VAN VEURNE v f ij 1 BravoM. Buyl Nieuwe Kamerleden. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT .1 Zaterdag 15 Januari 1912. 86® Jaar. De Paus is onfeilbaar. I Farceur, va Aan de Abonnenten. Over het Vergunningsrecht. Nr 2 - Men schrijft in bij CAMILLE BRIJNEIN, Drukker-Cilgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. 1 En... als al die hooge overheden het a t 18 <4 i f 4 1 2 1 1 1 1 1 1 2 1 ii \n 'j ij Ij I I I _T.a i Wij willen het gelooven; maar zijn ook overtuigd dat van hunnen kant de libera len met handen en voelen zullen werken, om eindelijk het land van de klerikale dwingelandij te verlossen. In de bespreking van de legerkweslie heelt M. Vandervelde eene zeer belangrijke rede uitgesproken, waarin hij, namens zijne politieke vrienden, stellig verklaarde dal hij alle verhooging van het konlingent weigerde, indien men niet de verkorting van den legerdienst wilde loestaan, lot beloop van hoogs.tens één jaar. Waarop onze klerikale minister Helle- baul antwoordde dal hij nooit er in ging toestemmen den legerdienst le verminde ren op slechts één jaar. In den Senaat, heeft de liberale afge vaardigde M. Wiener klaar bewezen hoe gegrond de eischen van M. Vandervelde voorkomen. Hij herinnerde namelijk dat ook Gene- raai Ducarne onlangs uitriep dal hij liever i een I eens zijn om te bekennen dat de dienst plicht op 12 maanden kan gebracht wor den, dan zou onze klerikale Minister van Oorlog nog durven beweren dat, HIJ, daarin niet kan loegeven Farceur, va! Doch de kiezers zullen daarmede kort spel maken. En, in Mei aanslaande, valt geheele de klerikale boel omver. priesters, leeraars enz. Aanstonds komt de regeering van Duitschland tusschen, om zich er tegen hevig te verzetten, en in dal Keizerrijk, wordt die eedaflegging... afgeschaft. 4° Hel Valikaan verklaart onlangs dat de Paus het recht bezit zich, in Rusland, in betrekking te stellen, rechtstreeks met de katholieke bisschoppen. in hel afschaflen van dit tergend dwang- I middel. De heer Debast, liberale senator voor Gent, heeft onlangs nog, in de zitting van 20 December 1910, zijne zienswijze daar over uitgebreid. Als wanneer het klerikaal goevernement hetzelve inbracht, handelde het aldus onder voorwendsel dal hel getal der her bergen moest verminderd worden. En thans is hel tegenovergestelde be wezen; want uil de cijfers door hel goe- vernement zelve afgeleverd, blijkt er dal dit gelal eerder toegenomen heeft. Het vergunningsrecht is onverrechl- veerdigbaar. Inderdaad, de herbergiers betalen allen de zelfde taks, zonder dat men rekening houde van de belangrijkheid van hunnen verkoop. Daarenboven is die belasting zedeloos, dewijl zij diegenen, welke er aan onder hevig zijn, ophitst tot hel bedrog, ten einde aan dezelve te kunnen ontsnappen. Het ware veel natuurlijker den genever te belasten bij het uitleveren aan de stokerij. Eene volkomene hervorming wordt dus dringend. De toekomende liberale regeering zal zich er op toeleggen en voldoening schen ken aait de gegronde grieven der herber giers, brouwers en drankslijters. Binnen kort zullen wij de vrijheid nemen den kwijtbrief aan te bieden voor het loopende jaar 1912. Wij verhopen dal hij bij allen goed ont haal zal vinden. Leuven Antwerpen Mechelen Turnhout Tongeren Gent Dendermonde Oostende-Veurne- Dixmude 1 Rousselaere-Thiell 1 Bergen Charleroi Luik Men weel dat, niettegenstaande al hunne beloften, de klerikalen die onvolks gezinde wel op hel vergunningsrecht blijven behouden. Hier worde eens le meer herinnerd, dal I dal eene hunner eerste daden zal beslaan ‘dj - iii J Dil Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele anuoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. Te samen Welke partijen zullen die nieuwe zetels veroveren? Daarvan zal de gansche kie- zing van Mei aanslaande afhangen. De liberalen zijn zeker de volgende zetels le verkrijgen: 2 le Brussel, 1 to Leuven, 1 te Charleroi. 1 le Antwerpen, 1 le Mechelen. 1 le Luik, 1 te Bergen, 1 le Veurne-Oostende en 1 te Rousselaere Thielt. Te zamen TIEN. De klerikalen zonder twijfel tlflomen 1 zetel te Brussel, 1 le Dendermonde en 1 te Tongeren. Te zamen DRIE. Blijven 1 zetel le Brussel, 1 zetel te Gent 1 le Antwerpen, 1 zeH le Turnhout en 1 le Charleroi, dus 5, welke twijfelachtig zijn. Te Turnhout, gezien de uitslag der laatste kiezing, mogen de liberalen, naar alle waarschijnlijkheid, de victorie ver wachten. Deze verhooging van zetels is dus ganscb ten voordeele der oppositie-par tijen. Voegen wij erbij dal in andere kiesom schrijvingen, te Doornijk onder anderen, de liberalen om zoo le zeggen, zekerlijk een zetel zullen inwinnen. Onze zegepraal in Mei aanstaande maakt dus geen twijfel. Bovendien de klerikalen weten het wel en beginnen hel zelven te bekennen in hunne dagbladen. Dal wij de meerderheid in de Kamers zullen verliezen, zoo zeggen t zij, doch wij willen alle middelen inspan- de liberalen sedert lang hebben besloten uen om zulks le vermijden. De visschers onzer zeekust zullen aan onzen werkzamen en hardnekkigen volks vertegenwoordiger M. Buyl, eene diepe erkentelijkheid verschuldigd blijven. Men weet hoe standvastig van den beginne af van hel waarnemen van zijn mandaat hij gestreden heeft, builen en binnen hel Parlement, om de rechten onzer zeevisschers met raad en daad le verdedigen. Aan hem is groolendeels hel welgeluk- ken te danken, van dien onverpoosden veldtocht tot hel veroveren van hel stich ten eener schuilhaven in De Panne. Altijd stond M. Buyl, op de bres; en 't is grootendeels omdat de klerikalen be vreesd waren over de zoo gegronde mis tevredenheid onzer Panne-visschers dal ze eindelijk, uil louter kiesbelang, hebbeu moeten toegeven. Sedert hoe lang reeds, had M. Buyl in de Kamer gevraagd dal de wel op de werkongevallen toch ook zou toegepast worden aan de zeevisschers? Niet ééne bespreking over liet eene of ander voorstel, dat daarmede in verband stond, ging voorbij, zonder dal onze knap pe volksvertegenwoordiger daarover de aandacht der Regeering wist te vestigen. En wal vernemen we nu? Dat eindelijk - weêral eenige maanden vóór de kiezing hel ministerie zou be sloten hebben dal een wetsvoorstel zal worden neergelegd waarbij aan de zee visschers, de herstelling hunner werkon gevallen zou worden verzekerd. Eene voorzienigheidskas zal worden geslicht, die de pensioenen en de vergoedingen zal betalen aan de verongelukten en hunne rechthebbers. Einde goed, alles goed! Hetgeen toch niet zal beletten dal de zeevisschers een hartelijken bravo! zullen toesturen aan M. Buyl, over het welgeluk- ken van al de pogingen die hij heeft aange wend om dergelijk voorstel tol stand le brengen. De tienjarige volksoplelling heeft als uitslag opgeleverd eene merkelijke ver hooging van inwoners, hetgeen ook hei gelal kamerleden zal vergrooten. Naar allen schijn, zullen er 18 nieuwe volksvertegenwoordigers zijn, die zich zullen verdeden als volgt: Kiesomschrijving Brussel De Paus is onfeilbaarZiedaar een grondstelsel onzer Roomsch katholieke godsdienst, welke ons ter school wierd aangeleerd. We vernamen dan, inderdaad, dal, onder bet Pontificaat van Pius IX, in 1870, de Kerkvergadering van hel Vali kaan dil nieuwe hoofdpunt had ingebracht en geopenbaard. De Paus kan dus in kerkelijke zaken, niet dwalen. Doch men zal moeten bekennen dat zekere hedendaagsche gebeurtenissen dit grondbeginsel erg beginnen ondermijnen, en dat een wreede twijfel daaromtrent oprijst. De schuld ervan ligt in de houding van Paus Pius X zelven. Inderdaad, overweegt de volgende be merkingen en trekt daaruit de natuurlijke gevolgen. 1° De Paus beslist dal de kinderen voortaan aan den ouderdom van 7 jaar en niet meer van 11 jaar hunne Eerste Communie moeten vieren. Ten allen kante komt men daartegen op. In Belgie onderwerpt men zich, doch met tegenzin. Maar in andere landen, zoo als in Duitschland, Zwitserland, Oosten rijk, willen de geloovigen dil nieuwe decreet niet aanvaarden. En Pius X laat toe dat, in deze laatste streken, de vorige gebruiken ongestoord worden nageleefd. 2“ Door eenen bijzonderen motu pro- prio wordt alle moderne muziek in de kerken verwezen. Dil besluit werd algauw ingetrokken; i zelfs in Italië wordt het aanzien als niet uitvoerbaar. i 3° Pius X, in eenen zijner laatste om leger zou hebben, samengesteld uil zendbrieven, veroordeelt de nieuwe gods- mannen die werkelijk 12 maanden dienst dienstige stelsels, bestempeld met den doen dan hel huidige, waarin de soldaten naam modernism en legt eenen eed hunne 15 maanden onderslaan, met ten van siavelijke onderwerping op aan de allen tijde bunnen dienst door herhaalde congés te zien afgesneden. Ten anderen, is er in 1900 eene bijzon dere commissie door de regeering aange steld geweestZij ook aanvaardde voor de vrijwilligers eene onafgebroken dienst van 12 maanden. Zulks bestaal insgelijks in Duitschland, in Italië, in Oostenrijk, in Griekenland ADVERTENTIEBLAD 19,54 rt f. ■I i n 7,46 7,50 14,27 14,30 19,24 19,30 Vertrekuren vnn den BinirtHpoorweg met 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Oroote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. atr.) 10,09 12,26(Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20.25 21,00 (Beveren) 21,04 I '1 11 MV WVMVI V mug UUUDUU HVUIWUl) *.i Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8.05 9,50 14,18 16.06 Panneatraat 5,57 8.11 9.56 11.24 14.24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 18,12 20,35 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18,17 20,42 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09 i 1 w Vertrekuren vnn den IJzerenweg niet 1 October. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11.34 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9.00 (Ad.) 9,52 12.50 (Ad.) 14,40 18,05 20.13 (Ad.) 22,02

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1