VAN VEURNE I Tooneelliefhebbers I Morgen Zondag, Prachtige Veriooning IF POLITIEK OVERZICHT NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT u 86e Jaar. Nr 5 u De Voorzienigheidskas voor de Zeevisschers en M. Buyl. r Aan den slimmerik uit den <Veurnaar.> E al) Liberale Volksbond van Veurne. OP ZONDAG II FEBRUARI aanstaande, Algemeene Vergadering van den Liberalen Volksbond van Veurne en omliggende, om 3 ure namiddag, in De Rhetoric». Zaterdag 5 Februari 1912. Aan onze lezers. P. In de Kamer. ’1 9 ■i el. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. It i i- 9 HET BESTUUR. en me me rk. n. m IE. ver zijn zedelijk v 4 m Reeds in een vorig nummer, hebben we vermeld dat eindelijk wij staan aan den vooravond der algemeene herkiezingen eene ernstige en machtig begaafde voor zienigheidskas voor de zeevisschers te vrijwaren legen de ongevallen van hunne zoo gevaarvolle beroepsbezigheden zou ingericht worden. Eene bijzondere com missie was aangewezen geweest om die nieuwe instelling geheel en al op louw te stellen. Onze lezers en vooral de bewoners onzer vlaamsche kust welen hoe stand vastig en ijvervol de heer Buyl, sedert den reeds langen lijd dal bij in de Kamer zetelt, zich heelt bezig gehouden met de visschersbelangen. Beeldt u in dal, het goevernemenl of de vrienden van de ministers... vergelen hadden den heer Buyl te verzoeken opdat hij van die inrichtingscommissie had willen deel maken. Men had hem alzoo maar verraderlijk weg, van kante willen schuiven Maar, zijne parlijgenooten konden die kleingeestige rechlsmiskenning niet dul den. Ook leekenden ze hevig protest aan. En wal vernemen we nu Hel getal der eerst aangewezene leden wordt vermeerderd en M. Buyl wordt nu ook aangeduid Die kleinigheid is eens te meer van aard om de haatdragende gevoelens onzer oppermeesters te kenmerken. en e. r in )P I E if i 1* 1 T’ p ;t a Hoe onnoozel en dom moeten toch de lezers van De Veurnaar, door de redactie van dit papier aanzien worden De nonnen zijn in de Parijsche hospita len door wereldlijke ziekenbezorgers ver vangen geweest. Wilt ge nu den uitslag dezer verandering kennen, zoo deze aangestipl is door den langoorigen opsteller van dit versleten blad? Deze durft schrijven dat, sedertdien, voor de zieken nooit het einde van den doodstrijd afgewacht wordt om de begra ving te beginnen, enz. enz. Als besluit: twee honderd ten 1 honderd... (verschooning) TWINTIG TEN HONDERD der zieken zouden er levend begraven worden!!! Is hel wel noodig zulke reusachlige stommiteiten te beantwoorden? Neen, niet waar. Zulke peerdenleugens zijn maar al te M. BUYL, onze dappere Volksvertegenwoordiger zal de vergadering met zijne tegenwoordigheid vereeren. Wij verhopen dal al de leden van stad en omliggende gemeenten het zich tol plicht zullen achten deze vergadering bij te wonen. Deze week, na eene interpellatie over de gebrekkelijke toepassing van de wel op de openbare dronkenschap, en eene andere aangaande de ongevallen door aulos ver oorzaakt, bespreekt de Kamer de begroo- ling van Congo. en dus alleenlijk van dezen laalsten af hangt, ware het hem onmogelijk zijne vorige gedragslijn te blijven volgen, daar hij tol heden het Keizerrijk bestierde met de ondersteuning van de klerikaleo en conservatieven, die komen verslagen te worden. ITALIË. De oorlog legen Tur kije, voor hel overmeesteren van Tripoli- tanië sleept langzaam aan. Alhoewel de Italianers zich meester hebben gemaakt van de kusten langs de Middenlandsche zee, worden ze nog gestadig door de Tur ken en Arabieren van het Binnenland aan gevallen. Sedert ruimen tijd, zegt men dat de groote Mogendheden zullen tusschen- komen om de oorlogvoerende volkeren tot den vrede te dwingen. Zulks ware te wenscli nwant de huidige toestand geeft aanleiding lol zeer gevaarlijke ge beurtenissen zooals de inbeslagneming van schepen toebehoorende aan onzijdige naties welke noglans, gelukkiglijk, tol nu toe, zijn kunnen in der minne vereffend worden. CH1IV A. Teil gevolge der omwen teling die in dit Keizerrijk van Oost-Azië is losgebroken, zal, naar alle waarschijn lijkheid, hel Vorstenhuis der Mandjoes ge dwongen worden om afstand te doen van den troon. Alles doet vermoeden dal de Republiek zal uitgeroepen worden want zelfs de generaals, die partijgangers waren van hel bestaande regiem, hebben zich bij de opstandelingen gesloten. Die verande ring van regiem zal met zicli merkwaardi ge gevolgen medeslepen. Van uu afmoet men voorzien dat hel zoo wijduitgestrekle en druk bevolkte China, heden nog aan middeleeuwsche zeden verslaafd, in de hedendaagsche samenleving zal treden en, zooals Japan, een ernstige mededinger zal worden van Europa in de wereldlijke be trekkingen. FRANKRIJK. Hel ministerie Poincarré, dal men betiteld lieeft met den naam van hel groot ministerie omdat hel samengesteld is uil de beruchtste hoofdmannen der republikeinsche partij, zooals de heeren Bourgeois. Briand, Del- cassé en anderen, houdt zich druk bezig met hel doen doorgaan van het verslag dat gesloten wierd tussclien Frankrijk en Duiischland, bel rekkelijk Marokko. Men weel dat onze Fransche naburen hel uit sluitend protektoraal over dit voorname land in Noord-Afrika, van wege Duiisch land hebben bekomen, legen afstand ten voordeele van hel Duitsche Keizerrijk van eenige hunner bezittingen in Afrika. Zelfde verdrag is reeds door de eerste Kamer met eene groote meerderheid ge stemd; onlangs wierd bel ook aanvaard door de commissie van den Senaat. In den loop van de toekomende week zal dit wetgevend korps, op zijne beurt, daarover zijne meening uit te drukken hebben. Geen twijfel immers dal hel traktaak ook aldaar met eene aanzienlijke meerderheid zal 1 gestemd worden, alhoewel Frankrijk tot nogal zware toegevingen is gedwongen geweest. DUITBCBLAND. Verledene week hebben algemeene verkiezingen plaats gegrepen voor den Rijksdag, of de Weigevende Kamer voor al de landen die deel maken van hel Duitsch Keizerrijk. De klerikalen en de conservatieven die er de meerderheid in bezaten zijn totaal versla gen. Inderdaad deze verliezen 46 zetels die meest allen door de socialislische- demokraten worden veroverd. De natio- naal-liberalen en de radikalen bekomen 86 zetels. Men rekent dat op 397 zetels die geheel den Rijksdag uitmaken er 202 aan de na tionaal liberalen, de radikalen en de socia listen moeten loegekend zijn; zoodus dal deze partijen over de volstrekte meerder heid zullen beschikken. Men verwacht zich aan de vervanging van den rijkskanselier den heer van Belh- mann-Hollweg. Alhoewel deze recht streeks door den Keizer benoemd wordt Eenige jaren geleden, verscheen regel matig, in ons blad, onder de rubriek Politiek Overzichteen kortbondig verhaal der voorname gebeurtenissen, die in de verscheidene landen van Europa, gedurende den loop van de week, waren geschied. Wij zijn voornemens die gewoonte te hernemen; wij zijn immers overtuigd dal, zoo handelende, wij de verlangen van onze lezers zullen beantwoorden. Inderdaad, door hei gemak van de in ternationale betrekkingen bij middel van de ijzeren wegen en de telegraaf- en tele foondiensten. zijn de volkeren niet meer vreemd aan malkander. Zij stellen belang in hun wederzijdsch lol. Elkeen wordt nieuwsgierig over hetgeen bij de naburen omgaat. Voortaan dus, zullen wij een bijzonder artikel toewijden tol de buiienlandsche politiek. Wij durven verhopen dat onze lezers ons dank zullen wijlen over de pogingen die we aanwenden om ons blad zoo be langwekkend mogelijk te maken. Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Nolarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uilerlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. lie Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. Een incident merkte de zittingen van verledene week. Toen de heer Vander- velde, socialistische volksvertegenwoordi ger de Kamer binnentrad, viel hem een klei ikale jonge edelman aan. Eene klacht werd door hel Bureel aan den Procureur des Konings gezonden. Ziehier hoe de Voorzitter der Kamer die handelwijze ken schetste: Wij zijn hel allen eens om krachtdadig te betuigen hoezeer wij dal uiterst erge feit, hetwelk de gansche Kamer treft, in den persoon een harer ..tie, Jls: ler- jnd- nfin, -ijl, n t^ 4 ai M va nn Hf 11 Gedurende de laatste veertien dagen van Januari, heeft de Kamer van Volksver tegenwoordigers zich onledig gehouden met de interpellatiën van leden der oppo sitie lol ’t ministerie gericht aangaande de buitengewone duurte der levensmiddelen en de middelen om daarin te voorzien. Natuurlijk hebben de ministers en de katholieken beweerd dal hel niet hunne fout was. Doch middelen om daarin te voorzien hebben zij niet voorgesteld, en deze door de Linkerzijde aangeprezen heb ben zij, uit polilieken haal, van de hand gewezen. Dus niet alleen zijn alle levensmiddelen van langs om duurder, maar niets zal ge poogd worden om den toestand te ver beteren. Als men een hond slaan wil, vindt men bij gebrek aan reden daartoe, toch altijd een stok. Zoo vallen dagelijks onze razende kleri kale dagbladschrijvers op het vrije Frank rijk. In dit land zijn er. volgens hen, 36 000 waarzeggers. En hoe kan dit? T Is eenvoudig. Hel hemelslicht is er uilgedoofd, ver klaren die zoogezegde profeten, en de vrij denkers van dit land, om hunnen weg op de levensbaan weer te vinden, richten zich tot het geheimzinnig lichtje van een waarzegster, die hun de hand toereikt. Waar hel katholiek ideaal verloren gaal, is, zoo beweren zij, geen zielsleven moge lijk meer! De vrijdenker, zoo gaan ze voort, heeft zonder twijfel en zoo zijn ze allen de mentaliteit van een Papoe of een Congo- lees! ’t Is vriendelijk van hunnentwege! Met zulke krachtige beweegredens richt men zich lot menschen, die niet gewoon zijn v i ij te denken! Ons dunkens, moet de klienteel van dit leger van waarzeggers uil diegenen be staan die, uil gewoonte van te gelooven, lichlgeloovige geworden zijn. Het zijn dezelfde, die aan al de ouder en nieuwerwelsche mirakels gelooven; I diegenen ook die, door de chrislené eeuwen heen, nog de heidensche góden niet vergelen kunnen. Maar de vrijdenker, even min als de ontwikkelde katholiek, zoekt bij de geluk zoekers de princiepen van zijn zedelijk leven niet. Ontwikkelde katholieken zijn misschien in Frankrijk, zoo weinig als in ons arm Vlaanderen te vinden? Van daar de mogelijke bijval der waar zeggers van allen aard. leden afkeuren.Waarop de klerikale Minister van Justitie bijvoegde: De eer^ bied voor de vrijheid van het spreekge stoelte, de waarborg van de rechten en van de onschendbaarheid der Kamerleden zijn ons aller voorrecht en wij moeten zorgvuldig zorgen, dal er geen inbreuk worde opgemaakt. Deze grondbeginselen kende die jonge edelman niet. Waarschijnlijk hadden zijne klerikale professers hem dal niet geleerd: Zijn hel immers zij niet die de Grondwet vergelijken aan een «vuilkar». 1'4 I I ADVERTENTIE-BLAD I “n; l£ k i( l 1 i r i- Tl T ‘1JoJ ■ten. it1 ^■on- siui* Waarzeggers

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1