VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1» 86* Jaar. II Klerikale kuiperijen. De Onzijdigheid vau Belgie. Onze klerikalen en Frankrijk. Altijd liegen Zaterdag 6 Januari 1912. Openbare Werken. Volkstelling. Nr 1 WIE ZOU DIT NIET WILLEN? I allo bestatigen dat de j 1 Wie beeft hel patentrecht verhoogd? De klerikale» in 1909! Wie heeft de rechten geslagen op het vleesch en op het graan? De klerikalen! Wie heeft de rechten op de suiker doen stijgen van 6 tol 20 miljoen? Nog allijd de klerikale» Wie heeft de wet op de personeele be lasting gewijzigd, op zulke manier dat men nu veel meer moet betalen dan vroe ger? En wie hoeft de nieuwe belastingen, in 1883, door de liberalen gestemd om het volksonderwijs u verbeteren, behoudaA? Het klerikaal Staatsbestuur! Hel is onbetwistbaar, dal hel overlijden van Leopold II bij het Belgische volk geen innigen noch algemeenen rouw heeft ver wekt. Nochtans, hoeveel is ons Vaderland aan dien grootenKoning niet verschuldigd! Hel is allereersl de klerikale politiek en - O? De heer Ludovic Naudeau geeft in Le Journal hel begin van eene studie over Belgie’s onzijdigheid bij een gebeurlijken Fiansch-Duilschen oorlog. Hel is, zegt de schrijver van die studie, dank aan de be weging die thans in Belgie ontslaan is, den Belgen duidelijk geworden dal hoe sterker hun militaire macht zal zijn, hoe waarschijnlijker hel is dal zij die macht niet zullen moeien aanwenden. Inderdaad den dag dal het den Duilschers zal blijken dal zij, bij T schenden van de Belgische onzijdigheid tegenover een slerk leger zul len staan en tegenover Fransche troepen die hel ter hulp snellen, dien dag zullen zij wei van zulk gevaarlijk plan afzien. Goed gewapend zou Belgie vreedzaam, zooals in 1870, builen de worsteling blij ven zwak zou hel door de Duilschers overrompeld worden, en de Franschen zouden hun tegemoet le snellen hebben. Zoo zou België lerug worden wal hel ge durende zooveel eeuwen was: Europa’s slagveld. ji :«o»: Men weet dal ongeveer 70,000 duizend Vlamingen in Frankrijk gaan werken om er hoogere loonen te trekken. En om hunne dankbaarheid aan Frank rijk te betoonen, schelden onze klerikalen dit land uil voor al wat schoon is. In de laatste kiezing, ziehier hoe de klerikale burgemeester van Meenen zich uildrukte Frankrijk is een koeistal waarin men dieven en moordenaars opkweekt.» Meenen is eene gemeente op de grenzen gelegen welke een en dezelfde bebouwde stad uitmaakt met de Fransche gemeenten Halluin, Roncq, Linselles enz. Men ziel van hier hoe de naaste buren tevreden zijn. Ook heeft de heer Van Leynseele, libe rale volksvertegenwoordiger van Kortrijk, protest aangeteekend in de Kamers en den wensch uitgedrukt hel mandaat van dien zonderlingen burgervader niet meer le zien vernieuwen. De minister, gezien liet ecu klerikale burgemeester geldt, heeft zich vergenoegd le antwoorden dat hij de zaak onderzoeken zou. Ware hel een liberaal geweest, dan was hij alras algezet Welke ook het besluit weze van den minister, die woorden van een gemeente- I Onze tegenstrevers liegen, en zij weien dal ze liegen, wanneer zij beweren dat de klerikale regeering, van 1884 tot 1910, geene enkele nieuwe belasting gestemd heeft, uitgezonderd de verhooging der rechten op denalcool. W’ie heeft de hatelijke wet op het ver gunningsrecht doen stemmen in 1889? De klerikalen I Wij lezen in de Belgique Maritime: Men weel dal een voorstel bestaal, om een vaart van Rousselaere naar Brugge le graven. Bij dit voorstel komt er zich een ander voegeneen vaart van Rousse laere naar Nieupoort, langs Dixmude. Door liet graven dezer twee vaarten zou Brugge-zeehaven met de haven van Nieu- poorl langs Rousselaere verbonden zijn. Zoo zou hel centrum van West-Vlaan- deren, Rousselaere, niet meer zooals nu, van alle waterwegen met het Noorden der provincie beroofd blijven. Zoo ook zouden de schepen welke van Frankrijk langs Veurne naar Rousselaere varen niet meer een kermisronde, langs Korlrijk moeten ondernemen. Maar, om die werken uit le voeren heeft men geld ttoodig. Indien hel voor kloosters ware, zouden de klerikalen er wel vinden, doch voor werken van openbaar nul is er geen haver in bakske. Zuiver algemeen stemrecht, met de evenredige vertegenwoordiging, bij alle kiezingen loegepasl; Verplichtend, kosteloos onderwijs, in eene school naar keuze der ouders; Werkmanspensioen van één frank daags Afschaffing van’t vergunningsrecht; Goede beschermwetlen voor de kleine burgerij Wie dal alles wil zien tol stand bren gen, stemme voortaan altijd voor de libe ralen. I L.n yotArd ^avnnd Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10cent. Exlrakten 20 c. den drukregel. Dit Blad vei |''h)l|J|'ï(,)i'lce"1Z1‘K drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. M," wr'h vemeM alle anikels ui.erlljk togen Donderdag middag - Artikels o„Setoeke»a of per.oDalltelten l> nnont -n voor Belgie uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. Men schrijft in bij CAMIME mtUWEIlV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. overheid komende zijn niet van aard de betrekkingen met onze gehuren te ver nauwen en de lusschenkomst van den lieer Van Leynseele strekt Belgie tot eere. Minister Berryer, van Binnenlandsche Zaken heeft plechtig beloofd in de Kamer dat de uitslag van de tienjarige volksop- lelling moest voltooid zijn en dat hij vóór 31 December 1911 deze ging mededeelen. Onze lezers zullen zich wellicht herin neren dal de tienjarige volksoptelling eene vermeerdering van volksvertegenwooidi- gers zal veroorzaken en dat in Mei aan staande die nieuwe volksvertegenwoordi gers zullen benoemd worden te samen met deze welke nu zetelen en ten gevolge van de aanstaande ontbinding der Kamers zul len moeten herkozen worden. Zoohaast de uitslag der volksoptelling zal gekend zijn zou die kiezingen moeten plaats grijpen. Het is dus gemakkelijk om verstaan dal de klerikalen zoohaast moge lijk die uitslagen zullen laten kennen, om zoo lang mogelijk aan T bewind le blijven en hunne vriendjes in de beste plaatsen le kunnen benoemen alvorens zij op de naaste stemming worden buitengezet. Om dus de volledige uitslagen le vertra gen vinde" zij alle soorten van uilvlucht- sels, namelijk dat de gemeenten grove misgrepen hebben begaan in de optellin gen en dat liberale gemeenten zooals Mor- lanwelz, enz. ten achter blijven, en andere voorwendsels. Het is natuurlijk dat indien de fouten zoo talrijk en zoo grol zijn, de eerste de beste klerk van het Ministerie deze had moeten beletten en de stukken hadden moeten aanstonds voor wijziging terug gezonden worden. Dus, enkel uitviuchtsel en niets anders. M Mechelynck beeft dit in de Kamers doen uitschijnen er I andere landen, Zwitserland b. bijzonder de schoolpolitiek der klerikale regeeringen deze laalsie jaren, die aan Leopold II een groot gedeelte zijner popu lariteit, in den geest der bevolking, heeft doen verliezen. De naam van Leopold 11 is immers gemengd geweest in den strijd geleverd door, de politieke partijen, op schoolgebied. Wij denken aangenaam le zijn aan onze lezers met hun eenige feiten uit den school- oorlog van 1879 voor oogen te leggen. Leopold II opende de Kamerzitting van 1878-1879 met eene redevoering, waarin hij verklaarde: Hel verstandelijk onderricht van een volk; is nu, meer dan ooit, de bijzondere bron zijner stoffelijke en zedelijke wel vaart... Hel onderwijs gegeven op kosteu van den Staal, moet geplaatst worden onder hel uitsluitelijk toezicht der burgerlijke overheid. Hel zal voor doel hebben, aan de jon gere geslachten de voorliefde en den eer bied voor de grondweltelijke grondbe ginselen in te boezemen. Die troonrede gaf aanleiding van wege de geestelijkheid, tol allerlei lage aanval len tegen Leopold II. Wapenl u met geweren en doodt den Koning en de Ministers (Sermoen van den pastoor van Vielsalm). De Keizers en Koningen zijn grooten- deels gekroonde varkens. (Sermoen van den pastoor van Noisense). «De Koning is een vijfde wiel aan den wagen, die jaarlijks tien miljoen kost aan het land(Een schimpschrift van Rousselaere). Wij zouden die aanhalingen nog lang kunnen voortzelten. Hel zij genoeg om te bewijzen, hoe de geestelijkheid en hare dienaars in hun hart het Koningdom ver foeien, wanneer het niel gedwee, als hun onderdanig werktuig wil optreden. De klerikale schoolwetten van 1884 en van 1895, het schoolwelsoniwerp Schol- laerl, zijn de volstrekte tegenstelling der verklaringen bevat in de troonrede van Leopold II en dienen als weerwraak der geestelijkheid en van kloostervolkje beschouwd te worden. Altoos hebben de opvolgende klerikale regeeringen, uit al hunne krachten, ge wedijverd om de gedachten van Leopold II voor wal betreft hel volksonderwijs, tegen le werken. Wanneer de groote Koning ten grave daalde, waren honderden scholen afge- schaft en vervangen door broerkens en nonnenscholen, vel betaald door den Slaat; honderden en honderden onderwijzers op straal gezel, omdat ze getrouw gebleven waren aan Koning en Wet, en daarom op T einde van hun leven, prijs gegeven aan armoede en ellende! De partijhaat der klerikalen spaart dus noch Grondwet, noch Koning, noch volks- bijvoegende dat in de v. men reeds, volgens de volkstelling heeft kun nen lol verkiezingen overgaan. Dal wij eens le meer klerikale eerlijkheid ver te zoeken is Allijd zijn zij op gang met bedrog. Wij verhopen dat de leden der Linker zijde intijds op de bres zullen staan om de partijaanslagen van onze tegenstrevers aan den dag te brengen en hen niet zullen toelaten, van beden tot de kiezing, alle plaatsen te vullen met hunne partijgangers en kiesdravers. ADVERTENTIE-BLAD 18,12 20,35 Voorstad V i 18,05 18,09 Nog maar allijd de klerikalen! Dal is de waarheid I - A Vortrekuren vnn den I.Jzerenueg niet 1 October. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 1,37 6,49 8.03 9,53 11.34 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 18,03 Vertrek uit Vourno naar Duinkerker 7,35(Adink.) 7,43 9.00 (Ad.) 9,52 12.50 (Ad.) 14,40 18,05 20.13 (Ad.) 22,02 Vrrtrekiireii van den Itiiurt»»j»oorweg' met 1 October. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6.50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. str.) 10,09 12,26(Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20.25 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8.05 9,50 14,18 16.06 19,24 Pannestraat 5,57 8.11 9.56 11.24 14.24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 19,54 Vertrok uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 13,12 20,35 —A-l 4,41 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18,17 20,42 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 21,00 (Beveren) Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09 21,04

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1