VAN VEURNE :ens, EN Concerl-Voordraclit NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Nr 3 86e Jaar. IVOS iels voor de Boeren. urne Willems-fonds. Afdeeling Veurne. erij Woeste gered. De Sociale Kwestie in Engeland. Zaterdag 20 Januari 1912. GHE jNSE Over t Motu Proprio van den Paus. JEN. Men schrijft in bij CAMILLE liRUïVEITV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. n. rijzen Appel- jues en it eenc et eene ÉURME. Che en rank Bij iedere kiezing lezen we in de kleri kale gazellen en hooren we op de kleri kale meeting dal de liberalen zich weinig of niet met de belangen van den land bouwer bezig houden. Hel tegenovergestelde blijkt eens te meer uit de houding van den liberalen representant, den heer Buysse, die zich er bijzonderlijk op toelegt, in alle omstan digheden, zijne genegenheid te laten uil- k oachien Wend en zelf Ï.REN 'N MEN. en lm ZONDAG 28 JANUARI 1912, om 6 ure namiddag, in de Rhetqrica, Spreker: Heer Voorzitter Dokt. BARBIER. Over Vleesch- en Planlenkost. ELS. leenen iander laaster. nt. leenen, 1 I tise en I alle Vdaten; yeraut- Oesens, Natuurlijk om al die hervormingen in te brengen is er veel geld van noode geweesi. ’s Lands begroeting is gerezen van 150 miljoen tol 181 miljoen; en dit is niet ge gaan zonder verhooging der openbare lasten. Doch de liberale ministers hebben hel op zulke behendige wijze aan boord welen le leggen dat ze die zwaardere lasten uil- sluitelijk op de rijksten hebben doen wegenen zoo is hel dal, niettegenstaande die verhooging der nationale uitgaven, de mindere klassen nu min betalen dan over 10 jaar I Dat moest natuurlijk zoo eindigen. Hunne Hoogwaardigheden, de gemijterde ministers van Belgie, hebben deklerikalen van Aalst... overtuigd dat de zedelijke uitwerking van Woesle’s afdanking doode lijk zou zijn voor de katholieke partij, en nu willen die klerikalen niet meer gezegd hebben dal zij ooit van zin geweest zouden zijn, den Groenen Paus zijnen kassaart te geven. Zondag hield de Société Royale d’Har- monie in de hoofdstad van hel Sauciezen- land haar jaarlijksch banket, en daar zal Woeste aan de eeretafel. Bij hel nagerecht werd hem door den algemeenen sekretaris hulde gebracht, en dan hoorden de aanziltenden niet zonder verbazing, door dezen sekretaris verkon den, dat de katholieke pers volkomen on- noodig zich over het lol van den heer Woeste ongerust had gemaakt, en dal het volstrekt onnoodig was, dal zij de Aalster- sche katholieken tol het besef hunner plichten tegenover hem terug heeft willen roepen. Als thema van zijn preek nam de heer Woeste hel liedje van Gretry «Waar kan men beter zijn, dan bij zijn beste vrienden?» Ik ben hier goed, zeide hij, onder mijn beste vrienden, en indien er een scheuring moest gebeuren tusschen hen en mij, dan zou ik de vezels van mijn hart voelen doorscheuren. Ofschoon er natuurlijk nooit geen kwes tie van geweest is, dal die beste vrienden» hem die pijn zouden willen veroorzaken, bedankte de heer Woeste toch de vrienden uil Luik en uil Namen, die hem voor-alle- valle-voor een zetel ten hunnent hadden aangeboden. Maar hij zou die offers toch niet aanvaard hebben, zei hij. Hij wil le Aalst leven en sterven. Woeste zal dus herkozen worden; al moest hel een reesel worsten kosten van hier tol Konstantinopel. Wie heeft er ooit aan getwijfeld? ken. van af gillen, lndek- jeke en tvloe- mt van Tot pas eenige jaren geleden, liet Enge land zich onderscheiden als een land, dal eene regeering bezat, welke zich hoofd zakelijk, om niet te zeggen uitsluitelijk, steunde op hel stelsel van den «vrijen handel» of het grondbeginsel der «niet lusschcnkomsl» in de sociale geschillen, welke thans overal aan hel voorplan van don klassenstrijd zijn gebracht. Sedert dal die bloeiende landstreek het geluk bezit door een liberaal goeverne- ment te worden bestuurd, is die houding geheel en al aan het veranderen geraakt zoodanig dat, om op de hoogte te worden gesteld van de hedendaagsche noodwen digheden, eenige hoofdmannen van de al daar aan T bewind zijnde partij, werden uilgenoodigd om de nieuwe Engelsche politiek aan ons, Belgen, te komen uiteen zetten. En zoo is het dat, verledene week. Mr Gardner, persoonlijke vriend van Minister Lloyd George een der beruchtste Staats mannen van Engeland, over de sociale kwestie, le Brussel, eene voordracht is komen houden. In breede trekken zullen we dezelve uitleggen. Onze politieke vrienden zullen er menige nuttige les kunnen uit putten. De Engelsche liberalen hebben dus hot nieuw stelsel ingébracht van de tusschen- komsl van den Staal in de betrekkingen tusschen de burgers, dit, om een einde le stellen aan de schreeuwende misbruiken spruitende uil het teugellooze vrijheids- regiem. hetzelfde princiep loegepasl in DuilSCh- I land, Oostenrijk en Frankrijk. Ook werd eene wel aanvaard, die den werkman verzekert én tegen ziekte én tegen onvrijwilligen werkstilstand. Te dien einde moeten de Slaat, de haas en de werkman, elk voor een zeker deel, tusscbenkomen in de betaling van de noodige hulpgelden; alzoo verkrijgt de werkman gedurende zijn ziekte minstens fr. 12.30 per week; valt hel werk stil voor den oenen of anderen reden vreemd aan den arbeider, dan trekt deze batste toch minstens 10 fr. per week. Verders zijn werkbeurzen geslicht ge weest: dit zijn bijzondere commission, welke dienen als tusschenpersoon tusschen bazen en werklieden om aan de eersten de noodige arbeiders te verschaffen en aan deze laatste hel noodige werk te bezorgen. Zelfs heeft hel gouvernement zich de noodige middelen kunnen verschaffen om aan al de ouderlingen van 70 iaar een pen sioen van fr. 6.25 per week le verzekeren, dit is 325 fr. ’s jaars. s houw- ’ichels, J Irijken, Ernstige sociale wetten zijn gestemd geweest waarbij hel minimum van dag- eene I aan de hongerlijdende kinderen, die naar j hel aanstaande liberaal ministerie school gaan, versterkende eetwaren te ver- schaffen. Een bijzondere heelkundige toezichts- dienst is ook ingericht geweest om de ge zondheid der schoolkinderen zooveel mo gelijk te verzekeren. Afzonderlijke rechtbanken zijn in Enge land tot stand gekomen, welke uitsluite lijk gelast zijn met liet vonnissen over de inbreuken gepleegd door de kinderen. L maal) NE. ['•en ver- •s Uaaiette, j zooals Onder- Hand- Linten, werken, ''Kousse- ‘i, Hair- nnaies- n Man- .orchet- ■thessen- Isghoen, Hreller, ‘-•vingen De liberale volksvertegenwoordiger, de heer Asou, heeft aan den Minister de vol gende vraag gesteld De pers deelt mede dat het incident, in Duitschland verwekt door het Motu Proprio van den Paus op 9 October jongst leden, afgeloopen is; dal hel Motu Proprio degeloovigen die een geschil hebben met geestelijken verbiedt de zaak voor de Rechtbanken van den Slaat le brengen zonder voorafgaande toelating vanwege de Kerk; dal de minister van Pruisen bij den H. Stoel aan den Curia heeft ge vraagd of dit Motu Proprio moesl be schouwd worden als toepasselijk op Duitschland en dal hel antwoord ontken- nend was. Heeft de Regeering haren vertegenwoor- H EN. KER Ziedaar, voorwaar, eene doeltreffende politiek, welke reeds in Engeland hare proeven heeft opgeleverdwant de oppo- sitie-partijen zouden er onmachtig zijt, om dezeDe le verijdelen. Ook twijfelen wij er geenzins aan, dal de redevoering van M. Gardner op onze liberale Staatsmannen diepen indruk zal hebben nagelaten. Deze zullen die zoo Ook, in 1906 werd eene wet gestemd, klaar uiteengczelle grondbeginselen in waarbij de gemeenten bemachtigd werden onze toekomende wetgeving welen toe le bijzondere taks le heffen, ten einde passen. Roemrijke en eervolle laak voor naar het aanstaande liberaal ministerie Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. he Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. loon wierd ingébracht. Achlervolgens werd schijnen tegenover de noodwendigheden van een onzer voornaamste nationale nijverheden. Inderdaad hij heeft een wetsvoorstel neergelegd dal, eens aangenomen, den billijksten en nulligsten uitslag voor de andbouwers zal bijbrengen, en dit op twee belangrijke punten. 1° De kwestie van het einde der pachten Hoe dikwijls gebeurt hel niet, bijzon derlijk in onze dweepzuchtige streek, dat de landbouwer door de klerikale eigenaars de liberalen zijn meer menschlievend dan hen) als hunne slaaf worden aanzien? Doel hij niet in alles blindelings zoo als de grillen van proprietaris en pastoor het hem opleggen, dan zweeft hem, na het vervallen van hel jaar pacht, het gevaar boven hel hoofd zijn land, zijne weide, zijne hofstede vlak weg en brutaal afge nomen te worden, zonder het minste voorafgaande bericht. Zulks is onder de hedendaagsche wet geving mogelijk, voor wat de niet ge schreven pachten betreft. Daaraan wil M. Buysse een einde ge steld zien; hij stelt voor dal in 't toeko mende, de landbouwer indien er geen geschreven pachtbrief beslaat één jaar te voren bericht zou moeten ontvangen om van zijn gebruik le mogen beroofd worden. En dal is juist en rechtvaardig. 2® De kwestie der meerderwaarde aan de landen toegebracht. Als de boer, door zijne doelmatige be mesting, zijne zorgvuldige bewerking, hel gebruikte land, de in pacht gehoudene weide of hofstede van waarde heeft doen vermeerderen, dan krijgt hij, hedendaags, daarover niet de minste vergoeding. M. Buysse wil dat indien die vermeer dering van waarde voorkomt van de han delingen van den landbouwer, deze uit dien hoofde aanspraak .moge maken tegen over den eigenaar om dezen laatsten die nu onvergeld van iemands anders zwoegen en zweeten geniet te ver plichten hem vergoeding te betalen. En dat ook is juist en rechtvaardig. M. Buysse is liberale representant voor Gent; komt er op 2 Juni aanslaande een liberaal goevernement aan T bewind, dan zal hij door zijne vrienden zijn wetsvoor stel doen stemmen. En de boeren zullen er hem en zijne politieke vrienden dankbaar over zijn. Ook is het de plicht van de landbouwers dien uitslag le verhaasten, met in de eerst komende kiezing te stemmen voor de liberalen, de vrienden van den volksge- zinden representant van Gent. En zoo zal het ook geschieden De personen die aan Mr BUYL iets mede te deelen of le vragen hebben, worden verzocht zich tol hem le wenden op het volgende adres Krijgsluan, 1O», Elaene (Brussel). ADVERTENTIEBLAD 19,54 Of. 7,46 7,50 10,25 10,29 14,27 14,30 18,05 18,09 19,24 19,30 Vertrekuren van <len Buurtspoorweg met 1 October. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Oroote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pau. str.) 10,09 12,26(Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20.25 21,00 (Beveren) 21,04 ONDERWERP 1 /zin» ULMm’H i 111» oKl'.mhI 1 nl.i ,.,...>rt 1 Vertrekuren van den ■Jzerenweg niet 1 October. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11.34 11,55 13,44 (Cortemarck) 15,51 18/03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9.00 (Ad.) 9,52 12.50 (Ad.) 14,40 18,05 20.13 (Ad.) 22,02 l --Tl-II II IBM IIMMMIlMil HHIIIB MillWWW W MI1M «■■■IIIIT- Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8.05 9,50 14,18 16.06 Pannestraat 5,57 8.11 9.56 11.24 14.24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 18,12 20,35 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18,17 20,42 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie Voorstad .'■Ai

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1