goed voor hel kwaad wedervaren, komt van aan zekere klerikale Belgische dagbladschrij vers de volgende hoogst bevleiende eere leekens toe le staan. Worden benoemd als Officier van hel Eere-Legioen van Frankrijk, de heer Ver- speyen, hoofdopsteller van den klerikalen Uien Public, blad dat le Gent verschijnt. Verders als Ridder van dezelfde Orde, de heer Neut, hoofdopsteller van de bisschoppelijke Patrie van Brugge. En zeggen dal dagelijks, in die twee gazellen, de grofste en onbetamelijksle Hel Middencomiteil van Liberale Propa ganda laai weten dal in do Cnfó de PAlgle. ’e Veurne, Markt, op het eerste verdiep, een Itureel Ih geopend, om de noodige werkingen aan te. gaan tot de herziening der kiezerslijsten van al de gemeenten van het arrondissement. Een exemplaar van al die lijsten is er neergelegd. DE VRIJZINNIGE KIEZERS van stad en builen z.tjn dringend verzocht die lijsten te komen nazien en hunne re clamaties in te dient*!), ten Inntsle voor VN October nanat. Het bureel is hun dagelijks toegankelijk van 9 tol 12 ure ’s morgens Kroaat Cii^cii3luxt<xüx>a cvcvil.| ea CycB: ‘F<xEcu?e| Bij de Gebroeders VAN COILLIE, Ooslslraat, Rousselaere. I past JM1 I I I I I I I I I i i 1 I konnel Kiek.mc u:- behoudt de bedorven r-en zwerinwn. Opff®- voor 't bedrog. Eisch e«n DENTO- VT.- -- tf j >SÏS> .n aJ de |oede --- DE VOLGENDE APOTHEKEN verdnagziimstf tandpijn doel verdwjji Ve DENTOUENE beh landen en verhindert opzwellingen enz ling met de Gaaibol voor eene Hesp, een koppel Kiekens, een Konijn enz. bij J. Pil- ipotheken des imds!^ Albrecht, Rozendaelslraal, op Zondag j veiülR1jgba.au in de 1 October. bujmi»» Geboorten. 14. Dubois Sylvia, dochter van Achiol on Tornoy I Maria, Woatorpoort-plaata. Huwelijksafkondigingen. I 10. Rommolaore Valeer, dienatovorato in de gaz- I fabriek met Dehaeae Angela, bijzondere, I beide to Veurne. I 10. Boevo Cornelia, werkman mot Coopman Lucia dienstmeid, beide to Veurne. Huwelijken. I 11. Verhaeghe Maurita, tolograafplaataer. geb. to Veurne. 21 December 18S5 mot Bogaort I Leonia, zond, beroep, ueb. to Veurne. 24 Mei I 1890. 1 Sterfgevallen. I 9. Gosquloro Gabriella, <J m. Hanssenslaan. I 11. lUbaey Magdalena, 4 m. 9<1. Statieplaats. I 12. Vandewallo Loonie, dienstmeid, 38 j. 11 in. I 18 dag. overleden te Houthom. I 13. Steen Camiel, Ij. 2 ra. 18 d. llaussouslaan. 13. Drognó Hendrik, rentenier, 70 J. 8 m. 26 d. I Vleoachliouworstr. echtg van Provooat Sylvia. I 14. Berten Judith, 3 ra. 24 d. Garaobookvold. I 14. Blanckaort Theoflel, 3 m. 20 d. Pannokals. niJCHTHAARHEID.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 2